Jump to content

Sim to micro sim


markgr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, αυτες τις μερες θα παραλαβω το nexus 4 και θα ηθελα να με διαφωτισετε αν μπορειτε το κοστος για να μετατρεψω την sim σε micro sim απο τον γερμανο μιας και ειμαι κατοχος cosmote. Εψαξα λιγο και αλλου ελεγαν για 20 euro αλλου για 5 αλλου δωρεαν αλλα δεν καταλαβα τελικα. Επισης διαβασα καπου οτι οταν κανεις νεο συμβολαιο εχεις εγγυηση για την sim καποιους μηνες και στην αλλαζουν δωρεαν, ισχυει κατι τετοιο? Και ενα τελευταιο που βρηκα ειναι οτι η Micro sim ειναι κατασκευασμενες να λειτουρχουν σε χαμηλοτερα volts απο οτι οι κανονικες οποτε δεν ειναι και πολυ σωστο να κοψω την παλια ειναι αληθεια αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πλήρωσα 10 Ε, αλλά για twin sim, δηλαδή πήρα μια μικροσιμ με τον ίδιο αριθμό αλλά διατήρησα τη μεγάλη σιμ ενεργή. Κάθε φορά η μία από τις δύο θα είναι ενεργή, όποια συνδεθεί πρώτη στο δίκτυο. Έτσι, αν πάθει κάτι το τηλ μου, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη συσκευή με τη μεγάλη σιμ χωρίς να ξεμείνω από τηλέφωνο και χωρίς να ψάχνω τηλ με μικροσιμ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλήρωσα 10 Ε, αλλά για twin sim, δηλαδή πήρα μια μικροσιμ με τον ίδιο αριθμό αλλά διατήρησα τη μεγάλη σιμ ενεργή. Κάθε φορά η μία από τις δύο θα είναι ενεργή, όποια συνδεθεί πρώτη στο δίκτυο. Έτσι, αν πάθει κάτι το τηλ μου, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη συσκευή με τη μεγάλη σιμ χωρίς να ξεμείνω από τηλέφωνο και χωρίς να ψάχνω τηλ με μικροσιμ.

Ο αντάπτορας micro sim to sim στοιχίζει πιο λίγο :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά έχεις 1 σιμ και 1 αντάπτορα... και αν ο αντάπτορ σκαλώσει?? ή αν τον χάσεις;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αυτες τις μερες θα παραλαβω το nexus 4 και θα ηθελα να με διαφωτισετε αν μπορειτε το κοστος για να μετατρεψω την sim σε micro sim απο τον γερμανο μιας και ειμαι κατοχος cosmote. Εψαξα λιγο και αλλου ελεγαν για 20 euro αλλου για 5 αλλου δωρεαν αλλα δεν καταλαβα τελικα. Επισης διαβασα καπου οτι οταν κανεις νεο συμβολαιο εχεις εγγυηση για την sim καποιους μηνες και στην αλλαζουν δωρεαν, ισχυει κατι τετοιο? Και ενα τελευταιο που βρηκα ειναι οτι η Micro sim ειναι κατασκευασμενες να λειτουρχουν σε χαμηλοτερα volts απο οτι οι κανονικες οποτε δεν ειναι και πολυ σωστο να κοψω την παλια ειναι αληθεια αυτο?

Αν έχεις ένα καλό ψαλίδι και πιάνουν λίγο τα χέρια σου θα γλυτώσεις 5 ευρώ. Έχω κόψει 4 σιμ και όλες λειτουργούν τέλεια.

 

Με βάση αυτόν τον οδηγό:

 

http://www.thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf

 

http://4.bp.blogspot.com/_3fcmn11BYHw/TFaQRHSHogI/AAAAAAAACLI/ICmAkpfT6KM/s1600/Cut_SIM_to_MicroSIM.JPG

 

θα τυπώσεις σε χαρτί το υπόδειγμα. Μετά θα βάλεις την σιμ και προσεκτικά θα σχηματίσεις με ένα μαρκαδόρο τις γραμμές πάνω στην σιμ κρατώντας σφικτά τη σιμ πάνω στο χαρτί (πάνω σε ένα τραπέζι) και με το άλλο χέρι θα βάλεις ένα χάρακα για να πάρεις τις γραμμές. Μετά αφού κάνεις τις γραμμές θα πάρεις την σιμ στο χέρι σου και με το ψαλίδι θα κάνεις το κόψιμο σε όλες τις γραμμές. Κόβε ένα τσικ πιο έξω για να μην κόψεις κατά λάθος πιο μέσα και δοκιμάζεις μέχρι να μπαίνει άνετα (για να μπορεί να βγαίνει κιόλας). Το πλαστικό της σιμ είναι αρκετά μαλακό για ένα καλό ψαλίδι.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Το κόψιμο της κάρτας sim γίνεται δωρεάν στα καταστήματα. Το θέμα είναι ότι οι πολύ παλιές κάρτες έχουν μεγάλο τσιπάκι και το πιο πιθανό είναι να καταστραφεί η κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Το κόψιμο της κάρτας sim γίνεται δωρεάν στα καταστήματα. Το θέμα είναι ότι οι πολύ παλιές κάρτες έχουν μεγάλο τσιπάκι και το πιο πιθανό είναι να καταστραφεί η κάρτα.

Μια φορά δοκίμασα με ψαλίδι και κατέληξα με άχρηστη κάρτα. Αντίθετα με το κοπτάκι από το ebay, όσες κάρτες έκοψα, ακόμη και με το μεγάλο τσιπ, δεν είχα ποτέ θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν αξίζει για 5-10 ευρώ να καταφεύγουμε σε τέτοιες λύσεις... αφού με 10 ευρώ έχεις και τις 2 κάρτες όπως έγραψα χθες.

 

Η δωρεάν αντικατάσταση γίνεται μόνο σε υπαλλήλους της cosmote (και όχι σε υπαλλήλους ΟΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ρίσκο απλά και αυτή η χρέωση από τα καταστήματα είναι λίγο κοροϊδία. Από την μία να μοιράζουν δωρεάν αμέτρητες κάρτες sim για νέες συνδέσεις κι από την άλλη να χρεώνουν τους ήδη υπάρχοντες συνδρομητές για αλλαγή κάρτας sim!
Link to comment
Share on other sites

Το κόψιμο της κάρτας sim γίνεται δωρεάν στα καταστήματα. Το θέμα είναι ότι οι πολύ παλιές κάρτες έχουν μεγάλο τσιπάκι και το πιο πιθανό είναι να καταστραφεί η κάρτα.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι 5 ευρώ δεν είναι πολλά αλλά ακόμη και με μεγάλο τσιπάκι το κόψιμο πάλι γίνεται επιτυχημένα. Σε ένα μόνο σημείο το κόψιμο περνάει εφαπτομενικά του μετάλλου. Οι επαφές έρχονται στα σωστά σημεία και πάλι. 2 χρόνια είναι έτσι μία κάρτα παλιά (5-6 ετών περίπου) στο iphone4 της γυναίκας μου.

Γίνεται και δωρεάν βέβαια όπως αναφέρθηκε αλλά μπορεί κάποιος να είναι εκτός Αθηνών π.χ. ή ότι άλλο και να μην έχει πρόσβαση σε δωρεάν κόψιμο.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπερα χρειαζομαι μια microsim και διαβαζοντας σας ειδα οτι μπορω να μην απενεργοποιησω την παλια sim και αναλογος πια ανοιγω πρωτα να συνδεεται στο δικτυο. Σημερα περασα απο τη Vodafone και μου ζητησε 5 ευρω για να μου τι βγαλουν(λογικο ως εδω ας πουμε) και επιβαρυνση 2 ευρω καθε μηνα για παροχη υπηρεσιων! Φυσικα δεν εκανα τιποτα και σηκωθηκα εφυγα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

 

εχετε να προτεινετε καποιον καλο ανταπτορα απο micro sim σε sim? ακουω οτι μερικες φορες σκαλωνει στα pin και υπαρχει κινδυνος να χαλασουν.

αυτο συμβαινει μονο σε "συρωμενες" sim και εφοσον δεν μπορεις να πιεσεις με το δακτυλο για να μην βρει.

 

ενα μικρο review για

αυτους,ειναι ιδιοι με αυτους. γενικα πολυ καλοι,κρατανε σταθερη την σιμ απλα στο nokia n76 και στο samsung s730i(δεν βρηκα φωτο που να δειχνει πως ειναι μπανει η σιμ,αλλα ειναι "συρετε" μεσα στη συσκευη. καθως εβγαινε απο αυτες τις συσκευες μαγκωσε στα pin και τα δυσκολευτηκα καπως,ειδικα στο samsung διαλυσαν.(δεν με πειραξε γιατι ετσι κι αλλιως τα κινητα δεν δουλευαν,το εκανα καθαρα δοκιμαστικα για να δω αν δημιουργει προβλημα.,οπως εχω διαβασει σε σχολια στο αμαζον για ολους τους adaptor).

τουλαχιστον αυτος στο εβαυ γραφει μερικες συσκευς οπου δεν ειναι συμβατος.

 

μηπως εχετε βρει καποιον που ειναι τελειως ακίνδυνος? ή η πιο ασφαλης λυση ειναι να βγαλεις 2 σιμ με τον ιδιο αριθμο οπως λεει ο συμφουριτης πιο πανω?(αυτη η λυση δημιουργει καποιο προβλημα του τυπου να μπλεκονται τα δικτυα κτλ?)

 

ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πριν 2 μέρες πήγα σε Γερμανό και με χρέωσαν 3 ευρώ για να μου κόψουν την sim! Γα μια διαδικασία μερικών δευτερολέπτων!

 

Γιατί δεν έκανες αντικατάσταση με 5 ευρώ? Επίσης απόδειξη σου έδωσαν?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες πήγα σε Γερμανό και με χρέωσαν 3 ευρώ για να μου κόψουν την sim! Γα μια διαδικασία μερικών δευτερολέπτων!

Γιατί δεν πήγες στον πάροχό σου που συνήθως είναι τσάμπα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και στον Γερμανό εγώ έχω ακούσει πως είναι δωρεάν γενικά.

Σήμερα (λόγω αγοράς N4) πήγα στα Media Markt και η κοπέλα δε μου ζήτησε τίποτα, θα ήταν ντροπή κι όλας για μια διαδικασία ενός δευτερολέπτου!

Παρήγγειλα βέβαια και αντάπτορες/ eject tool / cutter απο ebay με 4€ συνολικά για να είμαι καλυμμένος μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Στη Wind δωρεάν σε ένα δευτερόλεπτο... εννοείται με cutter! Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατί δεν έκανες αντικατάσταση με 5 ευρώ? Επίσης απόδειξη σου έδωσαν?

 

Ξερετε αν πρεπει, για να γινει αντικατασταση της sim με micro-sim, να δειξεις ταυτοτητα η καποιο στοιχειο ?

Επειδη πηρα ενα iphone ,πηγα σε ενα μαγαζι με service κινητων και ζητησα να μου την κοψουν , ειχαν αυτο το μηχανηματακι που μοιαζει με συραπτικο αλλα για καποιο λογο δεν κοπηκε σωστα(αυτος ισχυριστηκε οτι ηταν στραβη η καρτα) .Το προβλημα μου ειναι οτι η σιμ δεν ειναι δηλωμενη στο ονομα μου αλλα στου πατερα μου και εγω ειμαι φοιτητης σε αλλη πολη .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δηλαδη μπορω στο Γερμανο να μου δωσουν άμεσα(εκεινη την ωρα) micro-sim, κρατωντας παραλληλα και την κανονικη μου sim? (για να την εχω για ωρα αναγκης σε καποιο αλλο τηλεφωνο)

Πως το κανουν, σαν κλωνοποιηση; Και κοστος? twin sim λεγεται η υπηρεσια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις δυο sim που "ακούν" στον ίδιο αριθμό. Όταν πάρεις την καινούρια micro sim η άλλη θα απενεργοποιηθεί.

 

jasonzacha θες ταυτότητα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατότητα για 2 sim με το ίδιο νούμερο. Το έχω κάνει πριν από κανένα χρόνο στην Cosmote, επειδή είχα πάρει το NOTE και μου έδωσαν μια κανονική και μία micro - mini ( δεν θυμάμαι ακριβώς ). Απλά δεν πρεπει να έχεις ενεργοποιημένες και τις 2 ταυτόχρονα γιατί η κλήση θα πάει σε κάποια από της 2 ( τυχαία επιλογή ή όχι δεν γνωρίζω ). Και δεν είναι ακριβό, 10 ευρώ έχει.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, με την υπηρεσια twin sim στο γερμανο, απενεργοποιησαν την παλια sim, και πηρα μια micro και μια κανονικη.

Εκεινο που επαθα, και δεν το περιμενα, ειναι οτι απενεργοποιηθηκε επισης, και μια κλωνοποιημενη sim της παλιας μου sim!

Δεν το περιμενα. Νομιζα οτι θα απενεργοποιηθει μονο η συγκεκριμενη.

Προφανως ομως, κατι μου διαφευγει τεχνολογικα, και η κλωνοποιημενη οταν την βλεπει το δικτυο της cosmote, εχει την ιδια συμπεριφορα με αυτη που απενεργοποιηθηκε, οποτε ουτε αυτη μπαινει πια στο δικτυο. Παντως, δεν το περιμενα αυτο (ουτε το ειχα διαβασει πουθενα, ουτε μου το ειχε πει κανεις).

 

Ειναι νεα sim παντως, δειχνει πολυ ταχυτερη απο την παλια μου. Γιατι; Εχουν 'ταχυτητες' και εχουν βελτιωθει και οι sim?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η δική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα: πήγα σε ένα Γερμανό και μου είπαν έχω 2 επιλογές, είτε θα μου κόψουν την SIM χωρίς χρέωση είτε θα μου την αντικαταστήσουν με καινούρια (φαντάζομαι επί πληρωμή) αλλά η παλιά θα διακοπεί. Προφανώς προτίμησα την πρώτη λύση.

 

Αμέσως μετά πήγα και σε κατάστημα Wind για την ίδια δουλειά, μόνο που είχα μια αρχαία κάρτα Telestet (αυτές με το παλιό τσιπάκι), οπότε δεν υπήρχε περίπτωση κοψίματος. Αγόρασα μια καινούρια microSIM με 5 ευρώ, χωρίς καν απόδειξη και (ενδεχομένως κακώς) δεν επέμεινα αφού βιαζόμουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...