Jump to content

Sim to micro sim


markgr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει και λύση με πέντε ευρώ για να μην παρακαλάς κανένα ούτε να μπλέκεις με ταυτότητες και να εκνευρίζεσαι.

Στο μαγαζί έχει και ανταπτόρες με 2 ευρώ Οπότε με 7 ευρώ σύνολο έχεις από Sim σε micro αλλά και αντίστροφα

 

http://www.mobiletrade.gr/tools/katsabidia?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v9.tpl&category_id=386&product_id=619

 

http://www.mobiletrade.gr/tools/katsabidia?page=shop.product_details&flypage=flypage.pbv.v9.tpl&category_id=386&product_id=1512

 

Αν θεωρηθει διαφημιση ας το σβησουν οι Mods

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό το εργαλείο για την κοπή της sim.

 

Προσωπικα όταν είναι να πάω από μικρή sim σε κανονική προτιμώ να δώσω 5 ευρώ και να πάρω καινούρια. Ο λόγος είναι ότι όταν θελήσω να βγάλω τη sim μπορεί να σκαλώσει ο ανταπτορας μέσα στη θύρα και να πάθω ζημιά.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω να κανω φορητοτητα σε wind και χρειαζονατι και το αριθμο της sim.

εγω ομως εχω micro sim και δεν αναγραφει τον αριθμο (την κοψανε περισι σε ενα καταστημα vodafone)

 

τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω φορητοτητα σε wind και χρειαζονατι και το αριθμο της sim.

εγω ομως εχω micro sim και δεν αναγραφει τον αριθμο (την κοψανε περισι σε ενα καταστημα vodafone)

 

τι μπορω να κανω?

 

Εάν δεν έχεις κρατήσει το φάκελο που πήρες τη SIM, μπορείς να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών να στον δώσουν. Επίσης υπάρχουν πολλές δωρεάν εφαρμογές που σου λένε τον αριθμό. Αλλά: δεν έχουν κανένα λόγο να σου ζητήσουν αριθμό SIM για τη φορητότητα. Αριθμό τηλεφώνου και ταυτότητα χρειάζεσαι, τίποτα άλλο.

 

Και στα δικά μου:

Θέλω να αγοράσω άμεσα (όχι από δίκτυο/με αποστολή) έναν κόφτη mini SIM -> micro SIM στο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχετε κανένα μαγαζί υπόψη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Βρε παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι λίγο άσχετη! Μόλις πήρα το samsung galaxy 4 κ παίρνει micro sim ενώ εγώ έχω κανονική sim. Ήθελα να ρωτήσω.....εάν πάω στο κατάστημα κ ζητήσω να μ δώσουν καινούρια micro sim για το κινητό μ, μπορώ να κρατήσω το ίδιο νούμερο; Μήπως είναι καλύτερα να τους πω να μου κόψουν τη sim μου; Eυχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά με τον ίδιο αριθμό βγάζουν την micro sim. Πιστεύω καλύτερα είναι να βγάλεις νέα κάρτα παρά να την κόψεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O adapter στον Γερμανο, απο microsim σε sim, ποσο κοστιζει;

 

Υπαρχει κατι καλο σε ποιοτητα, σε micro-sim --> sim adapter, γιατι διαβαζω για διαφορους χαμηλης ποιοτητας που χαλανε ακομη και καποιες 'περιεργες' θυρες κινητων;

Πχ σε ebay?

Γιατι αμα στραβωσει τιποτε σε θυρα κινητου, δεν ειμαι για service...

Link to comment
Share on other sites

O adapter στον Γερμανο, απο microsim σε sim, ποσο κοστιζει;

 

Υπαρχει κατι καλο σε ποιοτητα, σε micro-sim --> sim adapter, γιατι διαβαζω για διαφορους χαμηλης ποιοτητας που χαλανε ακομη και καποιες 'περιεργες' θυρες κινητων;

Πχ σε ebay?

Γιατι αμα στραβωσει τιποτε σε θυρα κινητου, δεν ειμαι για service...

Πώς γίνεται να στραβώσει ο adapter;

Όσο μαλακός και αν είναι, αφού κάθεται πάνω σε συρταρακι και απλά μπαίνει και βγαίνει.

Εγώ πήρα με 2£ 3 adapter (micro to standard, nano to micro κλπ) και κανένα πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να στραβώσει ο adapter;

Όσο μαλακός και αν είναι, αφού κάθεται πάνω σε συρταρακι και απλά μπαίνει και βγαίνει.

Εγώ πήρα με 2£ 3 adapter (micro to standard, nano to micro κλπ) και κανένα πρόβλημα.

 

Να παρω απο τον Γερμανο, ή εχεις καμια καλη-φτηνη προταση απο τις απειρες που εχει στο ebay?

Link to comment
Share on other sites

Να παρω απο τον Γερμανο, ή εχεις καμια καλη-φτηνη προταση απο τις απειρες που εχει στο ebay?

 

Στον Γερμανο θα δώσεις 3-5€ για 1 adapter.

Εγώ με 1.3€ πήρα 3adapter + το μεταλλικό πιν που πετάει έξω την κάρτα sim.

Αυτός είναι ο πωλητής.

stores.ebay.co.uk/eyecatch-electronics?_trksid=p2047675.l2563

 

3 μέρες για Αθήνα

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στον Γερμανο θα δώσεις 3-5€ για 1 adapter.

Εγώ με 1.3€ πήρα 3adapter + το μεταλλικό πιν που πετάει έξω την κάρτα sim.

Αυτός είναι ο πωλητής.

stores.ebay.co.uk/eyecatch-electronics?_trksid=p2047675.l2563

 

3 μέρες για Αθήνα

 

Αυτο εδω το σετακι λες;

http://tinyurl.com/mpdlvoz

Φαινεται πολυ καλο, φτηνο, και τα εχει ολα.

Αν ειναι αυτο, πες μου, αφου ειναι δοκιμασμενο απο εσενα, να το παραγγειλω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την ψιλοπατησα...

Με ποια εννοια;

Πηρα σετακι για micro-nano-standard.

Ενταξει, την κανω τη δουλεια μου, αλλα προεκυψε και κατι αλλο, δεν το ηξεραν καν οτι υπηρχε:

mini sim!!!!!

 

Αλλος ανταπτορας χρειαζεται γι'αυτο;

 

Με βοηθα καποιος να βγαλω ακρη;

Εγω παρηγγειλα αυτο(το περιμενω)

http://www.ebay.com/itm/251653817627?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Τωρα θελω και mini sim. Και βρηκα σχεδον-το ιδιο, απο την ιδια μαρκα

http://www.ebay.co.uk/itm/Universal-Nano-Micro-Mini-Sim-Card-Adaptor-Adapter-Converter-to-Standard-Sim-/271563780632?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3f3a767218

που στην περιγραφη προϊοντος λεει και 'mini', αλλα αν δειτε τις φωτο, ειναι το ιδιο με αυτο το παρηγγειλα.

 

Τι γινεται τελικα, με βοηθατε να ξεκαθαρισω;

Εχω οτι χρειαζομαι, ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Την ψιλοπατησα...

Με ποια εννοια;

Πηρα σετακι για micro-nano-standard.

Ενταξει, την κανω τη δουλεια μου, αλλα προεκυψε και κατι αλλο, δεν το ηξεραν καν οτι υπηρχε:

mini sim!!!!!

 

Αλλος ανταπτορας χρειαζεται γι'αυτο;

 

Με βοηθα καποιος να βγαλω ακρη;

Εγω παρηγγειλα αυτο(το περιμενω)

http://www.ebay.com/itm/251653817627?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Τωρα θελω και mini sim. Και βρηκα σχεδον-το ιδιο, απο την ιδια μαρκα

http://www.ebay.co.uk/itm/Universal-Nano-Micro-Mini-Sim-Card-Adaptor-Adapter-Converter-to-Standard-Sim-/271563780632?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3f3a767218

που στην περιγραφη προϊοντος λεει και 'mini', αλλα αν δειτε τις φωτο, ειναι το ιδιο με αυτο το παρηγγειλα.

 

Τι γινεται τελικα, με βοηθατε να ξεκαθαρισω;

Εχω οτι χρειαζομαι, ή οχι;

Ως standard αναφέρουν συνήθως τη mini SIM. Το πλήρες μέγεθος δεν χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια. Ρίξε μια ματιά και Wikipedia για τα μεγέθη γιατί τώρα είμαι από το κινητό και δε βολεύει :-)

Link to comment
Share on other sites

Ως standard αναφέρουν συνήθως τη mini SIM. Το πλήρες μέγεθος δεν χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια. Ρίξε μια ματιά και Wikipedia για τα μεγέθη γιατί τώρα είμαι από το κινητό και δε βολεύει :-)

 

Μαλλον εχεις δικιο, αλλα ας επιβεβαιωσει και καποιος για να μαι απολυτα σιγουρος.

Ειδα εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Subscriber_identity_module

γραφει

A typical SIM card (mini-SIM)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο, αλλα ας επιβεβαιωσει και καποιος για να μαι απολυτα σιγουρος.

Ειδα εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Subscriber_identity_module

γραφει

A typical SIM card (mini-SIM)

 

Ότι σου έγραψα και πριν γράφει.

Σύγκρινε για παράδειγμα αυτό:

http://www.mysimplephones.com/images/D/sim-card%20types.jpg

όπου Standard=mini SIM

 

με αυτό:

http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/styles/large/public/field/image/2012/09/Nano_SIM_Camparison_0.jpg

όπου εμφανίζονται πάλι mini, micro, nano με τους μετατροπείς τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια!

Σημερα ηρθε το καινουριο μου κινητο, το οποιο δεχεται micro sim.

Εχω Vodafone και απο οτι διαβασα θελουν 5€ για να σου κοψουν την κανονικη sim.

Οποτε ελεγα να επιχειρησω να την κοψω μονος μου με τους οδηγους και αν τη χαλασω να τους πω οτι την εχασα και θελω καινουρια micro sim. 5€ δεν θα μου κοστισει και αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Σημερα ηρθε το καινουριο μου κινητο, το οποιο δεχεται micro sim.

Εχω Vodafone και απο οτι διαβασα θελουν 5€ για να σου κοψουν την κανονικη sim.

Οποτε ελεγα να επιχειρησω να την κοψω μονος μου με τους οδηγους και αν τη χαλασω να τους πω οτι την εχασα και θελω καινουρια micro sim. 5€ δεν θα μου κοστισει και αυτη?

Εγώ φίλε μου πριν 1,5 μήνα άλλαξα κινητό και από μίκρο σιμ που είχα έπρεπε να βάλω νάνο σιμ , παρόμοια περίπτωση με τη δική σου αλλά ένα επίπεδο πιο μικρή η αλλαγή από τη μία σιμ στην άλλη. Στη VODAFONE πήγα και γω και δε μου πήραν μια δεκάρα, αντίθετα με ευχαρίστησαν που συνεχίζω να είμαι πελάτης τους....... Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για σένα αν πας να την αλλάξεις. Ελπίζω να σε πρόλαβα και να μη τη μαχαίρωσες τη σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντησ ησου.

τελικα δεν πειραξα την σιμ, γιατι ειχε προβλημα το κινητο.

Η κάρτα MicroSIM διατίθεται χωρίς χρέωση στις περιπτώσεις:

 

1. νέας σύνδεσης στη Vodafone

2. ανανέωσης συμβολαίου με αγορά iPhone 4

3. Φορητότητα του αριθμού σας στη Vodafone

4. Απλή αγορά συσκευής iPhone 4 από την Vodafone

 

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, η αλλαγή σε MicroSIM κοστίζει €5.

Εγω εχω cu οποτε λογικα θα με χρεωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που απλά και μόνο επειδή άλλαξα κινητό ( δε το αγόρασα από VODAFONE ) έπρεπε να αλλάξω από MicroSim σε NanoSim, δε με χρέωσαν τίποτα , αντίθετα με ευχαρίστησαν, όπως ξαναείπα , που εξακολουθώ και είμαι πελάτης τους. Αυτό που πλήρωσα 1,5 € νομίζω , είναι ο αντάπτορας για να βάζω τη NanoSim όταν θέλω να τη αλλάζω στο άλλο κινητό μου.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που απλά και μόνο επειδή άλλαξα κινητό ( δε το αγόρασα από VODAFONE ) έπρεπε να αλλάξω από MicroSim σε NanoSim, δε με χρέωσαν τίποτα , αντίθετα με ευχαρίστησαν, όπως ξαναείπα , που εξακολουθώ και είμαι πελάτης τους. Αυτό που πλήρωσα 1,5 € νομίζω , είναι ο αντάπτορας για να βάζω τη NanoSim όταν θέλω να τη αλλάζω στο άλλο κινητό μου.

 

Για λόγους πληρότητας: Σου έκοψαν την παλιά ή σου (εξ)έδωσαν νέα SIM?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...