Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κατάσταση είναι ακριβώς έτσι και μας δημιουργεί πονοκέφαλο.

 

Το πάθημα των MMS δεν έγινε μάθημα. Πήρε 10 χρόνια να έχουν όλες οι συσκευές MMS και GPRS configuration.

Έπρεπε όλο το config να κατεβαίνει με το attach. Ούτε custom ROMs, ούτε CSC ούτε carrier bundles.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Βόλτα στην πόλη της Τήνου, και βλέπω το δίκτυο μια χαρά. Αν και CA δεν βλέπω, παντού έχει band 3 20MHz με ταχύτητες από 35-115 ανάλογα με το σημείο. Upload μια χαρά 25-40. Συνεπώς πρόβλημα και (και κόφτη) δεν παρατήρησα. Όλα σε server ote

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Το πάθημα των MMS δεν έγινε μάθημα. Πήρε 10 χρόνια να έχουν όλες οι συσκευές MMS και GPRS configuration.

Έπρεπε όλο το config να κατεβαίνει με το attach. Ούτε custom ROMs, ούτε CSC ούτε carrier bundles.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις legacy support. Είναι προαπαιτούμενο.

Νομίζω ότι το LTE είναι αρκετά δυναμικό σε επίπεδο RAC σε σχέση με τα παλιότερα πρωτόκολλα. Αρκεί ο κατασκευαστής να στέλνει το σωστό capability string. Σε αυτό συμφωνώ με τον andermitzakis, θα έπρεπε οι κατασκευαστές να είναι πιο προσεκτικοί. Τώρα εκτιμάς ή δεν εκτιμάς το CDMA που επιτρέπει πρόσβαση μόνο σε συγκεκριμένα τηλέφωνα στο δίκτυο και πετάς όλες τις σαβουροπαντόφλες εκτός; :p Σόρυ ρε παιδιά αλλά έτσι είναι. Σου ρίχνουν τα ΚΡIs ... και να λες και ευχαριστώ; :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαι έχεις ενα ωραίο μονοπώλιο και περιορισμένες επιλογες στις ηδη περιορισμένες επιλογές του καταναλωτή (πρακτικά μονο ios και android υπάρχει).. Και πρέπει εμείς ως καταναλωτές να εκτιμήσουμε τέτοιες πρακτικές;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και Windows 10 , άσχετα αν οι καταναλωτές δεν τα θέλουν. Υπάρχουν όμως.
Link to comment
Share on other sites

Kαι έχεις ενα ωραίο μονοπώλιο και περιορισμένες επιλογες στις ηδη περιορισμένες επιλογές του καταναλωτή (πρακτικά μονο ios και android υπάρχει).. Και πρέπει εμείς ως καταναλωτές να εκτιμήσουμε τέτοιες πρακτικές;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συνεχίζεις να έχεις πολλές επιλογές, η παραδοχή που πρέπει να γίνει είναι πως εάν αποφασίσεις να πας σε κάτι πέραν της πεπατοιμένης, η απόδοση του δικτύου κινητής που θα βλέπεις στη συσκευή σου δεν θα έχει καμία σχέση με την πραγματική απόδοση του δικτύου εάν είχες συσκευή που υποστήριζε όλα τα features αυτού.

 

Συνοψίζοντας, το παραπάνω ισχύει και για τα 3 δίκτυα, με τα 2 άλλα να έχουν αρκετά πιο απλό configuration με τις συσκευές στη πλειοψηφία τους να εκμεταλεύονται ότι έχουν να δώσουν -μέχρι 2CA, 64QAM ή απλά μια B20. Στη C-OTE, μπορεί μια μη συμβατή συσκευή να έχει υποπολλαπλάσια απόδοση από μια άλλη που έχει modem με σαφώς μεγαλύτερες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να έχεις πολλές επιλογές, η παραδοχή που πρέπει να γίνει είναι πως εάν αποφασίσεις να πας σε κάτι πέραν της πεπατοιμένης, η απόδοση του δικτύου κινητής που θα βλέπεις στη συσκευή σου δεν θα έχει καμία σχέση με την πραγματική απόδοση του δικτύου εάν είχες συσκευή που υποστήριζε όλα τα features αυτού.

 

Συνοψίζοντας, το παραπάνω ισχύει και για τα 3 δίκτυα, με τα 2 άλλα να έχουν αρκετά πιο απλό configuration με τις συσκευές στη πλειοψηφία τους να εκμεταλεύονται ότι έχουν να δώσουν -μέχρι 2CA, 64QAM ή απλά μια B20. Στη C-OTE, μπορεί μια μη συμβατή συσκευή να έχει υποπολλαπλάσια απόδοση από μια άλλη που έχει modem με σαφώς μεγαλύτερες δυνατότητες.

Με εκνευρίζει πολύ αυτό. Στο XZ1 με Cosmote firmware έχεις απίστευτη απόδοση παντού. Για να δεις κάτω από 100mbps πρέπει να πάει κάτι πολύ στραβά. Αν φλασάρεις άλλο firmware στο ίδιο τηλέφωνο αλλάζει η εμπειρία χρήσης προς το χειρότερο κατακόρυφα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο S8 ισχύει αυτό. Στα results του speedtest app δεν έχω διψήφιο νούμερο -πλην ενός στα 72. Όσο είχα Γερμανικό firmware για τα γρήγορα updates, η απόδοση δεν ήταν στα ίδια επίπεδα. Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον επανέρχεται η τάξη. Νάξος.1d54f294326b723cf68ef25b85a9edb5.jpg20e6ad351286fb610937ba36ffdd91b0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει καν γιατί γίνεται όλη αυτή η συζήτηση :lol::lol:

Μιλάτε για 250 και 130, ακόμα και 80 Mbps, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να τα χρειαστεί κάποιος σε καθημερινή χρήση και που φαίνεται η διαφορά! Μήπως κατεβάζετε torrents με δεδομένα; Ή στριμάρετε 4k με δεδομένα (που ακόμα και με 50Mbps μια χαρά παίζουν); Εδώ με τις απλές 30άρες και 50άρες vdsl μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου σε όλα. Στο κινητό τι τις θέλετε τέτοιες ταχύτητες, για youtube και χαζολόι στο fb;

Άρα, πέραν μιας καθαρά θεωρητικής συζήτησης, τι δίνει το δίκτυο, που μπορεί να φτάσει το κινητό μου, τι δίνει μια συγκεκριμένη περιοχή κλπ., δε νομίζω ότι έχει πρακτική αξία η συζήτηση (χωρίς καμία παρεξήγηση, ε :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει καν γιατί γίνεται όλη αυτή η συζήτηση :lol::lol:

Μιλάτε για 250 και 130, ακόμα και 80 Mbps, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να τα χρειαστεί κάποιος σε καθημερινή χρήση και που φαίνεται η διαφορά! Μήπως κατεβάζετε torrents με δεδομένα; Ή στριμάρετε 4k με δεδομένα (που ακόμα και με 50Mbps μια χαρά παίζουν); Εδώ με τις απλές 30άρες και 50άρες vdsl μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου σε όλα. Στο κινητό τι τις θέλετε τέτοιες ταχύτητες, για youtube και χαζολόι στο fb;

Άρα, πέραν μιας καθαρά θεωρητικής συζήτησης, τι δίνει το δίκτυο, που μπορεί να φτάσει το κινητό μου, τι δίνει μια συγκεκριμένη περιοχή κλπ., δε νομίζω ότι έχει πρακτική αξία η συζήτηση (χωρίς καμία παρεξήγηση, ε :rolleyes: )

 

Αν δεν είχε πρακτική αξία τα δίκτυα δε θα επένδυαν. Ούτε οι κατασκευαστές τηλέφωνων. Χωρίς καμία παρεξήγηση. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε πρακτική αξία τα δίκτυα δε θα επένδυαν. Ούτε οι κατασκευαστές τηλέφωνων. Χωρίς καμία παρεξήγηση. :)

 

Αν και δε μου είπες έστω μια πρακτική αξία (σήμερα, και ειδικά στην Ελλάδα), δεν διαφωνώ γενικά. Η τεχνολογία προχωράει. Απλά είναι προφανές ότι οι σημερινές και (για αρκετά χρόνια πιστεύω) μελλοντικές ανάγκες δεν απαιτούν ταχύτητες 150 και 180 Mbps, θα έλεγα ακόμα και 80 Mbps, για ό,τι κάνουμε στο κινητό. Ειδικά στις τιμές που δίνουν οι ελληνικές εταιρίες τα gb. Τώρα τι διαφημίζουν τα δίκτυα και οι κατασκευαστές κινητών για 150 Mbps και 300 Mbps, ντάξει πρέπει κάτι να σου πουν για να χρεώσει η cosmote το 1 gb 15 € και η Samsung 850 € το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε μου είπες έστω μια πρακτική αξία (σήμερα, και ειδικά στην Ελλάδα), δεν διαφωνώ γενικά. Η τεχνολογία προχωράει. Απλά είναι προφανές ότι οι σημερινές και (για αρκετά χρόνια πιστεύω) μελλοντικές ανάγκες δεν απαιτούν ταχύτητες 150 και 180 Mbps, θα έλεγα ακόμα και 80 Mbps, για ό,τι κάνουμε στο κινητό. Ειδικά στις τιμές που δίνουν οι ελληνικές εταιρίες τα gb. Τώρα τι διαφημίζουν τα δίκτυα και οι κατασκευαστές κινητών για 150 Mbps και 300 Mbps, ντάξει πρέπει κάτι να σου πουν για να χρεώσει η cosmote το 1 gb 15 € και η Samsung 850 € το τηλέφωνο...

 

Πριν από 2-3 σελίδες στο παρόν νήμα είχαμε συζήτηση για την Cosmote που έχει capacity προβλήματα σε τουριστικές περιοχές...

Με καινούργια συσκευή: αν δεν έχει κίνηση, θα βλέπεις 200+ με νορμάλ κίνηση 80-130, με πολύ κίνηση 10-30.

Με παλιά συσκευή κάνε όλα τα νούμερα διά 3.

Βλέπεις λοιπόν ότι ανάλογα την κατάσταση των συσκευών και του δικτύου θα είσαι από 3 μέχρι 300mbps. Το θεωρείς υπερβολικό το 300; το χρειάζεσαι για να έχεις το 3 στην χειρότερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι απαιτήσεις σας δεν είναι αντιστοιχες των αναλογιών. Όταν είμαστε στο LTE Advance Pro, με τη τεχνολογία διάδοσης πάνω στο ίδιο μέσο να μπορεί να μεταφέρει >1Gbps, το να συζητάμε για 10Mbit και ότι κάνεις τη δουλειά σου είναι αντίστοιχο με το να έχεις μια 200άρα VDSL η οποία να λειτουργεί στα 5Mbit και να πούμε πως επειδή περνάει 480p video είναι μια χαρά.

 

Το ότι χωρίς να γνωρίζει κανείς θεωρεί πως το να κάνεις τη δουλειά σου σε αιχμή είναι βλακεία και αχαριστία με ξεπερνά και δείχννει απλά αμάθεια. Εάν όποιος εστερνίζεται αυτή την άποψη σε αιχμή δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του λόγω capacity να δω τι θα γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύετε το παρακάτω?

 

51a1af1ef38277837c0e04466c47fae5.jpg

 

Μέχρι πριν 2 βδομάδες είχαμε συνέχεια E δεν έμπαινε πουθενά ούτε μέρα ούτε βράδυ δεν είχαμε πρακτικά Internet μέσω κινητού. Έκανα το τηλεφώνημα στο 13888 μιλήσαμε 20 λεπτά τα είπα αναλυτικά και όμορφα και την επόμενη μέρα με πήραν και τηλέφωνο και με είπαν ότι κάτι θα κάνουμε. Μετά από 2 μέρες στο ίδιο σημείο που είχα Ε είχα 3g στα 20mb. Σήμερα έχω το παραπάνω. Τελικά αν μιλήσεις όλα γίνονται. Είμαι και καλός πελάτης στον ΟΤΕ χρόνια τώρα πάντα πληρώνω μόλις έρθει λογαριασμός οπότε έπιασε τόπο το τηλεφώνημα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θαύμα king2009!!

Δέχομαι συγχαρητήρια από το χωριό άστα. Τόσο καιρό με Ε και τώρα όλη μέρα 4G. Λογικά από κάπου θα έκοψαν για να δώσουν εδώ. Όταν παω Μουδανιά θα τσεκάρω να δω ταχύτητες.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύετε το παρακάτω?

 

51a1af1ef38277837c0e04466c47fae5.jpg

 

Μέχρι πριν 2 βδομάδες είχαμε συνέχεια E δεν έμπαινε πουθενά ούτε μέρα ούτε βράδυ δεν είχαμε πρακτικά Internet μέσω κινητού. Έκανα το τηλεφώνημα στο 13888 μιλήσαμε 20 λεπτά τα είπα αναλυτικά και όμορφα και την επόμενη μέρα με πήραν και τηλέφωνο και με είπαν ότι κάτι θα κάνουμε. Μετά από 2 μέρες στο ίδιο σημείο που είχα Ε είχα 3g στα 20mb. Σήμερα έχω το παραπάνω. Τελικά αν μιλήσεις όλα γίνονται. Είμαι και καλός πελάτης στον ΟΤΕ χρόνια τώρα πάντα πληρώνω μόλις έρθει λογαριασμός οπότε έπιασε τόπο το τηλεφώνημα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά το πιστεύω. Η Cosmote με αυτή την κίνηση, έδειξε με τον τρόπο της αυτοκριτική. Επίσης, έδειξε πως υπολογίζει τους πελάτες της, ακόμα και αν αυτοί βρίσκονται σε κάποιο χωριό της Ελλάδος.

 

Καλά έκανες και τους κάλεσες φίλε King. Χρειάζονται σε κάθε περίπτωση και οι επισημάνσεις μας, ώστε να δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στο εκάστοτε τεχνικό ζήτημα, με συνέπεια την άμεση επίλυσή του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest.net/my-result/a/4105316939

 

Κέντρο δραμας

 

Πολύ καλή ταχύτητα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πιστεύω. Η Cosmote με αυτή την κίνηση, έδειξε με τον τρόπο της αυτοκριτική. Επίσης, έδειξε πως υπολογίζει τους πελάτες της, ακόμα και αν αυτοί βρίσκονται σε κάποιο χωριό της Ελλάδος.

 

Καλά έκανες και τους κάλεσες φίλε King. Χρειάζονται σε κάθε περίπτωση και οι επισημάνσεις μας, ώστε να δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στο εκάστοτε τεχνικό ζήτημα, με συνέπεια την άμεση επίλυσή του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πολύ καλή ταχύτητα.

Τους τα είπα αναλυτικά ότι είμαστε 3000 άτομα ότι έχω 15gb που δεν μπορώ να φάω και κάθονται ως γνωστής τους ανέλυσα τα πάντα κινητό κτλ. Υποδειγματικη συμπεριφορά στο μεταξύ είχαν σημείωση παλιότερα από άλλο πελάτη αλλά δεν έκαναν τίποτα. Έχω 7 νούμερα cosmote σε συγγενείς πρώτου βαθμού συν cosmote TV vdsl κτλ ίσως να είδαν επώνυμο και έπραξαν αναλόγως. Τόσα χρήματα τους έχουμε δώσει 30 χρόνια τώρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τους τα είπα αναλυτικά ότι είμαστε 3000 άτομα ότι έχω 15gb που δεν μπορώ να φάω και κάθονται ως γνωστής τους ανέλυσα τα πάντα κινητό κτλ. Υποδειγματικη συμπεριφορά στο μεταξύ είχαν σημείωση παλιότερα από άλλο πελάτη αλλά δεν έκαναν τίποτα. Έχω 7 νούμερα cosmote σε συγγενείς πρώτου βαθμού συν cosmote TV vdsl κτλ ίσως να είδαν επώνυμο και έπραξαν αναλόγως. Τόσα χρήματα τους έχουμε δώσει 30 χρόνια τώρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είμαι σίγουρος πως όλα έπαιξαν τον ρόλο τους. Εφόσον τώρα είστε εντάξει από κάλυψη 4G, άψογα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος πως όλα έπαιξαν τον ρόλο τους. Εφόσον τώρα είστε εντάξει από κάλυψη 4G, άψογα.

Εννοείται τι λες τώρα με Ε ειμασταν τόσα χρόνια μακάρι να κρατήσει έτσι και μετά το καλοκαίρι. Με σωστές κουβέντες και συζήτηση όλα λύνονται πάντως.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τι λες τώρα με Ε ειμασταν τόσα χρόνια μακάρι να κρατήσει έτσι και μετά το καλοκαίρι. Με σωστές κουβέντες και συζήτηση όλα λύνονται πάντως.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μακάρι φίλε μου. Το Edge σου δένει τα χέρια δυστυχώς. Α γεια σου, με πολιτισμένη συζήτηση πάντα βρίσκεται μια λύση.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται τι λες τώρα με Ε ειμασταν τόσα χρόνια μακάρι να κρατήσει έτσι και μετά το καλοκαίρι. Με σωστές κουβέντες και συζήτηση όλα λύνονται πάντως.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάντως σε θυμάμαι να λες ότι δε θα το λύσει το πρόβλημα. Αντε, μπράβο :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε θυμάμαι να λες ότι δε θα το λύσει το πρόβλημα. Αντε, μπράβο :)

Είχε χρόνια η δουλειά είχε πάρει τηλέφωνο ο πρόεδρος του χωριού που είναι αλλά τίποτα δεν έγινε. Τελικά όλα καλά.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...