Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίεργα πράματα με τα speedtest.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Oύτε μια αναφορά στο συνεργάτη τους; Γιατί βρε παιδιά; :(

Τι εννοείς ;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1481

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Ποιό πακέτο mb αγόρασες;

 

Sent from my SM-G930F

Το πακέτο που αγοράζει ο φίλος που είχαμε πάει για καφέ είναι αυτό που δίνει 300 λεπτά και 500 MB με 8.50€

 

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=300mins500MBcc49a2fc-5e25-4c70-b2f0-73ec822c17ab

 

 

Από αυτόν είναι και τα speed test επίτηδες έκανα από cosmokarta να δω εάν υπάρχει κόφτης

 

 

Και όπως είδαμε υπάρχει και εκεί

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα και σε ευχαριστώ.Απλά μήπως ξέρεις γιατί η κοτέ καθυστερεί να δώσει επίσημα 4 Χ 4 ΜΙΜΟ;

 

Δεν έχω πληροφόρηση. Παραμένουν οι αναφορές ότι σε Κοζάνη τρέχει δοκιμαστικά 4x4 MIMO για τεστ, τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο που αγοράζει ο φίλος που είχαμε πάει για καφέ είναι αυτό που δίνει 300 λεπτά και 500 MB με 8.50€

 

 

Από αυτόν είναι και τα speed test επίτηδες έκανα από cosmokarta να δω εάν υπάρχει κόφτης

 

 

Και όπως είδαμε υπάρχει και εκεί

 

Το γράφω και πάλι, όχι για εσένα, για όποιον έχει ακόμα απορίες με τα speedtests.

Αν θέλετε να δείτε αν σας κόβει η Cosmote ή εάν έχει τερματίσει η γραμμή, υπάρχουν 2 τρόποι:

1) Να αγοράσετε ένα από τα πακέτα giga now. Ακόμα και το ημερήσιο που κάνει 1 Ευρώ αρκεί.

2) Να στείλετε MB από την Cosmote prepaid mastercard στην αριθμό σας

 

Αυτοί οι 2 τρόποι 100% αφαιρούν τον limiter.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται βάζεις cosmote server OTE grnet hyper hosting που έχουν κόφτη

 

και μετά βάζεις τo hostmein IKE και βλέπεις....την κανονική ταχύτητα. φως φανάρι ότι έχουν κόφτη στους άλλους server

 

Τι να τα κάνω τα δωρεάν speed test και που τα έχουν εάν δεν δείχνουν την κανονική ταχύτητα.

 

 

Εσύ λες ότι βάζοντας το giganow το δεν θα έχει κόφτη? Ούτε στους server π. χ ΟΤΕ.

 

 

Τι να το κάνω έτσι να έχει στο μήνα κόφτη ( βασικό πακέτο ίντερνετ) και μην έχει σε αυτά της ημέρας... Κόφτη .(έκτακτο ας το πούμε έτσι πακέτο ίντερνετ)

 

 

Βασικό πακέτο θα πάρει ο περισσότερος κόσμο και σε δεύτερη μοίρα το έκτακτο της ημέρας.

 

 

Βρείτε μου λογική σε όλο αυτό...

 

Κανονικά πουθενά δεν έπρεπε να έχει κόφτη τι συστήματα είναι αυτά τώρα τελευταία δεν μπορώ να καταλάβω.

 

 

Ποια η ουσία τον δωρεάν server... Έτσι όπως το έκαναν

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεάν έχουν πολιτική ορθής χρήσης. Δες το έτσι.

 

 

 

Πολιτική ορθής χρήσης είναι όταν κάτι δουλεύει σωστά απλά μετά από κάποια χρήση έχει κάποιο περιορισμό..

( βλέπε ειδική προσφορά φοιτητικό του ανέμου που στης 2 ώρες κλείνει η γραμμή και ξανακαλεις ) πολιτική ορθής χρήσης.

 

Ούτε έτσι μπορώ να το δω ούτε εγώ ούτε κανένας να σου έλεγε φίλε εγώ π. χ μετά τα πρώτα 20 speedtest θα σου βάλω κόφτη η μετά τα 2-3GB που θα φας σε speedtest θα σου βάλω κόφτη

 

 

Με κόφτη από την αρχή ενός βασικού πακέτου που τρως στην μάπα τον κόφτη πόσο ορθή χρήση είναι αφού το speedtest λειτουργεί ανορθόδοξα από την αρχή.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ούτε έτσι μπορώ να το δω ούτε εγώ ούτε κανένας να σου έλεγε φίλε εγώ π. χ μετά τα πρώτα 20 speedtest θα σου βάλω κόφτη η μετά τα 2-3GB που θα φας σε speedtest θα σου βάλω κόφτη

 

 

Με κόφτη από την αρχή ενός βασικού πακέτου που τρως στην μάπα τον κόφτη πόσο ορθή χρήση είναι αφού το speedtest λειτουργεί ανορθόδοξα

 

Συμφωνώ, είναι βλαμμένη πολιτική, αλλά αυτή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με την ειδική προσφορά δεν έχει περιορισμό στην ταχύτητα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Νέο κόλπο είναι ο κόφτης; Λογικά αφορά μόνο τα τέστ και καθιερώθηκε λόγο της τουριστικής περιόδου, για να δώσει ανάσες στο δίκτυο. Ένα δίκτυο που θέλει τις αναβαθμισούλες του...
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σε χωριό στη Μεσσηνία σε servers cosmote & ote. Μια μέτρηση με δωρεάν mb, και μετά από λίγη ώρα που έληγαν από αγορασμένα....πουθενά κόφτης.

7784edff3558f03a4c5ae2d42df42b5e.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίδια κατάσταση και σε εμένα με ταχύτητες κοντά στο 60 με δωρεάν ΜΒ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο πάντως και το μόντεμ της συσκευής που χρησιμοποιείς για να τεστάρεις ταχύτητα. Τις προάλλες, στο ίδιο ακριβώς σημείο μέσα στη πόλη του Βόλου, μέτρηση με το κινητό μου (Nokia 8, μόντεμ Cat9, θεωρητικό μέγιστο download 450Μbps), πιάνω κοντά στα 130Μbps download. Το αμέσως επόμενο λεπτό, κάνω μέτρηση μέσω του κινητού αλλά με σύνδεση στο 4G WiFi hotspot μου (Huawei/Cosmote E5577cs, με μόντεμ Cat4, θεωρητικό μέγιστο download 150Mbps), και πιάνω κοντά στα 40Mbps, δηλαδή περίπου στο 1/3 της ταχύτητας (με μόντεμ που έχει 1/3 του ονομαστικού μέγιστου download σε σχέση με το κινητό, καθόλου τυχαίο κατ' εμέ). Και οι δύο συσκευές φορούσαν SIM Cosmote What's up.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχει άμεση σχέση η συσκευή. Ότι και να κάνει ο κάθε πάροχος, η B7 που είναι αυτή που υποστηρίζεται περισσότερο θα έχει το μεγαλύτερο φορτίο και λόγω του μεγάλου αριθμού συσκευών που δεν υποστηρίζουν CA, MIMO, 256-QAM κλπ τα χέρια δένονται. Ακόμη και οι νεότερες συσκευές δεν υποστηρίζουν 4x4 MIMO, ούτε >3CA.

 

Όσο λοιπόν επιβαρύνεται η B7 και η B20 σε δεύτερο επίπεδο, τόσο χειρότερη απόδοση θα έχουν οι κάτοχοι συσκευών που δεν υποστηρίζουν τα features του κάθε δικτύου.

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/4091904664 από το Γαλάτσι σε 3CA και 2x2 MIMO.

 

Στο ίδιο σημείο, το iphone 5 πιάνει 35Mbps στο down. Μόλις 230Mbit διαφορά.

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

Πρωτόγνωρο για Αλεξανδρούπολη ταχύτητες πάνω από 10Mbps, κέντρο με μπάντα 3 σε Redmi Note 5. 195b0b005b6311a8e1fcda4a0438acb2.jpg

 

Σχετικά με τον κόφτη, τα ΜΒ ειναι με την προσφορά των 7GB σε Whatsup.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτόγνωρο για Αλεξανδρούπολη ταχύτητες πάνω από 10Mbps, κέντρο με μπάντα 3 σε Redmi Note 5. 195b0b005b6311a8e1fcda4a0438acb2.jpg

 

Σχετικά με τον κόφτη, τα ΜΒ ειναι με την προσφορά των 7GB σε Whatsup.

Γιατί να έχεις κόφτη, αφού διάλεξες server από το Χάσκοβο, κάνε και μια με OTE

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει απεριοριστο speed booster... πραγματικα απεριοριστο... Μαλλον η κοσμοτε κανει test drive το δικτυο της :)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει απεριοριστο speed booster... πραγματικα απεριοριστο... Μαλλον η κοσμοτε κανει test drive το δικτυο της :)
Όντως μόλις έκανα με OTE μια έπιασα 150, χωρίς να προσθέσω τίποτα σε σχέση με χθες που ήταν max 20

 

Edit: άκυρο, παραπληροφόρηση έκανα, έβαλα MB από την cosmote prepaid και ο κόφτης βγήκε

Sent from my SM-G930F

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πληροφόρηση. Παραμένουν οι αναφορές ότι σε Κοζάνη τρέχει δοκιμαστικά 4x4 MIMO για τεστ, τίποτα περισσότερο.

Υπάρχει αναφορά απο συμπατριώτη μου ότι έπιασε εδώ 4Χ4? H απλά επειδή πιάνω πχ εγώ 4x2 αν είχα κάποια άλλη συσκευή πχ xz1 ή s9 θα έπιανα και 4x4? Πάει πακέτο δηλαδή το 4x2 με το 4x4? Και επισης έχω δει 4x2 και πάνω στην Εγνατία κάπου κοντά στον κόμβο προς Αλεξάνδρεια οπότε μπορεί να υπάρχει και στην πόλη της Αλεξάνδρειας 4x2 ή 4x4 ή κάπου εκεί γύρω

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχεις κόφτη, αφού διάλεξες server από το Χάσκοβο, κάνε και μια με OTE

 

Sent from my SM-G930F

Ναι όντως, αλλά στον Έβρο έχουμε μονίμως κόφτη γιατί όλοι έχουν Cosmote, δεν αντέχει όμως τόσους χρηστες με αποτέλεσμα να πιάνουμε όλοι 10-20 mbps το πολυ.

 

Μέτρηση με OTE

8331a295eec167076a52cce7d89cf116.jpg

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αναφορά απο συμπατριώτη μου ότι έπιασε εδώ 4Χ4? H απλά επειδή πιάνω πχ εγώ 4x2 αν είχα κάποια άλλη συσκευή πχ xz1 ή s9 θα έπιανα και 4x4? Πάει πακέτο δηλαδή το 4x2 με το 4x4? Και επισης έχω δει 4x2 και πάνω στην Εγνατία κάπου κοντά στον κόμβο προς Αλεξάνδρεια οπότε μπορεί να υπάρχει και στην πόλη της Αλεξάνδρειας 4x2 ή 4x4 ή κάπου εκεί γύρω

 

Εσύ είσαι ο μόνος. Το πρώτο 4άρι είναι πόσες κεραίες κάνουν transmit από τον σταθμό βάσης. Αυτό σε ενδιαφέρει. Το δεύτερο 4άρι (ή 2άρι στην περίπτωσή σου) είναι πόσες κεραίες λαμβάνουν στην συσκευή. Με 4άρα συσκευή θα έλεγε 4x4.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μόλις έκανα με OTE μια έπιασα 150, χωρίς να προσθέσω τίποτα σε σχέση με χθες που ήταν max 20

 

Edit: άκυρο, παραπληροφόρηση έκανα, έβαλα MB από την cosmote prepaid και ο κόφτης βγήκε

Sent from my SM-G930F

Δοκίμασα και εγώ μου έστειλε φίλος MB με την prepaid της cosmote έτσι δεν έχει κόφτη χαζομάρες δηλαδή

 

Με ενεργα πακέτα βασικά με πολλά GB να έχει κόφτη και να στέλνεις 250MB από την prepaid να να μην έχει κόφτη

 

 

ΚΑΜΊΑ ΛΟΓΙΚΉ... Θα Φταει το επικό ίντερνετ Επικές χαζομάρες αν και αλλιώς ήθελα να το πω αλλά άστο τώρα...

 

 

 

Τι να λένε έτσι οι δωρεάν server για μέτρηση αφού δεν λένε την κανονική ταχύτητα

 

 

 

Σου δίνουν μια lamborghini να την κάνεις βόλτα και στο ντεπόζιτο έχει 1€ βενζίνη .... Που μπορείς να πας...

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το απόγευμα ταξίδευα για Τήνο από Ραφήνα. Λίγα speedtests που έκανα γενικά δεν έδειχναν κάποιο πρόβλημα.

Μου έκανε εντύπωση πως έδειχνε σχεδόν σε όλο το ταξίδι 4G+ και ομιλία με VoLTE χωρίς κανένα πρόβλημα, όπως και βίντεο κλήση με viber.

 

Λίγο μετά το στενό Άνδρου Τήνου έπιανε άνετα 60mbps.

 

 

Μετά φτάνοντας Τήνο, έκανα μερικές δοκιμές στο σπίτι μου, 6 χλμ νότια από την πόλη.

Γενικά είναι κάπως περίεργα τα αποτελέσματα.

2-3 φορές έδειξε πολύ χαμηλά νούμερα (μισό mbps στο download και φουλ upload), αλλά συνήθως αμέσως μετά φτάνει ~50mbps στο download.

Με το Samsung είδα πως κάνει CA με band 3 20MHz και Band 7 20MHz(με λιγο χαμηλότερη ένταση σήματος). Βάζοντας την κάρτα σε συσκευή που δεν υποστηρίζει CA συνδέεται είτε σε 3 είτε σε 7 και πιάνει γύρω στα 50. Θα το δοκιμάσω εκτενέστερα, γιατί έχω την εντύπωση πως τα πολύ χάλια νούμερα έρχονται όταν κάνει CA....

 

Αυτή τη στιγμή βλέπω αυτό με band 3 και στο λάπτοπ με tethering :

http://www.speedtest.net/result/7487992408.png

To θεωρώ βελτίωση καθώς παλιότερα στο ίδιο σημείο δεν έπιανε καν 4G και είχα πρόβλημα και στις κλήσεις. Έπρεπε να βγω σε εξωτερικό χώρο για να πιάσει καλά.

 

Θα δω όταν πάω και στην πόλη κανένα βράδυ τι παίζει, που εκεί ήταν που είχα δει "τρελές" ταχύτητες στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...