Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από που αγόρασες τη συσκευή?Από internet?Πολλές συσκευές προορίζονται για χώρες εξωτερικού αλλά έρχονται εδώ λόγω χαμηλού κόστους και πανευρωπαικής εγγυησης..Το πρόβλημα που έχουν είναι πως ενώ γίνεται αναβάθμιση και έχουν ελληνικά...οι ρυθμίσεις δικτύου που έχουν εργοστασιακά αφορούν τη χώρα που προορίζεται η συσκευή γιαυτό και εμφάνιζουν το ανάλογο πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από που αγόρασες τη συσκευή?Από internet?Πολλές συσκευές προορίζονται για χώρες εξωτερικού αλλά έρχονται εδώ λόγω χαμηλού κόστους και πανευρωπαικής εγγυησης..Το πρόβλημα που έχουν είναι πως ενώ γίνεται αναβάθμιση και έχουν ελληνικά...οι ρυθμίσεις δικτύου που έχουν εργοστασιακά αφορούν τη χώρα που προορίζεται η συσκευή γιαυτό και εμφάνιζουν το ανάλογο πρόβλημα..

 

Δεν ξέρω φίλε μου αν ισχύει αυτο που λες ....να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ακούσει ξανά .

Αυτο που ξερω να σου πω απο προσωπική εμπειρία είναι οτι όσες συσκευές εχω αγοράσει απο ιντερνομαγαζα και προοριζόταν για κάποια αλλη ευρωπαϊκή χωρά ( Γαλλια -Αγγλια -Γερμανια κ.τ.λ) δεν είχαν κανένα πρόβλημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από που αγόρασες τη συσκευή?Από internet?Πολλές συσκευές προορίζονται για χώρες εξωτερικού αλλά έρχονται εδώ λόγω χαμηλού κόστους και πανευρωπαικής εγγυησης..Το πρόβλημα που έχουν είναι πως ενώ γίνεται αναβάθμιση και έχουν ελληνικά...οι ρυθμίσεις δικτύου που έχουν εργοστασιακά αφορούν τη χώρα που προορίζεται η συσκευή γιαυτό και εμφάνιζουν το ανάλογο πρόβλημα..

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο...έχω Αυστριακό S3 και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από που αγόρασες τη συσκευή?Από internet?Πολλές συσκευές προορίζονται για χώρες εξωτερικού αλλά έρχονται εδώ λόγω χαμηλού κόστους και πανευρωπαικής εγγυησης..Το πρόβλημα που έχουν είναι πως ενώ γίνεται αναβάθμιση και έχουν ελληνικά...οι ρυθμίσεις δικτύου που έχουν εργοστασιακά αφορούν τη χώρα που προορίζεται η συσκευή γιαυτό και εμφάνιζουν το ανάλογο πρόβλημα..

 

Δεν ισχύει αυτό. Μην παραπληροφορείς χωρίς στοιχεία σε παρακαλώ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Από που αγόρασες τη συσκευή?Από internet?Πολλές συσκευές προορίζονται για χώρες εξωτερικού αλλά έρχονται εδώ λόγω χαμηλού κόστους και πανευρωπαικής εγγυησης..Το πρόβλημα που έχουν είναι πως ενώ γίνεται αναβάθμιση και έχουν ελληνικά...οι ρυθμίσεις δικτύου που έχουν εργοστασιακά αφορούν τη χώρα που προορίζεται η συσκευή γιαυτό και εμφάνιζουν το ανάλογο πρόβλημα..

 

Δεν ισχύει αυτό. Μην παραπληροφορείς χωρίς στοιχεία σε παρακαλώ.

 

Νομίζω ότι ο φίλος αναφέρεται στις ρυθμίσεις δικτύου apn.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο φίλος αναφέρεται στις ρυθμίσεις δικτύου apn.

 

Ούτε αυτό ίσχυε σε μένα(με vodafone).Με το πρώτο άνοιγμα βρήκε μόνο του τις σωστές ρυθμίσεις για internet μέσω vodafone δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό ίσχυε σε μένα(με vodafone).Με το πρώτο άνοιγμα βρήκε μόνο του τις σωστές ρυθμίσεις για internet μέσω vodafone δικτύου.

 

Οπως και σχεδον σε ολα τα android απο 2.1 και μετα (για την 1.6 δεν ειμαι σιγουρος, νομιζω και σε αυτη) :)

Τι σοι -smart-phones θα ηταν αλλιως? ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο φίλος αναφέρεται στις ρυθμίσεις δικτύου apn.

 

Δεν έχουν καμία σχέση τα ΑPN με το προαναφερθέν πρόβλημα... είτε είναι σωστά είτε όχι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πεσατε ολοι να με "φάτε"...αυτό είναι κάτι που είπαν από εξουσιοδοτημενο service της samsung..για μια συσκευη που ειχε παρει από το εξωτερικο(Ντουμπαι)..Αλήθεια ή μύθος....μάλλον μύθος..
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πεσατε ολοι να με "φάτε"...αυτό είναι κάτι που είπαν από εξουσιοδοτημενο service της samsung..για μια συσκευη που ειχε παρει από το εξωτερικο(Ντουμπαι)..Αλήθεια ή μύθος....μάλλον μύθος..

 

Μύθος. Και κρίμα που λένε χαζομάρες τα εξουσιοδοτημένα service... αν και δεν θα έπρεπε να εκπλήσσομαι, έχω ακούσει πολύ χειρότερα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από χρόνια χρήσης NOKIA και μόνο νόκια (είχα ένα κολληματάκι) μου κάνανε δώρο το galaxy. Μπορώ να πω οτί αναθεώρησα πάρα πολλά πράγματα και ότι καθημερινά όσο περισσότερο ασχολούμαι με το κινητό άνακαλύπτω και κάτι καινούργιο αλλά η αλήθεια είναι οτί έχω 2-3 θεματάκια χωρίς αυτό να σημαίνει οτί δεν είναι ότι καλύτερο έχω χειριστεί μέχρι τώρα. Το πρώτο θεματάκι είναι με την μπαταρία, βγάζοντας το το πρωί από τη φόρτιση χωρίς να ανοίξω κάποια εφαρμογή και με κλειστο wifi, ρυθμισμένη την εξοικονόμηση ενέργειας και χαμηλή τη φωτεινότητα η αλήθεια είναι οτί χάνει αρκετά. το δεύτερο θεματάκι μου είναι οτί (κι εδώ μπορεί να κάνω λάθος δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη ρύθμιση) ας πούμε οτί βλέπω ένα βιντεάκι στο youtube ξαφνικά η οθόνη απενεργοποιείται. πάω στις ρυθμίσεις για να ξεμαρκάρω την αντίστοιχη ρύθμιση αλλα έχει από 15δευτερα έως 10 λεπτά αυτόματη αναμονή οθόνης και μετά σβήνει. αυτό δεν απενεργοποιείται? γτ ο εντοπισμός ματιού σε χαμηλό φωτισμό απ ότι κατάλαβα δεν πιάνει. και κάτι τελευταίο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται με το κλείσιμο προγραμμάτων. κατέβασα μία εφαρμογή με την οποία τις διαχειρίζομαι αλλά ως καινούργια στο android η αλήθεια είναι οτί δε μου πολυάρεσε που παραμένουν όλα ανοιχτά. Αυτά για αρχή :-)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από χρόνια χρήσης NOKIA και μόνο νόκια (είχα ένα κολληματάκι) μου κάνανε δώρο το galaxy. Μπορώ να πω οτί αναθεώρησα πάρα πολλά πράγματα και ότι καθημερινά όσο περισσότερο ασχολούμαι με το κινητό άνακαλύπτω και κάτι καινούργιο αλλά η αλήθεια είναι οτί έχω 2-3 θεματάκια χωρίς αυτό να σημαίνει οτί δεν είναι ότι καλύτερο έχω χειριστεί μέχρι τώρα. Το πρώτο θεματάκι είναι με την μπαταρία, βγάζοντας το το πρωί από τη φόρτιση χωρίς να ανοίξω κάποια εφαρμογή και με κλειστο wifi, ρυθμισμένη την εξοικονόμηση ενέργειας και χαμηλή τη φωτεινότητα η αλήθεια είναι οτί χάνει αρκετά. το δεύτερο θεματάκι μου είναι οτί (κι εδώ μπορεί να κάνω λάθος δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη ρύθμιση) ας πούμε οτί βλέπω ένα βιντεάκι στο youtube ξαφνικά η οθόνη απενεργοποιείται. πάω στις ρυθμίσεις για να ξεμαρκάρω την αντίστοιχη ρύθμιση αλλα έχει από 15δευτερα έως 10 λεπτά αυτόματη αναμονή οθόνης και μετά σβήνει. αυτό δεν απενεργοποιείται? γτ ο εντοπισμός ματιού σε χαμηλό φωτισμό απ ότι κατάλαβα δεν πιάνει. και κάτι τελευταίο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται με το κλείσιμο προγραμμάτων. κατέβασα μία εφαρμογή με την οποία τις διαχειρίζομαι αλλά ως καινούργια στο android η αλήθεια είναι οτί δε μου πολυάρεσε που παραμένουν όλα ανοιχτά. Αυτά για αρχή :-)

 

Και γω μια ζωή χρήστης symban είμαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μάλιστα το πιο πθανό είναι να αποκτήσω και γω το s3 σαν δώρο, δε το χω ακόμα. Καλά όταν βλέπεις βίντεο είται yutube είται κανονικό η οθόνη εξακολουθεί να σβήνει; Υποτίθεται ότι πρέπει να παραμένει ανοιχτή και όχι να πατάς συχέχεια την οθόνη και φυσικα δεν μπορείς να βασίζεσαι στο smart stay. Καλά λεώ εγω ότι κάποια πράγματα ακόμα δείχνουν την ανωριμότητα του android. Αλλά το κινητάκι τα σπάει θα ζήσουμε και με αυτά..

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από χρόνια χρήσης NOKIA και μόνο νόκια (είχα ένα κολληματάκι) μου κάνανε δώρο το galaxy. Μπορώ να πω οτί αναθεώρησα πάρα πολλά πράγματα και ότι καθημερινά όσο περισσότερο ασχολούμαι με το κινητό άνακαλύπτω και κάτι καινούργιο αλλά η αλήθεια είναι οτί έχω 2-3 θεματάκια χωρίς αυτό να σημαίνει οτί δεν είναι ότι καλύτερο έχω χειριστεί μέχρι τώρα. Το πρώτο θεματάκι είναι με την μπαταρία, βγάζοντας το το πρωί από τη φόρτιση χωρίς να ανοίξω κάποια εφαρμογή και με κλειστο wifi, ρυθμισμένη την εξοικονόμηση ενέργειας και χαμηλή τη φωτεινότητα η αλήθεια είναι οτί χάνει αρκετά. το δεύτερο θεματάκι μου είναι οτί (κι εδώ μπορεί να κάνω λάθος δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη ρύθμιση) ας πούμε οτί βλέπω ένα βιντεάκι στο youtube ξαφνικά η οθόνη απενεργοποιείται. πάω στις ρυθμίσεις για να ξεμαρκάρω την αντίστοιχη ρύθμιση αλλα έχει από 15δευτερα έως 10 λεπτά αυτόματη αναμονή οθόνης και μετά σβήνει. αυτό δεν απενεργοποιείται? γτ ο εντοπισμός ματιού σε χαμηλό φωτισμό απ ότι κατάλαβα δεν πιάνει. και κάτι τελευταίο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται με το κλείσιμο προγραμμάτων. κατέβασα μία εφαρμογή με την οποία τις διαχειρίζομαι αλλά ως καινούργια στο android η αλήθεια είναι οτί δε μου πολυάρεσε που παραμένουν όλα ανοιχτά. Αυτά για αρχή :-)

 

Όσον αφορά το θέμα των εφαρμογών που ειναι ανοιχτές μην σε απασχολεί ,έτσι δουλεύει το android και δεν χρειάζεσαι κάποια έξτρα εφαρμογη για να τις κλεινής .Με παρατεταμένο πάτημα του home button βλέπεις ποιες είναι ανοιχτές και τις τερματίζεις .

Δεν ξερω τι χρήση κάνεις στο τηλέφωνο και τι εννοείς όταν λες οτι οτί χάνει αρκετά .Πρόσεξε τους συγχρονισμούς σου (καιρός -mail - facebook κ.τ.λ)

Το smart stay κάποιες φορές δεν δουλεύει καλά ,μπορείς να το απενεργοποίησης αν θέλεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από χρόνια χρήσης NOKIA και μόνο νόκια (είχα ένα κολληματάκι) μου κάνανε δώρο το galaxy. Μπορώ να πω οτί αναθεώρησα πάρα πολλά πράγματα και ότι καθημερινά όσο περισσότερο ασχολούμαι με το κινητό άνακαλύπτω και κάτι καινούργιο αλλά η αλήθεια είναι οτί έχω 2-3 θεματάκια χωρίς αυτό να σημαίνει οτί δεν είναι ότι καλύτερο έχω χειριστεί μέχρι τώρα. Το πρώτο θεματάκι είναι με την μπαταρία, βγάζοντας το το πρωί από τη φόρτιση χωρίς να ανοίξω κάποια εφαρμογή και με κλειστο wifi, ρυθμισμένη την εξοικονόμηση ενέργειας και χαμηλή τη φωτεινότητα η αλήθεια είναι οτί χάνει αρκετά. το δεύτερο θεματάκι μου είναι οτί (κι εδώ μπορεί να κάνω λάθος δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη ρύθμιση) ας πούμε οτί βλέπω ένα βιντεάκι στο youtube ξαφνικά η οθόνη απενεργοποιείται. πάω στις ρυθμίσεις για να ξεμαρκάρω την αντίστοιχη ρύθμιση αλλα έχει από 15δευτερα έως 10 λεπτά αυτόματη αναμονή οθόνης και μετά σβήνει. αυτό δεν απενεργοποιείται? γτ ο εντοπισμός ματιού σε χαμηλό φωτισμό απ ότι κατάλαβα δεν πιάνει. και κάτι τελευταίο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται με το κλείσιμο προγραμμάτων. κατέβασα μία εφαρμογή με την οποία τις διαχειρίζομαι αλλά ως καινούργια στο android η αλήθεια είναι οτί δε μου πολυάρεσε που παραμένουν όλα ανοιχτά. Αυτά για αρχή :-)

Για την μπαταρία, πόσο σου αντέχει; Κανονικά με τέτοια χρήση και αν δεν κάνεις κλήσεις (υποθέτω και τα data κλειστά) θα πρέπει να σου αντέχει 2,5-3 μέρες. Με φουλ χρήση (όλα ανοιχτά και αρκετό πείραγμα) αντέχει από το πρωί μέχρι το βράδυ.

 

Για τα προγράμματα μην ανησυχείς, έτσι δουλεύει το android. Μένουν ανοιχτά στο background για να ανοίξουν πιο γρήγορα αν τα ζητήσεις. Αν θέλεις κρατώντας το home για λιγη ώρα μπορείς να τα σβήσεις κάνοντας swipe ένα ένα ή με τον κουβά για όλα. Αλλά δεν χρειάζεται να ασχοληθείς.

 

Για το youtube δεν μπορώ να σου απαντήσω, δεν πολυ βλέπω τόσο μεγάλα κλιπ.

 

Καλορίζικο!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια ζωή χρήστης symban είμαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μάλιστα το πιο πθανό είναι να αποκτήσω και γω το s3 σαν δώρο, δε το χω ακόμα. Καλά όταν βλέπεις βίντεο είται yutube είται κανονικό η οθόνη εξακολουθεί να σβήνει; Υποτίθεται ότι πρέπει να παραμένει ανοιχτή και όχι να πατάς συχέχεια την οθόνη και φυσικα δεν μπορείς να βασίζεσαι στο smart stay. Καλά λεώ εγω ότι κάποια πράγματα ακόμα δείχνουν την ανωριμότητα του android. Αλλά το κινητάκι τα σπάει θα ζήσουμε και με αυτά..

 

Δεν είναι θέμα android.Είναι θέμα εφαρμογής.Αν θέλει αυτός που φτιάχνει την εφαρμογή, μπορεί να μένει ανοιχτή.

 

το δεύτερο θεματάκι μου είναι οτί (κι εδώ μπορεί να κάνω λάθος δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη ρύθμιση) ας πούμε οτί βλέπω ένα βιντεάκι στο youtube ξαφνικά η οθόνη απενεργοποιείται. πάω στις ρυθμίσεις για να ξεμαρκάρω την αντίστοιχη ρύθμιση αλλα έχει από 15δευτερα έως 10 λεπτά αυτόματη αναμονή οθόνης και μετά σβήνει. αυτό δεν απενεργοποιείται? γτ ο εντοπισμός ματιού σε χαμηλό φωτισμό απ ότι κατάλαβα δεν πιάνει. και κάτι τελευταίο δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται με το κλείσιμο προγραμμάτων. κατέβασα μία εφαρμογή με την οποία τις διαχειρίζομαι αλλά ως καινούργια στο android η αλήθεια είναι οτί δε μου πολυάρεσε που παραμένουν όλα ανοιχτά. Αυτά για αρχή :-)

 

Στο 1ο απάντησα πιο πάνω.

Στο θέμα κλεισίματος προγραμμάτων, απλά μη κάνεις τίποτα.

Σιγά σιγά θα μάθεις κάποια πράγματα που μπορείς να αλλάξεις και να μη τρέχουν άσχετα με αυτό που θες εσύ από το τηλέφωνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια ζωή χρήστης symban είμαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μάλιστα το πιο πθανό είναι να αποκτήσω και γω το s3 σαν δώρο, δε το χω ακόμα. Καλά όταν βλέπεις βίντεο είται yutube είται κανονικό η οθόνη εξακολουθεί να σβήνει; Υποτίθεται ότι πρέπει να παραμένει ανοιχτή και όχι να πατάς συχέχεια την οθόνη και φυσικα δεν μπορείς να βασίζεσαι στο smart stay. Καλά λεώ εγω ότι κάποια πράγματα ακόμα δείχνουν την ανωριμότητα του android. Αλλά το κινητάκι τα σπάει θα ζήσουμε και με αυτά..

 

Αφού δεν το χεις βρε συ τι λές? Λοιπόν μια χαρά ανοικτό μένει στο youtube σε μένα και δεν είχα ποτέ θέμα. Βέβαια έχω μόνιμα ενεργοποιημένο το smart stay.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν το χεις βρε συ τι λές? Λοιπόν μια χαρά ανοικτό μένει στο youtube σε μένα και δεν είχα ποτέ θέμα. Βέβαια έχω μόνιμα ενεργοποιημένο το smart stay.

 

Μα αυτό εγραψα και γω πιο πάνω, οτι δεν μπορείς μόνιμα να βασίζεσαι στο smart stay για να μένει ανοιχτό όταν βλέπεις βίντεο:p. Για άλλες εφαρμογές είναι μιά χαρά. Αν μπορούσες να δοκιμάσεις να παρακολουθήσεις ένα βίντεο και στο youtube και στο μαμίσιο video player, με απενεργοποιημένο όμως το smart stay, και να μου πείς τι κανει η οθόνη τελικά θα σου ήμου ευγνώμον. Τέλος πάντων καλύτερα να το πάρω και γω πρώτα και μετά τα όποια παράπονα. ;)

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δν χρησιμοποιω το smart stay καθώς μ αρεσει να βλεπω βιντεακια πριν κοιμηθω κ δν με δουλευει στο σκοταδι. Λαθος μ π ειπα για youtube κυριως το προβλημα ειναι σε σελιδες καναλιων.η μπαταρια αν δν το δουλεψω παει 2 μερες αν το δουλεψω πεφτει σχετικα γρηγορα. Και κατι αλλο μετανοιωσα π δν διαλεξα το 32αρι. Γ οσους σκοπευουν να το παρουν...κατα τα αλλα ειναι απιστευτο κινητο.ακομα ειμαι στην εκμαθης
Link to comment
Share on other sites

Moderator ευχαριστω για την διευκρινηση.Πρωτη φορα εκανα ποστ και δεν βρηκα καποιο ποστ για το Galaxy S3(μαλλον δν εψαξα καλα).

To θεμα παραμενει το ιδιο.Αγορασα το κινητο και βασικα για τα λεφτα που εδωσα περιμενα να λειτουργει το WI-FI οπου και αν θελω να το χρησιμοποιησω.

Το μονο που καταφερνει και κανει ειναι να εντοπιζει τα δικτυα.με το που επιχειρησω να συνδεθω στο δικτυο μου(που ξερω και τον κωδικο :p) μου γραφει "Το δικτυο αποσυνδεθηκε,η συνδεση δεν ειναι καλη.παρακαλω προσπαθηστε ξανα".Καποια στιγμη πρεπει να αναφερθηκε και σην ισχυ του σηματος ενω το κινητο εδειχνε φουλ σημα,και εγω βρισκομουν διπλα στο router.

Αν καποιος απο εσας γνωριζει κατι ας απαντησει γιατι ειμαι ετοιμος να το αλλαξω και δεν αξιζει να το κανω τωρα που το αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προβλημα ειναι και αυτο παλι με τα μηνυματα?Απο 160 χαρακτηρες μου τουσ πηγαινει αυτοματα στουσ 69,αυτο το παθαινα στο S2 μου ενω το ειχα κανει root και με διαφορους kernels που δοκιμαζα,εδω ομως το εχω οπως το πηρα και για την ωρα δε θελω να το "πειραξω"!Ξερω την λυση του να εχω σαν input mode το GSM και οχι το Automatic αλλα με την επιλογη αυτη διαφοροι φιλοι μου δε λαμβανουν σωστα τα μνμτα μου ή οι χαρακτηρες που τουσ ερχονται ειναι αρναμπουλεζικα!Επισης ξερω και την αλλη επιλογη του να βαλω καποιο αλλο SMS προγραμμα και η αληθεια ειναι οτι θα εβαζα το Handcent που μ αρεσει και περισσοτερο αλλα κανενα απο αυτα τα προγραμματα δεν υποστηριζει το Direct Call για να το χρησιμοποιω...ξερει κανεις τι γινεται εδω τωρα και γιατι το κανει απο τη στιγμη που δεν εχω πειραξει στο ελαχιστο το κινητο μου???

 

P.S. : Γνωριζω και για την θεωρια οτι το Unicode με το GSM εχουν τη διαφορα οτι το ενα στελνει κεφαλαια και το αλλο μικρα και μετρανε σε bytes και στο Unicode υποτιθεται οτι οι γραμματοσειρα η μικρη χρειαζεται περισσοτερα bytes και οτι αυτος ειναι ο λογοσ που γινεται αυτο,αλλα ειμαι 99,9% σιγουρος οτι αυτο δεν ισχυει 1ον γιατι εαν ισχυε τοτε εξαρχης το να στελνεις με Unicode(ή με Automatic που μετατρεπει σε Unicode) θα εμφανιζε τοσους λιγους χαρακτηρες κατι ομως που δεν εγινε και εγινε στην πορεια και 2ον)Δε γινεται απο το κανονικο message app το Unicode να τρωει περισσοτερα bytes ενω απο αλλη sms app οπως το handcent να στελνει απο unicode με κανονικα 160 χαρακτηρες αρα μαλλον πως δεν στεκει κ τοσο στην πραξη η θεωρια αυτη που αναπτυσουν εδω και καιρο ορισμενοι...Αλλη γνωμη κανεις λοιπον???

Edited by HaVaNeZoS001

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προβλημα ειναι και αυτο παλι με τα μηνυματα?Απο 160 χαρακτηρες μου τουσ πηγαινει αυτοματα στουσ 69,αυτο το παθαινα στο S2 μου ενω το ειχα κανει root και με διαφορους kernels που δοκιμαζα,εδω ομως το εχω οπως το πηρα και για την ωρα δε θελω να το "πειραξω"!Ξερω την λυση του να εχω σαν input mode το GSM και οχι το Automatic αλλα με την επιλογη αυτη διαφοροι φιλοι μου δε λαμβανουν σωστα τα μνμτα μου ή οι χαρακτηρες που τουσ ερχονται ειναι αρναμπουλεζικα!Επισης ξερω και την αλλη επιλογη του να βαλω καποιο αλλο SMS προγραμμα και η αληθεια ειναι οτι θα εβαζα το Handcent που μ αρεσει και περισσοτερο αλλα κανενα απο αυτα τα προγραμματα δεν υποστηριζει το Direct Call για να το χρησιμοποιω...ξερει κανεις τι γινεται εδω τωρα και γιατι το κανει απο τη στιγμη που δεν εχω πειραξει στο ελαχιστο το κινητο μου???

 

P.S. : Γνωριζω και για την θεωρια οτι το Unicode με το GSM εχουν τη διαφορα οτι το ενα στελνει κεφαλαια και το αλλο μικρα και μετρανε σε bytes και στο Unicode υποτιθεται οτι οι γραμματοσειρα η μικρη χρειαζεται περισσοτερα bytes και οτι αυτος ειναι ο λογοσ που γινεται αυτο,αλλα ειμαι 99,9% σιγουρος οτι αυτο δεν ισχυει 1ον γιατι εαν ισχυε τοτε εξαρχης το να στελνεις με Unicode(ή με Automatic που μετατρεπει σε Unicode) θα εμφανιζε τοσους λιγους χαρακτηρες κατι ομως που δεν εγινε και εγινε στην πορεια και 2ον)Δε γινεται απο το κανονικο message app το Unicode να τρωει περισσοτερα bytes ενω απο αλλη sms app οπως το handcent να στελνει απο unicode με κανονικα 160 χαρακτηρες αρα μαλλον πως δεν στεκει κ τοσο στην πραξη η θεωρια αυτη που αναπτυσουν εδω και καιρο ορισμενοι...Αλλη γνωμη κανεις λοιπον???

Με λίγο διάβασμα θα έβλεπες ότι ισχύουν αυτά τα περι bytes και δεν γίνεται να μην ισχύουν γιατί αφορούν την τεχνολογία πίσω από το SMS, δεν έχει να κάνει με λειτουργικά κλπ.

Οποτε στέλνεις 160 χαρακτήρες με πεζά Ελληνικά, ο λήπτης τα παραλαμβάνει κεφαλαία (και ας φαίνονται σε εσένα μικρά).

Οι επιλογές είναι ξεκάθαρες και είναι στα FAQ.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο διάβασμα θα έβλεπες ότι ισχύουν αυτά τα περι bytes και δεν γίνεται να μην ισχύουν γιατί αφορούν την τεχνολογία πίσω από το SMS, δεν έχει να κάνει με λειτουργικά κλπ.

Οποτε στέλνεις 160 χαρακτήρες με πεζά Ελληνικά, ο λήπτης τα παραλαμβάνει κεφαλαία (και ας φαίνονται σε εσένα μικρά).

Οι επιλογές είναι ξεκάθαρες και είναι στα FAQ.

 

Ευχαριστω φιλε μου για το FAQ που μ εστειλες δε το ειχα δει να το διαβασω!Οσο για τα bytes στο Unicode γνωριζω πως δουλευει αλλα και αυτο που λεσ οτι εγω μπορει να γραφω μικρα και ο αλλος να το λαμβανει με κεφαλαια απλα ειπα κ την διαφορα του να στελνω αποκλειστικα με GSM εαν προσεξεις τι γραφω,οτι δλδ καποιες φορες αυτα που στελνω ορισμενοι φιλοι μ δε τα δεχονται οπως πρεπει...

** Aπο Ομάδα Διαχείρισης: Θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις με γραφή SMS (δν, δλδ μ κ τ σ μν) γιατί κάνει τα κείμενά σου δυσανάγνωστα και απαγορεύεται, όπως και τα greeklish, από τους κανονισμούς του φόρουμ.

Edited by Tyxerakias

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για το FAQ που μ εστειλες δε το ειχα δει να το διαβασω!Οσο για τα bytes στο Unicode γνωριζω πως δουλευει αλλα και αυτο που λεσ οτι εγω μπορει να γραφω μικρα και ο αλλος να το λαμβανει με κεφαλαια απλα ειπα κ την διαφορα του να στελνω αποκλειστικα με GSM εαν προσεξεις τι γραφω,οτι δλδ καποιες φορες αυτα που στελνω ορισμενοι φιλοι μ δε τα δεχονται οπως πρεπει...

Γράφεις μεγάλες προτάσεις, χωρίς σημεία στίξης και είναι δύσκολο να σε παρακολουθήσω.:(

Για τα αλαμπουρνέζικα, έχει ακουστεί ξανά, αλλά δεν μου έχει τύχει, οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις μεγάλες προτάσεις, χωρίς σημεία στίξης και είναι δύσκολο να σε παρακολουθήσω.:(

Για τα αλαμπουρνέζικα, έχει ακουστεί ξανά, αλλά δεν μου έχει τύχει, οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω.

 

Εχεις δικιο για τα σημεια στιξης φιλε μου αλλα στο φορουμ δεν μπηκα για να γραψω επισημη εκθεση οποτε κουτσα κουτσα οπως μπορει διαβαζει ο καθενας μας!Επισης στο FAQ δεν γραφει κατι περισσοτερο απο αυτα που ηδη γνωριζω,αλλα και που προανεφερα στο ποστ μου, για το πως να φτιαξω το προβλημα μου κ ακρη δεν βγηκε δυστυχως!

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον :) !

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , εχω το Samsung Galaxy S3 το οποιο μου το έστειλαν απο τη Σουηδια. Οταν παιρνω τηλ μου βγαζει μη εγγεγραμμενο δικτυο και δεν μπορώ να δεχτώ εισερχόμενες.Η κάρτα sim μου ειναι cosmote.Το προβλημα χρήζει αντιμετώπισης ?????????????????????? Γιατι οπου παω κανεις δεν μπορεί ν με βοηθησει !!!! pleaseeeeeee :'(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...