Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry που το λέω έτσι, αλλά προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι που δεν ισχύει... Το android θέλει μνήμη... Τέλος...

 

Του χρόνου που τα 2GB θα είναι στάνταρ στις high end συσκευές, εδώ θα είμαστε να τα λέμε... ;)

 

Αν μετά απο τα 3-4 posts που εγραψα πιο πανω μου λες οτι προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου μάλλον δεν καταλαβες καθόλου τι εγραφα. Αφου το "android θέλει μνήμη...Τέλος.." εντάξει. Ας κρατήσουμε αυτή την sophisticated απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μετά απο τα 3-4 posts που εγραψα πιο πανω μου λες οτι προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου μάλλον δεν καταλαβες καθόλου τι εγραφα. Αφου το "android θέλει μνήμη...Τέλος.." εντάξει. Ας κρατήσουμε αυτή την sophisticated απαντηση.

 

 

 

Sorry που το λέω έτσι, αλλά προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι που δεν ισχύει... Το android θέλει μνήμη... Τέλος...

 

Του χρόνου που τα 2GB θα είναι στάνταρ στις high end συσκευές, εδώ θα είμαστε να τα λέμε... ;)

 

Το λειτουργικό δουλεύει και με 256.

Όσο περισσότερη ram του δώσεις τόσο περισσότερο caching θα κάνει.

Cachαρισμενη ram = ελεύθερη ραμ

Αν το κινητό δεν κάνει pre-cache και αφήνει ελεύθερη τη ραμ θα έχει αρνητικά αποτελέσματα στη λειτουργία της συσκευής.

Κανένα Android δεν έχει τέλειο swap στην cached ram. Αργούν δηλαδή να αποδεσμευσουν την ram οταν χρειάζεται. Το note 2 είναι κοντά στην τελειότητα (κοντά) και το s3 ακολουθεί.

 

Και ένα παράδειγμα από το note 2

Στον τασκ μάνατζερ φαίνεται πως έχει μόνο 200mb free.

Στη διαχείριση φαίνεται καθαρά ότι έχει 750mb.

Αυτό συμβαίνει γιατί έχει 550mb cachαρισμενη ραμ έτοιμη για χρήση-swap.

Link to comment
Share on other sites

Στον τασκ μάνατζερ φαίνεται πως έχει μόνο 200mb free.

Στη διαχείριση φαίνεται καθαρά ότι έχει 750mb.

Αυτό συμβαίνει γιατί έχει 550mb cachαρισμενη ραμ έτοιμη για χρήση-swap.

 

Χμμ... μαλλον γι αυτο με τα παιδια βλεπαμε διαφορετικη ram.Δεν ειχα ποτε παρατηρησει αυτη την διαφορα! Κοιταω παντα την διαχειριση και οχι τον task manager.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... μαλλον γι αυτο με τα παιδια βλεπαμε διαφορετικη ram.Δεν ειχα ποτε παρατηρησει αυτη την διαφορα! Κοιταω παντα την διαχειριση και οχι τον task manager.

 

Ούτε εγώ το είχα παρατηρήσει (νόμιζα ότι παντού φαίνεται η cachαρισμενη) ραμ. Είχαμε μια συζήτηση με τον Ηλία (elthis) και εκεί το κατάλαβα.

Αν δεν έχεις αρκετή ram δεν μπορείς να το καταλάβεις εύκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό δουλεύει και με 256.

Όσο περισσότερη ram του δώσεις τόσο περισσότερο caching θα κάνει.

Cachαρισμενη ram = ελεύθερη ραμ

Αν το κινητό δεν κάνει pre-cache και αφήνει ελεύθερη τη ραμ θα έχει αρνητικά αποτελέσματα στη λειτουργία της συσκευής.

Κανένα Android δεν έχει τέλειο swap στην cached ram. Αργούν δηλαδή να αποδεσμευσουν την ram οταν χρειάζεται. Το note 2 είναι κοντά στην τελειότητα (κοντά) και το s3 ακολουθεί.

 

Και ένα παράδειγμα από το note 2

Στον τασκ μάνατζερ φαίνεται πως έχει μόνο 200mb free.

Στη διαχείριση φαίνεται καθαρά ότι έχει 750mb.

Αυτό συμβαίνει γιατί έχει 550mb cachαρισμενη ραμ έτοιμη για χρήση-swap.

 

Συμφωνούμε απόλυτα. Η cachαρισμένη ram την δημιουργεί το os για άμεση ανταπόκριση το τελευταία ανοιγμένων apps. Οπότε μόνο "free" δεν είναι μιας και που και λόγω της καθυστέρησης της αποδέσμευσης cache του android, μόνο ευεργετικά αποτελέσματα έχει στην συνολική εμπειρία του κινητού. Γι αυτό και απλουστευτικά ανάφερα το προηγούμενο σχόλιο μου... :)

 

Άσχετο, αλλά η γνώμη μου είναι ότι πίσω από το Note 2 έρχεται το HOX και όχι το S3...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε απόλυτα. Η cachαρισμένη ram την δημιουργεί το os για άμεση ανταπόκριση το τελευταία ανοιγμένων apps. Οπότε μόνο "free" δεν είναι μιας και που και λόγω της καθυστέρησης της αποδέσμευσης cache του android, μόνο ευεργετικά αποτελέσματα έχει στην συνολική εμπειρία του κινητού. Γι αυτό και απλουστευτικά ανάφερα το προηγούμενο σχόλιο μου... :)

 

Άσχετο, αλλά η γνώμη μου είναι ότι πίσω από το Note 2 έρχεται το HOX και όχι το S3...

 

Το hox έχει θέματα ακόμα στο multitasking. Είναι καθαρά θέμα software.

Φαντάσου ότι έχει και 150mb παραπάνω ραμ από το s3 τώρα (πριν η διαφορά ήταν στα 200)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλάβει καλά από όλα αυτά που εχω διαβάσει κατα καιρούς, το πρόβλημα της μικρής μνημης ram είναι ότι υπαρχουν λιγοτερες εφαρμογες κρατημενες στην μνημη έτοιμες για αμεση φορτωση, οπότε δαπανονται ξανα resources και χρονος για να ανοίξουν αφού τις έχει κλείσει αναγκαστικά το λειτουργικό γιατί δεν υπάρχει free ram;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για ακόμα μια φορά (αφού έχω περάσει την ν.33,1) αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κατά τις κλήσεις.

 

Έχω τον εξ νταιλερ και όταν παίρνω τηλ είτε με πάιρνουν δεν ακούω ενώ με ακούνε κανονικά.

Το ηχείο μου δεν έχει πρόβλημα μιας και ακούγεται μουσική.

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετόπησα κανα δυο φορές ακόμα και επανήλθε από μονο του μετά από φουλάρισμα της μπαταρίας.

 

Μήπως ξέρει κανείς πως να το διορθώσω???

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για ακόμα μια φορά (αφού έχω περάσει την ν.33,1) αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κατά τις κλήσεις.

 

Έχω τον εξ νταιλερ και όταν παίρνω τηλ είτε με πάιρνουν δεν ακούω ενώ με ακούνε κανονικά.

Το ηχείο μου δεν έχει πρόβλημα μιας και ακούγεται μουσική.

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετόπησα κανα δυο φορές ακόμα και επανήλθε από μονο του μετά από φουλάρισμα της μπαταρίας.

 

Μήπως ξέρει κανείς πως να το διορθώσω???

Αυτό συμβαίνει μόνο με την omega ή και με officilal firmware .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο με την omega ή και με officilal firmware .

 

Μόνο με την ωμέγα.Το είχα και με την ICS και με την JB.

Το παράδοξο είναι ότι απότι θυμάμαι έφτιαχνε από μονο του

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,τα νευρα μου με την βλακεια ετσι μ ερχετε να το στειλω σε καναν τοιχο....Ετσι ξαφνικα πριν λιγο ενω συνδεετε κανονικα στο wifi του σπιτιου μου δεν μπαινει στο ιντερνετ καθολου το s3 μου ενω απο την πρωτη μερα που το πηρα εμπενε κανονικα....Εχει κανεις καμια ιδεα????Για να φταει το ιντερνετ αποκλειετε γιατι μπαινω κανονικα απο το pc,ειμαι με stock firmware jb 4.1.1....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,τα νευρα μου με την βλακεια ετσι μ ερχετε να το στειλω σε καναν τοιχο....Ετσι ξαφνικα πριν λιγο ενω συνδεετε κανονικα στο wifi του σπιτιου μου δεν μπαινει στο ιντερνετ καθολου το s3 μου ενω απο την πρωτη μερα που το πηρα εμπενε κανονικα....Εχει κανεις καμια ιδεα????Για να φταει το ιντερνετ αποκλειετε γιατι μπαινω κανονικα απο το pc,ειμαι με stock firmware jb 4.1.1....

 

Του κάνες κανα reboot μπας και στρώσει ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

5-6 reboot του εκανα και παλι τιποτα....Κλεινω το wifi το ανοιγω μπαινει για 10 δευτερολεπτα δηλαδη ισα ισα να κανω μια ανανεωση σελιδας και μετα τιποτα παλι,οτι σελιδα και να πατησω λεει δεν βρεθηκε...Ενω απο 3g μπαινει κανονικα...Συγνωμη εχετε δικαιο μου το εχετε ξαναπει απλα ειναι συνηθεια...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by iolaos1989
Γραφή SMS
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο ένα κινητό τέτοιας μεγάλης χρηματικης αξίας να κολλάει. Να καθυστερεί στο άνοιγμα των επαφών, ν να αργεί να ανοίξει τα widgetκαι όταν τελικώς τα ανοίξει να θέλει ώρα για να μπορείς να τα ρολάρεις κανονικά. Και για να μπορέσεις να αποφύγεις κάποια από τα παραπάνω να πρέπει να περάσεις κάποια rom. Να χάσεις δηλαδή την εγγύηση. Και χωρίς μέχρι τώρα να υπάρχει rom που να είναι 100% λειτουργική. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο ένα κινητό τέτοιας μεγάλης χρηματικης αξίας να κολλάει. Να καθυστερεί στο άνοιγμα των επαφών, ν να αργεί να ανοίξει τα widgetκαι όταν τελικώς τα ανοίξει να θέλει ώρα για να μπορείς να τα ρολάρεις κανονικά. Και για να μπορέσεις να αποφύγεις κάποια από τα παραπάνω να πρέπει να περάσεις κάποια rom. Να χάσεις δηλαδή την εγγύηση. Και χωρίς μέχρι τώρα να υπάρχει rom που να είναι 100% λειτουργική. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

Το έχεις στην κατοχή σου?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι θα πει κολλάει ή αργεί..τα πάντα ανοίγουν σε λιγότερο από δευτερόλεπτο, επομένως που είναι το πρόβλημα; δηλαδή ρε παιδιά μην τα θέλουμε όλα τέλεια. Δεν γίνεται. Επίσης υπάρχει αυτή τη στιγμή Rom η οποία είναι πλήρως λειτουργική. Edited by zapee995
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο ένα κινητό τέτοιας μεγάλης χρηματικης αξίας να κολλάει. Να καθυστερεί στο άνοιγμα των επαφών, ν να αργεί να ανοίξει τα widgetκαι όταν τελικώς τα ανοίξει να θέλει ώρα για να μπορείς να τα ρολάρεις κανονικά. Και για να μπορέσεις να αποφύγεις κάποια από τα παραπάνω να πρέπει να περάσεις κάποια rom. Να χάσεις δηλαδή την εγγύηση. Και χωρίς μέχρι τώρα να υπάρχει rom που να είναι 100% λειτουργική. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

Για άλλο κινητο μιλάς φίλε μου, δεν υπάρχει τέτοιο S3... Ασε που η αλλαγή rom δε σημαίνει απώλεια εγγύησης. Η ημιμαθεια λοιπόν, χειρότερη της αμάθειας...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο ένα κινητό τέτοιας μεγάλης χρηματικης αξίας να κολλάει. Να καθυστερεί στο άνοιγμα των επαφών, ν να αργεί να ανοίξει τα widgetκαι όταν τελικώς τα ανοίξει να θέλει ώρα για να μπορείς να τα ρολάρεις κανονικά. Και για να μπορέσεις να αποφύγεις κάποια από τα παραπάνω να πρέπει να περάσεις κάποια rom. Να χάσεις δηλαδή την εγγύηση. Και χωρίς μέχρι τώρα να υπάρχει rom που να είναι 100% λειτουργική. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι θα πει κολλάει ή αργεί..τα πάντα ανοίγουν σε λιγότερο από δευτερόλεπτο, επομένως που είναι το πρόβλημα; δηλαδή ρε παιδιά μην τα θέλουμε όλα τέλεια. Δεν γίνεται. Επίσης υπάρχει αυτή τη στιγμή Rom η οποία είναι πλήρως λειτουργική.

 

Σχεδόν όλες είναι λειτουργικές :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί δεκάδες φορές ότι το πρόβλημα της καθυστέρησης στο ανοιγμα των επαφών οφείλεται στους ρυθμίσεις συστήματος που έχουν τα android από το ice cream και μετά.

Ο dialer με βαση αυτη την ρύθμιση συμπεριφερεται σαν μια κοινή εφαρμογή με high priority και κλείνει μετα απι 40-50 λεπτα οταν το σύστημα χρειάζεται περισσότερη ram για αλλες εφαρμογές.

Επειδή είναι βαρύς λόγο των πολλών δυνατοτήτων του, όταν κλεισει και τον χρειαστούμε για μια κλήση η για να δούμε κάποια επαφή, χρειάζεται 2 δευτερόλεπτα παραπάνω για να φορτώσει από την αρχή.

Αντιθέτως αλλοι dealers απο το μάρκετ εχουν ρύθμιση να μην κλείνουν και ειναι πάντα διαθέσιμοι.

Στο Note 2 με τοσo μεγάλη ram, απλα δεν κλείνει γι αυτο δεν καθυστερεί.

Αν όμως για κάποιο λόγο κάνουμε διαγραφή μνήμης, καθυστερεί να φορτώσει.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι οι περισσότεροι που διαμαρτύρονται εχουν αγοράσει την συσκευή πρόσφατα και θα έπρεπε να τα ξέρουν ολα αυτα αφου εχουν ειπωθεί δεκάδες φορές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι ο dialer και οι επαφές βάρυναν υπερβολικά.

Στην gb ήταν ~8.5MB μαζί και τώρα είναι ~25ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι ο dialer και οι επαφές βάρυναν υπερβολικά.

Στην gb ήταν ~8.5MB μαζί και τώρα είναι ~25ΜΒ.

 

Δεν ξερω αν ευθύνεται γι αυτό το hardware acceleration. Καποιοι θεωρούν ότι αυτό φταίει.

Πάντως μην νομίζετε ότι και στα Nexus s & gn πάει σφαίρα παρόλο που είναι τόσο ελαφρύς λίγο περιορισμένων δυνατοτήτων.

Δεν αργεί σε καμία περίπτωση τόσο, αλλα δεν είναι και αστραπιαίο το ανοιγμσ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

έχετε δει να φορτίζει γρηγορότερα με άλλον φορτιστή?πχ με το δικό του φορτιστή-usb(που είχε στο κουτί) καθυστερεί πάρα πολύ(σχεδόν 7 ώρες πλήρες φόρτιση, όχι πάντα) ενώ με το φορτιστή του s2 φορτίζει γρηγορότερα(2:30 ώρες)
Link to comment
Share on other sites

έχετε δει να φορτίζει γρηγορότερα με άλλον φορτιστή?πχ με το δικό του φορτιστή-usb(που είχε στο κουτί) καθυστερεί πάρα πολύ(σχεδόν 7 ώρες πλήρες φόρτιση, όχι πάντα) ενώ με το φορτιστή του s2 φορτίζει γρηγορότερα(2:30 ώρες)

 

Έχει αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα με την φόρτιση. Απο την στιγμή που με τον εναλλακτικό φορτιστή δεν έχεις πρόβλημα σημαίνει οτι έχει θεματάκι ο original. Εάν δεν βαριέσαι να μπείς στην διαδικασία ζήτα αλλαγή του φορτιστή σου εντός εγγύησης.Αν δεν κάνω λάθος για τους φορτιστές που συνοδεύουν τις συσκευές υπάρχει εγγύηση 4-6 μηνών.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...