Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πάνω στην κουβέντα μάλλον έδωσα λάθος εντυπώσεις: Το κινητό μου ήταν Cosmote, του πέρασα την Ελληνική unbranded και του έκανα το root της πρώτης σελίδας του αντίστοιχου θέματος. Επειδή παίζει η 4.1.2 είπα να τσεκάρω το κινητό και έσβησα θεωρητικά με το Triangle away τον μετρητή. Δεν είχε αποτέλεσμα (αν και είχα την αναβάθμιση του ΤΑ για την JB) το κινητό γράφει τροποποιήθηκε και στην "Κατάσταση" και στο KIES.

Οπότε OTA και αναβάθμιση μέσω KIES δεν "παίζει" πλέον... Αν βάλω την 4.1.2 με Odin, φαντάζομαι έρχεται στην εργοστασιακή κατάσταση σωστά;

Πρέπει να έχεις σβήσει τον counter με το triangle away (το έκανες και ας δεν φαίνεται) και να περάσεις την σωστή stock rom, αυτή που αντιστοιχεί στο κινητό σου. Τότε είσαι οκ.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πλεον η Samsung απο την JB και μετα αν ρουταρεις εστω και την στοκ ρομ τοτε σε θεωρει τροποποιημενο άσχετα αν εχει μηδενιστει ο counter οπότε και δε λαμβάνεις OTA UPDATE. ....
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Πλεον η Samsung απο την JB και μετα αν ρουταρεις εστω και την στοκ ρομ τοτε σε θεωρει τροποποιημενο άσχετα αν εχει μηδενιστει ο counter οπότε και δε λαμβάνεις OTA UPDATE. ....

 

Διάβασε στο τροποποιήσεις βελτιώσεις από το 2199 ποστ τι αναφέρει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αγορινες επειδη μπερδευτηκαμε λιγο. για να μπορεσεις να πας το τηλ στο service αν χρειαστει (αχριαστο να ναι) πρεπει πρωτα να βαλουμε την stock rom και μετα να μηδενισουμε με το triangle η πρωτα μηδενισμος και μετα stock rom? Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα πριν απο αυτα unroot kai stock recovery?

 

Αν γίνεις πρώτα unroot δεν θα μπορείς να μηδένισις .

Περνώντας official rom έχεις και stock recovery .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεις πρώτα unroot δεν θα μπορείς να μηδένισις .

Περνώντας official rom έχεις και stock recovery .

 

TO ROOT φευγει?

συγνωμη για τις ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root

 

Προσπαθήστε να γράφετε στα σωστά θέματα αφού πρώτα έχετε διαβάσει τους οδηγούς!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα ειστε καταπληκτικοι ολοι και πρεπει να συνεχισετε ετσι.... Αποκτησα και εγω το gs3 με την εκδοση 4.0.4 πριν λιγους μηνες εκανα εκεινη την ρημαδα την αναβαθμιση σε 4.1.1 και απλα το κινητο κολουσε στο dialer και στις επαφες μου ερχοταν να το πουλησω δεν γινεται ενα κινητο με τετοια χαρακτηριστικα να κανει το παραμικρο σε βασικες λειτουργιες... Εφτασε ομως η λυση που ολοι περιμεναμε αναβαθμιση σε 4.1.2 επαναφορα εργαστασιακων ρυθμισεων ξανασεταρισμα το κινητο περναμε ολες τις εφαρμογες που ειχαμε και απλα ο dialer και οι επαφες γυρισαν στον παλιο καλοκαιρο που ανοιγε αστραπιεα... οχι γιατι τοσο καιρο μου κουνιοντουσαν τα s2 kai τα iphone 4s
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα ειστε καταπληκτικοι ολοι και πρεπει να συνεχισετε ετσι.... Αποκτησα και εγω το gs3 με την εκδοση 4.0.4 πριν λιγους μηνες εκανα εκεινη την ρημαδα την αναβαθμιση σε 4.1.1 και απλα το κινητο κολουσε στο dialer και στις επαφες μου ερχοταν να το πουλησω δεν γινεται ενα κινητο με τετοια χαρακτηριστικα να κανει το παραμικρο σε βασικες λειτουργιες... Εφτασε ομως η λυση που ολοι περιμεναμε αναβαθμιση σε 4.1.2 επαναφορα εργαστασιακων ρυθμισεων ξανασεταρισμα το κινητο περναμε ολες τις εφαρμογες που ειχαμε και απλα ο dialer και οι επαφες γυρισαν στον παλιο καλοκαιρο που ανοιγε αστραπιεα... οχι γιατι τοσο καιρο μου κουνιοντουσαν τα s2 kai τα iphone 4s

 

Το προβλημα με τον edialer λυνεται. Σε χιλιοστα του δευτερολεπτου ανοιγουν οι επαφες. Εμενα μου αφησε ομως αλλο κουσουρι η αναβαθμιση. Καπου καπου καποια κολληματα και καθυστερησεις που λυνονται για αρκετες μερες με μια απενεργοποιση της συσκευης. Φανταστειτε πχ τη συσκευη οταν αρχισει να πεφτει σε αποδοση,με το Antutu να δειχνει 8000 ποντους κια μετα απο απενεργοποιηση και ανοιγμα να πετυχαινει σκορ 16.500. Ξερει κανεις γιατι?

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω προσεξει και εγώ, αν και πολύ φρέσκος με το εν λόγω αγροτεμαχιο. Με την 4.1.2. βλέπω όταν πέφτει η μπαταρία να αρχίζει κάτι redraw και γενικά να καθυστερεί ώρες ώρες. Δεν ξέρω αν επηρεάζεται που το βάζω και σε εξοικονόμηση ενέργειας μερικές φορές, αλλά με την 4.1.1. μου φαινόταν ότι το multitasking ήταν πιο γρήγορο. Δεν το έχω κάνει επανεκκίνηση για να δω αν βελτιώνεται (αν και για να πω την αλήθεια, το θεωρώ χαζό τέτοια κινητάρα να πρέπει να της κάνεις επανεκκίνηση για να έρθει στα ίσια της)
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τον edialer λυνεται. Σε χιλιοστα του δευτερολεπτου ανοιγουν οι επαφες. Εμενα μου αφησε ομως αλλο κουσουρι η αναβαθμιση. Καπου καπου καποια κολληματα και καθυστερησεις που λυνονται για αρκετες μερες με μια απενεργοποιση της συσκευης. Φανταστειτε πχ τη συσκευη οταν αρχισει να πεφτει σε αποδοση,με το Antutu να δειχνει 8000 ποντους κια μετα απο απενεργοποιηση και ανοιγμα να πετυχαινει σκορ 16.500. Ξερει κανεις γιατι?

 

Έκανες factory reset μετά που την πέρασες ????

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

λες να φταίει αυτό? εγώ δεν το έκανα, γιατί το είχα κανα δυο βδομάδες το κινητό και δεν του έχω περάσει και τίποτα χοντρο... αν κάνω fr μετά επαφές,sms,ρυθμίσεις mail,προγράμματα πως τα ξαναβάζω?
Link to comment
Share on other sites

λες να φταίει αυτό? εγώ δεν το έκανα, γιατί το είχα κανα δυο βδομάδες το κινητό και δεν του έχω περάσει και τίποτα χοντρο... αν κάνω fr μετά επαφές,sms,ρυθμίσεις mail,προγράμματα πως τα ξαναβάζω?

 

Αφού τα γράφουμε συνέχεια και συνέχεια οτι μετα απο κάθε update καλό είναι να γίνεται factory reset ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα .

Το kies σου δίνει επιλογή για backup ,μην με ρωτήσεις λεπτομέρειες γιατι δεν το χρησιμοποιώ καθόλου .

 

Τις επαφές συγχρόνισε της με το gmail σου ώστε να τις έχεις πάντα . Για τα sms -mms υπάρχουν προγράμματα στο play που κάνουν αυτή την δουλειά π.χ(SMS Backup & Restore)

Για τις εφαρμογές αν εισαι root κατέβασε το titanium ....αλλιώς το My Backup Pro . Αν δεν είσαι root δεν μπορείς να πάρεις backup τα data των εφαρμογών αλλά μόνο τις εφαρμογές .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παίρνοντας το Κινητο πέρασα την 4.1.1 jb αφού μου το πρότεινε η συσκευή απο μονη της. Το κινητο δεν έτρεχε με την απίστευτη ταχύτητα που περιγράφουν μερικοί απο εδώ μέσα. Δεν γνώριζα όμως μετά απο κάθε update πως πρέπει να κανείς factory/reset μιας και είμαι καινούργιος εδώ μέσα. Σήμερα το πρωί λοιπόν σκαλιζοντας το Κινητο είπα να να κάνω ένα hard reset, μετά δεν πίστευα στα ματιά μου.

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που προσπαθούν απο εδώ μέσα να ας ανοίγουν τα ματιά (σε στους φυσικά ειναι στο ίδιο επίπεδο με εμένα). :D:D

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Από χτες αντιμετωπίζω πρόβλημα με την αποστολή SMS. Μόλις πατάω αποστολή μου λέει Αποτυχία αποστολής. Να διευκρινίσω ότι αυτό συνέβη ξαφνικά χωρίς να κάνω καμιά μετατροπή. Καμία ιδέα κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παίρνοντας το Κινητο πέρασα την 4.1.1 jb αφού μου το πρότεινε η συσκευή απο μονη της. Το κινητο δεν έτρεχε με την απίστευτη ταχύτητα που περιγράφουν μερικοί απο εδώ μέσα. Δεν γνώριζα όμως μετά απο κάθε update πως πρέπει να κανείς factory/reset μιας και είμαι καινούργιος εδώ μέσα. Σήμερα το πρωί λοιπόν σκαλιζοντας το Κινητο είπα να να κάνω ένα hard reset, μετά δεν πίστευα στα ματιά μου.

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που προσπαθούν απο εδώ μέσα να ας ανοίγουν τα ματιά (σε στους φυσικά ειναι στο ίδιο επίπεδο με εμένα). :D:D

 

δηλαδή να κάνω backup και συγχρονισμό με το Kies ,μετά factory/reset και τέλος ξαναπερνάω με το restore ; (είμαι στην έκδοση 4.1.1 JB με firmware VGR)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να κάνω backup και συγχρονισμό με το Kies ,μετά factory/reset και τέλος ξαναπερνάω με το restore ; (είμαι στην έκδοση 4.1.1 JB με firmware VGR)

 

Από τι έχω καταλάβει κανείς backup μετά update την καινούργια έκδοση και μετά hard reset για να εχεις μια καθαρή έκδοση. Μετά επαναφερεις τις εφαρμογές σου από το kies.

Ασ το επιβεβαιώσει ομως και κάποιος πιο ειδικός απίστευτη εμένα για να μην σε πάρω στο λαιμό μου.

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα γράφουμε συνέχεια και συνέχεια οτι μετα απο κάθε update καλό είναι να γίνεται factory reset ώστε να μην υπάρξουν προβλήματα .

Το kies σου δίνει επιλογή για backup ,μην με ρωτήσεις λεπτομέρειες γιατι δεν το χρησιμοποιώ καθόλου .

 

Τις επαφές συγχρόνισε της με το gmail σου ώστε να τις έχεις πάντα . Για τα sms -mms υπάρχουν προγράμματα στο play που κάνουν αυτή την δουλειά π.χ(SMS Backup & Restore)

Για τις εφαρμογές αν εισαι root κατέβασε το titanium ....αλλιώς το My Backup Pro . Αν δεν είσαι root δεν μπορείς να πάρεις backup τα data των εφαρμογών αλλά μόνο τις εφαρμογές .

 

τελικά είναι απαραίτητο απ'ότι φαίνεται... νόμιζα ότι το fr θα χρειαζόταν σε ένα πολυχρησιμοποιημένο κινητό. όντως επέστρεψε στις αρχικές του αποδόσεις, και για να βοηθήσω λίγο, επειδή βαριόμουνα να κατεβάσω το sms b&r έκανα αντίγραφο ασφαλείας στο samsung account από τις ρυθμίσεις και μετά το reset μου ξαναέβαλε επαφές και sms/mms. απλά μετά έπρεπε να ξαναεγκαταστήσω τις εφαρμογές (τις είχε κρατήσει το play store, οπότε τουλάχιστον δεν χρειάζεται να τις ψάχνεις.). Αν έχει κανένας όρεξη, μπορεί να μου εξηγήσει με απλά λόγια γιατί lagαρει το κινητό όταν του περνάς μια νέα rom και χρειάζεται αυτή την ιστορία?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα το σ3 του κουτιου 16αρι ελληνικο στα 435ε να το παρω?σκεπτομουν για νοτε2 αλλα μεγαλο για τηλεφωνο και ετσι ακυρο,τσιαγκλης απο 2χ-κ σ2 και εγω το δουλεψα σαν τηλ μετα απο 1χρονο,(αφου εφτασα στην σμ 135.4), με την 404μαμα το 2χ και μαρεσε,να παω στο σ3 η να περιμενω; Edited by votis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι το πληκτρολογιο και ο κερσορας σερνονται οταν πας να γραψεις κειμενο σε φορουμ? Ολο κολλανε και σχεδον ποτε δε μπορω να πετυχω γραμμα για επιλογη. Δεν υπαρχει δυνατοτητα γενικως να φτιαξει ο κερσορας του κινητου? Στα iphone εχει νομιζω μεγεθυνση και βλεπεις τι επιλεγεις πιο καθαρα. Μαυτο επιλεγω οτι να ναι και ολο πηδαει δεξια αριστερα μονο του.

 

Η μονη λυση που εχω βρει για λιγοτερο λαγκ ειναι το tapatalk. Αλλα για τα υπολοιπα δεν βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο γαλαξιας εδω κ λιγο καιρο μου κολλαει. Αν τον εχω ανοιχτο αρκετες μερες χωρις restart τοτε μου εμφανιζει καθυστερησεις οταν παω να μπω στο μενου, οταν ανοιγω φωτογραφοες, οταν μπαινω στο facebook. Επισης τα παιζει οταν εχω ανοιχτο το wi fi και κατεβαζει updates ενω ταυτοχρονα θελω να ανοιξω πχ μια εφαρμογη.

 

Οκ δε μου ναι δυσκολο να κανω ενα restart αλλα μια απογοητευση τη νιωθω. Ειχα παρει το xperia arc που ετρωγε φοβερα κοληματα κι ελεγα οκ ειναι λογω των specs του κινητου. Δε πιστευα ομως οτι θ αντιμετωπισω παρομοια θεματα και με τον γαλαξια.

 

Το μοναδικο κινητο που δε κολλαγε πουθενα και για κανενα λογο ηταν το 3gs μου & γενικα καθε iphone που χω δουλεψει.

 

Θα στρωσει ποτε το λογισμικο να μην εχουμε τετοια θεματα?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις πειράξει το τηλέφωνο?Με τι ROM είσαι?

Εγώ έχω από τα πρώτα s3 της ελληνική αγοράς και πάει με τα μπούνια ακόμα.Βέβαια δεν το έχω καν rootarei το τηλέφωνο,τρέχει official rom αλλά μου κάνει εντύπωση τόσο χαμηλή απόδοση που περιγράφεις.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω πειραξει καθολου το τηλεφωνο, ειναι ελληνικο, φοραει την 4.1.1 & εχει ακομα πολλα ελευθερα gb. Επισης αυτο δεν εμφανιστηκε με την εγκατασταση καποιας εφαρμογης.
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...