Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έχει κάνεις πρόβλημα με cyanogenmod 13?μετά από τα τελευταία updates πολλά προβλήματα αναγκαστικά να γυρίσω σε μια εκδοσή του Δεκεμβρίου που είχα στην κάρτα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες έχει κάνεις πρόβλημα με cyanogenmod 13?μετά από τα τελευταία updates πολλά προβλήματα αναγκαστικά να γυρίσω σε μια εκδοσή του Δεκεμβρίου που είχα στην κάρτα

 

Εγώ πάντως είχα με ένα παλαιότερο update ένα σοβαρότατο θέμα με τη λειτουργία τηλεφώνου.Γενικότερα θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή μέχρι να βγεί σταθερή έκδοση για καθημερινή χρήση,ακόμη nightly βγάζουν.Προσωπική μου άποψη βάλε μια σταθερή (εγώ του έχω περάσει την τελευταία 11 που προορίζεται για καθημερινή χρήση) και αναμένεις ένα stable update της 13.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει.. Η cm11 είναι και θα είναι η καλύτερη από άποψη ταχύτητας (και κατά πάσα πιθανότητα και σταθερότητας) από τις CM.

Αν όμως θέλεις cm13, αν πετύχεις καλή nightly χωρίς προβλήματα, μην αναβαθμίζεις.

Αυτό που κάνω εγώ είναι να μπαίνω λίγο xda και βλέπω τι λένε για την τελευταία nightly και αν δεν ακούγεται τίποτα κακό φλασαρω... Αλλά να πω την αλήθεια τις περισσότερες φορές δεν φλασαρω τίποτα :p βρίσκω μια καλή και κάθομαι μέχρι να μου έρθει μισό μήνα μετά να ενημερώσω λίγο το σύστημα :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα ότι με την τελευταία cm11 ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ το ανέβασμα βίντεο στο messenger (και φαντάζομαι και σε άλλες εφαρμογές τέτοιου τύπου, όπως viber, WhatsApp) ΔΟΥΛΕΥΕΙ!

Μπορεί να δοκιμάσει κανένας στην cm13;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, η μητερα μου εχει εδω και χρονια ενα s3 και η αληθεια ειναι πως το τελευταιο εξαμηνο εχει γινει πολυ εκνευριστικο, αργει παρα πολυ, κολλαει κτλ... Απο οτι ειδα εχει stock ρομ 4.3, τι μπορουμε να κανουμε για να ξανανιωσει λιγο το κινητο;

Εχετε να προτεινετε καποια σταθερη custom rom να φλασαρω;

Με ενδιαφερει να δουλευει και η καμερα και το ραδιοφωνο του κινητου, να μην ειναι δηλαδη rom που αφαιρει δυνατοτητες που ηδη εχει το τηλεφωνο, εστω και αν ειναι αργο.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε απλά ένα format και στην συνέχεια διέγραψε ότι είμαι περιττό στην συσκευή και καταναλώνει πόρους, εννοείται κάνοντας πρώτα root. Οδηγίες και λίστα με εφαρμογές που είναι ασφαλές να σβήσεις θα βρεις στο πρώτο ποστ.

Οι προτάσεις μου θα ήταν διαφορετικές υπό κανονικές συνθήκες αλλά αφού πρόκειται για μητέρα ας μείνεις στα βασικά που μπορούν να δώσουν μια ανάσα στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, η μητερα μου εχει εδω και χρονια ενα s3 και η αληθεια ειναι πως το τελευταιο εξαμηνο εχει γινει πολυ εκνευριστικο, αργει παρα πολυ, κολλαει κτλ... Απο οτι ειδα εχει stock ρομ 4.3, τι μπορουμε να κανουμε για να ξανανιωσει λιγο το κινητο;

Εχετε να προτεινετε καποια σταθερη custom rom να φλασαρω;

Με ενδιαφερει να δουλευει και η καμερα και το ραδιοφωνο του κινητου, να μην ειναι δηλαδη rom που αφαιρει δυνατοτητες που ηδη εχει το τηλεφωνο, εστω και αν ειναι αργο.

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Βαλε cm11.

Δες εδω:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικαρια εγω εχω τον παππου με την 4.3 φουλ καθαρη κ γενικα παει μπαλα για τα κυβικα του.αλλα τι παρατηρησα στην εφαρμογη του boeffla, χωρις εφαρμογη παρα την δικια του στο background γραφει memory used 650 mb ενω το κινητο βλεπει 450 used με την cache του κ τα ολα του.εχω λοιπον αυτη την αποκληση,οταν το τηλ λεει 650 ο boeffla το βλεπει μπιμπα κοντα 790 mb κ αρχιζει να φονευει αφαρμογες δε γεμιζει πανω απο 650 με τιποτα.why;σε εσας γινετε;οχι τιποτε αλλο παιζω με τον lmk για να μην killarei εφαρμογες ευκολα (την θελω την ram μου να δουλευει οχι να κανω αγωνα να την βλεπω αδεια κ τεμπελα) κ δε ξερω πια νουμερα συμβουλευεται.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια απορία... για Vodafone ποιο είναι το καλύτερο modem που μπορώ να φλασάρω; Θα μπει σε omega rom. Συγνώμη αν έχει αναφερθεί αλλά δεν εχω τον χρόνο να το ψάξω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω δώσει το S3 στη γυναίκα μου, φυσικά λαγκαρε τρελά, του πέρασα του τεμασεκ την cm 13 και πάει απλά απίστευτα. Ενας μήνας αέρινη λειτουργία έπαθα πλάκα. Το θέμα είναι ότι μολις πήγα να περάσω την ιδια ακριβώς ρομ και apps (pico) στης κουνιάδας μου, ενώ πάνε όλα οκ, τα google apps τα κάνει force close. Έχω κάνει άπειρες μικροαλλαγες, τπτ. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Για την slimkat 9 τι γνωμη εχετε ; Εχω καιρω τωρα την στοκ 4.3 χωρις bloat και ολα καλα αλλα θελω παλι να πειραματιστω ! 12 και 13 νομιζω οτι εχουν προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Καλή ήταν αλλά πολύ παλιά πλέον.. Προτίμησε την τελευταία cm11 snapshot με τον τελευταίο boeffla kernel (NG).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μια ερώτηση παρακαλώ.Έχω περασμένη τη cm11 και θα ήθελα να δοκιμάσω να αλλάξω το κερνελ απο αυτό που έχει τώρα (της cm) σε αυτό του μποεφλα.Μπορεί κάποιος να μου δώσει ενα λινκ για μην κάνω καμία χαζομαρα και βάλω αλλο απο αυτό που πρεπει;Θα το φλασαρω με το flashify;Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σε ολους, υπαρχει καποια rom με την οποια μπορει να δουλευει κανονικα το ραδιοφωνο της συσκευης;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, υπαρχει καποια rom με την οποια μπορει να δουλευει κανονικα το ραδιοφωνο της συσκευης;

 

η στοκ? :p

λογικα αναφερεσαι σε custom οποτε.. υπαρχει η εφαρμογη spiritfm που ουτε εχω ασχοληθει ποτε μιας και το ραδιοφωνο μου ειναι αδιαφορο, για τις cm based roms. αν βαλεις καποια tw απλα τσεκαρε στο πρωτο ποστ αν υπαρχει αναφορα στο ραδιο, και αν αυτο δουλευει. στις περισοτερες ειναι οκ. μπορεις να δοκιμασεις την παλια και καλη qs

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, υπαρχει καποια rom με την οποια μπορει να δουλευει κανονικα το ραδιοφωνο της συσκευης;

 

Rom CM 13 https://download.cyanogenmod.org/?device=i9300

 

FM Radio http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3215671&d=1426618705

 

Το ωραίο είναι ότι δουλεύει χωρίς να συνδέσεις ακουστικά για κεραία.. Aλλα πιάνει μόνο τους δυνατούς σταθμούς..

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε custom rom αναφερομαι, το τηλεφωνο εχει αρχισει και γινεται ανυποφορο, το λειτουργει η μητερα μου και δεν αντεχει πια καθολου απο τα νευρα της! :P Το μονο που θελει ειναι να τρεχει αξιοπρεπως και να μπορει να ακουει ραδιοφωνο, μπορειτε να με βοηθησετε λιγο πως να φλασαρω qs για παραδειγμα; Ειμαι καινουριος στο android και δεν το κατεχω...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Myphoners! Εγκατέστησα στο Galaxy S3 μου το KingRoot, προκειμένου να το rootάρω. Μέσω της εφαρμογής δεν τα κατάφερα και μου "είπε" να το κάνω μέσω υπολογιστή. Εκεί, ενώ έχει φτάσει στο 28% το rootάρισμα, σταματάει η διαδικασία και μου βγάζει ένα μήνυμα (δεν κατάλαβα τι ήταν, το έγραφε στα Κινεζικά) και το ρομποτάκι Android κόκκινο. Τι να κάνω?

 

Έκδοση Android: 4.3

Έκδοση Βασικού Φάσματος: I9300XXUGNA8

Έκδοση Kernel: 3.0.31-2713958

Spyros Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα Myphoners! Εγκατέστησα στο Galaxy S3 μου το KingRoot, προκειμένου να το rootάρω. Μέσω της εφαρμογής δεν τα κατάφερα και μου "είπε" να το κάνω μέσω υπολογιστή. Εκεί, ενώ έχει φτάσει στο 28% το rootάρισμα, σταματάει η διαδικασία και μου βγάζει ένα μήνυμα (δεν κατάλαβα τι ήταν, το έγραφε στα Κινεζικά) και το ρομποτάκι Android κόκκινο. Τι να κάνω?

 

Έκδοση Android: 4.3

Έκδοση Βασικού Φάσματος: I9300XXUGNA8

Έκδοση Kernel: 3.0.31-2713958

 

Αν δεν έγραφες σε λάθος μέρος θα το έβρισκες, ρίξε μια ματιά στο πρώτο post του παρόντος θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα φλασαρα για αλλαγη κ απο βαρεμαρα την hyper rom v5.κανενα bug αρκετα καλουδια απο τα μεγαλυτερα αδελφια κ το edge μενου κ γενικα την συμπαθησα.ειπα παραπανω σταθεροτατη κ σε κάμερα φυσικα δεν εχασε καθολου.boeffla kernel app permitions κ autostarts εξοικονόμηση ενέργειας εξοικονόμηση ενέργειας ultra με aroma installer.απο ταχυτητα κλασσικο s3 σε σχεση με μια καθαρη μαμα το ιδιο με μια απείραχτη μαμα πολυ καλυτερο με μια cm πιο αργο στο ui αλλα ιδια απόδοση σε επιδοσεις εντος εφαρμογών. Γενικά απροβλημάτιστη με καλή διαχείριση ραμ λογο κιτ κατ. Όλα αυτά με μιας μέρας χρήση και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα.....Έχω την τελευταία stable cm11 μαζί με boeffla περασμένα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος έως τώρα μόνο που αντιμετωπίζω καμία φορά πρόβλημα με την εφαρμογή της κάμερας(κρασαρει η κάμερα).Ψάχτηκα λίγο στο xda και κατέβασα κάποια "νέα" εφαρμογή κάμερας όπου έλεγαν εκεί ότι εξαλείφεται το φαινόμενο κρασαρισματος (και το οποίο κρασαρισμα δυστυχώς επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση) της υπηρεσιας και την οποία περασα με twrp σύμφωνα με τις οδηγίες.Πρόσφατα λοιπόν αγόρασα ένα "σελφοκαλαμο" με Bluetooth και την πρώτη φορά αφού έγινε το pair μετά τη λήψη φωτο έσβησε εντελώς το s3!!!!!!!Λες και του έβγαλες την μπαταρία με άσχημο τρόπο.Φυσικά δεν πήρε τη φώτο βγαλσιμο βαλσιμο μπαταρίας και μετά όλα καλά.Μέρες μετά που το ξαναμεταχειριστικα πάλι τα ίδια.Εγκατέστησα την εφαρμογη camera 360 το έκανε μια φορά επανεκκίνηση πάλι και τώρα λειτουργεί ρολόι.Η ερώτηση μου είναι εάν μπορώ να απεγκαταστησω εντελώς την εφαρμογή της κάμερας και να βρω κάποια άλλη ας πούμε third party.Και κάτι τελευταίο.Τα updates για τη cm 13 όσο πάνε και αραιώνουν (20/5 το τελευταίο;)Έχει κανείς την τελευταία nightly;Αξίζει να την περάσω για καθημερινή χρήση;τι με συμβουλεύετε;Ευχαριστώ και καλό σας βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είχα απίστευτα προβλήματα με την έκδοση Android 4.4.2. επίσημη ειδικά με την διαχείρηση της μπαταρίας, έπεφτε πολύ γρήγορα

Το κινητό το έχω ακριβώς 1 χρόνο.Βέβαια του άλλαξα μπαταρία(κόστος 15 ευρώ)

Πήρα την απόφαση και του έβαλα Lollipop 5.1.1.

Το Recovery το πέρασα μέσω του προγράμματος Odin.

Στην αρχή δεν δούλευε η κάμερα, αλλά το έφτιαξα.

Πραγματικά έγινε άλλο τηλέφωνο,

Εδω έχει πληροφορίες:

Edited by meletis_m
Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το κινητο το ειχα παρει me root γιατι ειχε την εφαρμογη super user το καναμε αναβαθμηση στη samsung 2 φορες με την official εγινε official αλλα απο τοτε βλεπω οτι μου τελειωνει πολυ γρηγορα τη μπαταρια οτι ζεστενεται υπερβολικα οτι δεν εχει δυνατο σημα στο wifi και επισεις δεν λειτουργει η μπαρα της αφυπν\ισης του κινητου στα στατιστικα της μπαταριας..

ξερει κανεις τι να κανω? γιατι απο καλυτερα πηγαμε χειροτερα.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...