Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μετά απο λίγο ψάξιμο κατέληξα στην 5.1.1 του JustArchi. Είναι με Aroma installer για να την σετάρεις όπως εσύ θέλεις. Έπαθε πλάκα ο γαμπρός. Πήρε αέρα το κινητάκι του. Όλα τα σκουπίδια της Samsung που βάραιναν το κινητό πήραν πόδι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή η rom αλλά έχει σταματήσει εδώ και κάμποσο καιρό και έχει μείνει λίγο πίσω. Θεωρώ αυτή που έστειλα προηγουμένως πολύ καλύτερη και ΚΥΡΊΩΣ σταθερή με boeffla kernel. Και εννοείται πιο φρέσκια ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλή η rom αλλά έχει σταματήσει εδώ και κάμποσο καιρό και έχει μείνει λίγο πίσω. Θεωρώ αυτή που έστειλα προηγουμένως πολύ καλύτερη και ΚΥΡΊΩΣ σταθερή με boeffla kernel. Και εννοείται πιο φρέσκια ;)

Και που του πέρασα 5.1.1 είναι μεγάλη πρόοδος για το κινητό του. Δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί περισσότερο οπότε δε θα μπω στη διαδικασία να του αλλάξω κέρνελ κτλ. :)

Link to comment
Share on other sites

https://download.cyanogenmod.org/get/jenkins/141233/cm-13.0-20151227-NIGHTLY-i9300.zip

 

CM 13... Έφτασε σε καλά επίπεδα. Μεταφράστηκαν στα Ελληνικά τα πάντα, διορθώθηκε το τρέμουλο τις οθόνης, λειτούργησε σωστά το "Μείωση κατανάλωσης ενεργείας" άλλα παραμένουν οι χαμηλής έντασης ήχοι, το screencast δεν αναπαράγει τα βίντεο που τραβάει, και η "Μετάδοση οθόνης" σε μένα τουλάχιστον δεν λειτουργεί.

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα χθες και μου έκανε παρά πολλά θέματα με Bluetooth.. Κατά τ αλλά πραγματικά είναι σε πολύ καλά επίπεδα.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει και σε έμενα η cyanogenmod 13 άνετα για καθημερινή χρήση χωρίς πρόβλημα,τώρα κάποια bugs που θα βρεθούν σιγουρα θα διορθωθούν πολύ γρήγορα :up:
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει και σε έμενα η cyanogenmod 13 άνετα για καθημερινή χρήση χωρίς πρόβλημα,τώρα κάποια bugs που θα βρεθούν σιγουρα θα διορθωθούν πολύ γρήγορα :up:

Φιλε ισχυει οτι αναγνωριζει την sd σαν μνημη του τηλεφωνου η 6 εκδοση του android;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ισχυει οτι αναγνωριζει την sd σαν μνημη του τηλεφωνου η 6 εκδοση του android;

 

Όχι φίλε μου δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο,κανονικά σαν sd κάρτα την αναγνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο,κανονικά σαν sd κάρτα την αναγνωρίζει

Α γιατι καπου το ειχα διαβασει οτι αναγνωριζει την extsd σαν μερος της μνημης κ θα μπορεις να μεταφερεις αυτουσιες ολες τις εφαρμογες εκει κ θα επερναν αξια με αυτο τον τροπο κινητα ακομα κ με 4γιγα εσωτερικη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με cm13, τεσταρετε όσοι μπορείτε το Bluetooth?

Οπως ανέφερα, είχα θέμα με το Bluetooth ηχειακι και θα ήθελα να ξέρω πως είναι η δική σας εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με cm13, τεσταρετε όσοι μπορείτε το Bluetooth?

Οπως ανέφερα, είχα θέμα με το Bluetooth ηχειακι και θα ήθελα να ξέρω πως είναι η δική σας εμπειρία

 

Για Bluetooth σε έμενα δουλεύει κανονικά(μια φορά το δοκίμασα)όπως και το ηχειακι κανένα πρόβλημα,με την τελευταία nightly αντιμετωπίζεις το ίδιο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α γιατι καπου το ειχα διαβασει οτι αναγνωριζει την extsd σαν μερος της μνημης κ θα μπορεις να μεταφερεις αυτουσιες ολες τις εφαρμογες εκει κ θα επερναν αξια με αυτο τον τροπο κινητα ακομα κ με 4γιγα εσωτερικη.

 

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Η "Μετάδοση οθόνης" λειτουργεί σε εσάς;

To uχειο bluetooth κανονικα σε μενα..

Με τους χαμηλους ηχους, υπαρχει λυση;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως με boeffla kernel μπορεις να ανεβασεις λίγο την ένταση από το ηχειο. Βέβαια υπάρχει μια πιθανότητα να ευθυνοταν αυτος για τα προβλήματα στο Bluetooth, κιας ήταν nightly από πριν μια εβδομάδα. Τελος παντων.. Θα περιμένω και το νεο ετος και θα δοκιμάσω πάλι γιατί έβαλα blekota και η διαχείριση της ram με σκοτώνει :p

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προερχόμενος από Omnirom η μπαταριά πήγαινε καλύτερα θα έλεγα κατά 15-20%,όπως είπα και ποιο πάνω σιγουρα θα υπάρχει βελτίωση σε πολλά θέματα από update σε update.
Link to comment
Share on other sites

Α γιατι καπου το ειχα διαβασει οτι αναγνωριζει την extsd σαν μερος της μνημης κ θα μπορεις να μεταφερεις αυτουσιες ολες τις εφαρμογες εκει κ θα επερναν αξια με αυτο τον τροπο κινητα ακομα κ με 4γιγα εσωτερικη.

 

Στην αρχή σου δίνει επιλογή για το πως θέλεις να χρησιμοποιηθεί, έχει και την επιλογή που λές, αλλά μετά αν αφαιρεθεί μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει θέματα με την κάμερα...Όταν την ανοίγω, μετά από λίγα δεύτερα μου λέει πως η εφαρμογή Κάμερα έχει σταματήσει...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει θέματα με την κάμερα...Όταν την ανοίγω, μετά από λίγα δεύτερα μου λέει πως η εφαρμογή Κάμερα έχει σταματήσει...

 

Αν μιλάς για την CM13, πρέπει να την καταργήσεις (διαγράψεις) και να την ξαναπεράσεις από το play store (Google Camera) . είναι γνωστό bug.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

και πως το κάνουμε αυτό???

 

Με κάποια εφαρμογή όπως πχ το titanium backup. Και μετά κανείς εγκατάσταση της google cameras από playstore.

Link to comment
Share on other sites

και πως το κάνουμε αυτό???

 

Ενεργοποιείς το root (από το επιλογές για προγραμματιστές - για να φανεί πρέπει να πατήσεις στο σχετικά με το τηλέφωνο/αριθμός έκδοσης πολλές φορές).

Με κάποια εφαρμογή όπως το rom toolbox από το play store, κάνεις uninstall τη "Φωτογραφική μηχανή"

Πας στο play store και ξαναεγκαθιστάς την "google camera". Είναι η ίδια κάμερα, αλλά για κάποιον λόγο τώρα θα δουλεύει.

 

Πηγή

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Ενας φιλος εχει ενα galaxy s3 που ψιλοσερνεται με stock rom.

Θελω να του βαλω cyanogenmod. Δεν τον νοιαζει να εχει lollipop(κ με kitkat μια χαρα ευχαριστημενος θα ειναι), τον νοιαζει να ειναι οσο πιο γρηγορο και απροβληματικο γινεται.

Τι προτεινεται: cyanogenmod 12.1(lollipop) ή cyanogenmod 11.0(kitkat)?

 

Πιστεύω η πιο γρήγορη είναι η cm11 με boeffla kernel..

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Εκτος απο γρηγορη, με νοιαζει να ειναι οσο το δυνατον πιο απροβληματιστη.

 

Γιατι θα του την περασω και δεν θα ξαναασχοληθω εγω ξανα κ ο φιλος δεν ειναι σχετικος καθολου με τα κινητα. Η επισημη stock δεν μας κανει γιατι ειναι 4.3 και χρειαζεται 4.4 και πανω για να λειτουργησει/συγχρονιστει με ενα ρολοι-παλμογραφο που πηρε.

 

Oποτε, κατεβάζω την τελευταια snapshot εκδοση cyanogenmod 11 απο εδω ή υπαρχει καποια συγκεκριμενη εκδοση cyanogenmod 11 (πχ η cyanogenmod 11 Μ12) που ειναι ακομα πιο σταθερη;

 

 

Εβαλα την cm11 στον φιλο μου που ειχε το s3 με stock rom 4.3 και αργουσε/κολλουσε πολυυυυ.

Ενθουσιαστηκε, ανεπνευσε το κινητο του κ δεν αργει, νιωθει οτι πηρε καινουριο τηλεφωνο.

 

Του εβαλα cm11 snapshot , opengapps stock 4.4 και boeffla kernel.

Ειναι ομως χαμηλο το ηχειο. Πως το διορθωνω αυτο; Πρεπει να βάλω καποιο προγραμμα για να ρυθμισω τον boeffla kernel?

 

 

Τελος, δεν μπορει να τρεξει το google+. Οταν το τρεχει κ παει να κανει συνδεση/login με το gmail του, τοτε κανει force close. Δοκιμασα Clear cache, clear data απο το applications manager , αλλα το προβλημα επιμενει. Καμμια ιδέα;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την cm11 στον φιλο μου που ειχε το s3 με stock rom 4.3 και αργουσε/κολλουσε πολυυυυ.

Ενθουσιαστηκε, ανεπνευσε το κινητο του κ δεν αργει, νιωθει οτι πηρε καινουριο τηλεφωνο.

Του εβαλα cm11 snapshot , opengapps stock 4.4 και boeffla kernel.

Ειναι ομως χαμηλο το ηχειο. Πως το διορθωνω αυτο; Πρεπει να βάλω καποιο προγραμμα για να ρυθμισω τον boeffla kernel?

Τελος, δεν μπορει να τρεξει το google+. Οταν το τρεχει κ παει να κανει συνδεση/login με το gmail του, τοτε κανει force close. Δοκιμασα Clear cache, clear data απο το applications manager , αλλα το προβλημα επιμενει. Καμμια ιδέα;

Ευχαριστω!

 

κατεβασε την εφαρμογη του boeffla απο εδω

απο εκει μπορεις να πειραξεις και την ενταση του ηχειου.

αν το πας πολυ ψηλα ισως κανει λιγη παραμορφωση στα τραγουδια με μπασο.

ενα "κολπο" που κανω εγω ειναι ανοιγοντας το dsp manager, κατεβαζω τα δυο πρωτα στο equalizer στην κατηγορια του ηχειου. πολλοι λεν πως δεν τους πολυδουλευει αλλα σε εμενα φαινεται να λειτουργει μια χαρα.

 

για το google+ δεν εχω ιδεα.. το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κατεβασει την τελευταια εκδοση απο εδω

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την εφαρμογη του boeffla απο εδω

απο εκει μπορεις να πειραξεις και την ενταση του ηχειου.

αν το πας πολυ ψηλα ισως κανει λιγη παραμορφωση στα τραγουδια με μπασο.

ενα "κολπο" που κανω εγω ειναι ανοιγοντας το dsp manager, κατεβαζω τα δυο πρωτα στο equalizer στην κατηγορια του ηχειου. πολλοι λεν πως δεν τους πολυδουλευει αλλα σε εμενα φαινεται να λειτουργει μια χαρα.

 

για το google+ δεν εχω ιδεα.. το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κατεβασει την τελευταια εκδοση απο εδω

 

Ωραιος, ευχαριστω για τη βοηθεια!!

 

Για ραδιο fm, μπορει να εχει με την cm11?

Αν καταλαβα καλα πρεπει να βρει την εφαρμογη spirit fm, σωστα? Αν την βρω με πλαγιο τροπο ειναι απλο apk ή ειναι .zip που βαζω απο το recovery?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, ευχαριστω για τη βοηθεια!!

 

Για ραδιο fm, μπορει να εχει με την cm11?

Αν καταλαβα καλα πρεπει να βρει την εφαρμογη spirit fm, σωστα? Αν την βρω με πλαγιο τροπο ειναι απλο apk ή ειναι .zip που βαζω απο το recovery?

 

Δεν χρειάζεται να την βρείς με πλάγιο τρόπο, από το XDA μπορείς να βρείς, την απλή μορφή της, δωρεάν από τον ίδιο τον developer.

Δεν έχω πρόχειρο το Link, ψάξτο λίγο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να την βρείς με πλάγιο τρόπο, από το XDA μπορείς να βρείς, την απλή μορφή της, δωρεάν από τον ίδιο τον developer.

Δεν έχω πρόχειρο το Link, ψάξτο λίγο.

 

Ωχ σωστα, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...