Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

camera ραδιοφωνο δουλευουν; μηπως ειναι καλυτερη η ArchiDroid V3.1.4 ;

 

Έχω ακριβώς μια εβδομάδα που είμαι με CM12.1 . και είμαι στο ψάξιμό της μετά από πολύ καιρά με διάφορες QS .

1) camera δουλεύει αλλά δεν εχει τις ρυθμίσεις και δυνατότητες της στοκ ή της QS

2) ραδιόφωνο δεν έχει .

3) Δεν την έχω δοκιμάσει .

Γενικά φαίνεται να πηγαίνει καλά και από ταχύτητά και από μπαταρία . Μου λείπουν όμως η ευκολία, η χρήση και οι επιλογές του dialer και των επαφών.

Edited by bilste1965
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ακου να δεις φιλε μου,εγω περασα απο qs,cm11 και αλλες πολλες samsung bazed roms.που ειμαι τωρα;stock 4.3 bloatware εχει παρει ποδι,greenify οσα θελω,smartlauncher pro,και boefla 5.9 με governor pegasusq standard και scheduler row και row οπως επισης ο lmk (24,31,38,48,55,150)για να μην κληνει τα apps μετα τα 650mb θελω να την εκμεταλευεται την μνημη.σε σχεση με τις samsung bazed custom ειναι μακρααααααααν η καλυτερη και σταθερη (εννοείτε),η cm11 ηταν πιο μπαμ σε πληκρολογια επαφες και τετοια αλλα μεχρι εκει μετα πολυ πισω σε ολα τα αλλα.με βαση την εμπειρια μου και τους ρουφιανους(xposed-cpu temp και cpu freq)ειναι οτι καλυτερο και το κινητο παει μπαλα οπως το ακους.εχω κανει και wipe dalvic αφου εφυγε το bloat.η μονη ζηλεια και φαγουρα που εχω πλεον ειναι η cm 12.1 lolipop απλα βεριεμαι την διαδικασια προς το παρον και το οτι πιστευω μεσα μου οτι παλι θα γυρισω στην αγαπημενη 4,3 made by me.ξεχασα κατι τελευταίο φιλε μου ο browser που χρησιμοποιω ειναι ο 4.1.1 aosp stock android,εδω δεν το συζητω ετη φωτος μπροστα απο οτιδηποτε κυκλοφορεί εκει εξω.

 

μετα απο πολυ καιρο στην QS και καθημερινα reboot λογο RAM επιστρεφω στην 4.3 γιατι εχω βαρεθει τους πειραματισμους. Απλα φιλε θα μπορουσες να μου πεις ποια bloat εβγαλες; ολα οσα αναφερονται στην πρωτη σελιδα αν βγουν ειναι οκ;Ο smartlauncher σε σχεση με τον Nova

ειναι καλυτερος; Ο 4.1.1 stock browser ειναι πολυ παλιος ,ειναι τοσο καλος ;ευχαριστω για το info !

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ καιρο στην QS και καθημερινα reboot λογο RAM επιστρεφω στην 4.3 γιατι εχω βαρεθει τους πειραματισμους. Απλα φιλε θα μπορουσες να μου πεις ποια bloat εβγαλες; ολα οσα αναφερονται στην πρωτη σελιδα αν βγουν ειναι οκ;Ο smartlauncher σε σχεση με τον Nova

ειναι καλυτερος; Ο 4.1.1 stock browser ειναι πολυ παλιος ,ειναι τοσο καλος ;ευχαριστω για το info !

εχω αγορασει το titanium backup και απο εκει εχω απεγκαταστησει το bloatware.απο λιστες βρωμαει ο τοπος αν googlaρεις bloatware safe to remove gt-i9300.αν κατι το φοβασαι αν ειναι αγορασμενο το titanium παγωσε το.και ο smart και ο nova ειναι κορυφαιοι απλα εχω αγορασει τον smart και επηδη δεν ειμαι πολυ του widjet τον εχω βολευτει.ο 4.1.1 browser (http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/themes-apps/mod-replace-stock-browser-aosp-browser-t1875280) δεν παει να ειναι παλιος ειναι απλα κορυφαιος με flashplayer δεν καταναλωνει πολυ ram κ εχει και αυτη την μαγκια στο (ρυθμισεις-εργαστηρια-στοιχεια γρηγορου ελενχου) ενα pie control στις ακρες της οθονης που βολευει του θανατα.μην ξεχασεις μετα την διαγραφη του bloat να κανεις wipe dalvic να ξαναστηθει ο αποθηκευτικος χωρος στις εφαρμογες που εχουν απομεινει.ενα θα σου πω μαμα η rom μετα απο wipe dalvic εγραφε (προετημασια εφαρμογης 1 απο 200 αν θυμαμαι τωρα 1 απο 60)για να καταλαβεις για τι ξεσκαρταρισμα του εκανα και οτι δεν κοροιδευω οταν λεω πεταει ο παππους.επισης βαλε boefla και παιξε με lmk να εκμεταλευεται την μνημη η συσκευη και να μην σκοτωνει εφαρμογες μολις ξεπερασει τα 650mb.ενα lg g2 μινι παιζοντας crash saga μολις λαβει μηνυμα απο viber σκοτωνει το παιχνιδι η μνημη,εμενα κραταει το παιχνιδι ανοιχτο μαζι με youtube και κανα δυοψιλο εφαρμογες μαζι και μετα σου λενε το s3 δεν κανει το ενα δεν κανει το αλλο και κατι σαν το g2mini τα βλεπω σαν τρελλο πισογυρισμα τι να λεμε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πια gapps κατεβασες εχεις link;παιδια γενικοτερα εχω μπερδευτει με τα gapps,αλλα ειναι ολοκληρα αλλα mini τι γινετε;πια εχετε βαλει;επισης εαν δεν θελουμε τα gapps,ξεχωριστα μονοι μας ας πουμε να κατεβασουμε τα google play services apk κ το google play apk δεν γινετε;και οτι ακομα θελουμε ξεχωριστα οπως το gmail app μετα απο το play store.γινετε και ετσι;

 

 

επειδή και εγώ ήθελα το μικρότερο πακέτο gapps που γίνεται εγκατέστησα το pico package...εδώ θα δεις και έναν συγκριτικό πίνακα και θα δεις ποιο πακέτο θες να εγκαταστήσεις!

και εγώ ιδέα δεν είχα αλλά με λίγο ψάξιμο τα βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ ήθελα το μικρότερο πακέτο gapps που γίνεται εγκατέστησα το pico package...εδώ θα δεις και έναν συγκριτικό πίνακα και θα δεις ποιο πακέτο θες να εγκαταστήσεις!

και εγώ ιδέα δεν είχα αλλά με λίγο ψάξιμο τα βρήκα!

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

έχω εδώ και 10 ημέρες εγκαταστήσεις την CM12.1 με ανάμεικτα συναισθήματα .

Προσπαθώ να μπω στο recovery (vol - + home + power ) για να κάνω ένα καθαρισμό της μνήμης , μπας και πάρει καμιά παράτασή και παραμείνει αλλά δεν μπαίνει με τίποτα . Καμιά βοήθεια ;;;

Link to comment
Share on other sites

έχω εδώ και 10 ημέρες εγκαταστήσεις την CM12.1 με ανάμεικτα συναισθήματα .

Προσπαθώ να μπω στο recovery (vol - + home + power ) για να κάνω ένα καθαρισμό της μνήμης , μπας και πάρει καμιά παράτασή και παραμείνει αλλά δεν μπαίνει με τίποτα . Καμιά βοήθεια ;;;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέματα έχεις. Το cyanogenmod 12.1, απλά πάει σφαίρα και είναι σταθεροτατο σε μένα....

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέματα έχεις. Το cyanogenmod 12.1, απλά πάει σφαίρα και είναι σταθεροτατο σε μένα....

δεν μπορώ να πω γρήγορά πάει αλλά:

1)Έχω βρει το τηλέφωνό 3-4 φορές να έχει κάνει μόνο του επανεκκίνηση

2)Δεν με έχει βολέψει dialer και οι επαφές οι οποίες δεν συγχρονίζουν όπως πριν

3) Η φωτογραφική δεν μου δίνει τις δυνατότητες που είχα.

4) δεν ανάβει η οθόνη όταν χτυπά το τηλέφωνο αλλά ανοίγει χωρίς να γνωρίζω ποιος είναι κ.λ.π Ψιλά πράγματά αλλά σημαντικά για μένα .

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να πω γρήγορά πάει αλλά:

1)Έχω βρει το τηλέφωνό 3-4 φορές να έχει κάνει μόνο του επανεκκίνηση

2)Δεν με έχει βολέψει dialer και οι επαφές οι οποίες δεν συγχρονίζουν όπως πριν

3) Η φωτογραφική δεν μου δίνει τις δυνατότητες που είχα.

4) δεν ανάβει η οθόνη όταν χτυπά το τηλέφωνο αλλά ανοίγει χωρίς να γνωρίζω ποιος είναι κ.λ.π Ψιλά πράγματά αλλά σημαντικά για μένα .

 

1) Δυστυχώς τα reboots συμβαίνουν στις cm γενικά.

2) Βάζεις κάποιον τρίτο dialer από το store

3) Και ούτε πρόκειται να πιάσει την ποιότητα της στοκ κάμερας. Ο λόγος είναι ότι οι devs των cm δεν χρησιμοποιούν ποτέ τους copy right drivers των συσκευών και προσπαθούν να φτιάξουν δικούς τους, οπότε, καταλαβαίνεις.

4) πάντα έχουν bugs

 

Από εκεί και πέρα, σε άλλους αρέσουν αυτές οι ρομ, ενώ σε άλλους όχι, είναι καθαρά θέμα γούστου

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

1) Δυστυχώς τα reboots συμβαίνουν στις cm γενικά.

2) Βάζεις κάποιον τρίτο dialer από το store

3) Και ούτε πρόκειται να πιάσει την ποιότητα της στοκ κάμερας. Ο λόγος είναι ότι οι devs των cm δεν χρησιμοποιούν ποτέ τους copy right drivers των συσκευών και προσπαθούν να φτιάξουν δικούς τους, οπότε, καταλαβαίνεις.

4) πάντα έχουν bugs

 

Από εκεί και πέρα, σε άλλους αρέσουν αυτές οι ρομ, ενώ σε άλλους όχι, είναι καθαρά θέμα γούστου

Πολύ σωστά κάποια πράγματά είναι υποκειμενικά και μικρής σημασίας που μπορείς να τα διορθώσεις με την εγκατάστασή κάποιας άλλη εφαρμογής.

Όμως το να βρίσκεις το τηλέφωνο κλειστό έχοντας κάνει επανεκκίνησή -ενώ θεωρείς ότι λειτουργεί- νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη πως είναι σημαντικότατο.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα πριν, έχουν bugs. Βάλε κάποιο άλλη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να πω γρήγορά πάει αλλά:

1)Έχω βρει το τηλέφωνό 3-4 φορές να έχει κάνει μόνο του επανεκκίνηση

2)Δεν με έχει βολέψει dialer και οι επαφές οι οποίες δεν συγχρονίζουν όπως πριν

3) Η φωτογραφική δεν μου δίνει τις δυνατότητες που είχα.

4) δεν ανάβει η οθόνη όταν χτυπά το τηλέφωνο αλλά ανοίγει χωρίς να γνωρίζω ποιος είναι κ.λ.π Ψιλά πράγματά αλλά σημαντικά για μένα .

1) δεν μου έτυχε ποτέ

2) ή μόνη έλλειψη του dialer είναι ότι δεν μπορείς να σβήσεις recent calls. Αν δεν σε βόλεψε, βάζεις άλλον από Google play

3) σωστά. Βάζεις open camera και θα έχεις και πιο πολλές επιλογές από την stock!

4) εμένα μου άναβε κανονικά! Δες στις ρυθμίσεις μήπως κάτι έχεις πειράξει....

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλαβει και απο προσωπικους πειραματισμους και απο εμπειριες αλλων ειναι οτι οι cyamon roms και οσες βασιζονται πανω τους εχουν bugs,οι samsung based δεν εχουν και μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις και ram απο την stock ξεφορτομενη απο μας τους ιδιους.θα ηθελα καποιος που εχει δοκιμασει την τριτη κατηγορια aosp roms βασισμενες στο καθαρο android τι γνωμη εχει;
Link to comment
Share on other sites

1) δεν μου έτυχε ποτέ

2) ή μόνη έλλειψη του dialer είναι ότι δεν μπορείς να σβήσεις recent calls. Αν δεν σε βόλεψε, βάζεις άλλον από Google play

3) σωστά. Βάζεις open camera και θα έχεις και πιο πολλές επιλογές από την stock!

4) εμένα μου άναβε κανονικά! Δες στις ρυθμίσεις μήπως κάτι έχεις πειράξει....

 

Για το λόγο αυτό ήθελα να κάνω ένα καθαρισμό και μια επαναφορά μέσα από το ρεκαβερυ μήπως και κάτι δεν έκατσε καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως σου έγραψα πριν, έχουν bugs. Βάλε κάποιο άλλη ρομ.

 

Ποια θα πρότεινες εσύ που είναι δοκιμασμένη, σταθερή, και χωρείς τα διαφορά κουλά.

Link to comment
Share on other sites

απο την βαρεμαρα χθες εκανα αυτο.(http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/how-to-remap-hardware-buttons-t2022024).ουσιαστικα επηδη ειδα στα καινουργια samsung ποσο πολυ βολευει να ειναι τα recent apps στο πληκτρο αφης αριστερα κ οχι στο κλικ κλικ στο κεντρο ειπα να δω αν γινετε και στο δικο μας.ανταλαγη ιδιοτητων αν και το κουμπι στο κεντρο συνεχιζει να αναβει την οθονη.εκανα οτι ακριβως λεει το παλικαρι (εγω εχω τον root browser),μετα reboot και πετυχε.
Link to comment
Share on other sites

απο την βαρεμαρα χθες εκανα αυτο.(http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/how-to-remap-hardware-buttons-t2022024).ουσιαστικα επηδη ειδα στα καινουργια samsung ποσο πολυ βολευει να ειναι τα recent apps στο πληκτρο αφης αριστερα κ οχι στο κλικ κλικ στο κεντρο ειπα να δω αν γινετε και στο δικο μας.ανταλαγη ιδιοτητων αν και το κουμπι στο κεντρο συνεχιζει να αναβει την οθονη.εκανα οτι ακριβως λεει το παλικαρι (εγω εχω τον root browser),μετα reboot και πετυχε.

 

Την αλλαγή αυτή την κάνω κάθε φορά που φλασαρω μια rom (η οποία είναι πάντα CM, γιαυτό και το κάνω μέσα από τις ρυθμίσεις) :-D

Έτσι όπως έχει εξελιχθεί το Android, πλέον είναι σαφώς πιο χρήσιμο έτσι αντί για πλήκτρο "μενού".

 

Παρεμπιπτόντως είμαι εδώ και τουλάχιστον 2 μήνες με temasek rom (cm12.1) με boeffla kernel και είμαι ικανοποιημενος. Δεν έχω ούτε επανεκκινησεις ούτε κρασαρισματα. Υπάρχει το θέμα της καθυστέρησης του ανοίγματος της οθόνης όταν με καλούν, αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό.

Μπορώ να πω πως είναι οκ για καθημερινή χρήση.. :)

 

Και για τα "νέα" από το xda, o justarchi (που είναι και ο μόνος που βελτιώνει πλέον την cm12.1) θα σταματήσει εκεί.. Πιθανότητες για marshmallow δηλαδή είναι λίγες. Πρέπει να βρεθεί κάποιος που να συνεχίσει την δουλειά του, και εφόσον οι διαφορές με lollipop δεν είναι πολλές, πιστεύω πως δεν είναι αδύνατο.

 

Και να κάνω και μια ερώτηση.. Οι miui roms εξαφανίστηκαν; θυμάμαι κάποτε έβαζα miui και ξετρελαινομουν.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή αυτή την κάνω κάθε φορά που φλασαρω μια rom (η οποία είναι πάντα CM, γιαυτό και το κάνω μέσα από τις ρυθμίσεις) :-D

Έτσι όπως έχει εξελιχθεί το Android, πλέον είναι σαφώς πιο χρήσιμο έτσι αντί για πλήκτρο "μενού".

 

Παρεμπιπτόντως είμαι εδώ και τουλάχιστον 2 μήνες με temasek rom (cm12.1) με boeffla kernel και είμαι ικανοποιημενος. Δεν έχω ούτε επανεκκινησεις ούτε κρασαρισματα. Υπάρχει το θέμα της καθυστέρησης του ανοίγματος της οθόνης όταν με καλούν, αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό.

Μπορώ να πω πως είναι οκ για καθημερινή χρήση.. :)

 

Και για τα "νέα" από το xda, o justarchi (που είναι και ο μόνος που βελτιώνει πλέον την cm12.1) θα σταματήσει εκεί.. Πιθανότητες για marshmallow δηλαδή είναι λίγες. Πρέπει να βρεθεί κάποιος που να συνεχίσει την δουλειά του, και εφόσον οι διαφορές με lollipop δεν είναι πολλές, πιστεύω πως δεν είναι αδύνατο.

 

Και να κάνω και μια ερώτηση.. Οι miui roms εξαφανίστηκαν; θυμάμαι κάποτε έβαζα miui και ξετρελαινομουν.

Καλημέρα.Κι'εγώ τελείωσα με το S3 με την TEMASEK.Mου άφησε άριστες εντυπώσεις.Τις MIUI εδώ καί εδώ καί εδώ τις είχα δοκιμάσει πρίν κάνα δίμηνο δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα.Όντως οι παλιές 4.1.2 MIUI ήταν γιά μένα καλύτερες καί αυτό όχι μόνo γιά τις ΜΙUI....Πάντως έτσι για την ιστορία η καλύτερη ROM πού είχα βάλει ήταν η FoxHound η 2.3 όμως, με Siyah kernel.:) Edited by Antonybak
LG G4 RED
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Κι'εγώ τελείωσα με το S3 με την TEMASEK.Mου άφησε άριστες εντυπώσεις.Τις MIUI εδώ καί εδώ καί εδώ τις είχα δοκιμάσει πρίν κάνα δίμηνο δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα.Όντως οι παλιές 4.1.2 MIUI ήταν γιά μένα καλύτερες καί αυτό όχι μόνo γιά τις ΜΙUI....Πάντως έτσι για την ιστορία η καλύτερη ROM πού είχα βάλει ήταν η FoxHound η 2.3 όμως, με Siyah kernel.:)

 

μετα απο qs kk oe1 και archidroid 3.0.2 και κερνελ boeffla κατεληξα οτι σαν την μαμα 4.3 debloated greenify με boeffla δεν υπαρχει.Τελος οι πειραματισμοι.Ολα πανε ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας,

Έχω την ομώνυμη συσκευή αγορασμένη απο ηλεκτρονικό κατάστημα απο τον Απρίλιο του 2014..Δεν την έχω ''πειράξει'' ακόμη και σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να το κάνω έχοντας την ελπίδα της αναπτέρωσης των δυνατοτήτων του.Τώρα τελευταία αργεί αρκετά να εκτελέσει εφαρμογές,λαγγάρει και γενικότερα έχει πέσει λίγο η απόδοση του.Μόλις χθες έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος:(Έχω να σας δώσω τα παρακάτω στοιχεία όπως τα διαβάζω στις πληροφορίες συσκευής:

Έκδοση Android 4.3 // Έκδοση βασικού φάσματος I9300XXUGNA8 // Έκδοση kernel 3.0.31-2429075 dpi@DELL135#1 Wed Apr 30 18:49:01 KST 2014

Η συσκευή όπως την έχω ψάξει προοριζόταν για Ουγγαρία.Οι ερωτήσεις μου τώρα:

1)Πρέπει να κάνω κάποιο back-up της ρομ που φοράει το συγκεκριμένο τηλέφωνο;Εάν γίνει κάτι στραβό υπάρχει γυρισμός;

2)Όταν λέμε firmware εννοούμε τη ρομ;Στο σαμμομπαιλ δεν βρήκα αυτή που φοράω τώρα θα μπορέσω να περάσω κάποια άλλη (επίσημη)μετά;Αν και είμαι ακόμη στην εγγύηση δεν με ενδιαφέρει το θέμα των μετρητών κτλ αν γίνει λάθος έγινε....

 

Όποια βοήθεια μπορείτε να μου πείτε ευπρόσδεκτη σας ευχαριστώ και συγγνώμη εαν σας κούρασα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας,

Έχω την ομώνυμη συσκευή αγορασμένη απο ηλεκτρονικό κατάστημα απο τον Απρίλιο του 2014..Δεν την έχω ''πειράξει'' ακόμη και σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να το κάνω έχοντας την ελπίδα της αναπτέρωσης των δυνατοτήτων του.Τώρα τελευταία αργεί αρκετά να εκτελέσει εφαρμογές,λαγγάρει και γενικότερα έχει πέσει λίγο η απόδοση του.Μόλις χθες έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος:(Έχω να σας δώσω τα παρακάτω στοιχεία όπως τα διαβάζω στις πληροφορίες συσκευής:

Έκδοση Android 4.3 // Έκδοση βασικού φάσματος I9300XXUGNA8 // Έκδοση kernel 3.0.31-2429075 dpi@DELL135#1 Wed Apr 30 18:49:01 KST 2014

Η συσκευή όπως την έχω ψάξει προοριζόταν για Ουγγαρία.Οι ερωτήσεις μου τώρα:

1)Πρέπει να κάνω κάποιο back-up της ρομ που φοράει το συγκεκριμένο τηλέφωνο;Εάν γίνει κάτι στραβό υπάρχει γυρισμός;

2)Όταν λέμε firmware εννοούμε τη ρομ;Στο σαμμομπαιλ δεν βρήκα αυτή που φοράω τώρα θα μπορέσω να περάσω κάποια άλλη (επίσημη)μετά;Αν και είμαι ακόμη στην εγγύηση δεν με ενδιαφέρει το θέμα των μετρητών κτλ αν γίνει λάθος έγινε....

 

Όποια βοήθεια μπορείτε να μου πείτε ευπρόσδεκτη σας ευχαριστώ και συγγνώμη εαν σας κούρασα :rolleyes:

http://www.sammobile.com/firmwares/download/34566/I9300XXUGNG3_I9300EURGNG1_EUR.zip/ αυτο ειναι το τελευταιο firmware για ελλαδα.ακολουθεις πιστα τις οδηγειες κ το φλασαρεις μεσο odin.για να παρεις back up χρειαζεσε custom recovery.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/recovery-clockworkmod-touch-6-0-3-2-gt-t1719744 επισης ακολουθας τις οδηγειες κ αφου την περασεις μπαινεις σε recovery mode κ κανεις back up στην ext-sd card (εχεις πιστευω εξωτερικη καρτα μνημης) και πλεον εισαι ασφαλης αν κατι στραβωσει στο μελλον μεσο recovery κανεις restore και τελειωσες.

ακολουθει το root

http://downloadandroidrom.com/file/tools/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.00.zip κατεβαζεις το zip αρχειο το περνας στην εσωτερικη μνημη του κινητου και μετα μεσο recovery πας install zip-choose zip from sdcard διαλεγεις το αρχειο και κανεις reboot.πλεον θα εχεις εγκατεστημενο στο τηλ την εφαρμογη supersu η οποια ειναι ο μεσολαβητης για οποια εφαρμογη απο εδω και περα ζητα προσβαση διαχειρηστη να της την δινει.

τελειωνοντας εδω υπαρχει μια λιστα με το τι ειναι ασφαλες να διαγραψεις απο το τηλ http://www.s3forums.com/forum/galaxy-s3-apps/434-bloatware-applications-safe-remove-root-required.html κατεβαζεις το titanium backup και τα διαγραφεις.αφου τα διαγραψεις μπαινεις recovery και κανεις wipe cache και στο advance wipe dalvic cache.

πλεον θα εχεις αλλο τηλεφωνο και αφου θα εχεις τριβη πλεον με το θεμα παιζεις με kernel και custom rom αν και η γνωμη σαν την 4,3 χωρις το bloatware δεν υπαρχει σε σταθεροτητα.κανε και ενα δευτερο back up την rom αφου την εχεις ξεφορτωσει ετσι για να εχεις backup και την πληρη rom και αυτη που εχεις ριξει προσωπικη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/firmwares/download/34566/I9300XXUGNG3_I9300EURGNG1_EUR.zip/ αυτο ειναι το τελευταιο firmware για ελλαδα.ακολουθεις πιστα τις οδηγειες κ το φλασαρεις μεσο odin.για να παρεις back up χρειαζεσε custom recovery.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/recovery-clockworkmod-touch-6-0-3-2-gt-t1719744 επισης ακολουθας τις οδηγειες κ αφου την περασεις μπαινεις σε recovery mode κ κανεις back up στην ext-sd card (εχεις πιστευω εξωτερικη καρτα μνημης) και πλεον εισαι ασφαλης αν κατι στραβωσει στο μελλον μεσο recovery κανεις restore και τελειωσες.

ακολουθει το root

http://downloadandroidrom.com/file/tools/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.00.zip κατεβαζεις το zip αρχειο το περνας στην εσωτερικη μνημη του κινητου και μετα μεσο recovery πας install zip-choose zip from sdcard διαλεγεις το αρχειο και κανεις reboot.πλεον θα εχεις εγκατεστημενο στο τηλ την εφαρμογη supersu η οποια ειναι ο μεσολαβητης για οποια εφαρμογη απο εδω και περα ζητα προσβαση διαχειρηστη να της την δινει.

τελειωνοντας εδω υπαρχει μια λιστα με το τι ειναι ασφαλες να διαγραψεις απο το τηλ http://www.s3forums.com/forum/galaxy-s3-apps/434-bloatware-applications-safe-remove-root-required.html κατεβαζεις το titanium backup και τα διαγραφεις.αφου τα διαγραψεις μπαινεις recovery και κανεις wipe cache και στο advance wipe dalvic cache.

πλεον θα εχεις αλλο τηλεφωνο και αφου θα εχεις τριβη πλεον με το θεμα παιζεις με kernel και custom rom αν και η γνωμη σαν την 4,3 χωρις το bloatware δεν υπαρχει σε σταθεροτητα.κανε και ενα δευτερο back up την rom αφου την εχεις ξεφορτωσει ετσι για να εχεις backup και την πληρη rom και αυτη που εχεις ριξει προσωπικη δουλεια.

 

Γιώργο σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!Οπότε για να τα βάλω λίγο στο μυαλό μου καλά.

1)Δεν χρειάζεται να κατεβάσω την επίσημη ρομ για Ουγγαρία, μπορώ να φλασάρω οποιαδήποτε επίσημη υπάρχει στο σαμμομπαιλ σωστά?αρκεί φυσικά να κάνει για το s3 εννοείται

2)Θα μπορέσω να πάρω κάποιο back-up χωρίς να είμαι ρουτ?Απαιτείται να κρατήσω back-up,απο τη στιγμή που μπορώ να βρώ οποιαδήποτε επίσημη ρομ και να την περάσω μετά σε περίπτωση τυχόν λάθους?

3)Μου προτείνεις λοιπόν για αρχή απλά να ρουτάρω και να πετάξω οτι άχρηστο υπάρχει (bloatware)?Θ'αλλάξει η συμπεριφορά του αισθητά?

4)Αλήθεια τι είναι τα κερνελ?Να μη δοκιμάσω κάποια άλλη custom rom?Με κάποια χαρακτηριστικά/δυνατότητες του s3 όπως nfc,mirror screen κ.α. τι γίνεται μετά από κάποια custom rom?χάνονται?παύουν να λειτουργούν?

6)Επειδή παλαιότερα είχα ένα htc wildfire και είχα καταφέρει να ρουταρω/φλασαρω custom rom σταμάτησε να λειτουργεί το gps.Το έφτιαξα με πολύ μεγάλο κόπο.Ισχύει το ίδιο κι εδώ?

5)Τα gapps υπάρχουν μέσα στις custom ή θα πρέπει να τα ψάξω και αυτά ή τουλάχιστον το πλει στορ??

 

Ζητώ συγγνώμη αλλά είμαι γκάβακας παιδιά και θέλω να πειραματιστώ αλλά και να πετύχω κάποιο αποτέλεσμα

Σας ευχαριστώ;);)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!Οπότε για να τα βάλω λίγο στο μυαλό μου καλά.

1)Δεν χρειάζεται να κατεβάσω την επίσημη ρομ για Ουγγαρία, μπορώ να φλασάρω οποιαδήποτε επίσημη υπάρχει στο σαμμομπαιλ σωστά?αρκεί φυσικά να κάνει για το s3 εννοείται

2)Θα μπορέσω να πάρω κάποιο back-up χωρίς να είμαι ρουτ?Απαιτείται να κρατήσω back-up,απο τη στιγμή που μπορώ να βρώ οποιαδήποτε επίσημη ρομ και να την περάσω μετά σε περίπτωση τυχόν λάθους?

3)Μου προτείνεις λοιπόν για αρχή απλά να ρουτάρω και να πετάξω οτι άχρηστο υπάρχει (bloatware)?Θ'αλλάξει η συμπεριφορά του αισθητά?

4)Αλήθεια τι είναι τα κερνελ?Να μη δοκιμάσω κάποια άλλη custom rom?Με κάποια χαρακτηριστικά/δυνατότητες του s3 όπως nfc,mirror screen κ.α. τι γίνεται μετά από κάποια custom rom?χάνονται?παύουν να λειτουργούν?

6)Επειδή παλαιότερα είχα ένα htc wildfire και είχα καταφέρει να ρουταρω/φλασαρω custom rom σταμάτησε να λειτουργεί το gps.Το έφτιαξα με πολύ μεγάλο κόπο.Ισχύει το ίδιο κι εδώ?

5)Τα gapps υπάρχουν μέσα στις custom ή θα πρέπει να τα ψάξω και αυτά ή τουλάχιστον το πλει στορ??

 

Ζητώ συγγνώμη αλλά είμαι γκάβακας παιδιά και θέλω να πειραματιστώ αλλά και να πετύχω κάποιο αποτέλεσμα

Σας ευχαριστώ;);)

1.http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-I9300/EUR/ εδω ειναι ολα τα ελληνικα firmware απο την αρχη του κινητου.φυσικα κ θα φλασαρεις ελληνικη κ οποιο θες,μπορει να βαλεις ενα 4,2,2 ας πουμε που ηταν πιο γρηγορο λενε μερικοι απο την 4,3 αλλα διχως μερικα καλουδια της 4,3.

2.απο την περιπτωση που υπαρχει το odin μπορεις ανα πασα στιγμη να φλασαρεις κατι επισημο κ σωθηκες δεν χρειαζετε backup.απλα με το backup επιστρεφεις εκει που ησουν χωρις να εχει χαθει τιποτα σαν επιστροφη στο παρελθον ακομα κ το ιστορικο των κλησεων θα δεις ουτε τους λογαριασμους να βαζεις ουτε τα apps να ξανακατεβαζεις,ειναι ευκολια σιγουρα.αλλα για να παρεις backup χρειαζεσε custom recovery φλασαρε μια.

3.ναι θα αλλαξει θα γινει πιο γρηγορο πιο ελευθερο θα τρεναρει την αλλαγη του σιγουρα.

4.κερνελ ειναι η ραχοκοκαλια του συστηματος ο τροπος που λειτουργει το hardware μαζι με το software.ενας custom kernel σου δινει την δυνατοτητα να υπερχρονισεις να υποχρονισεις την cpu να αλλαξεις governor (o τροπος που συμπεριφερετε η cpu) να κανεις το ιδιο στην gpu κ παρα πολλα αλλα.για αρχη δεν πειραζει και ο stock kernel ωραιοτατος ειναι θελει διαβασμα για να κατανοησεις την λειτουργια τους οποτε αστο για οταν βαρεθεις στο μελλον.

5.custom roms χωριζονται σε κατηγοριες aosp,cyanogenmod,samsung bazed roms.οι 2 πρωτες κατηγοριες κανουν το κινητο πιο κοφτερο με καλυτερη αποδοση αλλα μπορει να εχουν bugs κ δεν εχουν το λογισμικο της samsung στην καμερα που ειναι κορυφαιο για καθε μια ψαχνεις κ μαθαινεις επισης δεν εχουν gapps αλλα σου λενε πια να κατεβασεις,οι samsung bazed εχουν λιγοτερα bugs εχουν τα παντα μπορει και περισσοτερα αν εχουν και δυνατοτητες απο μεγαλα αδελφια σαν το s5.αλλα ειναι πιο αργες και στο φιναλε δεν βρίσκω τον λογο.καλη η λιγο παραπανω ταχυτητα ωραιο το customιzation αλλα καποια στιγμη η σταθεροτητα θα φανει νο1 αναγκη.καθαρισε την stock.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλω ευχαριστώ που μεσά απο αυτό το φορουμ επιτέλους κατάφερα κι έκανα αυτό που ήθελα.Να σαι καλά Γιώργο που ασχολήθηκες με μένα.Η συσκευή ρουταριστικε,καθάρισα με ασφάλεια την υπάρχουσα ρομ έκανα ένα back-up και τώρα μπορώ να πω απολαμβάνω ένα τετραπήρυνο σμαρτφοουν χωρις ιδιαίτερα κολλήματα και με καμιά τριακοσαριά ΜΒ ελέυθερα στη ram του....Εις το επανιδειν λοιπόν :D
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλω ευχαριστώ που μεσά απο αυτό το φορουμ επιτέλους κατάφερα κι έκανα αυτό που ήθελα.Να σαι καλά Γιώργο που ασχολήθηκες με μένα.Η συσκευή ρουταριστικε,καθάρισα με ασφάλεια την υπάρχουσα ρομ έκανα ένα back-up και τώρα μπορώ να πω απολαμβάνω ένα τετραπήρυνο σμαρτφοουν χωρις ιδιαίτερα κολλήματα και με καμιά τριακοσαριά ΜΒ ελέυθερα στη ram του....Εις το επανιδειν λοιπόν :D

παρακαλω φιλε μου και εμενα με βοηθησαν μαυρα μεσανυχτα ειχα και εγω.ας ειναι καλα τα παιδια και εδω και στο youtube που καθονται απο χομπι και μας δινουν τα φωτα τους.το gs3 σου πηρε ανασα σιγουρα.αξιζει φιλε δεν ειναι για αλλαγη ακομα ειναι καλη συσκευη,με την οθοναρα του την καμερα του εχει ψωμι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...