Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αδελφε με εκανες μαγκα.πολυ ωραια τα settings της zram.αν κανεις κεφι μυρασου κ τι governor χρησιμοποιεις κ οτι αλλο εχεις στον boefla γιατι το εχεις.τα θεματα παραπανω δεν μου τα ξανακανε κ δουλευει τελεια ο παππους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου απλα εισαι root στην 4.3 κ googlαρεις bloatware safe to remove gt-i9300 κ με ενα προγραμμα σαν το titanium back up την ξεβρωμιζεις.μολις τελειωσεις μπαινεις recovery κ κανεις ενα wipe dalvic cache να σεταρει την μνημη το κινητο με αυτα που εχουν απομεινει κ εισαι ετοιμος,μια rom αρκετα αδεια κ σταθεροτατη βεβαια γιατι ειναι η μαμα.περνα του κ τον boeffla που ειναι για την 4.3 την μαμα βαλε κ την źram που μου εγραψε ο φιλος παραπανω κ εισαι για μενα κομπλε.το παν ειναι να εχεις τους drivers της καμερας της samsung που ειναι πολυ καλη για αυτο δεν την αλλαζω να παω σε aosp η cm.

 

 

Eυχαριστω. Θα κανω μια δοκιμη.

Αυτος ειναι ο σωστος Boeffla Kernel; http://boeffla.df-kunde.de/sgs3/boeffla-kernel/Stable_jb43/Series%205.x/5.11/

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω. Θα κανω μια δοκιμη.

Αυτος ειναι ο σωστος Boeffla Kernel; http://boeffla.df-kunde.de/sgs3/boeffla-kernel/Stable_jb43/Series%205.x/5.11/

 

Ναι αυτος ειναι.προχωρα δες θα παρει ανασα το τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτος ειναι.προχωρα δες θα παρει ανάσα το τηλ.

 

Φλασαρω recovery.... Πρώτα καθαρίζω και μετα kernel, η δεν έχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρω recovery.... Πρώτα καθαρίζω και μετα kernel, η δεν έχει σημασία;

 

Περνας μια recovery κ οποτε θες φλασαρεις κ τον κερνελ.την recovery την χρειαζεσε πιο πολυ για να παρεις ενα backup την rom με τον stock kernel στην εξωτερικη γιατι ποτε δεν ξερεις κ για να κανεις wipe dalvic αφου καθαρισεις την rom.επισης μτα θα χρειαστεις κ το boeffla kernel config-v2 app την εφαρμογη για να μπορεις να ρυθμισεις τον κερνελ οπως θες.δεν θυμαμαι βεβαια αν η εφαρμογη υπαρχει αυτοματα με το φλασαρισμα η την κατεβαζεις μετα εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ο γαμπρός μου έχει το S3 και επειδή έχει αρχίσει να τρώει τρέλα κολλήματα λέω να του περάσω καμία custom να ανασάνει λιγάκι. Αυτή τη στιγμή φοράει την 4.3 και είναι απλά ρουταρισμένο. Ποιά ρομ προτείνετε για καθημερινή χρήση με όσο το δυνατό λιγότερα bugs και να το κάνει πιο σβέλτο. Ευχαριστώ.

Edit: Διάβασα κάποια ποστ πιο πάνω και διαπίστωσα ότι αν περάσω πάνω από την 4.3 που είναι και η τελευταία official, δε θα έχει ραδιόφωνο και stock camera. Αυτά είναι μόνο;

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ο γαμπρός μου έχει το S3 και επειδή έχει αρχίσει να τρώει τρέλα κολλήματα λέω να του περάσω καμία custom να ανασάνει λιγάκι. Αυτή τη στιγμή φοράει την 4.3 και είναι απλά ρουταρισμένο. Ποιά ρομ προτείνετε για καθημερινή χρήση με όσο το δυνατό λιγότερα bugs και να το κάνει πιο σβέλτο. Ευχαριστώ.

Edit: Διάβασα κάποια ποστ πιο πάνω και διαπίστωσα ότι αν περάσω πάνω από την 4.3 που είναι και η τελευταία official, δε θα έχει ραδιόφωνο και stock camera. Αυτά είναι μόνο;

 

Αφου εισαι root περνας recovery περνεις backup την μαμα.κ ξεκινατε το ψαξημο.στο xda βρισκεις τα παντα απο οδηγους μεχρι roms για ολα τα γουστα.3 κατηγοριες.samsung based roms ειναι αρκετα σταθερες δεν ειναι πιο σβελτες απο αυτη που εχει τωρα αλλα εχουν αλλα καλουδια κ πολλες εχουν γινει port απο μεγαλυτερα αδελφια κ εχουν ωραια πραγματα.επισης η καμερες τους εχουν τους drivers της sammy οποτε ειναι καλες.οι cyanogenmod πολυ πιο αμεσες κ γρηγορες υστερουν σε καμερα μερικοι διαμαρτυρονται για bugs αλλοι οχι.πολυ περνανε cm 11.κ τελος οι aosp πατανε πανω στο καθαρο android επισης γρηγορες υστερουν σε καμερα κ πανω κατω τα ιδια με τις cm.για τις δυο κατηγοριες εκτος sammy χρειαζετε να φλασαρεις κ τα καταληλα gapps γιατι δεν τα εχουν.θελει λιγο ψαξιμο.στο xda υπαρχουν τα παντα κ το googlaρισμα συνηθως σε οδηγα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι root περνας recovery περνεις backup την μαμα.κ ξεκινατε το ψαξημο.στο xda βρισκεις τα παντα απο οδηγους μεχρι roms για ολα τα γουστα.3 κατηγοριες.samsung based roms ειναι αρκετα σταθερες δεν ειναι πιο σβελτες απο αυτη που εχει τωρα αλλα εχουν αλλα καλουδια κ πολλες εχουν γινει port απο μεγαλυτερα αδελφια κ εχουν ωραια πραγματα.επισης η καμερες τους εχουν τους drivers της sammy οποτε ειναι καλες.οι cyanogenmod πολυ πιο αμεσες κ γρηγορες υστερουν σε καμερα μερικοι διαμαρτυρονται για bugs αλλοι οχι.πολυ περνανε cm 11.κ τελος οι aosp πατανε πανω στο καθαρο android επισης γρηγορες υστερουν σε καμερα κ πανω κατω τα ιδια με τις cm.για τις δυο κατηγοριες εκτος sammy χρειαζετε να φλασαρεις κ τα καταληλα gapps γιατι δεν τα εχουν.θελει λιγο ψαξιμο.στο xda υπαρχουν τα παντα κ το googlaρισμα συνηθως σε οδηγα εκει.

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες. Του είχα περάσει TWRP τότε που του το είχα ρουτάρει. Θα του περάσω μάλλον την CM 11 γιατί τον ενδιαφέρει να διαβάζει τα email του, να μπαίνει facebook, internet και να χρησιμοποιεί το dropbox. Δεν τον πειράζει να έχει την google camera ούτε που δε θα έχει ραδιόφωνο. Οπότε η CM είναι μονόδρομος λόγω σβελτάδας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξανα επιασα στα χερια μου το παλιο S3 ειχα απο το 2012 και κρατιεται πολυ καλα ακομα ! αν εξαιρεσεις μονο οτι η μια απο τις 2 μπαταριες η αδερφη μου καταφερε να την καταστρεψει οπως και το κινητο γυρω γυρω λιγο στο πλαισιο αλλα ΟΚ ειναι δεν εχει τπτ αλλο! το εχω στοκ 4.3 μονο ρουτ απλο και σκεφτομαι να το πεταξω καμια κοστουμια εχω να παιξω ετσι απο εποχες Χ8 και τωρα Νοτε 4οποτε δεν χρειαστηκε να ασχοληθω με κοστουμιες και τα εχω ξεχασει λιγο πολυ ολα... τι πρωτεινεται να βαλω ; και επισης και κανεναν οδηγο απο την αρχη πως τα περναμε! διαβασα τα τελευταια σχολια βλεπω λετε για CM ειναι σταθερη η 5.1.1;
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξανα επιασα στα χερια μου το παλιο S3 ειχα απο το 2012 και κρατιεται πολυ καλα ακομα ! αν εξαιρεσεις μονο οτι η μια απο τις 2 μπαταριες η αδερφη μου καταφερε να την καταστρεψει οπως και το κινητο γυρω γυρω λιγο στο πλαισιο αλλα ΟΚ ειναι δεν εχει τπτ αλλο! το εχω στοκ 4.3 μονο ρουτ απλο και σκεφτομαι να το πεταξω καμια κοστουμια εχω να παιξω ετσι απο εποχες Χ8 και τωρα Νοτε 4οποτε δεν χρειαστηκε να ασχοληθω με κοστουμιες και τα εχω ξεχασει λιγο πολυ ολα... τι πρωτεινεται να βαλω ; και επισης και κανεναν οδηγο απο την αρχη πως τα περναμε! διαβασα τα τελευταια σχολια βλεπω λετε για CM ειναι σταθερη η 5.1.1;

 

η cm12.1 ειναι σε εξαιρετικα επιπεδα αλλα αν περιμενεις μεχρι το νεο ετος θα εχουν τελειωσει και τα χαζοπροβληματακια της cm13 οποτε μπορεις να πας επιτοπου εκει :happy:

Link to comment
Share on other sites

Την cm12.1 δεν μπορώ να την εγκαταστήσω με τίποτα...μου βγάζει συνέχεια σφάλμα....

Πέρασα την cm13 αλλά δεν μπορώ να βρω τα gapps...Όσα έχω προσπαθήσει να περάσω, μου βγάζει συνέχεια σφάλμα..

κάποια βοήθεια???

Edited by Dj_Foris
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή flashify και εγκατέστησε το τελευταίο twrp recovery.. Αν το κατέβασμα είναι οκ, τότε όλα θα πάνε καλά στην εγκατάσταση όλων των zips :)
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή flashify και εγκατέστησε το τελευταίο twrp recovery.. Αν το κατέβασμα είναι οκ, τότε όλα θα πάνε καλά στην εγκατάσταση όλων των zips :)

 

Έπεσες σε άσχετο...χαχαχα

Κάποιο ink αν σου είναι εύκολο.....

 

Και κάτι άλλο...Τον Kernel πως τον αλλάζεις???

Edited by Dj_Foris
Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε άσχετο...χαχαχα

Κάποιο ink αν σου είναι εύκολο.....

 

Και κάτι άλλο...Τον Kernel πως τον αλλάζεις???

 

Για boeffla μπαινει στο site του k πηγαινεις download for samsung κ κατεβαζεις τον κερνελ που κανει για την rom που εχεις.ειναι zip αρχειο κ το περνας κλασσικα απο recovery.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε άσχετο...χαχαχα

Κάποιο ink αν σου είναι εύκολο.....

 

Και κάτι άλλο...Τον Kernel πως τον αλλάζεις???

 

http://www.boeffla-kernel.de/index.php/downloads-samsung-phones

Κατέβασε το αντίστοιχο zip και το φλασαρεις μέσω recovery. Εννοείται αφού φλασαρεις rom και gapps.

 

Gapps βάζετε τα opengapps από το opengapps.org.

 

Η εφαρμογή flashify είναι στο play store και είναι πολύ εύκολη στη χρήση. Επιλέγεις download. Μετά την τελευταία twrp και φλασαρεται όσο το κινητό είναι ανοιχτό. Είναι πολύ εύκολο, μην το φοβάσαι.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

η cm12.1 ειναι σε εξαιρετικα επιπεδα αλλα αν περιμενεις μεχρι το νεο ετος θα εχουν τελειωσει και τα χαζοπροβληματακια της cm13 οποτε μπορεις να πας επιτοπου εκει :happy:

 

δεν με νοιαζει και πολυ δεν το λειτουργω κανονικα το τηλφ σαν 2 διπλα στο κρεβατι για λιγο φβ και κανενα απλο παιχνιδι οσο θα φορτιζει το Νοτελι απο 2 το θελω! απλος εχει αρχησει να κολλαει λιγο και θελω να φυσαει οσο το δυνατον πιο πολυ γινεται! εχουμε να μου δωσετε πληρες οδηγους απο την αρχη για να ξεκινησω ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλα κομπλέ...Απλά μου είχε φάει σκάλωμα στο bootloop, γιατί έκανα τις εγκαταστάσεις με το clockworkmod recovery...Με το που πέρασα το TWRP τα έκανε όλα κομπλέ....(διάβασα δεκάδες σελίδες για να τα μάθω αυτά :-P :-P)

Το κινητό με την cm12 πετάει....Και με τον kernel όλα μια χαρά...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια....

Πάμε για cm13 μόλις σταθεροποιηθεί....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια! Πάω να κάνω εγκατάσταση την CM 12.1 από την στοκ 4.3 με και με βγάζει error και πέφτω σε boot loop recovery δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λαθος....! απο εδω κατεβασα την ρομ http://galaxys3root.com/galaxy-s3-roms/cm12-1-rom-for-galaxy-s3-android-5-1/

 

δειτε τι με λεει

http://postimg.org/image/ny8ftq4rf/

http://postimg.org/image/wf7y4n9gb/

 

EDIT: το εκανα απλος εβαλα CM 13 με android 6.0

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια! Πάω να κάνω εγκατάσταση την CM 12.1 από την στοκ 4.3 με και με βγάζει error και πέφτω σε boot loop recovery δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λαθος....! απο εδω κατεβασα την ρομ http://galaxys3root.com/galaxy-s3-roms/cm12-1-rom-for-galaxy-s3-android-5-1/

 

δειτε τι με λεει

http://postimg.org/image/ny8ftq4rf/

http://postimg.org/image/wf7y4n9gb/

Λοιπόν.. Αρχικά, όπως σε ένα παιδί πιο πάνω, κατέβασε την εφαρμογή flashify και εγκατέστησε το τελευταίο twrp recovery. Πολύ εύκολο, δεν θα έχεις θέμα.

 

Στο πρώτο δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Όλα νορμάλ.

 

Στο δεύτερο σου βγάζει error status 7 που νομίζω στην συγκεκριμένη περίπτωση οφείλεται στο ότι το recovery θέλει αναβάθμιση. Κάνε ότι είπα πιο πάνω. Twrp ;)

 

Rom κατέβασε αυτή εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3254215

 

Είναι η τελευταία cm12.1 που έχει βγει και είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στην επίσημη cm12.1.. Η οποία απ ότι φαίνεται δεν θα πάρει και άλλες αναβαθμίσεις αλλά δεν υπάρχει θέμα γιατί όπου να ναι η cm13 θα είναι έτοιμη για καθημερινή χρήση. :)

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Αρχικά, όπως σε ένα παιδί πιο πάνω, κατέβασε την εφαρμογή flashify και εγκατέστησε το τελευταίο twrp recovery. Πολύ εύκολο, δεν θα έχεις θέμα.

 

Στο πρώτο δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Όλα νορμάλ.

 

Στο δεύτερο σου βγάζει error status 7 που νομίζω στην συγκεκριμένη περίπτωση οφείλεται στο ότι το recovery θέλει αναβάθμιση. Κάνε ότι είπα πιο πάνω. Twrp ;)

 

Rom κατέβασε αυτή εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3254215

 

Είναι η τελευταία cm12.1 που έχει βγει και είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στην επίσημη cm12.1.. Η οποία απ ότι φαίνεται δεν θα πάρει και άλλες αναβαθμίσεις αλλά δεν υπάρχει θέμα γιατί όπου να ναι η cm13 θα είναι έτοιμη για καθημερινή χρήση. :)

 

σε ευχαριστω φιλε μου μολις φορτισει το κινητο θα το κανω! εφαμοργη σε αυτην εδω αναφερεσαι https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify ??? δεν εχω ξανα δουλεψει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτή! Είναι τόσο εύκολη στη χρήση που δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου εξηγήσω. Θα το βρεις. (αν όχι στείλε pm)

Παρόλα αυτά μην την χρησιμοποιήσεις για κάτι άλλο πέρα από το φλασαρισμα recovery. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτή! Είναι τόσο εύκολη στη χρήση που δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου εξηγήσω. Θα το βρεις. (αν όχι στείλε pm)

Παρόλα αυτά μην την χρησιμοποιήσεις για κάτι άλλο πέρα από το φλασαρισμα recovery. :)

 

οκ εγινε σε ευχαριστω ξανα περναω στοκ 4.3 για να το παρω απο την αρχη ενα ενα και επιστρεφω με αποτελεσματα

 

EDIT: το εκανα παιδια τα περασα ολα καλα παει σφαιρα πηρε εναν αερα το κινητο ολα τα λεφτα! μια τελευταια ερωτηση το DPI να το πειραξω θα κερδισω τπτ ; οσο πιο χαμηλο τοσο και καλυτερη διαρκεια μπαταριας(τουλαχτιστον θεωριτηκα);;;

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια ερωτηση το DPI να το πειραξω θα κερδισω τπτ ; οσο πιο χαμηλο τοσο και καλυτερη διαρκεια μπαταριας(τουλαχτιστον θεωριτηκα);;;

 

Νομίζω η μπαταρία είναι το τελευταίο πράγμα που επηρεάζεται από την αλλαγή dpi :p

Απλά κάνει τα πράγματα λίγο πιο μικρά.. Δεν συνιστάται βέβαια γιατί μπορεί να χαλάσουν κάποια πραγματάκια όπως να μην μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιες εφαρμογές από play store (που επίσης μπορεί να λυθεί αλλά μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες :p )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...