Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος να δουλέψουν εφαρμογές της Samsung στην CM 13

Όχι.

Εξαρτάται βέβαια και ποια εννοείς..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. εγκατέστησα πάλι τη cm13.0-20160118 διότι στην τελευταία που έχει βγεί υπάρχει θέμα με τους αποθηκευτικούς χώρους. Δεν τους διαβάζει. Τέλος πάντων όλα καλά έως τώρα όμως δεν έχω ακόμη gapps.Με το που τα περνάω μετά απο μια επανεκκίνηση μου βγάζει η εφαρμογή τάδε σταμάτησε. Μετά πάλι φακτορι ρισετ επαναφορά επαναφλασαρισμα ρομ και πάλι τα ίδια.Μήπως πρέπει να φλασαρω την αρχική cm 13.0 και να κάνω σταδιακά τις αναβαθμίσεις ασύρματα; Και κάτι άλλο. Δεν γίνεται φυσικά ρουτ και προσπάθησα να φλασαρω super su με αρνητικά αποτελέσματα. Και τέλος δεν μπόρεσα να φλασαρω κι άλλες ρομ μια cm12 που βρήκα πχ.Ελπίζω να μη σας κούρασα ρε παιδιά όποιος έχει όρεξη ας ρίξει μια βοήθεια, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. εγκατέστησα πάλι τη cm13.0-20160118 διότι στην τελευταία που έχει βγεί υπάρχει θέμα με τους αποθηκευτικούς χώρους. Δεν τους διαβάζει. Τέλος πάντων όλα καλά έως τώρα όμως δεν έχω ακόμη gapps.Με το που τα περνάω μετά απο μια επανεκκίνηση μου βγάζει η εφαρμογή τάδε σταμάτησε. Μετά πάλι φακτορι ρισετ επαναφορά επαναφλασαρισμα ρομ και πάλι τα ίδια.Μήπως πρέπει να φλασαρω την αρχική cm 13.0 και να κάνω σταδιακά τις αναβαθμίσεις ασύρματα; Και κάτι άλλο. Δεν γίνεται φυσικά ρουτ και προσπάθησα να φλασαρω super su με αρνητικά αποτελέσματα. Και τέλος δεν μπόρεσα να φλασαρω κι άλλες ρομ μια cm12 που βρήκα πχ.Ελπίζω να μη σας κούρασα ρε παιδιά όποιος έχει όρεξη ας ρίξει μια βοήθεια, ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

Εγώ έχω περασμένη την Cm13-20160124 Nightly και πραγματικά μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα! Όλα φάινεται να δουλεύουν ρολόι, τόσο καλά που πραγματικά με έχει εκπλήξει το ότι πρόκειται για το ίδιο τηλέφωνο, ενώ μέχει πριν απο μιά βδομάδα φορούσα την εργοστασιακή 4.3. Απορώ πως έμενα και τόσο καιρό με αυτην την παροπλησμένη σαχλαμάρα....

Τώρα οσον αφορά τα προβλήματά σου. Πως περνάς την ROM και πως τα Gapps? Πρέπει οπωσδήποτε να τα περαστούν αν χρησιμοποιείς το TWRP Recovery, μέσω του "Ιnstall" και να πας την πρωτη φορά να κάνεις add την ROM και στο καπάκι ΧΩΡΙΣ να το φλασάρεις, να πατήσεις: "add another zip" και στη συνέχεια να πατήσεις να φλασαριστούν με ένα "SWIPE" και τα δύο zip ταυτοχρονα! Οτιδήποτε άλλο κάνεις...., έχω ακούσει ότι δημιουργεί πρόβλημα στο να τρέξουν σωστά τα apps.

Και επουδενί μην περάσεις πρώτα τη ΡΟΜ, κάνεις επανεκκίνηση και μετά ξαναμπείς στο Recovery να περάσεις τα gapps! Θα έχεις μόνο προβλήματα, έτσι !! Και το ποιο σημαντικό?

Μην ξεχάσεις είτε πρίν, είτε μετά το φλασάρισμα της ΡΟΜ και των gapps, να πας στο "wipe" και να κάνεις delete την "cache" + "dalvik". Αυτά όσον αφορά το φλάσάρισμα των ΡΟΜ και των apps!

Τώρα οσον αφορά το 2ο ερώτημά σου. Οι CM ROMs, είναι ΌΛΕΣ PreRooted !

Που σημαίνει ότι εσύ δεν πρέπει να κάνεις απολύτως τίποτα μετά την εγκατάστασή τους, απλά να πας να ενεργοποιήσεις την επιλογή: "{} Επιλογές Προγραμματιστή" και να μπεις μέσα και να βάλεις την επιλογή: "Πρόσβαση Root" απο το: "Απενεργοποιημένη" στο: "Εφαρμογές και ADB" !

Μια επανεκκίνηση ενδίκνυται....και είσαι πλέον Rooted.

Προσοχή να μην πας να περάσεις με recovery κάποιο "SUSuperUser" αρχείο για Root, διότι έτσι το ποιο πιθανών είναι ότι θα πεσει το κινητό σου σε "bootLoop mode" και δεν θα ξεκινάει καθόλου, οπότε για να το επαναφέρεις θα πρεπει πάλι να μπεις σε Recovery και να περασεις καπάκι νέα ROM μαζί με τα gapps!

Tέλος αυτό που έχω παρατηρήσει όσον αφορά στα δικαιώματα χρήσης κάποιων εφαρμογών είναι ότι απο default δεν ειναι όλες οι άδειες χρήσης ενεργοποιημένες και αυτό πρέπει να γίνει χειροκίνητα. πχ στον "browser" δεν μπορεις να κανεις download αρχειο και να το σωσεις στην εσωτερική ή στην εξωτερική sdcard !

Για να τα λύσεις αυτά τα προβλήματα, μπαίνεις στις "ρυθμίσεις", πας στις "εφαρμογές" και μπαίνεις σε μιά-μιά τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν και στο πεδίο που αναφέρει: "άδειες", μπαίνεις μέσα και βλέπεις σε τι έχουν δωθεί δικαώματα χρήσης και σε τι όχι !!

Ενεργοποιείς αυτά που σε ενδιαφέρουν στις άδειες να δώσεις πρόσβαση στην εφαρμογή να χρησιμοποιησει και πολλά προβλήματά σου ίσως έχουν λυθεί....

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εγώ έχω περασμένη την Cm13-20160124 Nightly και πραγματικά μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα! Όλα φάινεται να δουλεύουν ρολόι, τόσο καλά που πραγματικά με έχει εκπλήξει το ότι πρόκειται για το ίδιο τηλέφωνο, ενώ μέχει πριν απο μιά βδομάδα φορούσα την εργοστασιακή 4.3. Απορώ πως έμενα και τόσο καιρό με αυτην την παροπλησμένη σαχλαμάρα....

Τώρα οσον αφορά τα προβλήματά σου. Πως περνάς την ROM και πως τα Gapps? Πρέπει οπωσδήποτε να τα περαστούν αν χρησιμοποιείς το TWRP Recovery, μέσω του "Ιnstall" και να πας την πρωτη φορά να κάνεις add την ROM και στο καπάκι ΧΩΡΙΣ να το φλασάρεις, να πατήσεις: "add another zip" και στη συνέχεια να πατήσεις να φλασαριστούν με ένα "SWIPE" και τα δύο zip ταυτοχρονα! Οτιδήποτε άλλο κάνεις...., έχω ακούσει ότι δημιουργεί πρόβλημα στο να τρέξουν σωστά τα apps.

Και επουδενί μην περάσεις πρώτα τη ΡΟΜ, κάνεις επανεκκίνηση και μετά ξαναμπείς στο Recovery να περάσεις τα gapps! Θα έχεις μόνο προβλήματα, έτσι !! Και το ποιο σημαντικό?

Μην ξεχάσεις είτε πρίν, είτε μετά το φλασάρισμα της ΡΟΜ και των gapps, να πας στο "wipe" και να κάνεις delete την "cache" + "dalvik". Αυτά όσον αφορά το φλάσάρισμα των ΡΟΜ και των apps!

Τώρα οσον αφορά το 2ο ερώτημά σου. Οι CM ROMs, είναι ΌΛΕΣ PreRooted !

Που σημαίνει ότι εσύ δεν πρέπει να κάνεις απολύτως τίποτα μετά την εγκατάστασή τους, απλά να πας να ενεργοποιήσεις την επιλογή: "{} Επιλογές Προγραμματιστή" και να μπεις μέσα και να βάλεις την επιλογή: "Πρόσβαση Root" απο το: "Απενεργοποιημένη" στο: "Εφαρμογές και ADB" !

Μια επανεκκίνηση ενδίκνυται....και είσαι πλέον Rooted.

Προσοχή να μην πας να περάσεις με recovery κάποιο "SUSuperUser" αρχείο για Root, διότι έτσι το ποιο πιθανών είναι ότι θα πεσει το κινητό σου σε "bootLoop mode" και δεν θα ξεκινάει καθόλου, οπότε για να το επαναφέρεις θα πρεπει πάλι να μπεις σε Recovery και να περασεις καπάκι νέα ROM μαζί με τα gapps!

Tέλος αυτό που έχω παρατηρήσει όσον αφορά στα δικαιώματα χρήσης κάποιων εφαρμογών είναι ότι απο default δεν ειναι όλες οι άδειες χρήσης ενεργοποιημένες και αυτό πρέπει να γίνει χειροκίνητα. πχ στον "browser" δεν μπορεις να κανεις download αρχειο και να το σωσεις στην εσωτερική ή στην εξωτερική sdcard !

Για να τα λύσεις αυτά τα προβλήματα, μπαίνεις στις "ρυθμίσεις", πας στις "εφαρμογές" και μπαίνεις σε μιά-μιά τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν και στο πεδίο που αναφέρει: "άδειες", μπαίνεις μέσα και βλέπεις σε τι έχουν δωθεί δικαώματα χρήσης και σε τι όχι !!

Ενεργοποιείς αυτά που σε ενδιαφέρουν στις άδειες να δώσεις πρόσβαση στην εφαρμογή να χρησιμοποιησει και πολλά προβλήματά σου ίσως έχουν λυθεί....

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα λίγο....

 

 

Ειλικρινά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου η οποία είναι πάρα πολύ λεπτομερής και κατατοπιστική.Όλα τα έκανα λάθος.Τα περνούσα μέσω cwm touch πρώτα τη ρομ και μετά τα γκαπς όπως βέβαια και super su......καλά οκ.Το TWRP τι ακριβώς είναι;Σαν ρικαβερι;Μπαίνω με τον γνωστό συνδυασμό των πλήκτρων;Εδώ θα ήθελα λίιιιγη βοήθεια ακόμη.Όσον αφορά τα δικαιώματα χρήσης των εφαρμογών ούτε αυτό γνώριζα.Τέλος πάντων και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ θα το προσπαθήσω

Link to comment
Share on other sites

Samsung link

Απ όσο ξέρω όχι.

 

Το TWRP τι ακριβώς είναι;Σαν ρικαβερι;Μπαίνω με τον γνωστό συνδυασμό των πλήκτρων;

 

Δεν είναι ΣΑΝ recovery. Είναι recovery.

Ναι, με τον γνωστό συνδυασμό πλήκτρων.

 

ΥΓ: τις ίδιες απορίες είχαν και πολλά άλλα άτομα. Τα περισσότερα από αυτά τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί και μάλιστα πολύ πρόσφατα.

Όχι τίποτα άλλο, γλυτώνεις όχι μόνο χρόνο και κόπο από αυτόν που σε βοηθάει με πληροφορίες (το παιδί από πάνω έγραψε έκθεση ολόκληρη :p) , αλλά και από τον εαυτό σου αφού μπορείς με λίγη ανάγνωση μέχρι 3-4 σελίδες πριν, να λύσεις τις περισσότερες, αν όχι όλες τις απορίες σου.

Και ότι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε.

Δεν το λέω προσωπικά για εσένα αλλά είναι λίγο κρίμα να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Προσπαθήστε να βλέπετε έστω μέχρι μερικές σελίδες πριν. ;)

Και εκτός αυτού, ίσως πολλά από αυτά μπορούν να απαντηθούν με ένα γρήγορο googlαρισμα.

http://lmgtfy.com/?q=Cyanogenmod+13+Root

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου η οποία είναι πάρα πολύ λεπτομερής και κατατοπιστική.Όλα τα έκανα λάθος.Τα περνούσα μέσω cwm touch πρώτα τη ρομ και μετά τα γκαπς όπως βέβαια και super su......καλά οκ.Το TWRP τι ακριβώς είναι;Σαν ρικαβερι;Μπαίνω με τον γνωστό συνδυασμό των πλήκτρων;Εδώ θα ήθελα λίιιιγη βοήθεια ακόμη.Όσον αφορά τα δικαιώματα χρήσης των εφαρμογών ούτε αυτό γνώριζα.Τέλος πάντων και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ θα το προσπαθήσω

 

Βρες και κατέβασε το TWRP για το S3 σου.

Ένας καλός τόπος να ξεκινήσεις είναι αυτός: https://dl.twrp.me/i9300/twrp-2.8.6.1-i9300.tar.html

Αφού το κατεβάσεις πέρνα το με το ODIN όπως περνάς μια οποιαδήποτε εφαρμογη .tar, και μόλις το περάσεις και κάνει reboot το τηλέφωνο, τη στιγμή που θα βγάλει το logo της Samsung βγάλε οπωσδήποτε την Μπαταρία απο το κινητό να σβήσει ώστε να μη το αφήσεις σε αυτό το 1ο reboot να μπει μέσα στο λειτουργικό ! ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΏΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΦΟΡΤΩΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ RECOVERY και δε θα σου μπει σωστά ! Στη συνέχεια τα 3 γνωστά πλήκτρα και είσαι μέσα...

Επίσης και κάτι τελευταίο.... Αν καταφέρεις και το βάλεις το TWRP και μπεις την 1η φορά μέσα σε αυτό, τη στιγμή που θα θελήσεις να βγεις έξω για το reboot, θα σου ζητήσει να τρέξει με το που θα ξεκινήσει το λειτουργικό το SUSuperUser, ώστε να κάνει το κινητό σου Root. Επέλεξε να γίνει αυτή η ενέργεια (αν δεν είσαι ήδη απο άλλη φορά Root) και μολις ξεκινήσει το λειτουργικό και μπεις μεσα στο τηλ. θα τρέξει ένα script που θα σου ζητήσει να κάνει update το SUSuper User απο το gapps! Επέλεξε ΝΑΙ και το μετά απο λίγο σου ζητήσει να γίνει εγκατάσταση αυτού που θα κατέβει μέσω TWRP. Επέλεξε πάλι ΝΑΙ και άφησε το τηλ. να κάνει reboot, ώστε να ολοκληρωθεί και τυπικά το Rootάρισμα.

Καλή συνέχεια !!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κινητικότητα στο side της CM, μάλλον έρχεται η πρώτη σταθερή.

Δυο πράγματα με στεναχωρούν με την cm13.

1. ο χαμηλός ήχος, και 2. που δεν λειτουργεί το wifi direct και η μετάδοση οθόνης.

Αλλού δεν εντόπισα προβλήματα. Εχω εγκαταστήσει και επεγκαταστησει τις μισες εφαρμογες του μαρκετ, και το τηλεφωνο παει μια χαρα, χωρις κωλύματα σκαλώματα και αλλα δεινα οπως με την 4.3 Πιστευω οταν ερθει η σταθερη και κανω μια καθαρη εγκατάσταση θα παει τελεια..

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τα κατάφερα.....Του πέρασα την τελευταία εξάρα με twrp και μπορώ να πω οτι απολαμβάνω και χαίρομαι ξανά το s3 μου.Όλα τα έκανα λάθος και χάρη σε όλους εσάς τα πράγματα έγιναν όπως έπρεπε.Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν να είστε καλά!!!!!!!

 

Υ.Γ. Παρεπιμπτόντως τα παιδιά που προγραμματίζουν αυτές τις ρομ έχουν κάνει απίστευτη δουλειά.Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω εάν είχε πιο δυνατή ένταση το ηχείο θα ήταν το τέλειο αλλά και τώρα είναι......σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιμένει να κάνει θεματακια το WiFi με τυχαίες αποσυνδεσεις (σπάνια όταν το χρησιμοποιώ, αρκετά συχνά όταν είναι σε deep sleep). Το παρατηρώ κυρίως με την δυσκολία κατεβάσματος αρχείων που αποτυγχανουν λόγω κάποιας αποσύνδεσης του WiFi
Link to comment
Share on other sites

CM11 αδερφια! :)

Ακριβώς! Όπου και να πάω, στο τέλος το συμπέρασμα είναι αυτό. Η cm11 είναι και θα είναι η πιο γρήγορη rom για το κινητό μας.

Παρόλα αυτά πάντα θα είμαι λίγο τρελαμενος με τα φλασαρισματα οπότε.. Αυτή τη στιγμή μιλάω από cm13 :p

Πήγα από blekota σε cm13 και νιώθω πως άλλαξα κινητό :p και η πιο αργή CM πάει πιο γρήγορα από μια από τις καλύτερες touchwiz roms..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα να έχουμε.....

Δύο θεματάκια που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας...4 μέρες τώρα είμαι με την τελευταία cm13 και μάλιστα σήμερα έκανα ένα ακόμη update (OTA) και είμαστε πλέον στη 20160201.Αρκετά καλή συμπεριφορά έως τώρα μόνο που:

 

1)Έχω ένα bluetooth headset sony sbh50 το οποίο έχει πλήκτρα παιξίματος/παύσης,επόμενο/προηγούμενο κομμάτι για τη μουσική και δεν λειτουργεί πλέον.Μπορώ μόνο να παίξω και ν'αλλάξω τραγούδια απο το κινητόόταν είναι συνδεδεμένα.Το ίδιο συμβαίνει και στο αυτοκίνητο μου που έχω ραδιο-cd με bluetooth.Να σημειώσω απλά οτι τόσο με τη στοκ 4.1.2 όσο και με τη στοκ 4.3 λειτουργούσε οκ αυτό το χαρακτηριστικό δηλαδή ο απομακρυσμένος έλεγχος μουσικής.

2)Έχω έναν σκληρό δίσκο δικτύου όπου τον έχω συνδέσει στο ρούτερ μου και με την εφαρμογή es file explorer μπορώ να δω και να αντιγράψω αρχεία και τα λοιπά με μεγάλη ευκολία και απο εκεί αλλά και απο desktop laptop που είναι ενεργοποιημένα εκείνη τη στιγμή,κοινώς ένα οικιακό δίκτυο όπου όλες οι συσκευές έβλεπαν και μοιραζόντουσαν αρχεία η μια την άλλη.Τώρα (με τη cm13) μπορώ να συνεχίσω να το κάνω αυτό μόνο με τον σκληρό δίσκο.Τις υπολοίπες συσκευές τις βλέπει το es όμως δεν μπορώ να ''μπω'' μέσα για να πάρω ή να στείλω κάτι.Αφήστε που κρασάρει αρκετά συχνά η συγκεκριμένη εφαρμογή.Όλες οι άδειες στις εφαρμογές είναι ενεργοποιημένες.Αυτά ελπίζω να μη σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Γεια στη παρέα...

Η μπαταρία μου το είπε το ποίημα...

Έχετε υπόψιν καμιά καλή να παραγγείλω?

Στο Skroutz γινεται χαμός και δε βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια στη παρέα...

Η μπαταρία μου το είπε το ποίημα...

Έχετε υπόψιν καμιά καλή να παραγγείλω?

Στο Skroutz γινεται χαμός και δε βγάζω άκρη.

EBay. Μπορεί να μην είναι original Samsung αλλά Μπορεις να βρείς με nfc ή χωρίς πιο μεγάλες με καπάκι έξτρα με φόρτιστη τοίχου και πολύ φθηνές

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία με nfc?

Δε ξέρω τι είναι το nfc στις μπαταρίες;

Θα δω στο ebay, αλλά θα ήθελα αν έχετε υπόψιν σας από Ελλάδα επειδή τη χρειάζομαι άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Στο SIII το nfc είναι στην μπαταρία. Αν δεν το χρειάζεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα είναι στις μπαταρίες που κυκλοφορούν, είναι κατά 75% μαϊμού. Ακόμα και από κανονικό ελληνικό κατάστημα (που πήρα μία) δεν είσαι σίγουρος. Η δική μου φούσκωσε μέσα σε 6 μήνες.....Είναι πλέον πολύ χειρότερη σε διάρκεια από την αρχαία μαμά (4 ετών....)

 

Σιγουριά μόνο στο επίσημο service!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο SIII το nfc είναι στην μπαταρία. Αν δεν το χρειάζεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα είναι στις μπαταρίες που κυκλοφορούν, είναι κατά 75% μαϊμού. Ακόμα και από κανονικό ελληνικό κατάστημα (που πήρα μία) δεν είσαι σίγουρος. Η δική μου φούσκωσε μέσα σε 6 μήνες.....Είναι πλέον πολύ χειρότερη σε διάρκεια από την αρχαία μαμά (4 ετών....)

 

Σιγουριά μόνο στο επίσημο service!

Εγώ πάντως 2 που πήρα από ebay και τη μια την έχω κάνα χρόνο δεν έχουν πάθει τίποτα. Εννοείται ότι πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος αλλά προτιμώ να δώσω 4 ευρώ παρά 30 στην Ελλάδα για μια αυθεντική

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει γενικά

Απλά στο κινητό μας έχει μια ιδιαιτεροτητα.

Δουλεύει μόνο όταν η οθόνη απενεργοποιηθει από μόνη της ή μέσω κάποιου gesture μέσα από την συσκευή.. Με λίγα λόγια, χωρίς να πατήσει το power button. Και παραμένει ενεργό για τα δευτερόλεπτα που διαλέγεις εσύ.

 

Ο boeffla δεν το έφτιαξε να λειτουργεί όταν απενεργοποιειται η οθόνη με το power button καθώς αυτό θα το έκανε μπαίνει σε λειτουργία πολύ περισσότερη ώρα απ ότι τώρα, και να καίει πολύ μπαταρία.

(η μπαταρία καταναλωνεται αφού παραμένει "ανοιχτό" το "touch" της οθόνης κατι που το κινητό μας, σε αντίθεση με τα πιο καινούργια, δεν μπορεί να υποστηρίξει. Είναι θέμα hardware, γιαυτό και η λειτουργία αυτή τρώει μπαταρία.)

 

Όταν ενεργοποιείς το charger Mode η λειτουργία αυτή παραμένει ενεργή διαρκώς (ανεξάρτητα με τον τρόπο απενεργοποιησης της οθόνης) αφού η κατανάλωση της μπαταρίας δεν μας απασχολεί την στιγμή που φορτίζει.

 

Πάντως υπάρχει μια πιθανότητα να χρησιμοποιείς κάποια rom που ίσως δεν υποστηριζεται σωστά από τον kernel, και δημιουργείται κάποια δυσλειτουργια, αλλά δεν το νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Εχω το s3 και ξαφνικα απο κατω αρχισε να μαυριζει η οθονη. Ξεκινησε απο εκει που ειναι το κουμπι κατω. Τωρα εχει φτασει μεχρι την μεση προς τα πανω... Γμωειζει καποιος τι μπορει να ειναι αυτο και απο υι μπορει να συνεβει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Εχω το s3 και ξαφνικα απο κατω αρχισε να μαυριζει η οθονη. Ξεκινησε απο εκει που ειναι το κουμπι κατω. Τωρα εχει φτασει μεχρι την μεση προς τα πανω... Γμωειζει καποιος τι μπορει να ειναι αυτο και απο υι μπορει να συνεβει?

Μπορεί πρόκειται για burn-in των pixel. Γνωστό φαινόμενο στις AMOLED. Συνήθως συμβαίνει στο σημείο της status bar ή στο πληκτρολόγιο.

Ψάξτο στο Google και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν είναι όντως αυτό.. Το burn in δεν είναι "μαύρισμα" της οθόνης. Απλά είναι το πρώτο πράμα που μου ήρθε στο μυαλό.

Μήπως το χτυπησες πουθενά;

Το βλέπεις παντού, έτσι; (ακόμα και σε recovery δηλαδή? )

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...