Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελιικα θελει να του βαλω την offisial kernel της σαμσουνγκ ξερει κανεις πως γινετε η καποιο σαιτ στα ελληνικα να το κανω??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θελω να κανω root το Samsung Galaxy S3 (GT-I9300) μου, και απο android 4.3 να το κανω 5.0 αλλα επειδη δν θελω να το κανω μονος μ θελω help & μια καλη rom.Ευχαριστωω:)
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω root το Samsung Galaxy S3 (GT-I9300) μου, και απο android 4.3 να το κανω 5.0 αλλα επειδη δν θελω να το κανω μονος μ θελω help & μια καλη rom.Ευχαριστωω:)

 

υπάρχει ολόκληρο νήμα σχετικά με την συσκευή σου ώρες ώρες πραγματικά είναι να απορείς

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=178

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336582

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω root το Samsung Galaxy S3 (GT-I9300) μου, και απο android 4.3 να το κανω 5.0 αλλα επειδη δν θελω να το κανω μονος μ θελω help & μια καλη rom.Ευχαριστωω:)

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα... ειμαι αρκετα αρχαριος σε αυτο το θεμα!εχω το samsung galaxy s3 με 4.3 jelly bean android. σκεφτομαι να του περασω 4.4 kit kat αξιζει?δεν εχω ξανασχοληθει και δεν ξερω πως γινεται!
Link to comment
Share on other sites

Αν του πέρασες κάποια στοκ ρομ τότε σίγουρα θα έχει περαστεί και ο στοκ κέρνελ, οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον εσύ.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς καμιά rom να με προτείνει για να μη ψάχνομαι.

Έχω ενός φίλου. Μια σταθερή εάν έχει κανείς υπόψιν του.

Ευχαριστώ.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και καλως σας βρηκα στην παρεα σας . εχω το samsung s3 gt-i9300 εχω την εκδοση 4.3 που θελω να την αλλαξω για τουςγνωστους λογους . το θεμα ειναι οτι δεν εχω καμια ιδεα πως να το rootαρω και να περασω μια νεα rom . διαβασα βεβαια τον αδηγο που υπαρχει εδω μεσα ,και στο ροοταρισμα το ψιλοκαταφερα . για αλλαγη της συγκεκριμενης rom θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει πως γινεται;

 

 

ακολουθησα τα βηματα απο αυτο το βιντεο , εχει γινει εγκατασταση της συγκεκριμενης αλλα κατι δεν μου αρεσει, βεβαια το κινητο παει σφαιρα, αλλα εχει μερικα θεματακια σε 3g πεφτει συνεχως το σημα ενω το σημα εκει που ειμαι ειναι παντα φουλ . βεβαια να πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος αν εχω κανει σωστα την εγκατασταση γιατι οταν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αναβοσβηνει η οθονη και κολλαει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως σας βρηκα στην παρεα σας . εχω το samsung s3 gt-i9300 εχω την εκδοση 4.3 που θελω να την αλλαξω για τουςγνωστους λογους . το θεμα ειναι οτι δεν εχω καμια ιδεα πως να το rootαρω και να περασω μια νεα rom . διαβασα βεβαια τον αδηγο που υπαρχει εδω μεσα ,και στο ροοταρισμα το ψιλοκαταφερα . για αλλαγη της συγκεκριμενης rom θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει πως γινεται;

 

 

ακολουθησα τα βηματα απο αυτο το βιντεο , εχει γινει εγκατασταση της συγκεκριμενης αλλα κατι δεν μου αρεσει, βεβαια το κινητο παει σφαιρα, αλλα εχει μερικα θεματακια σε 3g πεφτει συνεχως το σημα ενω το σημα εκει που ειμαι ειναι παντα φουλ . βεβαια να πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος αν εχω κανει σωστα την εγκατασταση γιατι οταν κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αναβοσβηνει η οθονη και κολλαει

Τα έχουν αυτά οι rom αυτές.

Απλά κάνεις την επιλογή ταχύτητα με micro bugs vs σταθερότητα.

Εγώ θα σου πρότεινα αν έχεις χρόνο να δοκιμάσεις και την cm 12.1 (με τα αντίστοιχα google services εννοείται) που έχω κι εγώ εδώ κι έξι μήνες περίπου κι είμαι γενικά ευχαριστημένος.

Αλλιώς γυρνάς σε stock που με root,greenify πάει αξιοπρεπώς.

Link to comment
Share on other sites

download mode.

μπηκα σε download mode για να κανω root αλλα στο odin φαινεται και θελω να βγω απο downloan mode πως βγαινω

Link to comment
Share on other sites

download mode.

μπηκα σε download mode για να κανω root αλλα στο odin φαινεται και θελω να βγω απο downloan mode πως βγαινω

Εάν δεν εγκαθιστάς κάτι τότε με απλή επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στα παιδια εχω το εξης θεμα ειχα το τηλεφωνο μου ροοτ (ηταν ροοτ γιατι το αγορασα μεταχειρισμενο)

το καναμε αναβαθμηση γιατι επερνε αναβαθμηση απο υπολογιστη..

σηστικε το ροοτ εγινε official εκδοση

αλλα απο τοτε μου τελειωνει πολυ γρηγορα τη μπαταρια, ζεστενεται πολυ (μπρος πισω), και μια δυο λειτουργειες του δεν λειτουργουν

οπως η αλλαγη της φωτεινοτητας στο αυτοματο και η μπαριτσα της αφηπνησης της μπαταριας...

 

ξερεις κανεις τι μπορω να κανω...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν μας πείς τι κινητό έχεις θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει πολλες φορες..

 

μηπως επρεπε να το κανω με καποιο προγραμμα unroot

και μετα να το κανω αναβαθμηση σε official??

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα. Οταν εβαλα τις εφαρμογές μου σερνωταν.

 

Τόσο χαλιά ε;Κρίμα κι έλεγα να τη δοκιμαζα.Την περίμενα με λαχτάρα.....

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις την τελευταια cm13 μπορεις να την βρεις στο λινκ που εδωσε και ο fikast παραπανω. εχει ομως ακομα καποια θεματακια (βασικοτερο, και ισως το μονο που με κραταει, η τακτικη αποσυνδεση του wifi οταν η οθονη ειναι κλειστη)

καλο θα ειναι ομως να αναβαθμιζεις τακτικα μιας και λυνονται διαφορα απο τα προβληματα της.

 

αλλιως μπορεις να πας στην ανεπισημη (οχι πως παιζει και κανεναν ρολο) cm12.1 που εχει ελαχιστα εως κανενα προβλημα. βεβαια ΕΙΝΑΙ ελαφρως πιο αργη απο την cm13 αν και συναντας πολυυυ πιο σπανια καποιο γερο "κολλημα" του κινητου, σε σχεση με την cm13.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-cyanogenmod-12-1-i9300-t3254215

θα σου προτεινα cm12.1 και σε κανεναν μηνα πας marshmallow :)

οπως και να χει, φλασαρεις boeffla kernel για καλυτερη διαχειρηση του hardware, οπως oc και zram, που βελτιωνει την ταχυτητα και την ραμ (με πλαγιο τροπο).

 

πολλοι χρησιμοποιουν καποια απο αυτες τις εκδοσεις του boeffla (u600 ή u531) και αναφερουν καλυτερη εμπειρια, και απ οτι ακουω κυριως καλυτερη μπαταρια.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/kernel-boeffla-kernel-linaro-zzmoove-t2629184

καλησπερα,

κατ' αρχη να σημειωσω οτι δεν εχω ασχοληθει αλλη φορα με custom rom , γνωριζω μονο τα βασικα και εχω αναβαθμισει το i9300 με την τελευταια android επισημη εκδοση . Το s3 μου , εχει καταντησει πολυ αργο , και με αρκετα ψιλοκολληματα. Με ενδιαφερει (οσο γινεται ) η ταχυτητα , διαρκεια μπαταριας , camera , games. και σταθεροτητα.

Ποια cm εκδοση να φορτωσω ? Ποιο gapps ? Να ειναι snapshop or nighty ? ποιο kernel ? Θα εχω κανονικα τα Ελληνικα ? Θα δουλευουν ολα χωρις προβληματα ?

Μπορω στην παρουσα φαση ( με τηντελευταια επισημη Android εκδοση ) να φορτωσω καποιο νεο kernel και αν ναι , ποιο ? Θα δω διαφορες στη ταχυτητα ?

Σ' ευχαριστω

Τακης

Edited by ana4732
Link to comment
Share on other sites

καλσπερα σας,

εχω ηδη εγκατεστημενο το CWR και θελω να εγκαταστησω το TWRP σε s3.

Πρεπει να απεγκαταστησω πρωτα το CWR ? Μπορει καποιος να μου πει τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ?

Να εγκαταστησω μεσω ADB ή μεσω twrp manager ?

Σκοπευω να εγκαταστησω τη cm13. Να παρω το backup με το CWR ή με το TWRP ?

ευχαριστω

Τακης

Link to comment
Share on other sites

καλσπερα σας,

εχω ηδη εγκατεστημενο το CWR και θελω να εγκαταστησω το TWRP σε s3.

Πρεπει να απεγκαταστησω πρωτα το CWR ? Μπορει καποιος να μου πει τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω ?

Να εγκαταστησω μεσω ADB ή μεσω twrp manager ?

Σκοπευω να εγκαταστησω τη cm13. Να παρω το backup με το CWR ή με το TWRP ?

ευχαριστω

Τακης

Πέρασε το μέσω odin. Να ξέρεις ότι τα backup του cwm δε τα βλέπει το twrp και το αντίστροφο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα s3 το οποίο θέλησα να φλασάρω και να δώσω στην κοπελιά μου μιας και το δικό της σέρνεται.

Θεωρόντας ότι δεν θα χρειαστώ βοήθεια με το φλασάρισμα (τρομάρα μου) έβαλα μία custom rom για s3 για την οποία διάβασα καλές κριτικές.

Όλα καλά με το φλασάρισμα, αλλά δεν μου αναγνωρίζει την sim πλέον... Δοκίμασα να φλασάρω και διαφορετική ρομ και πάλι το ίδιο...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια, κατά προτίμηση με αναλυτικά βήματα γιατί δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος.

Επίσης εάν και εφόσον είναι δυνατόν, θα ήθελα μία γρήγορη custom rom. Την κοπελιά μου δεν την ενδιαφέρουν τα έξτρα χαρακτηριστικά, αρκεί να πηγαίνει γρήγορα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ξανάερωτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα s3 το οποίο θέλησα να φλασάρω και να δώσω στην κοπελιά μου μιας και το δικό της σέρνεται.

Θεωρόντας ότι δεν θα χρειαστώ βοήθεια με το φλασάρισμα (τρομάρα μου) έβαλα μία custom rom για s3 για την οποία διάβασα καλές κριτικές.

Όλα καλά με το φλασάρισμα, αλλά δεν μου αναγνωρίζει την sim πλέον... Δοκίμασα να φλασάρω και διαφορετική ρομ και πάλι το ίδιο...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια, κατά προτίμηση με αναλυτικά βήματα γιατί δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος.

Επίσης εάν και εφόσον είναι δυνατόν, θα ήθελα μία γρήγορη custom rom. Την κοπελιά μου δεν την ενδιαφέρουν τα έξτρα χαρακτηριστικά, αρκεί να πηγαίνει γρήγορα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ξανάερωτηθεί.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584, ακολούθησε αυτό τον οδηγό και πέρνα μία επίσημη και θα είσαι οκ.

 

Στάλθηκε από το SM-T110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...