Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το cm-13 recovery (cyanogenmod recovery) με το twrp recovery ειναι 2 διαφορετικα πραγματα;

 

https://download.cyanogenmod.org/

https://dl.twrp.me/i9300/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι

Θα πήγαινα στο twrp καλύτερα.

 

Την cyanogenmod recovery πως την περνάς αρχικά. Με την μαμά recovery, γιατι με το Odin δεν βλέπω να φλασαρετε το img..

- Εxει σχέση με την ταχύτητα της ρομ η recovery;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια... Δεν έχω φλασαρει ΠΟΤΈ κάτι με odin :p

Μόνο εκείνο το αρχειακι για root πριν 2 χρόνια.

 

Recovery πάντα εγκαθιστώ στο κινητό μέσω της εφαρμογής flashify. Την βρίσκω πολύ πρακτική αφού μπορείς να κατεβάσεις το Recovery που θέλεις, και να το εγκαταστησεις χωρίς καν να απενεργοποιηθει το κινητό.

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει και το cyanogenmod Recovery αλλά όπως είπα.. Δεν θα το πρότεινα (και δεν νομίζω κανείς άλλος) οπότε πήγαινε για twrp (που έβγαλε πρόσφατα νέα έκδοση 3.0.0)

 

Όχι, δεν έχει σχέση με την ταχύτητα. Ίσως σε κάποιες ΠΟΛΎ σπάνιες περιπτώσεις επηρεάσει την εγκατάσταση με διαφορετικό τρόπο σε σχέση με κάποιο άλλο Recovery, δημιουργωντας κάποια fc στην ρομ για παράδειγμα, αλλά κανονικά ή πετυχαίνει ή όχι, χωρίς να υπάρχουν ενδιάμεσες θέσεις :p δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός..

Πάντως, με λίγα λόγια, όχι. Δεν παίζει ρόλο στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναβάθμιση σε 3.0 Πειραματίστηκα και με την εφαρμογή. Απλά σήμερα ανακάλυψα την cm recovery και ήθελα να μάθω τι γίνετε. Ωραία πάντως η αναβάθμιση της twrp. Σήμερα είδα να δουλεύει και η μετάδοση οθόνης, όπως και το wifi direct. Λιγο την ένταση του ήχου να κάνουν, θα ναι όλα μια χαρά. Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ανεβάσει αυτό τον οδηγό στο νήμα του G2, με εξαίρεση το κομμάτι του bloatware εφαρμόζεται σε όλες τις συσκευές..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430037

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας. παιδια εχο βαλει cm12.1 5.1.1, η ερωτηση μου ειναι οτι δεν δουλευει το clash of clans , οταν ημουν με Omega δουλευε μια χαρα αλλα μετα το update του clash of clans δουλευει μονο με λολιποπ, ξερεται κατι παραπανω να κανω η καποια αλλη ΡΟΜ???Ευχαριστω
From N9
Link to comment
Share on other sites

Τι τρέχει με την TWRP3.0.0-0 recovery ρε παιδιά.. Ας μας βοηθήσει κάποιος πού ξέρει καλα Αγγλικά..

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/recovery-twrp-2-7-1-0-touch-recovery-t1943592/page137

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα.. Με την 3.0.0-0 τίποτα. Πρόβλημα υπάρχει με την 3.0.0-1 (την οποία δεν έχω φλασαρει) . Νομίζω πως αυτό που λένε είναι πως φλασαρει πολύ αργά τα zips.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την δοκίμασα. Κάνει πάνω από 10 λεπτά να φλασάρει Ρομ και gapps. Γιατί δεν χρησιμοποιούμε της CM;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ποτέ δεν είχα θέμα με twrp. Μπορείς να βάλεις της CM αν θέλεις για δοκιμή όμως.

 

Εγώ ετυχε και δεν αναβαθμισα στην τελευταία αλλά έμεινα στην 3.0.0-0 και είμαι οκ, και θα μείνω με αυτήν μέχρι να δω πως η επόμενη έκδοση είναι εξίσου καλή.

 

Ξέρετε καμία καλή touchwiz rom να βάλω; μου την δίνει που δεν μπορώ να ανεβάζω video στο messenger με τις CM και θα ήθελα να δοκιμάσω και μια όσο το δυνατόν πιο ελαφριά touchwiz υπάρχει :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα Galaxy S3 και θέλω την βοήθειά σας σε κάτι. Θέλω να εγκαταστήσω το Android Marshmellow 6.0 μέσω του Cyanogenmod. Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε τρεις απορίες που έχω: 1. Χρειάζεται να είναι rootαρισμένη η συσκευή μου για να εγκαταστήσω το Cyanogenmod? 2. Είναι ασφαλής αυτή η μέθοδος ή υπάρχει περίπτωση bricking? 3. Διάβασα σε ένα σχόλιο στο YouTube ότι μετά την εγκατάσταση του Cyanogenmod 13 δεν λειτουργεί η κάρτα sim. Ισχύει αυτό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσετε!

Σπύρος

Spyros Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα Galaxy S3 και θέλω την βοήθειά σας σε κάτι. Θέλω να εγκαταστήσω το Android Marshmellow 6.0 μέσω του Cyanogenmod. Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε τρεις απορίες που έχω: 1. Χρειάζεται να είναι rootαρισμένη η συσκευή μου για να εγκαταστήσω το Cyanogenmod? 2. Είναι ασφαλής αυτή η μέθοδος ή υπάρχει περίπτωση bricking? 3. Διάβασα σε ένα σχόλιο στο YouTube ότι μετά την εγκατάσταση του Cyanogenmod 13 δεν λειτουργεί η κάρτα sim. Ισχύει αυτό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσετε!

Σπύρος

1. Όχι, δεν είναι απαραίτητο το ρουτ ΑΛΛΑ, καλά είναι να το ρουτάρεις πρώτα ώστε να πάρεις κυρίως backup του efs πριν κάνεις το οτιδήποτε, ούτως ώστε στην περίπτωση που συμβεί αυτό που ρωτάς στο 3 (είναι υπαρκτή αυτή η περίπτωση), να μπορέσεις να το επαναφέρεις.

2. Καμία επέμβαση σε τροποποίηση λογισμικού της συσκευής δεν είναι εγγυημένη 100% ότι όλα θα πάνε καλά. Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο της αστοχίας με ότι αυτό συνεπάγεται και αποκλειστικός υπεύθυνος για το οτιδήποτε συμβεί είναι ο χρήστης που θα το πράξει.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά,

Παρακολουθώ τις αναβαθμίσεις που γίνονται κάθε φορά στη cm13 και τις εγκαθιστώ όποτε είναι διαθέσιμες ota.Στην προτελευταία όμως (17/2) έπαθα το εξής:Ενώ έχω υψηλό σήμα τηλεφωνίας και σερφάρω με HSDPA ταχύτητα αυτός που με καλεί ακούει κανονικά ήχο εγώ όμως....τίποτα.Ούτε και sms.Και φυσικά δεν μπορώ ούτε να κάνω κλήσεις ή να στείλω sms....Περιέργο.Έκανα τα....δέοντα επανεκκινήσεις,αφαίρεση μπαταρίας,επαναφορά.....τίποτα.Εγκατέστησα τη cm11 snapshot και όλα καλά.Λέω να περιμένω να βγεί η stable έκδοση και να ξαναεπιχειρήσω να βάλω τη 13.

Edited by mksstratos
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά,

Παρακολουθώ τις αναβαθμίσεις που γίνονται κάθε φορά στη cm13 και τις εγκαθιστώ όποτε είναι διαθέσιμες ota.Στην προτελευταία όμως (17/2) έπαθα το εξής:Ενώ έχω υψηλό σήμα τηλεφωνίας και σερφάρω με HSDPA ταχύτητα αυτός που με καλεί ακούει κανονικά ήχο εγώ όμως....τίποτα.Ούτε και sms.Και φυσικά δεν μπορώ ούτε να κάνω κλήσεις ή να στείλω sms....Περιέργο.Έκανα τα....δέοντα επανεκκινήσεις,αφαίρεση μπαταρίας,επαναφορά.....τίποτα.Εγκατέστησα τη cm11 snapshot και όλα καλά.Λέω να περιμένω να βγεί η stable έκδοση και να ξαναεπιχειρήσω να βάλω τη 13.

 

αναβαθμισε στην τελευταια εκδοση. προβλημα που διορθωθηκε ;)

γενικα.. να περιμενετε τετοια με τις nightlies που και που.

Link to comment
Share on other sites

Mε την 4.3 η ευκρίνεια οθόνης και ο ηχος ειναι καλύτερα, και το τηλέφωνο πιο λειτουργικό.

Επίσης το κοντράρισα με τον chrome στο ίντερνετ με ένα νορμάλ S3 και πήγαιναν μαζί.

Τελικά δεν πάει και τόσο γρήγορα με την CM. Noμίζω;

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα Boeffla-Kernel.. Έχω CM13. Τι διαφορετικό θα πρέπει να δω; Ποια είναι η βελτίωση που έγινε! Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, κατάφερα να συνδέσω το Galaxy S3 μου με το pc μου. Όμως, όταν προσπαθώ να κάνω root με το Odin (ακολουθώ αυτές τις οδηγίες), βγάζει "FAIL" αντί "PASS" πάνω αριστερά.

 

<ID:0/003> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.

 

Τί μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, κατάφερα να συνδέσω το Galaxy S3 μου με το pc μου. Όμως, όταν προσπαθώ να κάνω root με το Odin (ακολουθώ αυτές τις οδηγίες), βγάζει "FAIL" αντί "PASS" πάνω αριστερά.

 

<ID:0/003> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.

 

Τί μπορεί να φταίει;

Για αρχή έλεγξε το αρχείο του cfroot, αν είναι το κατάλληλο για τη συσκευή σου και αν έχει κατέβει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή έλεγξε το αρχείο του cfroot, αν είναι το κατάλληλο για τη συσκευή σου και αν έχει κατέβει σωστά.

 

"Κατεβάζεις το Odin 3.04 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο."

 

Το κατέβασα και το ξεζίπαρα στο φάκελο "Odin3". Μέσα υπάρχει υποφάκελος πάλι "Odin3", ο οποίος περιέχει τα αρχεία:

- Odin3-v3.10.6

- Odin3.ini

- tmax.dll

- zlib.dll

 

"Κατεβάζεις το CF-Αuto-Root 1.0 από εδώ. Μόλις κατέβει το ξεζιπάρεις για ευκολία στον ίδιο φάκελο με το Οdin που κατέβασες προηγουμένως"

 

Εγώ τα ξεζίπαρα αρχικά στο φάκελο "CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300", ο οποίος περιέχει τα αρχεία:

- CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300.tar.md5

- Odin3 v3.04.exe

- Odin3.ini

- tmax.dll

- zlib.dll

 

Μετά τα έκανα paste στον υποφάκελο "Odin3" του φακέλου "Odin3", οπότε έγιναν όλα replace εκτός του Odin3 v3.04.exe και προστέθηκαν επιπλέον τα Odin3-v3.10.6 και CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300.tar.md5.

 

Μήπως πάει κάτι λάθος σε αυτό το βήμα;

 

"(θα μείνεις με ένα .tar.md5 αρχείο)"

 

Τί εννοεί; Θα μείνω μόνο με το CF-Auto-Root-m0-m0xx-gti9300.tar.md5;

 

ΥΓ: Τα κατέβασα πάλι χωρίς σφάλμα και επανέλαβα τη διαδικασία, οπότε δε νομίζω ότι δεν έχουν κατέβει τα αρχεία σωστά. Το κινητό τρέχει android 4.3.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το κινητό σε download mode και σύνδεσετο στο PC. Περιμενε να δεις αν τα windows εγκαταστήσουν drive. Άλλαξε θύρες usb στο pc. Αν τίποτα δεν κινηται δοκιμασε να κανεις την δουλεία σε άλλο pc
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το κινητό σε download mode και σύνδεσετο στο PC. Περιμενε να δεις αν τα windows εγκαταστήσουν drive. Άλλαξε θύρες usb στο pc. Αν τίποτα δεν κινηται δοκιμασε να κανεις την δουλεία σε άλλο pc

 

Αν εννοείς ότι το pc μου δε βλέπει το κινητό, δεν ισχύει. Το βλέπει, μπορώ να βάλω και αρχεία μέσα. Και το 0:COM στο Odin είναι γαλάζιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι το pc μου δε βλέπει το κινητό, δεν ισχύει. Το βλέπει, μπορώ να βάλω και αρχεία μέσα. Και το 0:COM στο Odin είναι γαλάζιο.

 

Έχει τύχη και σε μένα. Μόλις το δοκιμασα σε άλλο pc , δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...