Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλά κριτήρια για την επιλογή / προτίμηση μιας εταιρείας, βγαίνουμε όμως off - topic.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά όχι πολλά.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άσχημα θα σου έπεφτε 20MHz B20? 40MHz B7? 35MHz B3? 20MHz B1? :X

 

Προσωπικά καθόλου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχουν πολλά κριτήρια για την επιλογή / προτίμηση μιας εταιρείας, βγαίνουμε όμως off - topic.

 

Τα βασικά κριτήρια είναι τέσσερα με όποια σειρά προτιμάει ο κάθε ένας. Παροχές, Τιμή, Κάλυψη, Ταχύτητες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το τελευταίο δεν θα το ήθελα προσωπικά.

 

Το να έχεις τρεις εταιρίες που στην ουσία οι δυο δεν έχουν ανάλογα έσοδα με την πρώτη δεν πρόκειται πότε να την ακολουθήσουν και να την χτυπήσουν στα ίσια. Είναι καθαρά θέμα χρημάτοικονομικό που σου δίνει άλλες δυνατότητες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέσω και τη συμπεριφορά της εταιρείας προς τον πελάτη, όταν έχει διαπιστωθεί αυτό διαχρονικά.

Επίσης, το πόσο σταθερό είναι το δίκτυο και αν δεν διαχωρίζει τους πελάτες σε α και β κατηγορίας, αν δεν βάζει κόφτες στα 3 gb και πολλά άλλα.

Όπως αγαπάει όμως καθείς εξ' υμών.

Προφανώς, για κάποιον ή κάποιους λόγους έχουν όλα τα δίκτυα συνδρομητές.

Είμαστε οφ τοπικ.

Όποιος θέλει, υπάρχει αντίστοιχο νήμα που μπορούμε, ευγενικά και κόσμια, να συζητήσουμε.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα θα σου έπεφτε 20MHz B20? 40MHz B7? 35MHz B3? 20MHz B1? :X

 

30 MHz το B1. Η Vodafone νομίζω έχει 20άρι φάσμα σε αυτό.

 

Όπως και να 'χει, αν ισχύουν οι φήμες πως η WIND θέλει να πουλήσει τις κεραίες και το φάσμα της στη Vodafone και μετά να "νοικιάζει" υπηρεσία από αυτήν, θα γίνει αυτό που λες. Προσωπικά δεν θα με "χάλαγε" ένα ενιαίο δίκτυο, αρκεί η VF να βάλει τις περισσότερες κεραίες στη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

30 MHz το B1. Η Vodafone νομίζω έχει 20άρι φάσμα σε αυτό.

 

 

 

Όπως και να 'χει, αν ισχύουν οι φήμες πως η WIND θέλει να πουλήσει τις κεραίες και το φάσμα της στη Vodafone και μετά να "νοικιάζει" υπηρεσία από αυτήν, θα γίνει αυτό που λες. Προσωπικά δεν θα με "χάλαγε" ένα ενιαίο δίκτυο, αρκεί η VF να βάλει τις περισσότερες κεραίες στη χώρα.

Έτσι και αλλιώς αν γίνει αυτό θα κάνουν νέα στρατηγική κάλυψης εκμεταλλευόμενοι τα καλά σημεία κάλυψης και των δύο εταιριών. Φυσικά αυτό είναι μεγάλο παλούκι να γίνει ανασχεδιασμός της υποδομής και να αξιοποιηθούν σωστά οι υποδομές.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λυσσάξει ορισμένοι με τον κόφτη. Σε νορμάλ χρήση, δηλαδή, θέλετε να πείτε πως ο μέσος καρτοκινητός ημερησίως ξοδεύει παραπάνω από 3 GB? Είμαι περίεργος να δω το προφίλ των καρτοκινητών από τα άλλα δίκτυα, γιατί έτσι όπως το λέτε μάλλον οι καρτοκινητοί στο F2G ξοδεύουν TBs δεδομένων κάθε μήνα:wacko:

 

Άλλο να απαιτηθεί 1 - 2 φορές να χρησιμοποιηθεί όγκος μεγαλύτερος των 3 GB. Και εμένα μου έχει συμβεί, προσωπικά! Απλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

 

Σίγουρα όμως θα έπρεπε έστω να ανεβάσουν το όριο των 3 GΒ πλέον. Ή να αρθεί αυτό το όριο και να αναλύεται η κίνηση των συνδρομητών και όταν ένας πελάτης ξεφύγει από το σύνηθές του pattern να μπαίνει κόφτης. Αυτό θα ήταν μια λύση για όλους

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αρθεί το όριο αλλά προφανώς το κρατάνε γιατί είναι προστασία για το δίκτυο.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λυσσάξει ορισμένοι με τον κόφτη. Σε νορμάλ χρήση, δηλαδή, θέλετε να πείτε πως ο μέσος καρτοκινητός ημερησίως ξοδεύει παραπάνω από 3 GB? Είμαι περίεργος να δω το προφίλ των καρτοκινητών από τα άλλα δίκτυα, γιατί έτσι όπως το λέτε μάλλον οι καρτοκινητοί στο F2G ξοδεύουν TBs δεδομένων κάθε μήνα:wacko:

 

Άλλο να απαιτηθεί 1 - 2 φορές να χρησιμοποιηθεί όγκος μεγαλύτερος των 3 GB. Και εμένα μου έχει συμβεί, προσωπικά! Απλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

 

Σίγουρα όμως θα έπρεπε έστω να ανεβάσουν το όριο των 3 GΒ πλέον. Ή να αρθεί αυτό το όριο και να αναλύεται η κίνηση των συνδρομητών και όταν ένας πελάτης ξεφύγει από το σύνηθές του pattern να μπαίνει κόφτης. Αυτό θα ήταν μια λύση για όλους

Κι εγώ έχω επικρίνει στο παρελθόν την ύπαρξη του κόφτη, αλλά αφού το δίκτυο είναι μάλλον "ευάλωτο" και δεν αντέχει την πίεση ακόμα και από αυτούς τους ενδεχομένως λίγους που θα ξεπεράσουν τα 3GB/ημέρα (γιατί συμφωνώ πως o μέσος χρήστης υπό κανονικές συνθήκες δεν θα ξεπεράσει το ημερήσιο όριο), τότε ορθώς υπάρχει ακόμη.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Άσχημα θα σου έπεφτε 20MHz B20? 40MHz B7? 35MHz B3? 20MHz B1? :X

Κανείς από την ΕΕΤΤ δεν τους σταματάει να το κάνουν και αύριο με MORAN. Αλλού είναι το θέμα. 1) Όσο είναι στον αέρα η πρωτοβουλία της Vodafone πανευρωπαϊκά να φτιάξει μια κοινή εταιρεία δικτύου για όλη την Ευρώπη δε ξέρουν στη Wind τι τους ξημερώνει. 2) Όσο η Wind έχει το κίτρινο πωλητήριο έξω από το κτίριο και μιλάει με κόσμο για να πουληθεί, δεν ξέρει η Vodafone ποιος θα είναι ο νέος 50% στη Victus.

 

To bandwidth είναι εξωφρενικό, σβήνουν τον OTE από θέμα διαθεσιμότητας και ταχυτήτων σε 12 μήνες αν θέλουν (και αν στάξουν το μπικικίνι):

2x20MHz B20, 2x25MHz B8, 2x40MHz B3, 2x30MHz B1, 1x10MHz B39, 2x40MHz B7, 1x20Mhz B38

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Κανείς από την ΕΕΤΤ δεν τους σταματάει να το κάνουν και αύριο με MORAN. Αλλού είναι το θέμα. 1) Όσο είναι στον αέρα η πρωτοβουλία της Vodafone πανευρωπαϊκά να φτιάξει μια κοινή εταιρεία δικτύου για όλη την Ευρώπη δε ξέρουν στη Wind τι τους ξημερώνει. 2) Όσο η Wind έχει το κίτρινο πωλητήριο έξω από το κτίριο και μιλάει με κόσμο για να πουληθεί, δεν ξέρει η Vodafone ποιος θα είναι ο νέος 50% στη Victus.

 

To bandwidth είναι εξωφρενικό, σβήνουν τον OTE από θέμα διαθεσιμότητας και ταχυτήτων σε 12 μήνες αν θέλουν (και αν στάξουν το μπικικίνι):

2x20MHz B20, 2x25MHz B8, 2x40MHz B3, 2x30MHz B1, 1x10MHz B39, 2x40MHz B7, 1x20Mhz B38

 

Βάλε και το ΜΙΜΟ...

Έχουν τόσο φάσμα μαζί που θα μπορούσαν να παίζουν με SNR 30 κολλημένο...

O OTE πάει σε νέα γενιάς εξοπλισμό με x4 MIMO, beamforming, virtual cells, VRAN, και άλλα πολλά... Δε θα μείνουν από χωρητικότητα. Και αν μείνουν έχουν το LAA :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Vodafone νεκρή σήμερα στην Άνω Γλυφάδα. Κάνει πάρα πολλή ώρα να πιάσει δίκτυο, και στην καλύτερη συνδέεται με 3G ή Edge που και τα δυο σέρνονται. Μέχρι και εχθές, είχε full 4G με 40Mbps
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Vodafone νεκρή σήμερα στην Άνω Γλυφάδα. Κάνει πάρα πολλή ώρα να πιάσει δίκτυο, και στην καλύτερη συνδέεται με 3G ή Edge που και τα δυο σέρνονται. Μέχρι και εχθές, είχε full 4G με 40Mbps

Το πιθανότερο, βλάβη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο, βλάβη.

 

Ή αναβάθμιση σε 5G. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri, georgemv και όποιος γνωρίζει.

 

Μήπως έχετε καμια ιδέα αν αυτό είναι βλάβη ή έλλειψη backbone; Η ίδια κεραία μέχρι το '18 έπιανε κάνα 10-15 τις ίδιες ώρες και 30+ το βράδυ. Πλέον σέρνεται το σύμπαν... Είναι η ίδια που ανέβαζα και 0,3.

 

2020-04-29-11-11-11-160.png

 

2020-04-29-11-11-29-905.png

 

Σκέφτομαι να το δηλώσω βλάβη μέσω FB, γιατί με την εγγύηση δικτύου στο My Vodafone, δεν κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Rsrq low, Sinr high. Κίνηση στο δίκτυο φαίνεται να υπάρχει.

Backhaul limitation δεν υπάρχει συνήθως.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Rsrq low, Sinr high. Κίνηση στο δίκτυο φαίνεται να υπάρχει.

Backhaul limitation δεν υπάρχει συνήθως.

 

Οπότε μάλλον απλά έχει αυξηθεί η κίνηση στο δίκτυο της VF, σε σχέση με παλιά... Θέλει επειγόντως αναβάθμιση στην Σπάρτη και τις τριγύρω περιοχές, γιατί όπως έχω πει, υπάρχουν σημεία που παίζει εξωτερικά με 900αρι 3G και μέσα πιάνει οριακά 1-2 σκάλες EDGE...

 

Θα τους το στείλω πάντως, μαζί με τ' άλλα προβληματικά σημεία. Ελπίζω να τα φτιάξουν και να μπει κι εδώ CA.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου που βρίσκεται στο ακριτικό νησί "Αγαθονήσι" (200 κάτοικοι), νότια της Σάμου. Η Vodafone δεν έχει καν σήμα, συνδέεται με Turkcell. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου που βρίσκεται στο ακριτικό νησί "Αγαθονήσι" (200 κάτοικοι), νότια της Σάμου. Η Vodafone δεν έχει καν σήμα, συνδέεται με Turkcell. :lol:

 

Αν το κλειδώσει στη βόντα θα είναι οκ λογικά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν το κλειδώσει στη βόντα θα είναι οκ λογικά.

 

To home network έχει priority σε σχέση με το roaming. Λογικά δεν υπάρχει σήμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To home network έχει priority σε σχέση με το roaming. Λογικά δεν υπάρχει σήμα.

 

Επειδή έχω πάει, αναφέρω δοκιμασμένη λύση. Με όλους τους παρόχους το ίδιο κάναμε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό με την προτεραιότητα, στην βόρεια Ελλάδα στα σύνορα που ενώ ακόμα έχει σήμα (ίσως και 3g), γυρνάει στην Τουρκία. Αν το βάλεις χειροκίνητα κρατάει πολύ περισσότερο το ελληνικό δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό με την προτεραιότητα, στην βόρεια Ελλάδα στα σύνορα που ενώ ακόμα έχει σήμα (ίσως και 3g), γυρνάει στην Τουρκία. Αν το βάλεις χειροκίνητα κρατάει πολύ περισσότερο το ελληνικό δίκτυο.

 

Τότε δεν κάνει κάτι σωστά το τηλέφωνό σου. Η προτεραιότητα είναι Home Network.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει μόνο με μια συσκευή, όλα αυτά τα χρόνια έτσι το θυμάμαι να είναι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...