Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτη η rom ειναι διαθεσιμη απο τον Μαιο. τεσπα. να βαλω oxygen η cm7 ?

 

Η συγκεκριμενη rom ειναι απο το σαββατο δηλαδη ολοκαινουρια την cm7 να βαλεις που ειναι και στην τελευταια ενημερωση δικη μου γνωμη αλλα κ η oxygen ειναι πολυ καλη και σταθερη....βασικα δωκιμασε και τις 2 κ οποια σου κατσει πιο καλα κρατα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και τι σημαίνει αυτό? Η τελευταία αναβάθμισή της έγινε προχθές.

Νομίζω ότι η oxygen είναι λίγο καλύτερη, όμως η τελευταία αναβάθμιση της cm7 λέγεται ότι έχει αρκετές βελτιώσεις, που τη φέρνουν στην ίδια θέση με την oxygen.

Γι' αυτό το λόγο λέω να την ξαναδοκιμάσω και εγώ τώρα.

 

φιλε να σε ρωτησω κατι μηπως γνωριζεις την πρασινη γραμμη στις φωτο πως την αφερουμε(cm7) στα update της rom λεει αν απενεργοποιησουμε το gemini που βρησκετε αυτη η ρυθμιση να την κανουμε ...?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Απ' ότι είδα απλά αναφέρεται ότι έχει απενεργοποιηθεί για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα την cm7.1 με franco kernel και περασα το setcpu, επαιξα λιγακι με αυτο και τελικα το αφησα στο 1ghz. εκανα και baterry calibration. να πω οτι το τηλεφωνο πραγματικα εγινε πολυ γρηγορο και πολυ σταθερο. σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...περασα την oxygen rom me franco kernel....πρωτον δεν μου ανοιγει android market..process error.. και δευτερον οταν συνδεω το κινητο μου μεσο usb με υπολογιστη βγαζει menu που ομως δεν μου εμφανιζει τα αρχεια της συσκευης....αν ξερει καποιοσ κατι και για τα 2 θεματα ας με βοηθησει.....
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες διαφορετική ρομ πριν, κανονικά θα έπρεπε να κάνεις wipe data/cache πριν την εγκατάσταση της oxygen. Το πρόβλημα με το market(και μπορεί και με άλλες εφαρμογες) μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Διαφορετικά, δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση δεδομενων μέσα από τις ρυθμίσεις, διαχείριση εφαρμογών για το market, ή αν και αυτό δε βοηθήσει αντικατέστησέ το με το market μιας άλλης ρομ(miui, cm7, είναι το αρχείο vending.apk και βρίσκεται στο φάκελο /system/app)

Όσον αφορά την εμφάνιση των αρχείων της συσκευής, αυτά δεν εμφανίζονται έτσι και αλλιώς με τις συμβατικές εφαρμογές(όσες δεν εχουν πρόσβαση root).

Το μενού που λές που έμφανίζεται? Η ρομ έχει ένα εικονίδιο για το usb που εμφανίζεται στην πάνω μπάρα με τις ειδοποιήσεις. Σύρωντας την προς τα κάτω υπάρχει η επιλογή για το usb, και αν πατήσεις επάνω της ανοίγει μια οθόνη που έχει ένα κουμπί για την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της προσάρτησης της κάρτας ως usb stick στον υπολογιστή, πράγμα το οποίο επιτρέπει την διαχείριση των αρχείων που βρίσκονται στην κάρτα sd.

Αν εννοείς κάτι άλλο, γίνε πιο συγκεκριμένος και δώσε μας περισσότερες πληροφορίες, ώστε να μη μαντεύουμε και να μπορούμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. οταν συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη δεν μου πανω πανω στο κινητο το σημα του usb
Link to comment
Share on other sites

Είχα πριν αρκετό καιρό αυτό το πρόβλημα στην προηγούμενη συσκευή μου. Δεν είχα βρει λύση, αλλά το παρέκαμψα με τη βοήθεια της εφαρμοβής multi-mount sd card, η οποία έχει και το κάλο ότι σου δίνει τη δυνατότητα να μπορείς να δεις τα αρχεία και από τον file manager της συσκευής και από αυτόν του pc ταυτόχρονα. Με την default εφαρμογή δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στην sd όσο είναι ενεργοποιημένη η επιλογή διαχείρισης από το pc.

Δεν την έχω δοκιμάσει στο Χ5 βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα δεν μπορεσω να σινδεθω κανονικα με usb φιλε μου τωρα πως μπορω να επιστρεψω στη εργοστασιακη rom? μπαινω σε recovery kanonika,kai stin mov o thoni kanonika...μπορει καπως να περασω την stock rom?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο θέμα τώρα.

Η custom recovery έχει επίσης επιλογή για προσαρτηση της κάρτας sd μέσω usb, και αυτή δεν έχει σχέση με τη ρομ. Λογικά θα λειτουργεί, οπότε μπορείς να δεις τα αρχεια της κάρτας sd από το Pc σε recovery mode. Νομίζω επίσης ότι η κάρτα sd είναι διαθέσιμη και σε bootloader mode στα windows (σε linux είναι πάντως) οπότε δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα(η επιλογή Usb σε recovery mode βρίσκεται στις advanced options)

Link to comment
Share on other sites

Στην cm7 στις ρυθμισεις x5 settings οπου στο audio settings εχει τις επιλογες

force phone mic with headshet

fix speakerphone echo

θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να τις τσεκαρω η οχι!

Επισης την εφαρμογη dspmanager πειραζει αν το απεγκαταστησω?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Στην cm7 στις ρυθμισεις x5 settings οπου στο audio settings εχει τις επιλογες

force phone mic with headshet

fix speakerphone echo

θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να τις τσεκαρω η οχι!

Επισης την εφαρμογη dspmanager πειραζει αν το απεγκαταστησω?

οτι δουλευει απλα δεν το πειραζουμε :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παντως σημερα ειχα κατι ψιλοπροβληματακια με την cm 7 την τελευταια!

Με το που πατουσα καποια εφαρμογη (στις es explorer και cpu spy) εκανε επανεκκινησεις. Ειναι η δευτερη η η τριτη φορα!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'όλους. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Με 10 ώρες δουλειά τη μέρα προσπαθώ να παρακολουθώ το topic άλλοτε τα καταφέρνω άλλες φορές τα ξεχνάω. Λέω το Σ/Κ να ασχοληθώ με το κιν μετα απο 3 μήνες γιατί ούτε root δεν το έχω κάνει!

Θα ήθελα να μου προτείνετε ενα link για root, και να ρωτήσω πιο συνδιασμο rom και kernel προτείνετε? Θέλω μόνο σταθερότητα και λίγο overclock. Απο που να τα κατεβάσω? Υπάρχει κάποιο Link με οδηγίες εγκατάστασης του συνδιασμού που θα μου προτείνετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ'όλους. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Με 10 ώρες δουλειά τη μέρα προσπαθώ να παρακολουθώ το topic άλλοτε τα καταφέρνω άλλες φορές τα ξεχνάω. Λέω το Σ/Κ να ασχοληθώ με το κιν μετα απο 3 μήνες γιατί ούτε root δεν το έχω κάνει!

Θα ήθελα να μου προτείνετε ενα link για root, και να ρωτήσω πιο συνδιασμο rom και kernel προτείνετε? Θέλω μόνο σταθερότητα και λίγο overclock. Απο που να τα κατεβάσω? Υπάρχει κάποιο Link με οδηγίες εγκατάστασης του συνδιασμού που θα μου προτείνετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

εγω εχω αυτη την rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068766

με αυτο τον kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1166560

αδηγιες θα βρεις εδω http://android.modaco.com/topic/341011-ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/

δουλευω στο 1gh χωρις το παραμικρο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω αύριο- μεθαύριο το ideos x5. Πρώτη μου επαφή με smart phones, δεν ξέρω την τύφλα μου. Αυτό που με απασχολεί είναι η δυνατόν μεγαλύτερη αυτονομία. Πέρα από τα κλασικά (απενεργοποίηση 3g, wi-fi, live wallpapers κτλ) υπάρχει η δυνατότητα για υποχρονισμό του επεξεργαστή? Υπάρχουν πολλοί που υπερχρονίζουν, εγώ θα ήθελα το αντίθετο....
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο θα κερδίσεις μειώνοντας τη φωτεινότητα της οθόνης παρά υποχρονίζοντας τη cpu. Έτσι και αλλιώς την περισσότερη ώρα σε deep sleep είναι αν δεν το σκαλίζεις. Το backlight, το wifi, το GPS, το 3G αυτά είναι που τρώνε περισσότερη ενέργεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .....Ρε παιδια μηπως ξερει τι παιζει κανεις με την τελευταια αναβαθμιση της cm7 γιατι εμενα δεν μου αναγνωριζει την sim...???
Link to comment
Share on other sites

Ακαδημαϊκή ερώτηση: με το hardware που έχει το x5pro θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε να δεχτεί το νέο android 4 icecream;

Ξέρω ότι αν δε το φτιάξει κάποιος δεν μπορεί, η ερώτηση είναι αν το "σηκώνει"

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ακαδημαϊκή ερώτηση: με το hardware που έχει το x5pro θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε να δεχτεί το νέο android 4 icecream;

Ξέρω ότι αν δε το φτιάξει κάποιος δεν μπορεί, η ερώτηση είναι αν το "σηκώνει"

 

Το Χ5 τη "σηκώνει" άνετα την 4.0 . Θα περιμένουμε μέρες όμως μέχρι να δούμε την πρώτη Beta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...