Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Καλημέρα μαλλον. Θα ηθελα μια μεγάλη χάρη απο οποιον μπορει να βοηθήσει. Καταρχήν είμαι νέος με τα android. Πριν ρωτήσω διάβασα όλα τα προηγουμενα post για να μη σας κουράζω με άσκοπες ερωτήσεις αλλά μεχρι τώρα δεν έχω καταφέρει κάτι.

Ενας φίλος πήρε το ideos x5 και το έκανα root με το z4root. Μετά από ενα μήνα χρήση κατι έπαθε το touch της οθόνης και δεν λειτουργεί το 1/3 της με αποτελεσμα να μην μπορώ να το κάνω unroot. Εκανα reset (factory) απο το default bootloader αλλα το πρόβλημα ειναι ότι μετα παραμένει το εικονίδιο του superuser στο μενου. Πρέπει να το επιστρέψει για service αλλα φοβάμαι ότι θα το δούνε και θα του πουν ότι έχασε την εγγύηση λόγω του root. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω την official rom χωρίς να χρειαστει να πατάω κάτι στην οθόνη? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.Καλημέρα μαλλον. Θα ηθελα μια μεγάλη χάρη απο οποιον μπορει να βοηθήσει. Καταρχήν είμαι νέος με τα android. Πριν ρωτήσω διάβασα όλα τα προηγουμενα post για να μη σας κουράζω με άσκοπες ερωτήσεις αλλά μεχρι τώρα δεν έχω καταφέρει κάτι.

Ενας φίλος πήρε το ideos x5 και το έκανα root με το z4root. Μετά από ενα μήνα χρήση κατι έπαθε το touch της οθόνης και δεν λειτουργεί το 1/3 της με αποτελεσμα να μην μπορώ να το κάνω unroot. Εκανα reset (factory) απο το default bootloader αλλα το πρόβλημα ειναι ότι μετα παραμένει το εικονίδιο του superuser στο μενου. Πρέπει να το επιστρέψει για service αλλα φοβάμαι ότι θα το δούνε και θα του πουν ότι έχασε την εγγύηση λόγω του root. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω την official rom χωρίς να χρειαστει να πατάω κάτι στην οθόνη? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

αν τελικα καταφερεις να πατησεις τα συγκεκριμενα σημεια τοτε προσπαθησε>>>

 

μενου> ρυθμισεις> εφαρμογες> διαχειριση εφαρμογων> κατεβασμενες(ή σε αυτες που τρεχουν) > κλικαρεις και πατας >unistall

 

λογικα θα σου γινεται και ολα οκ ,απλα στην rom που εχω ειναι προεγκατεστημενο και μου βγαζει να κανω unistall μονο τα update...

αν καποιο σημεια δε πατιουνται στην οθονη οπως λες προσπαθησε να γυρισεις το κινητο να αλλαξει orientation μονο του και λογικα θα μπορεσεις να τα κανεις αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Καλημέρα μαλλον. Θα ηθελα μια μεγάλη χάρη απο οποιον μπορει να βοηθήσει. Καταρχήν είμαι νέος με τα android. Πριν ρωτήσω διάβασα όλα τα προηγουμενα post για να μη σας κουράζω με άσκοπες ερωτήσεις αλλά μεχρι τώρα δεν έχω καταφέρει κάτι.

Ενας φίλος πήρε το ideos x5 και το έκανα root με το z4root. Μετά από ενα μήνα χρήση κατι έπαθε το touch της οθόνης και δεν λειτουργεί το 1/3 της με αποτελεσμα να μην μπορώ να το κάνω unroot. Εκανα reset (factory) απο το default bootloader αλλα το πρόβλημα ειναι ότι μετα παραμένει το εικονίδιο του superuser στο μενου. Πρέπει να το επιστρέψει για service αλλα φοβάμαι ότι θα το δούνε και θα του πουν ότι έχασε την εγγύηση λόγω του root. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω την official rom χωρίς να χρειαστει να πατάω κάτι στην οθόνη? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μπορεις να κατεβασεις την τελευταια official ROM και να την περασεις μεσω boot loader. Αρκει να δουλευουν τα volume buttons.

 

Για οδηγιες δες μερικες σελιδες πισω.

Link to comment
Share on other sites

το ολο θεμα ειναι να εχει την stock rom και οχι καποια αλλη.... εδω η εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300837&page=202#post3812576

σε καποια σελιδα εχουν ανεβασει ενα backup (θα βρεις και οδηγειες λογικα) (μπορεις να ψαξεις και στο adslgr οπου νομιζω εχει γινει σχετικο post στο thread του ideos x5) της stock rom ακριβως οπως ειναι οταν το αγοραζεις και το πρωτο ανοιγεις, βρες το και περασε το (θα βρεις τις οδηγειες αν βρεις και τα post αυτα), ετσι root και οτιδηποτε αλλο θα εξαφανιστούν ;).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Εχω βρει την stock rom από κάποιο αρχείο ενός χρήστη U8800V100R001C00B135SP02(WIND-HELLAS).7z η οποία στον ενα φακελο έχει τα παρακάτω αρχεία :

cache.img

data.img

cust.img

.android_secure.img

nandroid.md5

system.img

και έχει και ένα άλλο φακελο με το όνομα drivers. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πως να τη φλασάρω. Πρέπει να τα περάσω στην sd κάρτα?Μετά? Δεν έχω καταλάβει απο τα παλιά ποστ πως γίνεται. Τα κουμπια vol και power δουλέυουν. Custom rom δεν έχει μπει οπότε ο default φάκελος image του κινητου έχει φαντάζομαι τα original αρχεία boot.img , recovery.img e.t.c

To touch της όθόνης όσο και να έχω προσπαθήσει δεν ανταποκρίνεται. Είναι σχεδόν το μισό dead και με το orientation δεν έχω καταφέρει κάτι. Μπορώ να μπω για λίγο στο μενού μετα το factory reset αλλα μετα τίποτα. Δεν μπορω να πάω στις ρυθμίσεις.

Edited by daemongr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Εχω βρει την stock rom από κάποιο αρχείο ενός χρήστη U8800V100R001C00B135SP02(WIND-HELLAS).7z η οποία στον ενα φακελο έχει τα παρακάτω αρχεία :

cache.img

data.img

cust.img

.android_secure.img

nandroid.md5

system.img

και έχει και ένα άλλο φακελο με το όνομα drivers. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πως να τη φλασάρω. Πρέπει να τα περάσω στην sd κάρτα?Μετά? Δεν έχω καταλάβει απο τα παλιά ποστ πως γίνεται. Τα κουμπια vol και power δουλέυουν. Custom rom δεν έχει μπει οπότε ο default φάκελος image του κινητου έχει φαντάζομαι τα original αρχεία boot.img , recovery.img e.t.c

To touch της όθόνης όσο και να έχω προσπαθήσει δεν ανταποκρίνεται. Είναι σχεδόν το μισό dead και με το orientation δεν έχω καταφέρει κάτι. Μπορώ να μπω για λίγο στο μενού μετα το factory reset αλλα μετα τίποτα. Δεν μπορω να πάω στις ρυθμίσεις.

 

απλα θα χρειαστεις να αλλαξεις το recovery με ενα custom μονο και μονο για να κανεις αυτα που θα πω παρακατω και μετα το ξαναλλαζεις...

 

ps : το recovery δεν ειναι root οποτε μη σε αγχωνει αυτο...(ασε που οπως ειπαμε αλλαζει με 3 κλικ που λεει ο λογος και αμεσα οποτε προχωραμε...

 

 

οποτε βηματα :

 

//ξεζιπαρεις το αρχειο που κατεβασες στο pc σου

 

 

1) πας εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3641356#post3641356 και ακολουθεις τις οδηγιες επακριβως μεχρι πριν την φωτογραφια και τα κανεις ολα...

φανταζομαι ολα κατανοητα μεχρι εδω!

2)ανοιξε το κινητο και το ξεζιπαρισμενο φακελο που εχουμε πει τον βαζεις στο φακελο "clockworkmod\backup" που θα εχει δημιουργηθει στη sd σου (με usb συνεδεσε το κινητο στο pc)

3)κλεινεις το κινητο και το κανεις boot σε recovery mode

4)επειτα στις επιλογες που εχει πας στο restore

5)βρισκεις το αρχειο>φακελο που εχεις βαλει (λογικα θα ειναι το μονο εκει) και το κανεις κλικ

6)τελειωσε και εισαι οκ

7)boot κανονικα και τσεκαρεις αν εισαι "μαμα" πλεον...

8)αν ναι που θαναι λογικα ακολουθεις την διαδικασια απο το λινκ παλι που σου εδωσα παραπανω απλα κανοντας το αντιθετο στα δυο αρχειακια recovery (αυτο που θα εχεις κανει .img το κανεις κατι ασχετο πχ .bak2 και το .bak το κανεις .img) και πλεον θα εισαι μαμα τελειως...

9)κανεις ενα ακομα boot να δεις αν ολα ειναι οκ και μετα τελος...

 

ps : το recovery.bak2 που θα εχει μεινει μπορεις να το σβησεις μετα αφουθα εχουν παει ολα καλα για να ειναι καθαρο τελειως το κινητο...

επισης μπορεις να βγαλεις και την sd σου για οποιαδηποτε περιπτωση και φυσικα για τα αρχεια σου να τα εχεις εσυ...

 

αυτα ελπιζω να ημουν αρκετα αναλυτικος και οτι θες θα σε βοηθησουμε!

Edited by nothing
Link to comment
Share on other sites

Nothing είσαι ΘΕΟΣ. Ολα κυλισαν ομαλά και το επανέφερα....:happy: .... μαλλον το επανέφερες με τις οδηγίες που μου έδωσες. Νόμιζα οτι το clockworkmod recovery ήταν κατι σαν custom rom και δεν το άγγιζα:!::!::!:. Έβαλα και το original recovery.img και όλα ειναι μαμα:X:X. Αύριο φεύγει για service. Ας ελπίσω οτι θα το φτιάξουν. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες και για την πολυτιμη βοήθειά σου, όπως και όλα τα παιδιά που στηρίζουν το forum.
Link to comment
Share on other sites

Nothing είσαι ΘΕΟΣ. Ολα κυλισαν ομαλά και το επανέφερα....:happy: .... μαλλον το επανέφερες με τις οδηγίες που μου έδωσες. Νόμιζα οτι το clockworkmod recovery ήταν κατι σαν custom rom και δεν το άγγιζα:!::!::!:. Έβαλα και το original recovery.img και όλα ειναι μαμα:X:X. Αύριο φεύγει για service. Ας ελπίσω οτι θα το φτιάξουν. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες και για την πολυτιμη βοήθειά σου, όπως και όλα τα παιδιά που στηρίζουν το forum.

 

παρακαλω και ευχομαι να πανε ολα καλα με το service μιας και απο διαφορα παραδειγματα δεν ειναι και το καλυτερο αλλα φυσικα δεν ειναι κατι καθολικο χαλια...

ευχομαι λοιπον γρηγορη και ομαλη αποκατασταση...

 

ps: τις οδηγιες τις εγραφα με ενα netbook σε ενα σπιτι φιλικο πανω στα ποδια μου καπως αβολο για πολυ γραψιμο δηλαδη αλλα τουλαχιστον αφου καταφερες να κανεις αυτο που ηθελες μου ειναι υπεραρκετο!!! :lol:

 

καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εδω και 2 μερες να δοκιμασω την cyannogen rom αλλα δεν μπορω να βρω λινκ να το κατεβασω γιατι κατι εγινε με την google και τα λινκ της και μου βγαζει ενα σπασμενο ρομποτακι και δεν γινεται τιποτα...Ξερει καποιος καποιο αλλο λινκ να μου στειλει να το κατεβασω......

υγ...Δεν ξερω και αν γινετε μεσο pm να μπορει να μου στειλει κανενας το αρχειο zip του....:X:O

Link to comment
Share on other sites

Γινετε να κανω overclock ρε παιδια χωρις να εχω βαλει custom rom?

Δηλ. αν το εχω κανει μονο σκετο root με το setcpu γινετε?

Και αν ναι πια ειναι τα υπερ και τα κατα κανοντας το overclock με την stock rom.

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Γινετε να κανω overclock ρε παιδια χωρις να εχω βαλει custom rom?

Δηλ. αν το εχω κανει μονο σκετο root με το setcpu γινετε?

Και αν ναι πια ειναι τα υπερ και τα κατα κανοντας το overclock με την stock rom.

 

πρεπει να αλλαξει τον kernel με ενα custom ξεκλειδωτο και μετα με ενα προγραμμα οπς setcpu ή nofrills να το ανεβασεις...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια...Υπαρχει καποια ελληνικη μεταφραση για την τελευταια miui rom???Γιατι την δοκιμασα και μου αρεσε σαν μια ξεχωριστη ρομ απο ολες τις αλλες απλα θα με διευκολυνε μια ελληνικη μεταφραση.......:O:O
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια...Υπαρχει καποια ελληνικη μεταφραση για την τελευταια miui rom???Γιατι την δοκιμασα και μου αρεσε σαν μια ξεχωριστη ρομ απο ολες τις αλλες απλα θα με διευκολυνε μια ελληνικη μεταφραση.......:O:O

 

για την τελευταια (1.10.14) δεν υπάρχει

 

rom manager

ROM MANAGER πολύ εύχρηστο και και απλό για να κατεβάζεις/ αλλάζεις rom/ να περνας clockworkmod/ και να έχεις και updates στην rom που θες

μπορεί κάποιος να δοκιμάσει στο X5 του να δει αν υποστιρίζεται για ideos x5 και αν ναι για ποιες rom?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μην εγκαταστησετε τη νεα cm7 κολλάει η εφαρμογη του τηλεφωνου!!!

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καποιος ποιο app2sd κανει για την oxygen?

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

βγηκε fix πριν κανενα μισωρο++

 

ξαναδειτε την πρωτη σελιδα στο αναλογο thread στο xda.

 

Το fix αυτό πως το περνάμε? Κλασσικά install zip from sd card από το CWM ή με κάποιον άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι ρε παιδια να πηγαινουν οι εφαρμογες στο διαμερισμα ext2 που κανουμε μεσω του cwm για της εφαρμογες app2sd a2sd η κατι σχετικο?

 

 

edit:το βρηκα παιδες εδω παιζει αλλο κολπο με την μνημνη τηλ το partition.zip

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινουρια cm7?

Ειναι το ιδιο σταθερη και λειτουργικη, εχει αλλαξει κατι?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum

παιδια μια ερωτηση.....

εχω το ideos x5 και δεν μπορω να βρω το προγραμμα που επικοινωνει με το pc

δεν ειπαρχει καπου να το κατεβασω απ το internet??

δηλαδη οπως εχει το samsung το kies κατι αντιστιχο πρεπει να εχει και αυτο σωστα?? η λεω χαζομαρες!!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

και κατι ακομα αν γνωριζει κανεις....

εσβησα κατα λαθος τη slite bar ξερετε πωσ μπορω να την επαναφερω?

Edited by gcobra
:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!!! μηπως ξερεις και την αλλη ερωτηση που κανω?

:ninja: SAMSUNG GALAXY SII
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...