Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον φάκελο dload που τον έβαλες?

Ο φάκελος αυτός κανονικά πρέπει να βρίσκεται στο root directory της εξωτερικής κάρτας sd.

Βάλτον εκεί(μπορείς να το κάνεις με κάποιον card reader) και μπες ξανά σε bootloader mode για να ξεκινήσει η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον έβαλα σε εσωτερικό partition 2 περίπου Giga , αν βρω μια εξωτερική λες να υπερπηδήσει την λειτουργία τις εσωτερικής
Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται κ για να γυρισουμε κ στην μαμισια rom της συσκευης?

Οταν λες bootloader εννοεις vol+ και power?

Χωρις να πατησουμε κατι γινεται εγκατασταση?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι

vol(-)+ vol(+)+power

Nαι

 

Και τον φακελο dload που τον βρισκουμε?

Το clockworkmod που εχω βαλει παιζει κανενα ρολο

η δεν εχει αναγκη?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Περιέχεται στην official rom. Εδώ υπάρχει Link με την τελευταία ευρωπαϊκή έκδοση:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1264203

Το clockworkmod δεν χρειάζεται για την εγκατάσταση της official rom, αφού αυτή γίνεται από bootloader mode.

Link to comment
Share on other sites

Περιέχεται στην official rom. Εδώ υπάρχει Link με την τελευταία ευρωπαϊκή έκδοση:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1264203

Το clockworkmod δεν χρειάζεται για την εγκατάσταση της official rom, αφού αυτή γίνεται από bootloader mode.

 

Εγω πριν ειχα την b135 ομως.

Η μαμισια αυτη δεν ειναι? Με την b138 η εγγυηση ισχυει κ παλι?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αφού είναι official θα πρέπει να ισχύει. Απ' όσο ξέρω η ρομ της wind δεν υπάρχει σε αυτή τη μορφή(κυκλοφορεί σε μορφή nanroid backup).

Βάλε αυτή αρχικά ώστε να μπορέσεις να λειτουργήσεις τη συσκευή και μετά ξαναβάζεις την 135, αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αναλογος φακελος (dload) για την b135 ωστε να γυρισουμε κ παλι στην μαμα rom?

Γιατι απο οτι ειδα ειναι ο πιο ευκολος τροπος να γυρισεις σε παλιοτερη rom!

Βασικα δε ρωταω επειδη θελω να γυρισω τωρα στην μαμα rom απλα αν υπαρχει ο ιδιος τροπος κ για εκεινην

που προφανως ειναι πιο ευκολος ωστε να το γυρισω οταν θα βγει η επισημη αναβαθμιση για το τηλεφωνο!

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκαταστση το κλοκγουορκ,και μετα επελεξα να κανω εγκατάσταση απο την καρτα τη ρομ του xda,αφου τελειώνει και η εγκατάσταση μόλις κανω ρεμπουτ μου δειχνει ξανα την αρχικη οθόνη του ideos με το animation και μενει εκει,κανω κατι λαθος;

Να διαγράψω και τα αρχεια της wind που βρίσκονται στη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκαταστση το κλοκγουορκ,και μετα επελεξα να κανω εγκατάσταση απο την καρτα τη ρομ του xda,αφου τελειώνει και η εγκατάσταση μόλις κανω ρεμπουτ μου δειχνει ξανα την αρχικη οθόνη του ideos με το animation και μενει εκει,κανω κατι λαθος;

Να διαγράψω και τα αρχεια της wind που βρίσκονται στη συσκευή;

 

Βγαλε την μπαταρια για 10" και απο το recovery- > advanced, wipe Dalvik Cache.

 

Την 1η φορα που περνας την Rom μπορει να κανει λιγη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

τα αρχεια που βρίσκονται στη μνήμη του κινητου(wind)να τα αφήσω ή να τα διαγράψω;

 

Δεν χρειαζονται απ'οσο γνωροζω αλλα για παν ενδεχομενο τα ειχα κανει copy στο PC. Βεβαια μετα που περασα αλλη official rom δεν ειχε κατι αντιστοιχο, οποτε υποθετω οτι ειναι απλα το Branding της WIND.

Link to comment
Share on other sites

μου δινει μπλε οθονη τωρα οτι κι αν κανω..

Τωρα κατεβασα την 318 οφισιαλ και περναω τον φακελο dloadστην καρτα.

 

 

περασα τελικα την β318 και δουλευει κανονικα,παω ομως να περασω καστομ ρομ και μου λεει signature failed ή καπως ετσι,γιατι;

 

 

 

Η Β318 δεν γίνεται ρουτ;

που μπορω να βρω την αυθεντική ρομ;

Edited by aplostra
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται root, και εγώ αυτή έχω σαν βάση.

Πως κάνεις το root? Εγώ το είχα κάνει με το z4root νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται root, και εγώ αυτή έχω σαν βάση.

Πως κάνεις το root? Εγώ το είχα κάνει με το z4root νομίζω.

 

ναι με το Ζ4ρουτ το κανω,εβαλα μια παλιότερη ρομ και ολα οκ τωρα,αυτο που δε μπορω να καταλάβω ειναι γιατι οταν μπαίνω να κανω εγκατάσταση νεα ρομ,μου βγαζει το android recovery και οχι το κλοκγουορκ,με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω καστομ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με το root, μάλλον δεν είναι fully rooted. To είχα πάθει και εγώ πριν λιγο καιρό και το έλυσα χρησιμοποιώντας άλλη εφαρμογή για rooting(νομίζω χρησιμοποίησα το gingerbreak-1.20). Ανάλογα με την έκδοση της stock rom δε δουλεύουν σωστά όλες οι εφαρμογές για rooting, πχ το superboot από modaco δε δουλεύει στην b135.
Link to comment
Share on other sites

ναι με το Ζ4ρουτ το κανω,εβαλα μια παλιότερη ρομ και ολα οκ τωρα,αυτο που δε μπορω να καταλάβω ειναι γιατι οταν μπαίνω να κανω εγκατάσταση νεα ρομ,μου βγαζει το android recovery και οχι το κλοκγουορκ,με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω καστομ....

 

Νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με το root, μάλλον δεν είναι fully rooted. To είχα πάθει και εγώ πριν λιγο καιρό και το έλυσα χρησιμοποιώντας άλλη εφαρμογή για rooting(νομίζω χρησιμοποίησα το gingerbreak-1.20). Ανάλογα με την έκδοση της stock rom δε δουλεύουν σωστά όλες οι εφαρμογές για rooting, πχ το superboot από modaco δε δουλεύει στην b135.

 

βασικα λιγο ακυρο αυτο που λετε ισως?

τι σχεση εχει το root με το clockworkmod?

απλα το αλλαζει απο το pc αυτο μετονομαζοντας το recovery.img σε recovery.bak και βαζοντας το clockworkmod recovery με ονομα recovery.img στον ιδιο φακελο και μετα boot σε recovery mode και ολα οκ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγώ αυτό νόμιζα. Αλλά φαίνεται πως με κάποιο τρόπο το επηρεάζει. Αυτή ακριβώς τη διαδικασία είχα ακολουθήσει και εγώ(και την επανέλαβα αρκετές φορές), αλλά εξακολουθούσε να εμφανίζεται η εργοστασιακή recovery.img. Δεν ξέρω με ποιό τρόπο(και αν) συσχετίζεται, αλλά στην περίπτωσή μου τουλάχιστον, έτσι λύθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με το root, μάλλον δεν είναι fully rooted. To είχα πάθει και εγώ πριν λιγο καιρό και το έλυσα χρησιμοποιώντας άλλη εφαρμογή για rooting(νομίζω χρησιμοποίησα το gingerbreak-1.20). Ανάλογα με την έκδοση της stock rom δε δουλεύουν σωστά όλες οι εφαρμογές για rooting, πχ το superboot από modaco δε δουλεύει στην b135.

 

Το εχω κανει ρουτ κανονικα,παρ'αυτα δεν μπορω να μπω στο κλοκγουορκ με τπτ....με βγαζει συνεχεια στο αντροιντ ρεκαβερι οπου τροω ακυρο με τη ρομ λογω signature...Εν τω μεταξυ,καμια φορα παω να κανω εγκατάσταση καποιο πρόγραμμα και κολλάει στην εγκατάσταση,οταν βγαίνω κεντρικο μενου,δεν μπορω να εγκαταστήσω τπτ μετα και αν κανω επανεκκίνηση,δεν φορτώνει το λειτουργικό,κολλαει στην αρχικη οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγώ αυτό νόμιζα. Αλλά φαίνεται πως με κάποιο τρόπο το επηρεάζει. Αυτή ακριβώς τη διαδικασία είχα ακολουθήσει και εγώ(και την επανέλαβα αρκετές φορές), αλλά εξακολουθούσε να εμφανίζεται η εργοστασιακή recovery.img. Δεν ξέρω με ποιό τρόπο(και αν) συσχετίζεται, αλλά στην περίπτωσή μου τουλάχιστον, έτσι λύθηκε.

 

"πασο" τοτε :)

απλα δε νομιζω οτι μπορει να εχει σχεση ειδικα αν κανεις μετονομασια και μετα ειναι αλλο αρχειο μιας και απο εκει διαβαζει το recovery...

αλλα τελος παντων για να σου εχει τυχει κατι παραπανω θα ξερεις...:D

Link to comment
Share on other sites

βασικα λιγο ακυρο αυτο που λετε ισως?

τι σχεση εχει το root με το clockworkmod?

απλα το αλλαζει απο το pc αυτο μετονομαζοντας το recovery.img σε recovery.bak και βαζοντας το clockworkmod recovery με ονομα recovery.img στον ιδιο φακελο και μετα boot σε recovery mode και ολα οκ...

εχω μετονομασει το αρχειο σε μπακ και εχω αντιγραψει κανονικα αυτο του κλοκγουρκ στη μνημη του κινητου

Link to comment
Share on other sites

"πασο" τοτε :)

απλα δε νομιζω οτι μπορει να εχει σχεση ειδικα αν κανεις μετονομασια και μετα ειναι αλλο αρχειο μιας και απο εκει διαβαζει το recovery...

αλλα τελος παντων για να σου εχει τυχει κατι παραπανω θα ξερεις...:D

 

Έχω μια -ίσως- εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό. Η recovery.img είναι ένα συμπιεσμένο αρχείο, το οποίο περιέχει τα κατάλληλα αρχεία για να λειτουργήσει η recovery mode. Μπορεί να επιτρέπεται η αντιγραφή του αρχείου και επικάλυψη του original στο φάκελο που το περιέχει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αυτόματα αντικαθιστά την orginal recovery. Και αυτό γιατί η εικόνα αποσυμπιέζεται σε ένα ειδικό διαμέρισμα, στο οποίο αν το root δεν έχει γινει ολοκληρωμένα, πιθανόν δεν δίνονται τα κατάλληλα δικαιώματα εγγραφής, ώστε να αποσυμπιεστεί εκεί η custom recovery και να επικαλύψει τα αρχεία της ήδη υπάρχουσας.

Άρα ναι μεν έχει αντικατασταθεί η recovery.img σωστά, αλλά ποτέ δεν επιτρέπεται η αποσυμπίεσή της στο ειδικό διαμέρισμα, και έτσι εξακολουθεί να φορτώνεται η original.

 

Μόλις εμφανίστηκε ένα θέμα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1279608

που φαίνεται ότι ενισχύει αυτό που λέω.

Αναφέρεται ότι η recovery mode λειτουργεί παρότι έχει διαγραφεί εντελώς η recovery.img

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Να ρωτήσω κάτι γιατί χθες σταμάτησε να δουλεύει το κινητό (ήταν με FLB Custom ROM with Online Kitchen r7) και κάνει συνέχεια reboot.

 

Λέω να του περάσω custom rom από την αρχή, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα βήματα.

 

Με τα 2 πλήκτρα της φωνής και το κουμπί power το βάζω στην μωβ οθόνη. Το συνδέω στο PC και βλέπω ένα φάκελο image. Μέσα έχει ένα φάκελο cust_data και 5 αρχεία χύμα.

Ερώτηση 1η: Τον φάκελο cust_data που πιο μέσα έχει wind/gr/και άλλους φακέλους τον αφήνουμε ως έχει ή τον διαγράφουμε?

Ερώτηση 2η: Στον φάκελο image που προφανώς μας ενδιαφέρει ποια αρχεία πρέπει να αλλάξουν? Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει πως χρειάζεται το boot.img και το recovery.img

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...