Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω ιακοβε..Αν βαλω το αλλο zip που κανει μονο του partition χωρις να χασει τιποτα θα εχω λιγοτερο χωρο..??Να σου πω την αληθεια δεν θελω πανω απο 1γιγα τσαμπα θα το βαλω.......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω και εγώ να πειράξω λίγο το κινητό με κάποια custom rom αλλά είμαι νέος σε αυτά τα πράγματα

και δεν έχω ιδέα ποια να επιλέξω:confused:. Θέλω να είναι σταθερή, γρήγορη και να υποστηρίζει ελληνικά στο μενού.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια (και κάποιο link ίσως):)?

Έχω κάνει ήδη root στο κινητό μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά:happy:

 

EDIT: Α και αν γνωρίζετε κάποιον τρόπο για να κρατήσω ένα αντίγραφο από την original.

 

Από όσες έχω δοκιμάσει αυτή πιστεύω είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1149150

σε συνδυασμό με τον kernel του franko:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1166560

 

Όσον αφορά το backup της original, υπάρχει επιλογή στην custom recovery για backup της ρομ.

Πριν αλλάξεις ρομ πρώτα κάνεις ένα backup από recovery mode, μετά wipe data/cache και μετά εγκαθιστάς τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Guys, πόση ώρα θέλει να γίνει root με το z4root?? Γιατί εδώ κ 5 λεπτά είναι στη μπλε οθόνη... :wacko:
"Το λογικό πολλές φορές μας απατά,η συνείδηση όμως ποτέ" - Jean Jacques Rousseau
Link to comment
Share on other sites

Από όσες έχω δοκιμάσει αυτή πιστεύω είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1149150

σε συνδυασμό με τον kernel του franko:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1166560

 

Όσον αφορά το backup της original, υπάρχει επιλογή στην custom recovery για backup της ρομ.

Πριν αλλάξεις ρομ πρώτα κάνεις ένα backup από recovery mode, μετά wipe data/cache και μετά εγκαθιστάς τη ρομ.

Ευχαριστώ dancer_69.

Μπορείς να μου πεις πως περνάω τον kernel?

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που περνάς τη ρομ. Αφού ολοκληρωθεί η εκκίνηση της συσκευής με την oxygen, κάνεις επανεκκίνηση σε recovery και ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που εγκατέστησες το αρχείο της ρομ, εγκαθιστάς και το αρχείο του Κernel.
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειμαι καινουργιος χρηστης του κινιτου εχω μια απορια....Ολα καλα ολα ωραια, εχω τον συνδιασμο που προτεινει ο dancer αλλα το εχω στα 1.3ghz χρονισμενο και οταν ειμαι για κανα 10αλεπτο internet σηκωνει θερμοκρασια συγκεκριμενα (38-39 βαθμους) Εγω προσοπικα φοβαμαι να το ανεβασω ενα κλικ παραπανω.....Πρεπει να σηκωνει τοσο θερμοκρασια...???
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειμαι καινουργιος χρηστης του κινιτου εχω μια απορια....Ολα καλα ολα ωραια, εχω τον συνδιασμο που προτεινει ο dancer αλλα το εχω στα 1.3ghz χρονισμενο και οταν ειμαι για κανα 10αλεπτο internet σηκωνει θερμοκρασια συγκεκριμενα (38-39 βαθμους) Εγω προσοπικα φοβαμαι να το ανεβασω ενα κλικ παραπανω.....Πρεπει να σηκωνει τοσο θερμοκρασια...???

Δε νομίζω ότι έχει σχέση με τη συχνότητα η θερμοκρασία, εκτός αν τρέχεις κάποια βαριά εφαρμογή και ανεβαίνει. Και αυτό γιατί ο επεξεργαστής δεν είναι συνεχώς στα 1.3, αλλά αρκετά χαμηλότερα. Μέχρι 1.3 θα φτάσει αν κάποια εφαρμογή ζητήσει μεγαλύτερη ισχύ.

Θα δοκιμάσω πάντως και εγώ αυτή τη συχνότητα, να δω αν αυξάνεται η θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει για την 1.9.23:

http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?10105-MIUI-Greek-pack-for-various-devices

Πιθανόν να λειτουργεί και στη νεότερη έκδοση.

Αν θέλεις ενημερωμένη έκδοση του Language pack, θα πρέπει να ποστάρεις ένα Link με τα αντίστοιχα αρχεία από τη νεότερη ρομ στο παραπάνω θέμα και να ζητήσεις από τον finn να ενημερώσει το language pack.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατι εγινε στο κινιτο και εχασα την ελληνικη γλωσσα στο πληκτρολογιο των μηνυματων κτλ...Οχι στο μενου...Υπαρχει λυση...Επεισης μια ερωτηση....Υπαρχει screen protector γι'αυτο το κινιτο εδω στην αθηνα να βρω......??Μην μου πειτε απο ebay δεν εχω καρτα....!!!!!:p
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει για την 1.9.23:

http://forums.miuiandroid.com/showthread.php?10105-MIUI-Greek-pack-for-various-devices

Πιθανόν να λειτουργεί και στη νεότερη έκδοση.

Αν θέλεις ενημερωμένη έκδοση του Language pack, θα πρέπει να ποστάρεις ένα Link με τα αντίστοιχα αρχεία από τη νεότερη ρομ στο παραπάνω θέμα και να ζητήσεις από τον finn να ενημερώσει το language pack.

 

Όταν λες αρχεία εννοείς τις επιλογές που είναι αμετάφραστες φαντάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ τα αρχεία που βρίσκονται μεσα στο φάκελο /system/app, καθώς και το framework.res στο φάκελο /system/framework.

Αυτά όλα βρίσκονται μέσα στο zip της miui rom.

Δηλαδή εξάγεις το φάκελο app και το αρχειο framework.res από το zip της ρομ, φτιάχνεις ένα αρχείο zip με αυτά και το στέλνεις στον finn.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα παντως μπορει να εχει ενα πλεονεκτημα τωρα που το σκεφτομαι.

 

Εφοσων το τηλεφωνο ειναι ξεκλειδωμενο και απαξ βγουν καποια στιγμη απο τους developers custom roms

για το συγκεκριμενο τηλεφωνο, ειναι πιθανον με το περασμα διαφορων roms να μην χανεται η εγγυηση του!

 

Το λεω γιατι μια παρομοια πολιτικη ακολουθει και η google με το prime, δηλαδη δινει ξεκλειδωμενο τηλεφωνο που σημαινει

οτι αν σου χαλασει και τους εχεις περασμενη αλλη rom δεν χανεται η εγγυηση του.

Υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο και σε αυτο?

 

Να σβηστει αν γινεται γιατι μπερδευτηκα κ το εγραψα σε λαθος τοπικ!

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι επειγόντως βοήθειααααα !! Ξεκίνησα να κάνω Update σε oxygen και ενώ πιστευώ οτι τα έκανα ολα σωστά και ξεκίνησε η εγκατάσταση από το update.zip , έχει κολλήσει εδώ και 30 λεπτά στο "Replacing stock recovery with clockworkmod recovery .." . Tι εκνα λάθος και πως ξεκολάει;;;;;;;

 

χρειάζομαι επειγόντως βοήθειααααα !! Ξεκίνησα να κάνω Update σε oxygen και ενώ πιστευώ οτι τα έκανα ολα σωστά και ξεκίνησε η εγκατάσταση από το update.zip , έχει κολλήσει εδώ και 30 λεπτά στο "Replacing stock recovery with clockworkmod recovery .." . Tι εκνα λάθος και πως ξεκολάει;;;;;;;

 

Έπανέφερα το recovery menu του clockworkmod και επανεκίνησα το κινητο με reboot.. και το κινητό επανήλθε όπως πριν κανονικά. Επειδή όμως τρώγομαι μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;

 

ενέργειες που έχω κάνει:

1. Έχω ρουτάρει το κινητό με z4root

2. Mε το Titanium Backup έχω κρατήσει backup όλων των εφ/γων, ρυθμίσεων κλπ

3. Έχω κάνει και Flash ClockwordMod Recovery στο 5.0.2.6

 

Καμια ιδέα;

 

ΥΓ: Όπως καταλαβαίνετε είμαι ..και πολύ νέος στον χώρο του modding.

 

Ρε παιδια κατι εγινε στο κινιτο και εχασα την ελληνικη γλωσσα στο πληκτρολογιο των μηνυματων κτλ...Οχι στο μενου...Υπαρχει λυση...Επεισης μια ερωτηση....Υπαρχει screen protector γι'αυτο το κινιτο εδω στην αθηνα να βρω......??Μην μου πειτε απο ebay δεν εχω καρτα....!!!!!:p[/QUOTe]

 

αρκετά καλό screen protector είναι του easytechnology.gr το πήρα πριν 2 εβδομάδες απευθείας από το κατάστημα στην αγία βαρβάρα 3,90 ευρώ. Ούτε φούσκες ούτε πάρα πολλές δακτυλιές (σε σχέση με την γυμνη οθόνη) , καθαρίζει ευκολα με πετσετούλα. Καμμιά αλλοίωση στα χρώματα και στη φωτεινότητα

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να περασω την μαμα ρομ γιατι πρεπει να παω το τηλεφωνο για επισκευη, χαλασε η οθονη απο τη δεξια πλευρα και ''κανει'' κινηση προς τα αριστερα και απο την μπαρα του android επανω σπρωχνει και αυτη μεχρι το κεντρο της οθονης και γενικα κολλαει το συμπαν....

Ευχαριστω.

Καλημερα στα φιλαρακια!

Πληροφοριακά το τηλέφωνο ήρθε από σέρβις πριν δέκα ήμερες περίπου. Έγινε αλλαγή στο τζαμί αφής / πρόσοψη και είναι μια χαρά τώρα!

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με θέμα εγγύησης χάρη στη βοήθεια σας που το έκανα πάλι μαμά.

Κόστος = χωρίς χρέωση!

Ευχαριστώ και πάλι!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα! εχω παθει πλακα με την διαρκεια της μπαταριας (cyanogenmod 7 ) απο 100% φορτιση εβαλα 3 ταινιες κ μαντεψτε δεν εκλεισε ειχα στο τελος 8%:D το κινητακι πραγματικα για τα λεφτα του ειναι super!
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Από χθες που προσπαθώ να αναβαθμιστώ σε oxygen συναντάω εμπόδια.. Χθες, αν και είχα φλασάρει το recovery και έλεγε στο ClockworkMod : Current recovery- ClockworkMod 5.0.2.6 όταν πατουσα VOL +, power on εμφανιζόταν το stock recovery του froyo το "Android Recovery 3e" . Σήμερα αποφάσισα να μπω στο bootloader; (ετσι νομίζω λέγεται κουμπια VOL +, VOL -, power on) και αφου μου έβγαλε ροζ οθόνη σύνδεσα το κινητό με τον Η/Υ με usb καλώδιο και αντέγραψα το "Perfect Recovery 4.0.0.5 by Genokolar" στον φάκελο του συστήματος cust_backup. Μόλις άνοιξα το κινητο μπήκε πράγματι στο Recovery 4.0.0.5 (πορτοκαλί γράμματα) και μου εμφάνισε τις γνωστες επιλογές . Επέλεξα το update zip file from sdcard αλλά και το install αλλά μολις τα πατούσα με πήγαινε στο recovery του ClockworkMod 5.0.2.6 με τα μπλε γράμματα. Και εκει μετά πάλι update και install και τίποτα δεν γίνεται. Το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι ένα backup όλου του συστήματος. Καμια, ιδέα ρε παιδια; Κοντεύω να τα παρατήσω.. Μήπως φταέι το zip του oxygen (corrupted); Να δοκιμάσω κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμέ root και έχω μια παλιά kermel, μέσα. Θέλω να αναβαθμίσω σε κάποια καινούργια και έχω κάποια ερωτήματα.

1. Θα χάσω της επαφές μου?

2. Με τα προγράμματα μου τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμέ root και έχω μια παλιά kermel, μέσα. Θέλω να αναβαθμίσω σε κάποια καινούργια και έχω κάποια ερωτήματα.

1. Θα χάσω της επαφές μου?

2. Με τα προγράμματα μου τι γίνεται?

 

Τις επαφες οπως και τα προγραμματα μπορεις να τα παρεις backup με το Titanium Backup.

 

Τις επαφες τισ συγχρονιζεις και με το Google Sync.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες που προσπαθώ να αναβαθμιστώ σε oxygen συναντάω εμπόδια.. Χθες, αν και είχα φλασάρει το recovery και έλεγε στο ClockworkMod : Current recovery- ClockworkMod 5.0.2.6 όταν πατουσα VOL +, power on εμφανιζόταν το stock recovery του froyo το "Android Recovery 3e" . Σήμερα αποφάσισα να μπω στο bootloader; (ετσι νομίζω λέγεται κουμπια VOL +, VOL -, power on) και αφου μου έβγαλε ροζ οθόνη σύνδεσα το κινητό με τον Η/Υ με usb καλώδιο και αντέγραψα το "Perfect Recovery 4.0.0.5 by Genokolar" στον φάκελο του συστήματος cust_backup. Μόλις άνοιξα το κινητο μπήκε πράγματι στο Recovery 4.0.0.5 (πορτοκαλί γράμματα) και μου εμφάνισε τις γνωστες επιλογές . Επέλεξα το update zip file from sdcard αλλά και το install αλλά μολις τα πατούσα με πήγαινε στο recovery του ClockworkMod 5.0.2.6 με τα μπλε γράμματα. Και εκει μετά πάλι update και install και τίποτα δεν γίνεται. Το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι ένα backup όλου του συστήματος. Καμια, ιδέα ρε παιδια; Κοντεύω να τα παρατήσω.. Μήπως φταέι το zip του oxygen (corrupted); Να δοκιμάσω κάτι άλλο;

 

Tο recovery.img που κατεβαζεις το αντιγραφεις στο φακελο που εχει ηδη ενα recovery.img ( δεν θυμαμαι ακριβως σε ποιο φακελο)

Απο εκει κ περα φλασαρεις το .zip απο το recovery.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω,, αξιζει να παω σε αλλη rom εκτός απο την original? να περιμενω να γινει το update απο την εταιρεια? κερδιζουμε τιποτα σημαντικο? αν ναι πια ειναι η προταση σας? Edited by SYZo
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω,, αξιζει να παω σε αλλη rom εκτός απο την original? να περιμενω να γινει το update απο την εταιρεια? κερδιζουμε τιποτα σημαντικο? αν ναι πια ειναι η προταση σας?

 

Εγω προσωπικα του εχω περασει δυο rom (B160 και τωρα cm7) μεχρι στιγμης και δεν ειχα καποιο προβλημα.

 

Πιστευω ειναι καλο να εξοικειωθεις λιγακι με το περασμα των roms ωστε ανα πασα στιγμη οτι και αν γινει να υπαρχει καποια λυση.

Καλο θα ηταν να περιμενεις απο την αλλη μερια γιατι μεσα στον μηνα υποτιθεται οτι ερχεται η επισημη απο την εταιρια, οποτε

αραξε λιγο ακομη.

Αν και απο οτι εχω διαβασει κατα καιρους στα android το θεμα των αναβαθμισεων ειναι λιγακι περιεργη υποθεση,δηλαδη σου υποσχοντε αναβαθμισεις και μπορει να μην ερθουν ποτε!!

 

Οποτε περιμενε λιγο ακομα και μετα αν δεν βαστιεσαι πειραματισου, δε χανεις τιποτα!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Tο recovery.img που κατεβαζεις το αντιγραφεις στο φακελο που εχει ηδη ενα recovery.img ( δεν θυμαμαι ακριβως σε ποιο φακελο)

Απο εκει κ περα φλασαρεις το .zip απο το recovery.

 

επιτέλους τα καταφερα .. Έκανα εγκατάσταση το oxygen. Έφταιγε το ότι έκανα rename το zip του oxygen που κατέβαζα .. ο νέος !!

 

Εντυπώσεις: Άλλο κινητό , τώρα καταλαβαίνω τι εστί αναβάθμιση σε 2.3.5, 1000 Μhz και Quadrant score 1866. Το μόνο που πρέπει να συνηθίσω είναι τα αγγλικά (no problem) και η μη υποστήριξη της εσωτερικής sd card.. ;Έχει βρει κανείς τον τρόπο για να γίνει mount η εσωτερική κάρτα;

 

Εγω προσωπικα του εχω περασει δυο rom (B160 και τωρα cm7) μεχρι στιγμης και δεν ειχα καποιο προβλημα.

 

Πιστευω ειναι καλο να εξοικειωθεις λιγακι με το περασμα των roms ωστε ανα πασα στιγμη οτι και αν γινει να υπαρχει καποια λυση.

Καλο θα ηταν να περιμενεις απο την αλλη μερια γιατι μεσα στον μηνα υποτιθεται οτι ερχεται η επισημη απο την εταιρια, οποτε

αραξε λιγο ακομη.

Αν και απο οτι εχω διαβασει κατα καιρους στα android το θεμα των αναβαθμισεων ειναι λιγακι περιεργη υποθεση,δηλαδη σου υποσχοντε αναβαθμισεις και μπορει να μην ερθουν ποτε!!

 

Οποτε περιμενε λιγο ακομα και μετα αν δεν βαστιεσαι πειραματισου, δε χανεις τιποτα!

 

Βαιος, ποια είναι καλύτερη από τις 2 ρομ;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Βαιος, ποια είναι καλύτερη από τις 2 ρομ;

 

 

Μεχρι στιγμης θεωρω οτι η cm 7 ειναι καλυτερη απο αυτην που ειχα πριν!

Για τις αλλες δε ξερω ,γιατι δεν τις εχω δοκιμασει

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...