Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την custom rom που είχες πως την έβαλες?

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η διαδικασία συνήθως είναι η ίδια.

Πρώτα απ' όλα από τη στιγμή που έχεις custom rom το πιθανότερο είναι να έχεις και custom recovery.img. Οπότε κάνε εκκίνηση της συσκευής με το συνδυασμό των πλήκτρων Power και vol+(έτσι μπαίνεις σε recovery mode). Αν στην οθόνη που εμφανίζεται είναι κάπως έτσι:

http://cloud.addictivetips.com/wp-content/uploads/2011/03/ClockworkMod-Recovery-3.png

και υπάρχουν οι επιλογές install zip from sdcard, apply update from sdcard... τότε μπορείς, αφού πρώτα αντιγράψεις κάπου στην εξωτερική sd το αρχείο zip της custom rom που θέλεις να βάλεις, να το επιλέξεις και εγκαταστήσεις μέσω της επιλογής install zip from sd card.

Στη recovery mode με τα κουμπία έντασης ήχου μπορείς να περιηγηθείς στις διαθέσιμες επιλογές, με το search ή το power να επιλέξεις, και με το back να επιστρέψεις στην προηγούμενη οθόνη.

Πριν εγκαταστήσεις τη ρομ θα πρέπει να κάνεις wipe data/factory reset και wipe cache.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για οσους εχουν CM7 η τελευταια που βγηκε χτες, δειχνει να τα πηγαινει αρκετα καλα στο video recording περαν του changelog που εχει ηδη βγαλει ο Geno :)
Link to comment
Share on other sites

Την custom rom που είχες πως την έβαλες?

Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η διαδικασία συνήθως είναι η ίδια.

Πρώτα απ' όλα από τη στιγμή που έχεις custom rom το πιθανότερο είναι να έχεις και custom recovery.img. Οπότε κάνε εκκίνηση της συσκευής με το συνδυασμό των πλήκτρων Power και vol+(έτσι μπαίνεις σε recovery mode). Αν στην οθόνη που εμφανίζεται είναι κάπως έτσι:

http://cloud.addictivetips.com/wp-content/uploads/2011/03/ClockworkMod-Recovery-3.png

και υπάρχουν οι επιλογές install zip from sdcard, apply update from sdcard... τότε μπορείς, αφού πρώτα αντιγράψεις κάπου στην εξωτερική sd το αρχείο zip της custom rom που θέλεις να βάλεις, να το επιλέξεις και εγκαταστήσεις μέσω της επιλογής install zip from sd card.

Στη recovery mode με τα κουμπία έντασης ήχου μπορείς να περιηγηθείς στις διαθέσιμες επιλογές, με το search ή το power να επιλέξεις, και με το back να επιστρέψεις στην προηγούμενη οθόνη.

Πριν εγκαταστήσεις τη ρομ θα πρέπει να κάνεις wipe data/factory reset και wipe cache.

 

Την προηγούμενη custom rom την έβαλα με τις οδηγίες από το forum.

Απλά ήθελα να ξέρω εάν χρειάζεται ο φάκελος cust_data γιατί φαίνεται να έχει αρχεία της Wind.

 

Είχα το recovery.img από το Perfect Recovery 4.0.0.5 by Genokolar

Τώρα κατέβασα το recovery_en_2.img από το CMW-based Recovery 4.0.1.5 και ήθελε μετονομασία σε recovery.img

Αυτό που δε ξέρω ακριβώς είναι πόσα διαφορετικά αρχεία recovery.img υπάρχουν και τι δουλειά κάνει το αρχείο recovery.img.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα περναω custom rom στο κινητο π.χ την τελευταια του cm7(2.3.5) ολα καλα την στηνω στα μετρα μου λειτουργικοτατη αλλα αυτο το market τρωει ενα κολλημα δεν λεει να κατεβασει με τιποτα λεει ληψη και κολλαει εκει... καμια ιδεα κανεις ? εχω κανει φυσικα και εκαθαρισει δεδομενων και αναγκαστικο κλεισιμο....
Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα με το μάρκετ όταν δοκίμαζα τη cm7. Τότε το είχα αντικαταστήσει με αυτό της Miui rom.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει κατι αλλο!

Εχω βαλει την custom rom που ειναι βασισμενη στην froyo (B160) και πιο συγκεκριμενα αυτη που εχουμε στην πρωτη σελιδα του thread με τις οδηγιες! Επειδη μεσα στον φακελο cust εχω και τα δυο αρχεια img και αυτο που μετονομασα σε bak αλλα και αυτο που κατεβασα δεν εχω καταλαβει τελικα αν πρεπει να εχω και τα δυο μεσα η μονο αυτο που κατεβασα!

Σε περιπτωση που θελω να βαλω μια αλλη rom για να αλλαξω το recovery (γιατι τωρα εχω το 3 σε περιπτωση που χρειαστει το 4), ποιο απο τα δυο αρχειακια θα μετονομασω?

Αυτο που κατεβασα και εβαλα στον φακελο η αυτο που μετονομασα και εκεινο που εβαλα τοτε απλα να το πεταξω?

Αν φυσικα χρειαζεται να εχω κ τα δυο μεσα.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα με το μάρκετ όταν δοκίμαζα τη cm7. Τότε το είχα αντικαταστήσει με αυτό της Miui rom.

αξιζει δηλαδη να βαλω την miui?

Link to comment
Share on other sites

Η miui είναι καλή, αλλά αδειάζει γρηγορότερα την μπαταρία. Στη δική μου περίπτωση κρατάει 1 μέρα λιγότερο από την oxygen. Αρκετοί βέβαια λένε ότι δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα. Η mioui είναι πολύ διαφορετική από τις άλλες ρομ που κυκλοφορούν πάντως και αξίζει να τη δοκιμάσεις.

Εγώ βέβαια, αναφερόμουν στην εφαρμογή του μάρκετ μόνο(vending.apk). Εννοούσα να παρεις το αρχείο αυτό από τη miui(βρίσκεται στο φάκελο /system/app) και να το αντιγράψεις στον αντίστοιχο φάκελο της συσκευής σου, και έτσι να αντικαταστήσεις αυτό που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα την νέα CM7 και τον τελευταίο kernel.

Δεν βλέπω όμως πουθενά δυνατότητα συγχρονισμού των επαφών gmail, ούτε καν gmail.

Link to comment
Share on other sites

Στη cm7 χρειάζεται να εγκατασταθεί το gapps(είναι οι εφαρμογές της google) ξεχωριστά. Εκεί που κατέβασες τη ρομ υπάρχει σύνδεσμος για τη λήψη του.
Link to comment
Share on other sites

Στη cm7 χρειάζεται να εγκατασταθεί το gapps(είναι οι εφαρμογές της google) ξεχωριστά. Εκεί που κατέβασες τη ρομ υπάρχει σύνδεσμος για τη λήψη του.

 

Ευχαριστώ πολύ, τελικά όλα καλά.

Κατέβασα ένα αρχείο gapps, αλλά δεν δούλεψε, το δεύτερο που κατέβασα έκανε δουλειά.

Αντικειμενικά οι εφαρμογές της Google που δεν υπάρχουν προεγκατεστημένες στο CM7 είναι λίγο ταλαιπωρία, αν και εξηγούν πως είναι θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους! έχω ένα χ5 που φοράει μία custom rom (2.3.5 oxyzen) αλλά πρέπει να το γυρίσω στην official... Δεν έχω κρατημένα τίποτα στην κάρτα. Πως μπορώ να το επαναφέρω στην τελευταία official? Αν υπήρχε ένας οδηγός...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει κατι αλλο!

Εχω βαλει την custom rom που ειναι βασισμενη στην froyo (B160) και πιο συγκεκριμενα αυτη που εχουμε στην πρωτη σελιδα του thread με τις οδηγιες! Επειδη μεσα στον φακελο cust εχω και τα δυο αρχεια img και αυτο που μετονομασα σε bak αλλα και αυτο που κατεβασα δεν εχω καταλαβει τελικα αν πρεπει να εχω και τα δυο μεσα η μονο αυτο που κατεβασα!

Σε περιπτωση που θελω να βαλω μια αλλη rom για να αλλαξω το recovery (γιατι τωρα εχω το 3 σε περιπτωση που χρειαστει το 4), ποιο απο τα δυο αρχειακια θα μετονομασω?

Αυτο που κατεβασα και εβαλα στον φακελο η αυτο που μετονομασα και εκεινο που εβαλα τοτε απλα να το πεταξω?

Αν φυσικα χρειαζεται να εχω κ τα δυο μεσα.

 

το recovery.bak ειναι το "μαμα" που εχει το κινητο και απο την ωρα που το εχεις μετονομασει σε .bak ειναι σαν να μην υπαρχει...

για σιγουρια μηπως και το χρειαστεις καποια στιγμη (ασχετως αν ολο και καποιος θα το ανεβασει αν το ζητησεις) καντο ενα copy καπου στον υπολογιστη σου και κρατα το...

στο κινητο σου το recovery που λειτουργει ειναι αυτο που εχει ονομασια recovery.img αρα προσεχεις παντα να εχεις αυτο που θες μεσα σαυτο το φακελο ονομασμενο ετσι (ασχετως με το ονομα μπορει να το κατεβεσες - πχ : recovery-mitsos.img)

 

αν θες να βαλεις αλλο recovery το μονο που θα κανεις ειναι να μετονομασεις αυτο που ειναι ηδη στο φακελο σε αλλο (πχ : recovery2.bak) και μετα να κανεις copy το recovery που θες να βαλεις και να το μετονομασεις (οπως και αν ειναι ηδη ονομασμενο) σε recovery.img...

 

χρειαζεται παντα να εχεις ενα recovery.img μεσα στο φακελο και τα υπολοιπα τα κανεις οτι θες με λιγα λογια...

 

ελπιζω να στα ξεκαθαρισα λιγακι...

 

Την προηγούμενη custom rom την έβαλα με τις οδηγίες από το forum.

Απλά ήθελα να ξέρω εάν χρειάζεται ο φάκελος cust_data γιατί φαίνεται να έχει αρχεία της Wind.

 

Είχα το recovery.img από το Perfect Recovery 4.0.0.5 by Genokolar

Τώρα κατέβασα το recovery_en_2.img από το CMW-based Recovery 4.0.1.5 και ήθελε μετονομασία σε recovery.img

Αυτό που δε ξέρω ακριβώς είναι πόσα διαφορετικά αρχεία recovery.img υπάρχουν και τι δουλειά κάνει το αρχείο recovery.img.

 

κοιτα τα παραπανω και πιστευω καλυπτεσαι...

επιπλεον να σε ενημερωσω οτι recovery.img Μπορει να κυκλοφορουν πολλα αλλα παντα πρεπει να βαλεις αυτο που ειναι για το κινητο μας και παντα πρεπει να υπαρχει ενα αρχειο οπως ειπα παραπανω στο φακελο αυτο με ονομα recovery.img...

 

οτιδηποτε αλλο ρωτας αν δε καταλαβες...

Edited by nothing
Link to comment
Share on other sites

το recovery.bak ειναι το "μαμα" που εχει το κινητο και απο την ωρα που το εχεις μετονομασει σε .bak ειναι σαν να μην υπαρχει...

για σιγουρια μηπως και το χρειαστεις καποια στιγμη (ασχετως αν ολο και καποιος θα το ανεβασει αν το ζητησεις) καντο ενα copy καπου στον υπολογιστη σου και κρατα το...

στο κινητο σου το recovery που λειτουργει ειναι αυτο που εχει ονομασια recovery.img αρα προσεχεις παντα να εχεις αυτο που θες μεσα σαυτο το φακελο ονομασμενο ετσι (ασχετως με το ονομα μπορει να το κατεβεσες - πχ : recovery-mitsos.img)

 

αν θες να βαλεις αλλο recovery το μονο που θα κανεις ειναι να μετονομασεις αυτο που ειναι ηδη στο φακελο σε αλλο (πχ : recovery2.bak) και μετα να κανεις copy το recovery που θες να βαλεις και να το μετονομασεις (οπως και αν ειναι ηδη ονομασμενο) σε recovery.img...

 

χρειαζεται παντα να εχεις ενα recovery.img μεσα στο φακελο και τα υπολοιπα τα κανεις οτι θες με λιγα λογια...

 

ελπιζω να στα ξεκαθαρισα λιγακι...

 

Οποτε το recovery.img που κατεβασα και εβαλα εγω στον φακελο ειναι περιττο!

Επομενως αντικαθιστω το recovery 3 και βαζω το 4 σε περιπτωση που καποια αλλη rom θελει αυτο.

Με λιγα λογια θα εχω το μαμα και το recovery 4 μεσα στο φακελο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο πρέπει να υπάρχει ένα recovery.img. Όλα τα άλλα(τα μετονομασμένα) είναι απλά αντίγραφα ασφαλείας. Δηλαδή, σε περίπτωση που δε λειτουργήσει αυτό που έβαλες, το διαγράφεις, μετονομάζεις το αντίγραφο ασφαλείας σε recovery.img και επανέρχεσαι στην προηγούμενη κατάσταση.

Δε χρειάζεται κάν να βρίσκονται στον φάκελο αυτόν. Μπορείς να τα φυλάς σε κάποιο φάκελο στην sd ή στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το recovery.img που κατεβασα και εβαλα εγω στον φακελο ειναι περιττο!

Επομενως αντικαθιστω το recovery 3 και βαζω το 4 σε περιπτωση που καποια αλλη rom θελει αυτο.

Με λιγα λογια θα εχω το μαμα και το recovery 4 μεσα στο φακελο.

 

χρειαζεται παντα να εχεις ενα recovery.img μεσα στο φακελο και τα υπολοιπα τα κανεις οτι θες με λιγα λογια...

 

οπως ειπε και ο dancer_69...

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να κρατησω τη B162 για ενα διαστημα και προσπαθω να κανω root αλλα δεν τα καταφερνω, προσπαθησα με z4root και super1click δεν γινετε τιποτα επισης και το μαρκετ v3.1.5 μου κανει συνεχεια FC.

Εχει καταφερει καποιος απο σας να κανει ροοτ την B162? αν ναι με ποιο τροπο?

 

Edit: Το εκανα τελικα root με το Ginger Break v1.20, παραμενει ομος το προβλημα με το Market δεν ανοιγει με τιποτα μου πεταει Force Close συνεχεια. Καποια βοηθεια?

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

Στο φάκελο πρέπει να υπάρχει ένα recovery.img. Όλα τα άλλα(τα μετονομασμένα) είναι απλά αντίγραφα ασφαλείας. Δηλαδή, σε περίπτωση που δε λειτουργήσει αυτό που έβαλες, το διαγράφεις, μετονομάζεις το αντίγραφο ασφαλείας σε recovery.img και επανέρχεσαι στην προηγούμενη κατάσταση.

Δε χρειάζεται κάν να βρίσκονται στον φάκελο αυτόν. Μπορείς να τα φυλάς σε κάποιο φάκελο στην sd ή στο pc.

 

ευχαριστω φιλε καθε πληροφορια δεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Η miui είναι καλή, αλλά αδειάζει γρηγορότερα την μπαταρία. Στη δική μου περίπτωση κρατάει 1 μέρα λιγότερο από την oxygen. Αρκετοί βέβαια λένε ότι δεν έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα. Η mioui είναι πολύ διαφορετική από τις άλλες ρομ που κυκλοφορούν πάντως και αξίζει να τη δοκιμάσεις.

Εγώ βέβαια, αναφερόμουν στην εφαρμογή του μάρκετ μόνο(vending.apk). Εννοούσα να παρεις το αρχείο αυτό από τη miui(βρίσκεται στο φάκελο /system/app) και να το αντιγράψεις στον αντίστοιχο φάκελο της συσκευής σου, και έτσι να αντικαταστήσεις αυτό που υπάρχει.

 

ευχαριστω φιλε μου δεν το ειχα καταλαβει...παντος την περασα(miui rom) αλλα η ελλειψη ελληνικων κ το τελειως διαφορετικο καλουπι δεν με ενθουσιασαν ιδιαιτερα ....δοκιμαζω κ αυτο που μου ειπες γιατι ειμαι κολλημενος με την cm7...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια την τριτη θα ειμαι κατοχος του εν λογο κινιτου....Θα ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος rom\kernel για το συγκεκριμενο κινιτο γιατι μεχρι την 20 σελιδα αντεξα να διαβασω και δεν μπορω να ξαναμπαινω στην διαδικασια να διαβασω και τα υπολοιπα....:O .....Απ'οτι καταλαβα το φλασαρισμα γινεται μεσω zip....Ευχαριστω προκαταβολικα....

υγ.Απλα εφυγα απο το galaxy3 και ξερω τι να χρησιμοποιω και τι οχι και εδω εχω χασει λιιιγο τον μπουσουλα........:D

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω oxygen r2a με franco kernel 24-9 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

τρεχει στα 1γιγα , πιο γρηγορο , κραταει πολυ παραπανω η μπαταρια απο την εργοστασιακη (135) παρολο που ειναι overclocked.

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος

 

το φλασαρισμα γινεται μεσω clockworkmod.που φλασαρει τα zip οπως λες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ειναι επισης και η CM7 με το franco kernel (latest), Πολυ καλη διαχειρηση μπαταριαςμ ακομα και 1.6Ghz που το εχω και φυσικα παρα πολυ γρηγορο :)
Link to comment
Share on other sites

ολες οι rom, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων εχουν ολες τις γλωσσες. Ισως χρειαστει να περασει καποιο ελληνικο keyboard ή/και καποια εφαρμογη, για 160 χαρακτηρες στα sms.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να σας ρωτήσω, η Oxygen, η CM7 έχουν ελληνικό μενού, ελληνικά στα SMS, επαφές;

 

 

εχουν ελληνικα αλλα για ελληνικο πληκτρολογιο οχι.

περασα ομως το αρχικο της wind που ειχε μεσα.το touchpal με ελληνικο dictionary.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...