Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά miui ή CM7? Η miui υποστιρίζει Ελληνικό Menu και εμφανίζει Ad-Hoc δίκτυα όπως η CM 7?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://code.google.com/p/u8800-cm7/downloads/list

παιδια σε αυτο το λινκ κατεβαζω την ρομ με καταληξη en.zip ή cn.zip?τι διαφορες εχουν?και το 1ο αρχειο gapps τι ειναι και που χρησιμευει?

Link to comment
Share on other sites

Η cn είναι κινέζικα, οπότε μάλλον την en πρέπει να κατεβάσεις(εκεί θα πρέπει να εμπεριέχονται και οι άλλες γλώσσες).

Το gapps είναι οι εφαρμογές της google οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στις cm roms και πρέπει να εγκατασταθούν ξεχωριστά. Χρειάζονται για να μπορείς να συνδεθείς στον λογαριασμό gmail, περιέχουν το market και άλλες βασικές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Η cn είναι κινέζικα, οπότε μάλλον την en πρέπει να κατεβάσεις(εκεί θα πρέπει να εμπεριέχονται και οι άλλες γλώσσες).

Το gapps είναι οι εφαρμογές της google οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στις cm roms και πρέπει να εγκατασταθούν ξεχωριστά. Χρειάζονται για να μπορείς να συνδεθείς στον λογαριασμό gmail, περιέχουν το market και άλλες βασικές εφαρμογές.

 

Ευχαριστω πολυ :) Περασα την ρομ αλλα τωρα δεν μπορω να ενεργοποιησω την καρτα sd για να την βλεπει το pc σαν συσκευη αποθηκευσης οταν συνδεω το τηλεφωνο.τι πρεπει να πατησω?

 

Edit:Τελικα επανεκκινηση και τωρα ειναι οκ!

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

οδηγιες για το περασμα rom's etc http://android.modaco.com/topic/341011-ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/

 

αν δεν το εκανες οπως λεει εκει τοτε καντα παλι ολα απο την αρχη αλλιως ισως εχεις προβληματα και δυσλειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι.....Παντως να πω την αληθεια πως εχω ενα κολλημα με το overclock και θελω να το ανεβασω (βρασω:lol:) λιγο περαν του 1ghz ειναι καθαρα για ψυχολογικους λογους απο οταν ειχα το galaxy3 στα 1366...Αυτο που εχω δει ειναι σε αυτο το λιγο που ψαχνομαι μεχρι να το παρω ειναι πως η oxygen ειναι απο τις καλυτερες και η cm7 ειναι σε καποιο σημειο πιο ελλειπης (δεν θυμαμαι σε τι ακριβως).....
Link to comment
Share on other sites

Παντως η CM7 μετα απο 1.5 βδομαδα χρησης μου φανηκε πολυ καλη, γρηγορη και σταθερη.

Ακομα και στα 800MHz το λειτουργικο με πολλα εφε (μεσω του go launcher) παει σφαιρα, 8/10 παιχνιδια τρεχουν αψογα ακομα και τα tegra only, καποια μου εβγαζαν σφαλματα (μπορει να φταιει και η εκδοση που κατεβασα) και ενα συγκεκριμενο (fast5) κολαγε απιστευτα και το κινητο εκανε reboot μονο του, μαλιστα ηταν η μονη φορα που το κινητο εκανε reboot. Απο εφαρμογες οτι δοκιμασα δεν μου παρουσιασε κατι το περιεργο και στον browser δεν ειχα κοληματα και κρασαρισματα.

 

Πολυ καλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω την miui και δεν ανοίγει το κινητό, εμφανίζει την boot screen της CM 7 και μαυρίζει οθόνη . Έχω κάνει Wipe DATA/Cache αλλά πάλι το ίδιο! :wacko: Καμιά λύση?

Και κάτι τελευταίο σχετικά με την μπαταρία, δεν κρατάει καθόλου μέσα σε μισή ώρα χωρίς να έχω πειράξει το κινητό πέφτει κατα 10%! Πότε να κάνω Wipe Battery Stats, όταν είναι κάτω από 5% ή όταν είναι φορτισμένη?

Link to comment
Share on other sites

Οταν κολαει στην bootscreen βγαλε και την μπαταρια για 10" εκτος απο το κανεις wipe Dalvik Cache

 

Θα το δοκιμάσω και αυτό. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κ γω εχθες την cm7 με τον τελευταιο kernel κ την βοηθεια του iakoboos7!

Καταπληκτικη rom πολυ σταθερη απο οτι ειδα κ προσωπικα την προτεινω σε ολους!!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα σημαντικο μειον στην CM7, ο ηχος στα ακουστικα ειναι κακος και μαλλον φταιει ο dsp manager που ειναι για κλαματα, διμιουργει θορυβο και τα εφε δεν ειναι καθολου καλα. Η official rom ειχε πολυ καλυτερο ηχο και καλυτερα ηχητικα εφε οπως SRS wow hd.

 

Υπαρχει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

γενικα ο dsp manager εχει τα προβληματακια του... (force closes etc) μην τον χρησιμοποιεις καλυτερα... δεν ειναι απολυτα stable η cm7 αλλα ειναι σε αρκετα καλο επιπεδο που φτανει για καθημερινη χρηση ΧΑΛΑΡΑ.

σχετικα με την ποιοτιτα ηχου στα ακουστικα: επειδη μολις το δοκιμασα το θεμα ειναι οτι εχει υπερβολικα δυνατο ηχο στα ακουστικα (πιο δυνατο απο οτι με οποιαδηποτε froyo rom), παραπανω απο οτι "αντεχει" (τα ακουστικα η συσκευη.. δεν ξερω θα σε γελασω) και παραπανω απο οτι ηταν με την froyo που ειχα πριν, εχε το 2 κλικ πριν το maximum μεχρι εκει ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

γενικα ο dsp manager εχει τα προβληματακια του... (force closes etc) μην τον χρησιμοποιεις καλυτερα... δεν ειναι απολυτα stable η cm7 αλλα ειναι σε αρκετα καλο επιπεδο που φτανει για καθημερινη χρηση ΧΑΛΑΡΑ.

σχετικα με την ποιοτιτα ηχου στα ακουστικα: επειδη μολις το δοκιμασα το θεμα ειναι οτι εχει υπερβολικα δυνατο ηχο στα ακουστικα (πιο δυνατο απο οτι με οποιαδηποτε froyo rom), παραπανω απο οτι "αντεχει" (τα ακουστικα η συσκευη.. δεν ξερω θα σε γελασω) και παραπανω απο οτι ηταν με την froyo που ειχα πριν, εχε το 2 κλικ πριν το maximum μεχρι εκει ειναι μια χαρα!

 

Υπαρχει τροπος να τον σουταρουμε και να περασουμε αλλο dsp manager με διαφορετικα εφε? Χωρις τον dsp manager περα απο τον δυνατο ηχο, δεν υπαρχει προβλημα, αλλα δεν συγκρινεται ο ηχος με την official rom και ενεργοποιημενα τα εφε που ειχε.

Link to comment
Share on other sites

καντον freeze με το titanium και μετα εγκατεστησε καποιον αλλο dsp/audio manager και δες πως παει, το market εχει αρκετα.
Link to comment
Share on other sites

γενικα ο dsp manager εχει τα προβληματακια του... (force closes etc) μην τον χρησιμοποιεις καλυτερα... δεν ειναι απολυτα stable η cm7 αλλα ειναι σε αρκετα καλο επιπεδο που φτανει για καθημερινη χρηση ΧΑΛΑΡΑ.

σχετικα με την ποιοτιτα ηχου στα ακουστικα: επειδη μολις το δοκιμασα το θεμα ειναι οτι εχει υπερβολικα δυνατο ηχο στα ακουστικα (πιο δυνατο απο οτι με οποιαδηποτε froyo rom), παραπανω απο οτι "αντεχει" (τα ακουστικα η συσκευη.. δεν ξερω θα σε γελασω) και παραπανω απο οτι ηταν με την froyo που ειχα πριν, εχε το 2 κλικ πριν το maximum μεχρι εκει ειναι μια χαρα!

 

Εννοεις να το εχουμε στο moderate?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι υπαρχει moderate? εννοω 2 κλικ κατω απο το τερμα που φτανει η ενταση....

 

Για το dsp manager ελεγα στο select effect strenght.

Εσυ που ακριβως λες οτι πρεπει να εχουμε την ενταση λιγοτερο,στις ρυθμισεις?

Επισης επειδη εβαλα για ευκολια το no frills ωστε να μην ψαχνω συνεχεια στις ρυθμισεις σε τι συχνοτητες να ρυθμιζω

το cpu σε τι Ι/Ο να το εχω τωρα που εχει πιο πολλες επιλογες?

Noop,bfg,vr η sio?

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

sio ειναι το καλυτερο (γιαυτο και το διαλεξε ο franco).

 

ααα δεν καταλαβα οτι λες για το dsp manager, sorry, αυτο το εχω εντελως κλειστο, εγω εννουσα την ενταστη γενικος (+ - volume buttons)... (γενικα δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου το dsp manager).

 

δεν χρειαζεται να τρεχεις στις ρυθμησεις η να χρησιμοποιείς το no frills... πατα στο set on boot στις ρυθμησεις της cyanogen.

Link to comment
Share on other sites

sio ειναι το καλυτερο (γιαυτο και το διαλεξε ο franco).

 

ααα δεν καταλαβα οτι λες για το dsp manager, sorry, αυτο το εχω εντελως κλειστο, εγω εννουσα την ενταστη γενικος (+ - volume buttons)... (γενικα δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου το dsp manager).

 

δεν χρειαζεται να τρεχεις στις ρυθμησεις η να χρησιμοποιείς το no frills... πατα στο set on boot στις ρυθμησεις της cyanogen.

 

Ωραια. Παντως δεν εχω παρατηρησει κατι το τοσο επιληψιμο στην ενταση παρολο που το εχω τερμα!

Απο την στιγμη παντως που ξεμπερδεψαμε με το θεμα του deep sleep ολα τα αλλα ερχοντε δευτερα.

Αλλωστε η rom μια χαρα ειναι μεχρι στιγμης,πολυ λειτουργικη και απροβληματιστη (σταθερη).

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα θεμα με το bluetooth ακουστικο: ενω το βλεπει σαν συσκευη για αναπαραγωγη πολυμεσων δεν αφηνει να συνδεθει για τηλεφωνικες κλησεις. το τσεκαρω στις ρυθμισεις και παλι τιποτα, επαναφερεται απο μονο του...

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι..Τελικα πηρα το Χ5 ειναι παρα πολυ καλο για την τιμη που εχει...Εννοειται οτι το πειραξα με oxygen ρομ με franco kernel ...Αλλα ρε παιδια τοσο γρηγορα η μπαταρια...??Αν και το εχω φορτισει μονο μια φορα......Τεσπα...Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να εκμεταλευτω το 2γιγα που εχει μεσα μνημη για να αποθηκευω εφαρμογες....???Ευχαριστω προκαταβολικα......;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω και εγώ να πειράξω λίγο το κινητό με κάποια custom rom αλλά είμαι νέος σε αυτά τα πράγματα

και δεν έχω ιδέα ποια να επιλέξω:confused:. Θέλω να είναι σταθερή, γρήγορη και να υποστηρίζει ελληνικά στο μενού.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια (και κάποιο link ίσως):)?

Έχω κάνει ήδη root στο κινητό μου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά:happy:

 

EDIT: Α και αν γνωρίζετε κάποιον τρόπο για να κρατήσω ένα αντίγραφο από την original.

Edited by manoysos1175
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα! Θελω τα φωτα σας εχω cyanogenmod κ δουλευει αψογα , αλλα οταν παω να ριξω 1,5 gb ταινια μεσω καλωδιου στην sd μετα απο λιγο μου βγαζει σφαλμα οτι η διαδρομη ειναι πολυ μεγαλη!!! καμια ιδεα τι φταιει? Ευχαριστω προκαταβολικα!
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...