Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει μια εφαρμογή στο xda:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1329172

η οποία είναι στο στυλ της miui και έχει ελληνικό αλφάβητο στις επαφές, δοκίμασέ τη.

 

Ωραιος ο φιλος. Με εφτιαξες. Στα αλλα 2 ερωτηματα μπορεις να βοηθησεις;

AΚΥΡΟΝ Τελικα. Τρωει συνεχως restart με Rocked dialer και αυτο της miui.

Eπίσης εντοπισα προβλήμα με ορισμενα wifi που με την stock rom εμπαινα τουφεκι....

Κρίμα

Sent from Fotis o Anetos...

Edited by Analyzer
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mε την Miui.us 1.10.28 Greek ROM του jastonakos απο xda, ειμαι σχεδον απολυτα ικανοποιμενος. Τοσο που μαλλον δε χρειαζεται να δοκιμασω αλλη αν και τα προβληαματκια παντα υπαρχουν.

Εκεινο που δεν μπορω να κανς και μου χρειαζεται ειναι

1. Να καταφερω να βαλω ελληνικη μπαρα στις επαφες για να scrollarω κατευθειαν εκει που θελω. Υποψιν εχω μεσα 840 επαφες ολες στα ελληνικα

2. Δεν βρηκα πουθενα να εχει η συγκεκριμενη rom το lattitide και το google maps.

Πως μπορω να τα βαλω???

3. Δικούς μου ήχους κλησης πως βαζω?????

Ευχαριστω προκαταβολικα. Υποψην η συγκεκριμενη rom εχει τρομερη διαχειρηση μπαταριας. 1.5 μερα με φουλ χρηση που του αλλαζω την παναγια, και ανοιχτο το βραδυ δεν ειχα ουτε με την stock rom και αδειο απο εφαρμογες το τηλεφωνακι....

 

2. Αυτά κανονικά θα έπρεπε να μπορούμε να τα κατεβάσουμε από το μάρκετ, αλλά οι google έχει αμελήσει όπως φαίνεται να συμπεριλάβει και την Ελλάδα, σε αυτές τις εφαρμογές ώστε να φαίνονται στο μάρκετ. Υπάρχουν πάντως τα αρχεία εγκατάστασης στο διαδίκτυο. Αν κάνεις μια αναζήτηση για google maps apk & latitude apk, κάπου θα τα βρεις.

3. Φτιάχνεις τους παρακάτω φακέλους στην κάρτα μνήμης:

media/audio/alarms

media/audio/notifiacations

media/audio/ringtones

εννοείται πως δημιουργείς τον φάκελο media πρώτα, και τον audio μέσα του αν δεν υπάρχουν ήδη.

Έπειτα βάζεις τους ήχους που θέλεις στους αντίστοιχους φακέλους ανάλογα με το που θα τους χρησιμοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα να αναφερω οτι μεχρι τις 5 το πρωι δεν καταφερα τιποτα και συνεπως θα παω σημερα στην γουιντ να δω τι θα μου πουνε

 

ευχαριστω ολους για την βοηθεια

να σας ενημερωσω τι ακριβως εκανα

πηγα σε ενα καταστημε της γουιντ οπου εξηγησα τι ακριβως εχω παθει

στην αρχη μου ειπανε να αφησω το κινητο να το στειλουν στην αθηνα αλλα τους ζητησα κατι πολυ απλο

απο ενα αλλο ιντεος το οποιο ειχε προβλημα με το wifi του βαζοντας το σε ροζ οθονη (γιατι εντωμεταξυ εχω γινει ο αρχοντας της ροζ οθονης απο το πολυ σκαλισμα) πηρα τον φακελλο image που ειχε μεσα

μετα εκανα την γνωστη διαδικασια με τοην μετονομασια του ρικοβερυ και το κινητο επανηλθε πληρως

φυσικα εχασα αρκετες απο τις ρυθμισεισ αλλα οκ

 

το τηλεφωνο μου λεει ακομα οτι ειναι ρουτεντ και στη αναζητηση αρχειων μου βγαζει πλεον 3 επιλογες ενω πριν 2

εσωτερικη sd εξωτερικη sd και μια τριτη με το αντροιντ ανθρωπακι.

πως μετακινω απο αυτο το παρτιτιον στη εξωτερικη καρτα?

και ενα ακομα το σουπερ γιοθσερ μοθ το βγαζει πρασινο ανθρωπακι και οχι ασπρομαυρο με τα πειρατικα κοκκαλα.τι σημαινει αυτο ακριβως

 

αυτα και ευχομαι να μην σας ζαλισα

 

υγ ευχαριστω για μια ακομα φορα ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με το προβλημα μου

Link to comment
Share on other sites

2. Αυτά κανονικά θα έπρεπε να μπορούμε να τα κατεβάσουμε από το μάρκετ, αλλά οι google έχει αμελήσει όπως φαίνεται να συμπεριλάβει και την Ελλάδα, σε αυτές τις εφαρμογές ώστε να φαίνονται στο μάρκετ. Υπάρχουν πάντως τα αρχεία εγκατάστασης στο διαδίκτυο. Αν κάνεις μια αναζήτηση για google maps apk & latitude apk, κάπου θα τα βρεις.

3. Φτιάχνεις τους παρακάτω φακέλους στην κάρτα μνήμης:

media/audio/alarms

media/audio/notifiacations

media/audio/ringtones

εννοείται πως δημιουργείς τον φάκελο media πρώτα, και τον audio μέσα του αν δεν υπάρχουν ήδη.

Έπειτα βάζεις τους ήχους που θέλεις στους αντίστοιχους φακέλους ανάλογα με το που θα τους χρησιμοποιήσεις

 

Και τα 2 που ανεφερες τα εχω κανει. Τιποτα ομως. Με βλεπω για stock ;(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει τη miui στο παρελθόν, σου λέω ότι λειτουργούν.

Και επίσης επειδή έχω ψάξει επίσης για το google maps, και αυτό υπάρχει(απλά δεν το χρησιμοποιώ και γιαυτό δεν έχω συγκεκριμένο λινκ. Και στο XDA forum πρέπει να υπάρχει πάντως. Ακόμη, μπορείς να ανοίξεις το αρχείο zip κάποιας ρομ που να το περιέχει και να το πάρεις(βρίσκεται στο φάκελο system/apps)

Link to comment
Share on other sites

Mε την Miui.us 1.10.28 Greek ROM του jastonakos απο xda, ειμαι σχεδον απολυτα ικανοποιμενος. Τοσο που μαλλον δε χρειαζεται να δοκιμασω αλλη αν και τα προβληαματκια παντα υπαρχουν.

Εκεινο που δεν μπορω να κανς και μου χρειαζεται ειναι

1. Να καταφερω να βαλω ελληνικη μπαρα στις επαφες για να scrollarω κατευθειαν εκει που θελω. Υποψιν εχω μεσα 840 επαφες ολες στα ελληνικα

 

Θα το φτιάξω.Στην froyo miui έτσι το είχα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! επειδη εχω χασει επεισοδια σχετικα με το modding του κινητου,υπαρχει καποια αξιολογη rom να βαλω μεπληρη υποστηριξη ελληνικων και χωρις bugs και αν ναι ποια προτεινετε?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! επειδη εχω χασει επεισοδια σχετικα με το modding του κινητου,υπαρχει καποια αξιολογη rom να βαλω μεπληρη υποστηριξη ελληνικων και χωρις bugs και αν ναι ποια προτεινετε?

ευχαριστω!

 

Εγω παντως χρησιμοποιω την τελευταια cyanogen με franco κερνελ και οοολα ειναι κομπλε χωρις κανενα κολλημα......Αν και ο κερνελ που ειναι μαζι με την ρομ ειναι και αυτος πολυ καλος....ΑΑΑ και απ'οτι παρατηρω πρεπει να κραταει λιγο παραπανω η μπαταρια......

 

Παιδες εχω ενα προβληματακι.....Δεν μου βγαζει ουτε τα τραγουδια του κινιτου ουτε τις εικονες στην συλλογη εικονων ενα με καποιο file manager τα βλεπω ολα ηχους, εικονες τα παντα....Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει για δεν την παλευω να χτυπαει το κινιτο με τους default ηχους......:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χρησιμοποιω την τελευταια cyanogen με franco κερνελ και οοολα ειναι κομπλε χωρις κανενα κολλημα......Αν και ο κερνελ που ειναι μαζι με την ρομ ειναι και αυτος πολυ καλος....ΑΑΑ και απ'οτι παρατηρω πρεπει να κραταει λιγο παραπανω η μπαταρια......

 

Παιδες εχω ενα προβληματακι.....Δεν μου βγαζει ουτε τα τραγουδια του κινιτου ουτε τις εικονες στην συλλογη εικονων ενα με καποιο file manager τα βλεπω ολα ηχους, εικονες τα παντα....Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει για δεν την παλευω να χτυπαει το κινιτο με τους default ηχους......:p

 

που βρισκω link για αυτα που ειπες φιλε??

Link to comment
Share on other sites

εαν αλλαξω τον kernel μετα για να το επαναφερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση κανω την συνηθισμένη διαδικασια η θελει και καμια αλλη για να αλλαχθει ο kernel?? και αν δεν τον αλλαξω και βαλω μονο την cm7 υπαρχει προβλημα η δεν ειναι τοσο καλος οσο του franco?

 

και κατι αλλο, εχει ελληνικο μενου η cm??

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι διαφορετικό.

Καλός είναι και ο kernel της cm7, αλλά αυτός του franko είναι λίγο καλύτερος, σχετικά με την απόδοση/εξοικονόμηση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω dancer για τις αμεσες απαντησεις, αν εχει ελληνικο μενου και γενικα ελληνικα παντου οπως η stock που εχω τωρα ξερεις μηπως??
Link to comment
Share on other sites

Έχει, μόνο το πληκτρολόγιο δε θυμάμαι αν έχει, μιας και δεν το χρησιμοποιώ και διαγράφω εντελώς.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τη rom. Κι εγω το ψιλοσκεφτόμουν αλλά πίστεψε με αξίζει τον κόπο.Και είναι και εύκολο. Ας είναι καλά όλα τα παιδιά εδώ με τη βοήθεια που δίνουν.
Link to comment
Share on other sites

τωρα την περναω και ελπιζω να γινουν ολα οκ. τον kernel πως το περναω μετα? οπως ειναι το zip το βαζω στν καρτα μνημης και μετα το κανω install απο το clockwork mode?
Link to comment
Share on other sites

Αφού ολοκληρωθεί η εκκίνηση της συσκευής με τη νέα ρομ, κάνεις επανεκκίνηση σε recovery πάλι(κρατώντας πατημένο το κουμπί ενεργοποίησης της συσκευής και επιλέγοντας reboot -> recovery) και με τον ίδιο τρόπο φλασάρεις και τον Kernel.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις οδηγιες σας,την περασα και μπορω να πω πως ειναι καταπληκτικη μεχρι ωρας!!!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναζήτηση αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι, υπάρχει τρόπος να ξανασυνδέσουμε εφαρμογές με το market μετά την αλλαγή ROM;

 

Έβαλα την oxygen και ενώ από το backup τα περισσότερα δούλεψαν χωρίς πρόβλημα οι εφαρμογές μου δεν φαίνονται σαν εγκαταστημένες εκτός αν πάω στην αναζήτηση, αλλά έτσι δε μου προσφέρονται ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναζήτηση αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι, υπάρχει τρόπος να ξανασυνδέσουμε εφαρμογές με το market μετά την αλλαγή ROM;

 

Έβαλα την oxygen και ενώ από το backup τα περισσότερα δούλεψαν χωρίς πρόβλημα οι εφαρμογές μου δεν φαίνονται σαν εγκαταστημένες εκτός αν πάω στην αναζήτηση, αλλά έτσι δε μου προσφέρονται ενημερώσεις.

 

κατεβασε οποιαδηποτε εφαρμογη απο το market και μετα θα φαινονται οι εφαρμογες σου κανονικα.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ψιλοσοσ...

 

Έχω κατεβάσει το backup της wind που ανέβασε ένα μέλος, αλλά ενώ την έχω περάσει στην sd, δεν τη βλέπει το recovery....

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε οποιαδηποτε εφαρμογη απο το market και μετα θα φαινονται οι εφαρμογες σου κανονικα.

Το είχα κάνει (χωρίς να γνωρίζω ότι το φτιάχνει απλά χρειάστηκα μια εφαρμογή) αλλά μόνο όταν απεγκατέστησα μία που ήδη είχα και την ξανάβαλα βρήκε και τις υπόλοιπες - εκτός αν έφταιγε ότι δεν είχα κανει restart...

 

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια παιζει να παρουμε την Ics?

Ανεπισημα ή επισημα?:blink:

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...