Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το ideos x5 με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

Έκδοση Android 2.2.1

Έκδοση Kernel 2.6.32.9-perf

Αυτά που θέλω να κάνω είναι:

1)να μπορέσω να βάλω τα υπάρχων προγράμματα στη sd η στα 2gb της ενσωματωμένης γιατι τα 500mb κατα 90% είναι καλλυμένα και πιστέυω οτι για αυτο το λόγο αργεί το κινητό και να επιλέξω να αποθηκέυονται τα καινούργια που κατεβάζω η στη 2gb εσωτερική η τι sd.

2)Nα βάζω με το setcpu ποιο κάτω σε συχνότητα τι cpu οταν σβήνει η οθόνη.

Ισχύει ακόμη ότι έχει γραφτεί απο τον akaloith στο 2ο post?

Ποιο πολύ με νοιάζει το να αποθηκέυονται τα προγράμματα στη sd.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περασα τη MIUI 1.11.25 απο εδω και εχω ενα προβλημα καθε φορα που παταω παρατεταμενα το power button αντι να μου βγαλει το κλασικο μενου (reboot, power off.....) μου βγαζει την notification bar :confused:

Εχει βαλει καποιος απο εδω την ιδια ρομ να μου πει αν παθαινει το ιδιο? και αν υπαρχει καποια λυση ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και αυτο αλλα τιποτα θα ξαναπροσπαθησω αλλη μια.

Εσυ περασες τη δευτερη εκδοση της τελευταιας 1.11.25 αυτη που εχει και τα ελληνικα ενσωματομενα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξαναπερασα την δευτερη εκδοση και παλι τα ιδια, τωρα μολις περασα την πρωτη και δουλευει κανονικα μαλλον η η δευτερη πρεπει να περαστει σαν update και οχι install απο την αρχη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Μολις περασα την τελευταια cm7

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068766

και παρατηρησα οτι το accelerometer ειναι λαθος, δηλαδη οταν κραταω κανονικα την συσκευη

η οθονη πλαγιαζει και οταν το κραταω οριζοντια η οθονη ειναι καθετη.

 

ξερει κανεις πως αλλαζει αυτο?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

πέρασα και εγώ την τελευταία miui και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό, ότι καλύτερο έχω περάσει ποτέ, έχει το flow του iphone αλλα με παραμετροποίηση android... τέλειος συνδιασμός.

2 ερωτήσεις. Τα ελληνικά δεν είναι ενσωματωμένα, πρέπει να τα flashάρεις μετά σωστά?

τέλος έχω στην sd έναν φάκελο APPS που έχω μέσα apk αρχεία κυριώς και τον οποίο φάκελο δεν μου τον βλέπει με κανέναν explorer όπως επίσεις δεν βλέπει και κάποια αρχεία που έχω χύμα στην sd όπως για παράδειγμα το .zip με τα ελληνικά, αντίθετα το .zip με την rom της miui την βλέπει και την ανοιγει κανονικότατα. κάνω κάτι λάθος?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας.καινουργιος!!!τα διαβασα ολα και ξεκινησα να κανω αυτο που διαβασα στο πρωτο post.εκανα root κατεβασα το recovery ,επειδη ομως η εκδοση rom που ειχε εκει θεωρησα πως ηταν παλια κατεβασα τη τελευταια που βρηκα σε ενα αλλο post.πηγα λοιπον να κανω apply update from sdcard και οταν διαλεξα το αρχειο που ειχα κατεβασει δεν το περνουσε(επειδη δεν ειχα κανει μετονομασια μαλλον σε update.zip)....τοτε λοιπον πατησα στην επιλογη install zip from sd card και επελεξα το αρχειο και ξεκινησε κατι να κανει!!!μην τα πολυλογω οταν καταλαβα τη βλακεια πηγα να το κανω σωστα και εκανα μετονομασια το φακελο και πατησα την επιλογη τη πρωτη εγιναν ολα κομπλε...τελειωσα ολα τα βηματα.το θεμα ειναι ομως τωρα οτι δεν μπαινει.μενει κολλημενο στο ideos και δεν κανει τιποτα.help!!!!!
Link to comment
Share on other sites

πέρασα και εγώ την τελευταία miui και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό, ότι καλύτερο έχω περάσει ποτέ, έχει το flow του iphone αλλα με παραμετροποίηση android... τέλειος συνδιασμός.

2 ερωτήσεις. Τα ελληνικά δεν είναι ενσωματωμένα, πρέπει να τα flashάρεις μετά σωστά?

τέλος έχω στην sd έναν φάκελο APPS που έχω μέσα apk αρχεία κυριώς και τον οποίο φάκελο δεν μου τον βλέπει με κανέναν explorer όπως επίσεις δεν βλέπει και κάποια αρχεία που έχω χύμα στην sd όπως για παράδειγμα το .zip με τα ελληνικά, αντίθετα το .zip με την rom της miui την βλέπει και την ανοιγει κανονικότατα. κάνω κάτι λάθος?

Γράψτε λάθος, καινούριος στην muiu και δεν ήξερα οτι πρέπει (και οτι μπορω) να κάνω mount πότε την internal πότε την sd

flashάρω ελληνικά και επιστρέφω

@tsakalee τα wipes τα έκανες?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

απο clockwork recovery κάνεις wipe cashe, dalvik και data (θα χάσεις εγκατεστημενες εφαρμογες)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ευχαριστω πολυ.τελικα ολα κομπλε.ενα προβλημα μονο.ολα ελληνικα αλλα οταν μπαινω στο μενου ολα κινεζικα.εχεισ να προτειενεις κατι?
Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ευχαριστω πολυ.τελικα ολα κομπλε.ενα προβλημα μονο.ολα ελληνικα αλλα οταν μπαινω στο μενου ολα κινεζικα.εχεισ να προτειενεις κατι?

 

δεν το εχω με cm7, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Σχετικά με miui δεν γίνεται να κάνουμε copy/paste κάποιο αρχείο από την external sd στην εσωτερική με κάποιο τρόπο????

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068766
για να μην πρηζω καποια καλη ρομ να προτεινετε και λινκ για να κατεβασω.βοηθηστε!!!!

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

για να μην πρηζω καποια καλη ρομ να προτεινετε και λινκ για να κατεβασω.βοηθηστε!!!!

 

Βγήκε επίσημη Gingerbread (Beta) από την Huawei στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε επίσημη Gingerbread (Beta) από την Huawei στο site τους.

 

Απο οτι φαινεται εχει παραληψεις ομως μιας και ειναι beta εκδοση και οχι ολοκληρωμενη,

γι αυτο καλυτερα ας περιμνουμε λιγο ακομα!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θελει να κατεβασει την beta1 απο την Huawei, οριστε η ROM

http://www.multiupload.com/JB72Z2XZ08

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει τι να πω κι εγω...Εχω το κινητο απο τη μερα που βγηκε εχω δοκιμασει τα παντα...Εχω μεινει στη MIUI η οποια μετα απο τις τελειως πατατες εκδοσεις Σεπτεμβριου/Οκτωβριου,επεστρεψε με μια καταπληκτικη 1.11.25..Πραγματικα ειναι καταπληκτικη,με τελεια γραφικα,και ωραια animations..Σε συνδυασμο με ενα ωραιο θεμα,το κινητο αποκτα αλλο κυρος..

Τωρα,σημερα βγηκε η beta 2.3.5 (καλιο αργα παρα ποτε) απο την Huawei και ο νεος Kernel 2.6.35.7..Ας ελπισουμε οτι τωρα πλεον ,νομιμοι στο Gingerbread, θα μας συμπεραβουν στα "official" updates τους η MIUI.com και η MIUI.us οπως και οι devs θα πειραξουν το νεο πυρηνα...

off-topic,δε ξερω αν παρατηρησατε κατι, αλλα ,κατα προσωπικη μου αποψη παντα στο xda ηδη οι devs την εκαναν με ψηλα πηδηματακια λιγο πριν το release του Ginderbread και του ICS φυσικα,με δικαιολογιες του τυπου "καηκε το κιν μου κ θυμωσα τωρα δεν ασχολουμαι αλλο" κλπ κλπ..Oπως και να εχει,εφοσον βγηκε επισημα η 2.3.5 ας ελπισουμε οτι θα υπαρξουν και επισημα releases απο την κοινοτητα της MIUI...(Γιατι για οποιον δε γνωριζει,μεχρι τωρα χρησιμοποιουμε ναι μεν την MIUI ,αλλα για το Desire-Z,προσαρμοσμενη και πειραγμενη για το Ideos με ολα τα bugs και τα προβληματα της "συμβατοτητας"... Αυτα! Οψομεθα!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by navi55
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

αλλος που θέλει να γίνει beta tester???

ευχαριστώ δεν θα πάρω. θα πάρω όμως αλλης εταιρείας κινητό! ΖΗΤΩ το android!!!

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει τι να πω κι εγω...Εχω το κινητο απο τη μερα που βγηκε εχω δοκιμασει τα παντα...Εχω μεινει στη MIUI η οποια μετα απο τις τελειως πατατες εκδοσεις Σεπτεμβριου/Οκτωβριου,επεστρεψε με μια καταπληκτικη 1.11.25..Πραγματικα ειναι καταπληκτικη,με τελεια γραφικα,και ωραια animations..Σε συνδυασμο με ενα ωραιο θεμα,το κινητο αποκτα αλλο κυρος..

Τωρα,σημερα βγηκε η beta 2.3.5 (καλιο αργα παρα ποτε) απο την Huawei και ο νεος Kernel 2.6.35.7..Ας ελπισουμε οτι τωρα πλεον ,νομιμοι στο Gingerbread, θα μας συμπεραβουν στα "official" updates τους η MIUI.com και η MIUI.us οπως και οι devs θα πειραξουν το νεο πυρηνα...

off-topic,δε ξερω αν παρατηρησατε κατι, αλλα ,κατα προσωπικη μου αποψη παντα στο xda ηδη οι devs την εκαναν με ψηλα πηδηματακια λιγο πριν το release του Ginderbread και του ICS φυσικα,με δικαιολογιες του τυπου "καηκε το κιν μου κ θυμωσα τωρα δεν ασχολουμαι αλλο" κλπ κλπ..Oπως και να εχει,εφοσον βγηκε επισημα η 2.3.5 ας ελπισουμε οτι θα υπαρξουν και επισημα releases απο την κοινοτητα της MIUI...(Γιατι για οποιον δε γνωριζει,μεχρι τωρα χρησιμοποιουμε ναι μεν την MIUI ,αλλα για το Desire-Z,προσαρμοσμενη και πειραγμενη για το Ideos με ολα τα bugs και τα προβληματα της "συμβατοτητας"... Αυτα! Οψομεθα!

 

ποιο ειναι το λινκ για την MIUI που λες?βρησκω διαφορες απλα δεν ξερω ποια ειναι η σωστη με τα ελληνικα!!ακυρο την βρηκα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1354680

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

μετά απο πολλές γύρες σε δίαφορες ρομ η τελευταια miui με έχει αφήσει με ανοιχτό το στόμα, πανέμορφη ρομ, root και o/c απο την αρχή, γρήγορη, λειτουργική, αν και "iphone-ίζει" λίγο δεν με ενδιαφέρει καθόλου διότι σου δίνει την ευχρηστία ios με την δυνατότητα παραμετροποίησης android...ότι καλύτερο για μένα. μου έχει λύσει το θέμα με το πιξελιασμένο βίντεο, υποστιρίζει κανονικά την εφαρμογή για το fm radio!

μοναδική μέχρι τώρα παραφωνία ότι δεν έχω εικόνα σε videocalling με το skype.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

εκανα backup me to titamium και μετα το εκανα .zip περασα την miui και μετα πηγα να περασω το zip αλλα δεν περαστικαν οι εφαρμογες μου τι μπορω να κανω?πειτε και ενα προγραμμα που να μπορω να κλεισω το κινητο να μπω σε bootloader se recovery ειχα το power.... κατι αλλα τωρα δεν το βρισκω ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πειτε και ενα προγραμμα που να μπορω να κλεισω το κινητο να μπω σε bootloader se recovery ειχα το power.... κατι αλλα τωρα δεν το βρισκω

 

Quick boot

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...