Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί όλοι λέτε οτι δεν υπάρχουν free χάρτες για android?

 

Ψαξτε τα

 

OSMAND, το οποιο κατεβάζει ελευθερους vector χαρτες στην SD σας

 

RMaps, το οποιο μπορεί να φορτώσει διάφορους τυπους χαρτών τόσο vector οσο και imaged tiles.

 

Μεγάλη SD να χετε...:lol:

 

Τωρα για φωνητική, αν το ψάξετε λίγο παραπάνω, το osmand εχει υποστήριξη φωνητικής αλλά εχει αρχεία μόνο Αγγλικά.

 

Και όλα τσάμπα και νομιμα.

 

Οσο για Ndrive και Navigon, στα demo το ενα κατάφερε να με στείλει απο καρόδρομους και το άλλο ακόμα θα με ειχε στους κύκλους (δεν υπήρχε ο δρόμος τον οποιο ηθελε να περάσω για να συνεχίσει).

 

Σιγα μην πληρώσω κιόλα αυτό το χάλι...

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Αυτά που δίνεις δεν απαιτούν σύνδεση στο internet για να δουλέψουν;

 

Παρόλα αυτά για να μην βγαίνουμε off topic όποιος θέλει να ενημερωθεί/συζητήσει για τα προγράμματα πλοήγησης... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τις Nightly τις περνάτε από πάνω τη μια από την άλλη? Χωρίς Wipe? Εγώ το κάνω έτσι ως τώρα πάντως κ δεν έχω δει πρόβλημα :ninja:

 

Ακριβώς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!εδω και καιρο ψαχνω απεγνωσμενα κινητο αλλα εχω τρελαθει με τοσα κινητα που υπαρχουν.ειδα το zte blade αλλα εχω μερικους ενδοιασμους.

1)το καπακι της μπαταριας εφαπτει καλα;γιατι διαβασα πως ειναι καπως κακοφτιαγμενο.

2)το wifi ακουσα πως αποσυνδεεται μονο του.ισχυει;

3)ειναι αργο το κινητο;γιατι διαβασα πως εχει μονο 256 ραμ.δν εχω σκοπο να το πειραξω με ρομ μονο καμια αναβαθμιση σε 2.2.

Αυτα ειχα να ρωτησω.επισης εχω στο μυαλο μ και τα xperia x8 και xperia x10 mini pro.καθε προταση δεκτη.το budget μου ειναι μεχρι 180ευρω!ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα οι δοκιμές με τις radio - nightly, η 109 σε 3 ώρες και το κινητό idle, έφαγε 7% :mad:. Επιστροφή στις ρίζες (104) :cool:
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!εδω και καιρο ψαχνω απεγνωσμενα κινητο αλλα εχω τρελαθει με τοσα κινητα που υπαρχουν.ειδα το zte blade αλλα εχω μερικους ενδοιασμους.

1)το καπακι της μπαταριας εφαπτει καλα;γιατι διαβασα πως ειναι καπως κακοφτιαγμενο.

2)το wifi ακουσα πως αποσυνδεεται μονο του.ισχυει;

3)ειναι αργο το κινητο;γιατι διαβασα πως εχει μονο 256 ραμ.δν εχω σκοπο να το πειραξω με ρομ μονο καμια αναβαθμιση σε 2.2.

Αυτα ειχα να ρωτησω.επισης εχω στο μυαλο μ και τα xperia x8 και xperia x10 mini pro.καθε προταση δεκτη.το budget μου ειναι μεχρι 180ευρω!ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Αν δεν το πειράξεις άστο το blade ( γνώμη μου). Δες το ideos x5 στα 199 ευρώ. Εδώ είναι το θέμα του http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=300837 . Κάνε ένα θέμα στο "επιλογή συσκευής " forum για περισσότερες πληροφορίες.

 

Για αυτά που ρωτάς :

 

Το καπάκι είναι πολύ πιθανόν να έχει τριγμούς. Σε αρκετούς είχε/έχει .

 

Το wifi με ένα προγραμματάκι (advanced wifi lock) δεν αποσυνδέεται.

 

Αργό δεν είναι το blade(πειραγμένο όμως πάει πολύ καλύτερα) ,αλλά στα 180-200 ευρώ μπορείς να πας στο ideos που είναι καλύτερο απότι διαβάζω. Ώπως σου είπα , καλύτερα να κάνεις ένα θέμα στο επιλογή συσκευής forum.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το blade με android 2.1 ,να βαλω το 2.2 αξιζει να το κανω ?Επισης δεν εχω χαρτες και λειτουργεια gps ξερετε πως θα βαλω ?

 

Επειδή έχω περάσει την 2.2 της wind θεωρώ ότι αξίζει γιατί σου δίνει την δυνατότητα να αποθηκεύσεις της εφαρμογές σου στην sd, και όπως και να το κάνουμε μια αναβάθμιση γίνετε για καλό.

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα οι δοκιμές με τις radio - nightly, η 109 σε 3 ώρες και το κινητό idle, έφαγε 7% :mad:. Επιστροφή στις ρίζες (104) :cool:

 

Εμενα εχθες εκανε να φορτισει κανενα 5ωρο ..Σημερα το ξαναφορτισα γιατι το πρωι ηταν στο 20% και σε 5-6 ωρες εφτασε στο 74%....Μαλλον φταει που εσβησα τα battery stats...Θα δειξει στις επομενες δυο φορτισεις...

 

Με το Set CPU τι να κανω....Το κινητο δουλευε στα 710 μια χαρα και το ανεβασα στο 729 και παλι μια χαρα δουλευει..μηπως φταιει και αυτο που τελειωνει πιο γρηγορα η μπαταρια....

Επισης ποιο ειναι το χαμηλοτερο επιπεδο που πρεπει να βαλω (οσοι εχετε πειραματιστει σε αυτο τι εχετε?) 128/240/320??

Μπορει καποιος να μου πει τα προφιλ του...??

Link to comment
Share on other sites

Με το Set CPU τι να κανω....Το κινητο δουλευε στα 710 μια χαρα και το ανεβασα στο 729 και παλι μια χαρα δουλευει..μηπως φταιει και αυτο που τελειωνει πιο γρηγορα η μπαταρια....

Επισης ποιο ειναι το χαμηλοτερο επιπεδο που πρεπει να βαλω (οσοι εχετε πειραματιστει σε αυτο τι εχετε?) 128/240/320??

Μπορει καποιος να μου πει τα προφιλ του...??

 

710-122 ondemand το εχω εδω και μηνες και δεν εχω προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

122 min 729 max ondemand battery<100%

 

245 min 245 max powersave

Screen off

 

Sent from my Blade

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

122 min 729 max ondemand battery<100%

 

245 min 245 max powersave

Screen off

 

Sent from my Blade

 

Γιατι οχι 122 min 122 max powersave???

 

Και στο charging??

Link to comment
Share on other sites

Μου αργεί λίγο στο "ξύπνημα" όταν το έχω στο 122 γιαυτό και το βάλα στο 245.

 

Sent from my Blade

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δίνεις δεν απαιτούν σύνδεση στο internet για να δουλέψουν;

 

Παρόλα αυτά για να μην βγαίνουμε off topic όποιος θέλει να ενημερωθεί/συζητήσει για τα προγράμματα πλοήγησης... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

ναι, μια φορά για να κατεβάσεις τα vector osm maps το osmand, που μπορείς να το κάνεις απο το wifi

 

και ναι, μια φορά για να κατεβάσεις τα tiles το rmaps, επίσης απο το wifi.

 

Για τσεκάρετέ το για offline android maps...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειχα τον Σουηδο μεσα, μεχρι χθες. Περασα την CM7 7.0.3 stable και δεν ειδα καποιο απο τα προβληματα που διαβασα σε προηγουμενα ποστ (το ραδιοφωνο ουτως η αλλως δεν το δουλεψα ποτε.). Gen1 ηταν, gen1 εμεινε. Ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος πως μπορω να αλλαξω την "οψη" του Launcher Pro γιατι την βαρεθηκα...??

 

Icons και docks έχει πολλά εδώ http://launcherpro.droidicon.com/ .

 

Μπορεις να ψάξεις και για launcer pro themes. To xda έχει αρκετά. Μερικά υπάρχουν και στο market. Με themes δεν την έψαξα πολύ. Μου έφτασε η αλλαγή dock.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχοντας επιδοτηση απο την wind ειπα να ψαχτω για καποιο φτηνο smart phone και εντοπισα το blade.

Μη εχοντας προηγουμενη επαφη με android και βλεποντας τον χαμο που γινεται εδω μεσα απο ποστ για το Blade, πανικοβληθηκα λιγο....

Επειδη δεν εχω σκοπω να φαω τα χρονια μου φλασαροντας και προγραμματιζοντας το καθε τι απο την αρχη, ρωταω το εξης:

 

Σαν 2ο κινητο (το ELM δε το αλλαζω σαν κινητο δουλειας) με χρηση:

-για εφαρμογες (κυριως)

-wifi browsing

-ραδιο

-Google maps (ενιοτε)

-αντε και καμια φωτογραφια

 

αξιζει να το παρω? θα κανω τα παραπανω ανετα χωρις να χρειαστει να φορτωσω/φλασαρω 100 παπαδες πρωτα μεσα???

Εαν τα παραπανω για να δουλευουν ΟΚ χρειαστει να φορτωσω 2-3 εφαρμογες οκ ντεφι να γινει...

Thanx in advance

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μην δίνεις και πολύ σημασία σε μάς. Εμείς ειμαστε πωρωμένοι να πάρουμε κάθε ίνα επίδοσης και δυνατότητας απο το κινητάκι μας. Αυτός άλλωστε ειναι και ο ορισμός μας.

 

Το blade ειναι ενα κινητό με τιμή -κλάσμα της τιμής άλλων κινητών με παρόμοια χαρακτηριστικά. Γι αυτό πεσαμε να το "φάμε" όλοι. η ZTE ειναι μια εταιρία που... εβγαλε εκτός συναγωνισμου την alcatel-lucent στην αναβάθμιση επόμενης γενιάς σταθερου ιντερνετ στην σιγκαπουρη. Αν και δεν την πολυξέρουμε εδω, ειναι δύναμη στην Ασία.

 

Κάλλιστα μπορείς να μείνεις με την εργοστασιακή εκδοση της wind (Froyo, android 2.2 official) και δεν θα σου λείψει τίποτε απο όσα ανέφερες. Λιγο με την μπαταρία και λίγο με την ταχύτητα θα εχανες, αλλά για να το πουλά ετσι η wind σημαινει οτι θα ειναι σταθερότερο απο τις "aftermarket" (GingerBread 2.3.4) εκδόσεις του.

 

η Cyanogen που σε τρομοκρατεί, ειναι μια πειραματική αναβάθμιση στην επόμενη απο την εκδοση που πλασάρει η wind (2.2) εκδοση λογισμικου android. Σαν να το δίνει η wind με τα vista κι εμεις να παλευουμε να κουμπώσουμε τα win7. Αλλά με την αδεια χρήσης να ειναι δωρεάν.

Σιγα σιγα η εξέλιξη αυτή προχωρα και οπου να ναι (εντός του διμήνου) θα ειναι ετοιμο.

 

Οπως και την δουλειά σου την κάνεις και με vista την κάνεις και με 7, ΔΕΝ σου ειναι απαραίτητη η μετατροπή.

Αν απο την άλλη, "κολλήσεις" αυριο το "τσιμπουρι" (ετσι την πάτησα κι εγω) ξέρεις που θα μας βρείς (χε χε).

 

____________________________________________

 

Στις απαντήσεις:

 

Ραδιοφωνο: ναι, απαιτεί να εχεις συνδεδεμένα τα ακουστικά, ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ αν κάνω λάθος οι λοιποί αλλά το μεγαφωνάκι παιζει κανονικά στην εκδοση της wind με τα ακουστικά για κεραία ή κάτι τέτοιο ειχα διαβασει, δεν ειμαι σίγουρος.

 

Το υλικο του υποστηρίζει RDS, αλλά το πρόγραμμα - "ραδιοφωνο" της wind οχι, πρέπει να κατεβάσεις μια άλλη εκδοση του ραδιοφώνου απο το Market για να βλέπεις RDS (αλλά σαν να παρατρώει αυτή η εκδοση την μπαταρία. οποτε εργοστάσιακή και ας μην εχουμε RDS, θα εχουμε ραδιοφωνάκι).

(Ενα θέματάκι που ειχε η Cyanogen Gingerbread (android 2.3.4) πειραματική με το ράδιο (δεν επαιζε μεχρι πρόσφατα) διορθώθηκε και πλέον η πειραματική (εν αναμονη της επίσημης) aftermarket Cyanogen 2.3.4 εχει πλέον και ραδιο.)

 

 

Android apps: Οτι διατίθεται για Ελλάδα και στα άλλα κινητά android. Εξαιρεση το adobe flash, o firefox και το google earth , που θελουν πιο νεο επεξεργαστή.

Το αυτό και για κάποια παιχνιδάκια. angry birds παιζει, πάντως.

 

το 99% των εφαρμογών για android ειναι συμβατά, χάρη στην εξαιρετική πληρότητα της συσκευής σε χαρακτηριστικά.

Το ίδιο το android market (οπως λέμε Ovi Store στα νόκια) σου λέει ποιο πρόγραμμα δεν ειναι συμβατό με το κινητό σου.

 

wifi browsing: Αψογο το ενσωματωμένο (webkit-chromium, αδερφάκι του chrome και του Safari), αν μπορεις να ανεχτείς την ελλειψη του flash. Ενα μικρό tip - όλα τα iphone την ανέχονται (ουτε αυτό παιζει flash) ενώ νεότερα android κινητά το υποστηρίζουν.

To multitouch zoom και η μεγάλης ανάλυσης οθόνη (400Χ800) κάνει ανετη την αναγνωση.

Mozilla firefox δεν παιζει (επεξεργαστής πάλι), opera mobile ομως παιζει.

 

Google Maps: Ενσωματωμένη εφαρμογή στο blade απο την μαμα wind. μπορείς να βάλεις και aftermarket navigation, με πληρωμή ή και χωρίς (osmand). η osmand εξελισσεται συνεχώς αλλά αν θες gps οπως στο αυτοκίνητο μονο το πληρωμένο σε καλύπτει προς το παρόν. Αυτό ισχύει για κάθε android Κινητό. Ειπαμε και πρίν - για google earth σε πιό ακριβό κινητό που δηλωμένα το υποστηρίζει.

 

η στάνταρ καμερουλα χωλαίνει ελαφρά (καλα σε αυτή την τιμή android με 3Μpix και με τέτοια επιφάνεια οθόνης δεν εχει άλλο, μονο του ειναι ) αλλά ξεχειλώνει σε δυνατότητες με την εγκατάσταση του LGcamera απο το Market, δωρεάν και με πρόσθετες δυνατότητες(?) πληρωμένο. (προκύπτει κανονική φωτογραφική μηχανη με Iso, WB, Focus modes και δεν συμμαζευεται.

Εχει focus τόσο manual οσο και auto, ΔΕΝ EXEI FLASH, (αν και εχει εξαιρετικά ευαισθητο sensor).

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για το αψογο review, ψηθηκα και παω για παραγγελια :up:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν εμφανιζεται (στην CM) διπλα απο την μπαρα σηματος ενα Η ή ενα G με βελακια, τι σημαινει...??

Οτι χρεωνομαι σημα 3G...?? Μολις το ειδα ετρεξα στις ρυθμισεις να δω τα δικτυα κ επελεξα μονο 2G, και τωρα υπαρχει μονο η μπαρα...

Μου εφυγε ενα ευρω απο την καρτα και ψαχνω να δω απο που...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν εμφανιζεται (στην CM) διπλα απο την μπαρα σηματος ενα Η ή ενα G με βελακια, τι σημαινει...??

Οτι χρεωνομαι σημα 3G...?? Μολις το ειδα ετρεξα στις ρυθμισεις να δω τα δικτυα κ επελεξα μονο 2G, και τωρα υπαρχει μονο η μπαρα...

Μου εφυγε ενα ευρω απο την καρτα και ψαχνω να δω απο που...

 

Ακριβώς αυτό είναι που λες. Όταν δεν έχει κάνει σύνδεση data, βλέπεις απλά τα G/3G, H/HSPDA κλπ. Αν βλέπεις και τα βελάκια, αυτό υποδηλώνει μεταφορά δεδομένων... ευτυχώς που το πρόσεξες νωρίς και έχασες μόλις ένα ευρώ (άρα περίπου 1ΜΒ data?).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μου το εκανε οταν αλλαξα απο airplane mode σε κανονικο...δλδ για καποια δευτερολεπτα...

Πολυ ακριβη χρεωση..!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε καταλάβει ότι αυτά που ρωτάτε δεν έχουν να κάνουν με τη συσκευή αλλά με το Android γενικότερα? Πάμε να γεμίσουμε και αυτό το θέμα με ψιλοάσχετα μηνύματα και δεν θα μπορούμε να βρούμε αυτά που ψάχνουμε τελικά...
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω τους χάρτες του google maps για να μην εξαρτώμαι από το mobile internet? Απλά στο μέρος που θα πάω φοβάμαι μήπως δεν έχει 3G σήμα

 

Εχεις πάρει πολλές απουσίες(!). Διαβασε το νήμα μια - δυό σελιδες πίσω. :p

 

Παιδιά όλες μου τις επαφές τις έχω αποθηκευμένες στην συσκευή, πως μπορώ να τις συγχρονίσω με το gmail να τις έχω και εκεί σε περίπτωση που γίνει κάτι?

 

Πολυ ευκολα μεσα απο

 

home>πλήκτρο μενου>ρυθμίσεις>Λογαριασμοι και συγχρονισμός>αυτόματος συγχρονισμός>τσέκ

home>πλήκτρο μενου>ρυθμίσεις>Λογαριασμοι και συγχρονισμός>"ο λογαριασμος σου@gmail.com"> συγχρονισμός επαφές + gmail > τσέκ

 

Παιδιά έχετε καταλάβει ότι αυτά που ρωτάτε δεν έχουν να κάνουν με τη συσκευή αλλά με το Android γενικότερα? Πάμε να γεμίσουμε και αυτό το θέμα με ψιλοάσχετα μηνύματα και δεν θα μπορούμε να βρούμε αυτά που ψάχνουμε τελικά...

 

+1. κάποιος mod ας επιληφθεί...

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...