Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ZTE Blade

 

http://magneblog.gr/wp-content/uploads/2011/01/zte_blade-518x432.jpg

 

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Δίκτυο λειτουργίας: HSDPA/GSM tri-band/GPRS/EDGE

Οθόνη: TFT 3,5 ιντσών, 480x800, 262 χιλ. χρώματα

Επεξεργαστής/RAM: 600ΜΗz/512mb

Κάμερα: 3,2 megapixels, αυτόματη εστίαση, βίντεο

Μνήμη: 150ΜΒ + θύρα για κάρτες microSD μέχρι 32GB

Λειτουργικό Σύστημα: Android 2.1 (αναβαθμίσιμο στην έκδοση 2.2)

Άλλα χαρακτηριστικά: Wi-Fi, GPS με A-GPS, Bluetooth 2.1, USB 2.0, ραδιόφωνο FM με RDS, audio/video player, αισθητήρας κίνησης & εγγύτητας

Διαστάσεις: 116 x 56,5 x 11,8 mm

Βάρος: 110 γραμ.

Xρόνος ομιλίας: 4 ώρες

Χρόνος αναμονής: 192 ώρες

SAR: 1,35

 

 

Χρήσιμες οδηγίες

 

Android

«Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ

Οδηγός φλασαρίσματος

 

 

Οδηγίες για καλύτερη διαχείριση μπαταρίας

Αρχεία για ξεκλείδωμα μνήμης RAM

Γενικές απορίες

Συμπεράσματα περι μπαταρίας, wi-fi κλπ

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H FLB R10b πως σας φαινεται στα παιχνιδια;Σε σχεση με JJ rls9 και modaco r12 πρεπει να ειναι η χειροτερη...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους subforum ZTE!!! Καλως ηρθαμε :cool:

Προσωπικη γνωμη : Να γινει sticky αυτο, το νουμερο 1, οπως επισης και το θεμα με τις microsd! Αντε και με την αφιξη του skate θα γινουμε το no1 subforum :lol::lol:

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Τις τελευταίες μέρες βλέπω με καλό ματι αυτό το κινητο και εχω απορίες

 

1.Για τα καινούρια blade flasharw με τα ίδια αρχεία?Η μόνη διαφορά είναι στα πλήκτρα που πατάμε?

3.Αν περιμένω την official froyo (όταν βγει) μπορώ μετα να κάνω root?

4.Αν βάλω custom 2.2 μετά μπορώ να περάσω την official 2.2? Θα χαθουν τα 512ΜΒ?

5.Αν κάτι παει λάθος στο φλασαρισμα ,την έβαψα ή διορθώνεται?

6.Τι παίζει με overclock και ποιο είναι το max?Πως λέγεται το πρόγραμμα δεν θυμάμαι

 

 

Sorry αν σας ζάλισα αλλα είμαι λίγο ασχετος με android (έχω το galaxy tab αλλά δεν ασχολήθηκα με ''πειράγματα'' καθώς κάνει τα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Τις τελευταίες μέρες βλέπω με καλό ματι αυτό το κινητο και εχω απορίες

 

1.Για τα καινούρια blade flasharw με τα ίδια αρχεία?Η μόνη διαφορά είναι στα πλήκτρα που πατάμε?

3.Αν περιμένω την official froyo (όταν βγει) μπορώ μετα να κάνω root?

4.Αν βάλω custom 2.2 μετά μπορώ να περάσω την official 2.2? Θα χαθουν τα 512ΜΒ?

5.Αν κάτι παει λάθος στο φλασαρισμα ,την έβαψα ή διορθώνεται?

6.Τι παίζει με overclock και ποιο είναι το max?Πως λέγεται το πρόγραμμα δεν θυμάμαι.

 

Sorry αν σας ζάλισα αλλα είμαι λίγο ασχετος με android (έχω το galaxy tab αλλά δεν ασχολήθηκα με ''πειράγματα'' καθώς κάνει τα πάντα)

 

1. Μην σε φοβιζουν καποιοι "καινουργιοι", θα μπορεσεις να φλασαρεις αρκει να διαβασεις, οσων αφορα τα αρχεια αναλογα με τη ρομ που θελεις να βαλεις.. και το clockwork (αν θα ειναι 2.χ η 3.χ) και η rom φυσικα

2. (που ειναι?) :lol:

3. ναι

4. ναι - οχι

5. αν εχεις περασει σωστα το clockwork στο recovery partition μετα οτι και να κανεις διορθωνεται

6. αυτο παιζει αναλογα με τη cpu του καθε κινητου, στην τυχη ειναι οπως και στα pc.. το προγραμμα δεν το θυμαμαι, προσωπικα το θεωρω "χαζο" να κανεις oc ενα κινητο..

Edited by gusS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Τις τελευταίες μέρες βλέπω με καλό ματι αυτό το κινητο και εχω απορίες

 

1.Για τα καινούρια blade flasharw με τα ίδια αρχεία?Η μόνη διαφορά είναι στα πλήκτρα που πατάμε?

Στο πρωτο ποστ γραφει "Οδηγος ξεκλειδωματος μνημης ραμ για νεα μοντελα",οποτε δες εκει.

3.Αν περιμένω την official froyo (όταν βγει) μπορώ μετα να κάνω root?

Κανεις δεν ξερει...

4.Αν βάλω custom 2.2 μετά μπορώ να περάσω την official 2.2? Θα χαθουν τα 512ΜΒ?

Παλι κανεις δεν ξερει αφου ακομα δεν εχει βγει.Λογικα οχι...

5.Αν κάτι παει λάθος στο φλασαρισμα ,την έβαψα ή διορθώνεται?

Διορθωνεται

6.Τι παίζει με overclock και ποιο είναι το max?Πως λέγεται το πρόγραμμα δεν θυμάμαι

Αυτο τωρα δεν ειναι στανταρ.Εμενα φαντασου παει μεχρι 652 αλλα υπαρχουν παιδια που το εφτασαν και 768mhz!Ειναι θεμα κινητου ομως,τι θα σου κατσει.SetCpu λεγεται το προγραμμα.

 

Sorry αν σας ζάλισα αλλα είμαι λίγο ασχετος με android (έχω το galaxy tab αλλά δεν ασχολήθηκα με ''πειράγματα'' καθώς κάνει τα πάντα)

 

Βουρ κι εσυ για αγορα! :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλη κινηση με το Μερος ΙΙ του τοπικ :D Αν γινεται να προστεθουν στο πρωτο ποστ και τυχον οδηγοι για το ξεκλειδωμα της νεας παρτιδας των blade και το link για τις must εφαρμογες του android για τους νεους χρηστες. :) Edited by veritasx
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη οδηγός για τη νέα παρτίδα συσκευών στο πρώτο post!

 

Επιτελους subforum ZTE!!! Καλως ηρθαμε :cool:

Προσωπικη γνωμη : Να γινει sticky αυτο, το νουμερο 1, οπως επισης και το θεμα με τις microsd! Αντε και με την αφιξη του skate θα γινουμε το no1 subforum :lol::lol:

 

Το subforum έχει δημιουργηθεί από την αρχή του μήνα! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικά gameloft games που θέλω να παίξω αλλα δεν ξέρω πως μπορώ να τα μεταφάρω τα data στην sd (150μβ +)γιατί δεν χωράν αλλα αρχεια στο τηλέφωνο.υπάρχει καποιος τρόπος?

gameloft/games/..... <----

sd/gameloft/games/..... <--- εδώ βρίσκονται τα data (cache??)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο οδηγός για τα νέα μοντέλα δουλεύει ώς έχει δεν παύει να εμπεριέχει την διαδικασία με το Fastboot η οποία μπορεί να εξαλειφθεί.

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί μετά το flash ξεκινάμε το κινητό χωρίς SIM.

Για όσους το ξεκινήσουν με SIM λοιπόν και την ούγγρικη ROM το κινητό θα κλειδώσει σε δίκτυο και θα ζητάει κωδικό.

 

Μπαίνετε Εδώ και βάζοντας το IMEI της συσκευής σας (που το γράφει στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία) και πέρνετε τον κωδικό ξεκλειδώματος.

Το Wifi ανοίγει χωρίς SIM και μπορείτε να μπείτε στο market.

 

Στη διαδικασία που έκανα εγώ μετά το reboot η ούγγρικη δε μ άφηνε να μπώ χωρίς SIM. Δεν αντιδρούσε η οθόνη.

Έβαλα SIM και αμέσως κλείδωσε ζητώντας κωδικό ο οποίος δούλεψε με το IMEI από το παραπάνω λίνκ.

 

Μετά μπορείτε να πάτε στο μενού και να αλλάξετε τα Ούγγρικα σε Αγγλικά για να καταλαβαίνετε τι γίνεται. Κατεβάστε και εγκαταστήστε το UniversalAndroidRoot. Τρέξτε το και κάντε root. Έπειτα να μπείτε με wifi στο market και να κατεβάσετε ROM Manager ακολουθώντας την αρχική διαδικασία για να ξαναπεράσετε το ClockWordMod με το οποίο θα κάνετε και restore.

 

Παιδιά προσέξτε ότι κάνετε να χει μπαταρία το κινητό γιατί όταν είναι στο καλώδιο με το fastboot δεν κινδυνεύει να ξεμείνει αλλά όταν δεν είναι μπορεί να μείνει στη μέση το flash του CLockwordMod (πάλι διορθώνεται).

Edited by lousou
ενημέρωση πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικά gameloft games...

 

Η μία λύση είναι το Apps2sd το οποίο θέλει δεύτερο partition στην κάρτα sd σου formated ώς ext3. (Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί χρειάζεται αυτό αφού ο kernel έχει υποστήριξη για FAT). Ψάξε στο thread υπάρχουν οδηγίες.

 

Το linux υποστηρίζει symlinks και με κάποιο terminal emulator θα μπορούσε κάποιος να δημιουργεί links στο data folder που θα δείχνουν στην SD χωρίς να χει εγκατεστημένο το apps2d και δεύτερο partition. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό? Ξέρετε κανένα terminal emulator για μέσα από το android?

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω το Wifi ανοίγει και σε flightmode και ίσως και χωρίς SIM να μπορείτε να μπείτε στο market. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό αν ξέρει.

 

Δουλεύει.

 

Το linux υποστηρίζει symlinks και με κάποιο terminal emulator θα μπορούσε κάποιος να δημιουργεί links στο data folder που θα δείχνουν στην SD χωρίς να χει εγκατεστημένο το apps2d και δεύτερο partition. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό? Ξέρετε κανένα terminal emulator για μέσα από το android?

 

Τo linux υποστηρίζει symlinks αλλά το FAT δε νομίζω.

 

Λοιπόν παιδιά έχω βάλει την FLB-r10b αλλά δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο και δεν υπάρχουν σαν επιλογή. Ξέρει κανείς πως τα εγκαθιστώ;

Επίσης δεν έχει google maps και δεν μου το εμφανίζει στο μάρκετ. Γιατί;

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει.

 

Τo linux υποστηρίζει symlinks αλλά το FAT δε νομίζω.

 

Λοιπόν παιδιά έχω βάλει την FLB-r10b αλλά δεν έχει ελληνικά στο πληκτρολόγιο και δεν υπάρχουν σαν επιλογή. Ξέρει κανείς πως τα εγκαθιστώ;

Επίσης δεν έχει google maps και δεν μου το εμφανίζει στο μάρκετ. Γιατί;

 

Δεν γίνεται να διαβάζει την sd ένας kernel χωρίς υποστήριξη FAT.

Απλά στο fat δεν υπάρχουν owners, permissions και links οπότε δε θα υπάρχει δυνατότητα προστασίας. Υπάρχει το ADB shell αλλά βρήκα και έναν ssh server που μπορούμε να δοκιμάσουμε για prompt μέσα από το τηλ.

 

Νομίζω υπάρχει έξτρα zip με τα google apps επίτηδες τα βγάλανε σ αυτήνα.

Πέρνα το HTC IME

Εδώ

Link to comment
Share on other sites

H FLB R10b πως σας φαινεται στα παιχνιδια;Σε σχεση με JJ rls9 και modaco r12 πρεπει να ειναι η χειροτερη...

 

και εγώ τη θεωρώ χειρότερη. Κακώς την πέρασα.

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναρωτησει και παλιοτερα, αλλα προφανώς δεν το γνώριζε κανεις. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλαξουμε το μέγεθος των εικονιδείων στην οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα. Μιας και το κινητό μας εκπέμπει περισσότερη ακτινοβολία, κάνοντας χρήση bluetooth και έχοντας τη συσκευή σε απόσταση 2 μέτρων υπάρχει πρόβλημα?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να διαβάζει την sd ένας kernel χωρίς υποστήριξη FAT.

Απλά στο fat δεν υπάρχουν owners, permissions και links οπότε δε θα υπάρχει δυνατότητα προστασίας. Υπάρχει το ADB shell αλλά βρήκα και έναν ssh server που μπορούμε να δοκιμάσουμε για prompt μέσα από το τηλ.

 

Νομίζω υπάρχει έξτρα zip με τα google apps επίτηδες τα βγάλανε σ αυτήνα.

Πέρνα το HTC IME

Εδώ

 

Δεν κατάλαβες, ο Linux kernel μια χαρά υποστήριξη έχει για το fat, απλώς το fat δεν υποστηρίζει symlinks.

 

Στο gingerbread keyboard που έχει δεν μπορώ να βάλω ελληνικά; Δοκίμασα και το HTC_IME και παρόλο που άφησα μόνο Αγγλικά και Ελληνικά στα settings του δε μου εμφανίζει κουμπί αλλαγής γλώσσας.

Το έξτρα ζιπάκι πως το περνάω; Ξανά φλασάρισμα τη rom;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη Ιος!

 

Πολλες εφαρμογες μολυσμένες βρεθηκαν με ιο που υποκλεπτει προσωπικα δεδομενα στο Android Market. Ριξτε μια ματια εδω.

 

Καποιες απο αυτες ειναι:

 

* Falling Down

* Super Guitar Solo

* Super History Eraser

* Photo Editor

* Super Ringtone Maker

* Super Sex Positions

* Hot Sexy Videos

* Chess

* 下坠滚球_Falldown

* Hilton Sex Sound

* Screaming Sexy Japanese Girls

* Falling Ball Dodge

* Scientific Calculator

* Dice Roller

* 躲避弹球

* Advanced Currency Converter

* App Uninstaller

* 几何战机_PewPew

* Funny Paint

* Spider Man

* 蜘蛛侠

* owling Time

* Advanced Barcode Scanner

* Supre Bluetooth Transfer

* Task Killer Pro

* Music Box

* Sexy Girls: Japanese

* Sexy Legs

* Advanced File Manager

* Magic Strobe Light

* 致命绝色美腿

* 墨水坦克Panzer Panic

* 裸奔先生Mr. Runner

* 软件强力卸载

* Advanced App to SD

* Super Stopwatch & Timer

* Advanced Compass Leveler

* Best password safe

* 掷骰子

* 多彩绘画

* Finger Race

* Piano

* Bubble Shoot

* Advanced Sound Manager

* Magic Hypnotic Spiral

* Funny Face

* Color Blindness Test

* Tie a Tie

* Quick Notes

* Basketball Shot Now

* Quick Delete Contacts

* Omok Five in a Row

* Super Sexy Ringtones

* 大家来找茬

* 桌上曲棍球

* 投篮高手

Edited by veritasx
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, ο Linux kernel μια χαρά υποστήριξη έχει για το fat, απλώς το fat δεν υποστηρίζει symlinks.

 

Στο gingerbread keyboard που έχει δεν μπορώ να βάλω ελληνικά; Δοκίμασα και το HTC_IME και παρόλο που άφησα μόνο Αγγλικά και Ελληνικά στα settings του δε μου εμφανίζει κουμπί αλλαγής γλώσσας.

Το έξτρα ζιπάκι πως το περνάω; Ξανά φλασάρισμα τη rom;

 

Για τη γλωσσα πληκτρολογιου πας "Ρυθμισεις HTC_IME mod.." πανω πανω στο μενου που λεει "Γλωσσα Πληκτρολογιου" και μπορεις να επιλεξεις μονομια γλωσσα.Εσυ φανταζομαι οτι πηγες πιο κατω , εκει που λεει "Language selections Configure selectable languages for settings and gestures" και εχει ολες τις διαθεσιμες γλωσσες τσεκαρισμενες και απενεργοποιεις εσυ οποιες θελεις.

Μια που το αναφεραμε , σε τι ακριβως χρησιμευει το τελευταιο μενου;

Link to comment
Share on other sites

Για τη γλωσσα πληκτρολογιου πας "Ρυθμισεις HTC_IME mod.." πανω πανω στο μενου που λεει "Γλωσσα Πληκτρολογιου" και μπορεις να επιλεξεις μονομια γλωσσα.Εσυ φανταζομαι οτι πηγες πιο κατω , εκει που λεει "Language selections Configure selectable languages for settings and gestures" και εχει ολες τις διαθεσιμες γλωσσες τσεκαρισμενες και απενεργοποιεις εσυ οποιες θελεις.

Μια που το αναφεραμε , σε τι ακριβως χρησιμευει το τελευταιο μενου;

 

Επειδή το έβγαλα και βαριέμαι να το ξαναβάζω τσάμπα: :p

Θα μπορώ να έχω και αγγλικά και ελληνικά με το HTC_IME (και κουμπί εναλλαγής εννοείται) ή όχι με τον τρόπο που λες;

Προτιμώ πάντως το gingerbread keyb και αποκλείεται να μην υπάρχει ένας τρόπος να του βάλω ελληνικά όπως στο μαμίσιο 2.1.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορώ να έχω και αγγλικά και ελληνικά με το HTC_IME (και κουμπί εναλλαγής εννοείται) ή όχι με τον τρόπο που λες;

 

Εχει κουμπι που εναλλασει Ελληνικα με Αγγλικα

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Για να κάνεις την αναβάθμιση στα 512, πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις πρώτα την "ουγγρική" rom?? Δηλαδή αν βάλεις κατευθείαν custom πχ froyo 2.2 , η μνήμη θα δείχνει πάλι 256?

Δηλαδή η ουγγρική rom τί κάνει; προσθέτει τσιπάκι μνήμης?? :)

Σορρυ αν είναι κουφές οι ερωτήσεις!!:blink:

MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Για να κάνεις την αναβάθμιση στα 512, πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις πρώτα την "ουγγρική" rom?? Δηλαδή αν βάλεις κατευθείαν custom πχ froyo 2.2 , η μνήμη θα δείχνει πάλι 256?

Δηλαδή η ουγγρική rom τί κάνει; προσθέτει τσιπάκι μνήμης?? :)

Σορρυ αν είναι κουφές οι ερωτήσεις!!:blink:

 

Έχει μέσα ένα fix που "ξεκλειδώνει" τα υπόλοιπα 256. Δεν γίνεται με άλλη rom. Ίσως γίνει με την 2.2 από wind όταν βγει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...