Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην εγκατάσταση λέει πως μπορεί όσα πληκτρολογώ να καταγράφονται από τρίτους :-S τι είν τούτο?

 

Αυτο το λεει σε ολα τα "3rd-party πληκτρολογια"

 

Παιδες πως μπορουμε να ενεργοποιησουμε το hardware acceleration στην flb r10b?η δεν το υποστηριζει καθολου η rom?

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα πρεπει να δουλευει.

Κατεβασε αυτο

Κανε tick στο debug.sf.hw κανε save και restart το κινητο.

 

Αν δουλεψει πες μου να το ετοιμασω σαν guide για τους επομενους που θα το ρωτησουν.

Αν δεν δουλεψει πρεπει να μπεις με το root explorer στο /system/ να το κανεις mount και να κανεις edit το build.prop αρχειο.

Ανοιγεις το build.prop με καποιο text editor και αλλαζεις την τιμη του debug.sf.hw απο 0 σε 1, αν ειναι ηδη 1 τοτε ειναι ηδη ενεργοποιημενο το hardware acceleration.

 

edit: τελικα δεν δουλεψε ο τροπος με το blade buddy.

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ποσο καιρο σου ηρθαν οι πρωτες;

Γιατι και εγω εχω κανει παραγγελια απο 25-1 και δεν εχει

ερθει τιποτα.

Εγω του λεω να μου δωσει το tracking ID μηπως βρω ακρη με το

ταχυδρομειο γιατι λογικα επρεπε να εχουν ερθει και αυτος μου λεει

οτι τα εστειλε.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να βρω ακρη με το ταχυδρομειο;

 

μου ήρθαν σε 5 μέρες... πάρε το ταχυδρομείο να ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Κατοχος και εγω της καινουργιας παρτιδας Blade και πηγα ο ασχετος να ενεργοποιησω τα 512 mb της ram.

Καταεχας χρησημοποιω vista.

Ολα καλα μεχρι το

 

''Με το USB καλώδιο συνδέουμε τη συσκευή στο pc και περιμένουμε να περάσει εκ νέου τους drivers (Είναι απαραίτητη και ενεργή σύνδεση στο internet για το pc).

Στο παράθυρο του command prompt πληκτρολογούμε :

 

fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img''

 

Οταν γραφω την εντολη μου γραφει ''waiting for device'' και κολλαει εκει...

Επισης εκανα την βλακεια και επανεγκατεστησα τους drivers απο το αρχειο του οδηγου καθως δεν καταλαβα το ΄΄περιμενουμε να περασει εκ νεου τους drivers''

 

Help!:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λεει σε ολα τα "3rd-party πληκτρολογια"

 

 

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα πρεπει να δουλευει.

Κατεβασε αυτο

Κανε tick στο debug.sf.hw κανε save και restart το κινητο.

 

Αν δουλεψει πες μου να το ετοιμασω σαν guide για τους επομενους που θα το ρωτησουν.

Αν δεν δουλεψει πρεπει να μπεις με το root explorer στο /system/ να το κανεις mount και να κανεις edit το build.prop αρχειο.

Ανοιγεις το build.prop με καποιο text editor και αλλαζεις την τιμη του debug.sf.hw απο 0 σε 1, αν ειναι ηδη 1 τοτε ειναι ηδη ενεργοποιημενο το hardware acceleration.

 

edit: τελικα δεν δουλεψε ο τροπος με το blade buddy.

 

Ναι το προγραμματάκι δεν είναι καλο μου έδειξε και εμενα ότι είναι ενεργοποιημένο αλλα μπήκα με root explorer και έδειχνε 0.

Το root explorer δυστυχώς δεν είναι free οποτε η πρέπει να βρείτε κάποιο άλλο πρόγραμμα η να αγοράσετε ή...

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Κατοχος και εγω της καινουργιας παρτιδας Blade και πηγα ο ασχετος να ενεργοποιησω τα 512 mb της ram.

Καταεχας χρησημοποιω vista.

Ολα καλα μεχρι το

 

''Με το USB καλώδιο συνδέουμε τη συσκευή στο pc και περιμένουμε να περάσει εκ νέου τους drivers (Είναι απαραίτητη και ενεργή σύνδεση στο internet για το pc).

Στο παράθυρο του command prompt πληκτρολογούμε :

 

fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img''

 

Οταν γραφω την εντολη μου γραφει ''waiting for device'' και κολλαει εκει...

Επισης εκανα την βλακεια και επανεγκατεστησα τους drivers απο το αρχειο του οδηγου καθως δεν καταλαβα το ΄΄περιμενουμε να περασει εκ νεου τους drivers''

 

Help!:(:(

 

Λογικα δεν εβαλες σωστα τους drivers. Διαβασε αυτο το ποστ για το πως μπαινουν:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3535964#post3535964

 

Ναι το προγραμματάκι δεν είναι καλο μου έδειξε και εμενα ότι είναι ενεργοποιημένο αλλα μπήκα με root explorer και έδειχνε 0.

Το root explorer δυστυχώς δεν είναι free οποτε η πρέπει να βρείτε κάποιο άλλο πρόγραμμα η να αγοράσετε ή...

 

Γινεται και μεσω adb

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

yo forum.

πως μπορώ να δω εάν ένα Blade έχει Amoled.

2ον βγάζει μια επιλογή για κάτι vodafone όταν ξεκινάει το κινητό, αυτό πως το σταματάμε;

thnx

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει καποιος να βοηθησει με τις επαφες?

τις περισσοτερες μου τις βγαζει στο γραμμα Ζ.πως γινεται να το διορθωθει αυτο και να τις δειχνει με αλφαβητικη σειρα?

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει καποιος να βοηθησει με τις επαφες?

τις περισσοτερες μου τις βγαζει στο γραμμα Ζ.πως γινεται να το διορθωθει αυτο και να τις δειχνει με αλφαβητικη σειρα?

 

βαλε το app: dialer one

 

Link to comment
Share on other sites

βαλε το app: dialer one

 

δεν κανει αυτο που θελω.αυτο ειναι για να κανεις κλησεις.εγω θελω να μπορω να εχω σε αλφαβητικη σειρα τις επαφες.παρατηρησα οτι ακομα και χειροκινητα να περασω μια επαφη μου την τοποθετει παλι στο γραμμα Ζ.πολυ ενοχλητικο αυτο.καμια αλλη ιδεα?δεν ειχα τετοιο θεμα με τα windows mobile παντως

Link to comment
Share on other sites

δεν κανει αυτο που θελω.αυτο ειναι για να κανεις κλησεις.εγω θελω να μπορω να εχω σε αλφαβητικη σειρα τις επαφες.παρατηρησα οτι ακομα και χειροκινητα να περασω μια επαφη μου την τοποθετει παλι στο γραμμα Ζ.πολυ ενοχλητικο αυτο.καμια αλλη ιδεα?δεν ειχα τετοιο θεμα με τα windows mobile παντως

 

αυτο που θες κανει :shifty:

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραματάκια.

 

1) Όσους browsers και να δοκίμασα δεν κατάφερα να δω κάποιες σελίδες όπως το desktop. Ο Browser ανιχνευεται και με πηγαίνουν στην Mobile version ασχέτως τι επέλεξα. Τον user agent τον έχω δηλωμένο Desktop. Καμιά ιδέα αν αυτό τελικά αλλάζει κάπως? Μήπως ελέγχουν την Javascript και το βλέπουν από κεί? Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε την javascript στους Browsers?

 

Από τους browsers o Dolphin μου φάνηκε πιό εύχρηστος και βολικός

 

2) Καμία σχεδόν εφαρμογή δεν έχει exit στο μενού. Όλες θέλουν να τρέχουν συνέχεια. Τα 2 hard keys τις κάνουν minimize. Έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω στο Home και να τρέχω τον advansed task killer για να τις κλείνω. Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? Μήπως υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε κανένα κουμπί να κλείνει την εφαρμογή με παρατεταμένο πάτημα πχ?

 

3) Επίσης κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση το device δεν είναι rooted και αν κάποια εφαρμογή χρειαστεί permissions μετά την εγκατάσταση (όχι στις ήδη υπάρχουσες) είτε βγάζει exception είτε λέει ότι δεν έχει permissions οπότε πρέπει να ξανατρέξω το universal root να το ξανακάνω. Καμιά ιδέα αν αλλάζει αυτό?

Edited by lousou
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2.2 froyo και το πρόβλημα σου θα λυθεί.

δεν κανει αυτο που θελω.αυτο ειναι για να κανεις κλησεις.εγω θελω να μπορω να εχω σε αλφαβητικη σειρα τις επαφες.παρατηρησα οτι ακομα και χειροκινητα να περασω μια επαφη μου την τοποθετει παλι στο γραμμα Ζ.πολυ ενοχλητικο αυτο.καμια αλλη ιδεα?δεν ειχα τετοιο θεμα με τα windows mobile παντως

 

 

 

Sent from my ZTE Blade using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραματάκια.

 

1) Όσους browsers και να δοκίμασα δεν κατάφερα να δω κάποιες σελίδες όπως το desktop. Ο Browser ανιχνευεται και με πηγαίνουν στην Mobile version ασχέτως τι επέλεξα. Τον user agent τον έχω δηλωμένο Desktop. Καμιά ιδέα αν αυτό τελικά αλλάζει κάπως? Μήπως ελέγχουν την Javascript και το βλέπουν από κεί? Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε την javascript στους Browsers?

 

Από τους browsers o Dolphin μου φάνηκε πιό εύχρηστος και βολικός

 

2) Καμία σχεδόν εφαρμογή δεν έχει exit στο μενού. Όλες θέλουν να τρέχουν συνέχεια. Τα 2 hard keys τις κάνουν minimize. Έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω στο Home και να τρέχω τον advansed task killer για να τις κλείνω. Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? Μήπως υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε κανένα κουμπί να κλείνει την εφαρμογή με παρατεταμένο πάτημα πχ?

 

3) Επίσης κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση το device δεν είναι rooted και αν κάποια εφαρμογή χρειαστεί permissions μετά την εγκατάσταση (όχι στις ήδη υπάρχουσες) είτε βγάζει exception είτε λέει ότι δεν έχει permissions οπότε πρέπει να ξανατρέξω το universal root να το ξανακάνω. Καμιά ιδέα αν αλλάζει αυτό?

 

1) κατι κανεις λαθος, οι ιστοσελιδες μεσω javascript ελεγχουν τον user agent σου και αν δηλωσεις στον browser να δειξει την desktop version τοτε θα δειξει αυτην γιατι αλλαζει τον user agent. Προσεξε μην καταλαθος πας σε σελιδες που εχουν δικο τους συστηματα ανιχνευσης/επιλογης εκδοσης (μεσω cookies οπως το site μου (aklp.gr) ή μηπως μπανεις σε ιστοσελιδα που ειναι φιαγμενη μονο για mobiles (οπως αυτην: m.varemenos.com) ).

 

2) ακυρο, νομιζα μιλουσες ακομα για browsers, δες απαντησου του @kolkoskylo

 

3) Ναι πρεπει να το κανεις καθε φορα το root. Αλλιως βαζεις καποια custom rom και ξεμπερδεψες για παντα

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

3. και κάτι ακόμα, επειδή από λίνουξ δεν ξέρω, έχω μια εφαρμογή εκτός μάρκετ που θέλει "Unzip the content of the SDCard.zip to the root of your SD Card" αυτό σημαίνει να τα βάλω στο directory (/) ή στο (/sdcard) ?? γιατί εγώ τα έβαλα στο 2ο και δεν μου τα διαβάζει η εφαρμογή μετά, αλλά έπίσης δεν έχω δικαίωμα επεξεργασίας στο (/root)

 

3, γτ προσπαθώ να βάλω χάρτες "πειραγμένους" κ δεν βγάζω άκρη. ή κάποια free εφαρμογή για να δουλεύει το gps?

Κανε αποσυμπιεση το αρχειο στον υπολογιστη σου και βαλ'το στην καρτα μνημης.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραματάκια.

 

1) Όσους browsers και να δοκίμασα δεν κατάφερα να δω κάποιες σελίδες όπως το desktop. Ο Browser ανιχνευεται και με πηγαίνουν στην Mobile version ασχέτως τι επέλεξα. Τον user agent τον έχω δηλωμένο Desktop. Καμιά ιδέα αν αυτό τελικά αλλάζει κάπως? Μήπως ελέγχουν την Javascript και το βλέπουν από κεί? Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσουμε την javascript στους Browsers?

 

Από τους browsers o Dolphin μου φάνηκε πιό εύχρηστος και βολικός

 

2) Καμία σχεδόν εφαρμογή δεν έχει exit στο μενού. Όλες θέλουν να τρέχουν συνέχεια. Τα 2 hard keys τις κάνουν minimize. Έτσι αναγκάζομαι να πηγαίνω στο Home και να τρέχω τον advansed task killer για να τις κλείνω. Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? Μήπως υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε κανένα κουμπί να κλείνει την εφαρμογή με παρατεταμένο πάτημα πχ?

 

3) Επίσης κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση το device δεν είναι rooted και αν κάποια εφαρμογή χρειαστεί permissions μετά την εγκατάσταση (όχι στις ήδη υπάρχουσες) είτε βγάζει exception είτε λέει ότι δεν έχει permissions οπότε πρέπει να ξανατρέξω το universal root να το ξανακάνω. Καμιά ιδέα αν αλλάζει αυτό?

 

Τρια ρωτησες αλλα δεν π'ραζ'.

Για το (1) δεν ξερω.

Για το (2), δεν υπαρχει τροπος αλλα, δεν αντιλαμβανομαι γιατι το ψαχνεις οταν,

αρκετες φορες πιο πριν, εχει αναφερθει οτι το συστημα κανει πολυ καλη

διαχειριση της ram απο μονο του.

Για το (3), δες αν θελεις αυτο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

Κανει μονιμο root, το οποιο φυσικα μπορεις να αναιρεσεις με το Universal Androot,

κανοντας unroot.

Ά, και γινεται μεσω υπολογιστη. Δεν ειναι εφαρμογη για το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτον που βρισκεται εδω: http://zteblade.info/?p=20 .

Αλλα δεν βρηκα κανενα οδηγο για Ubuntu....... Και για ποια downloads μιλας?

 

 

καποιος να βοηθησει??????

Link to comment
Share on other sites

καποιος να βοηθησει??????

 

Γιατί δεν ακολουθείς την μέθοδο χωρίς fastboot?

Εγώ την ακολούθησα, το pc θα χρειαστεί μόνο γι ανα μεταφέρεις πράγματα στην SDcard.

 

Δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3536303&highlight=rom+manager#post3536303

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακολουθείς την μέθοδο χωρίς fastboot?

Εγώ την ακολούθησα, το pc θα χρειαστεί μόνο γι ανα μεταφέρεις πράγματα στην SDcard.

 

Δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3536303&highlight=rom+manager#post3536303

 

Συγνωμη αλλα τωρα μπερδευτικα περισσοτερο...... Ειμαι καινουριος στα Android και προσπαθω να βγαλω ακρη. Ειναι κριμα ενα τοσο ωραιο τηλεφωνο να ειναι τοσο "περιορισμενο".

Πρεπει οπωσδηποτε να βαλω την Ουγγρικη ROM? Δεν γινεται κατι χωρις αυτην?

Edited by EPYLOXIAS
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Παιδια Help.Εχω εδω και τρεις μερες το κινητο απο Orange και σημερα ξαφνικα σταματησε να αποκρινεται η οθονη.Λειτουργουν μονο τα πληκτρα φωνης και On-off.Eχει ξανασυμβει?
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τωρα μπερδευτικα περισσοτερο...... Ειμαι καινουριος στα Android και προσπαθω να βγαλω ακρη. Ειναι κριμα ενα τοσο ωραιο τηλεφωνο να ειναι τοσο "περιορισμενο".

Πρεπει οπωσδηποτε να βαλω την Ουγγρικη ROM? Δεν γινεται κατι χωρις αυτην?

 

512mb χωρις ουγγρικη, οχι δεν γινεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τωρα μπερδευτικα περισσοτερο...... Ειμαι καινουριος στα Android και προσπαθω να βγαλω ακρη. Ειναι κριμα ενα τοσο ωραιο τηλεφωνο να ειναι τοσο "περιορισμενο".

Πρεπει οπωσδηποτε να βαλω την Ουγγρικη ROM? Δεν γινεται κατι χωρις αυτην?

Ναι είδες ούτε ένα καφέ γλυκό της προκοπής δεν κάνει. Όλους μέτριους τους βγάζει..........:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2.2 froyo και το πρόβλημα σου θα λυθεί.

Sent from my ZTE Blade using Tapatalk

 

Καταρχήν Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

- Το θέμα με τις εφαρμογές που δεν κάνουν exit δεν είναι η διαχείριση μνήμης.

Είναι ότι ξεκινάν στο Boot time, κάποιες απ αυτές ψάχνουν δίκτυο και στέλνουν συνέχεια πληροφορίες ή παίρνουν όταν το βρούν.

 

Δεν θέλω να τρέχουν εφαρμογές στο κινητό μου όταν δεν το θέλω ούτε όταν ξεκινάει χωρίς την άδειά μου. Δεν βρήκα κάποιον free σωστό Manager που να απενεργοποιεί το startup των εφαρμογών (όχι Kill όταν ξεκινάει το τηλ, αλλά disable).

 

- Το superoneclick δε μου δούλεψε αν και έβγαλε επιτυχημένο στο τέλος και όλα ok. Δε ξέρω γιατί αλλά δεν έβγαλα άκρη μ αυτό. μικρό το κακό αφού με το Universalroot την κάνεις τη δουλειά και καλό είναι να σε ρωτάει κάπου κάπου όταν κάποια εφαρμογή θέλει root access για λόγους ασφαλείας.

 

- Οι browsers ανιχνεύονται ασχέτως αν δηλώσεις Android ή Desktop agent.

Δεν ξέρω πώς, απενεργοποίησα την js καθάρισα τα cookies πάλι τον ανιχνεύει και με κάνει redirect σε mobile διαφημιστικό site. Εάν δεν ανιχνευότανε ούτε το google.com θα βγαζε επιλογή για mobile ή classic view.

 

- Τέλος να αναφέρω ότι δοκίμασα με τον root explorer να ενεργοποιήσω το hardware acceleration πειράζοντας το /system/prop.build αλλά παρατήρησα ότι η οθόνη μετά δε δουλεέυει κάποιες φορές καλά, χαλάνε τα χρώματα απ τα εικονίδια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Με το autostart μπορεις να απενεργοποιησεις ποιες εφαρμογες δεν θελεις να τρεχουν στην εκινηση του OS (προσεχε τι απενεργοποιεις γιατι μπορει να μην να κανει boot σωστα).

 

για το σαιτ δωσε λινκ να δοκιμασω και εγω.

 

Αν η ρομ σου δεν διαθετει τα καταληλλα libs δεν θα δουλευει σωστα το hardware acceleration.

 

Link to comment
Share on other sites

τι θηκες χρησιμοποιειτε για το blade και ποια θηκη θα προτινατε universal η μη για το κινιτο? link για online καταστηματα are more than welcome :p
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

- Το θέμα με τις εφαρμογές που δεν κάνουν exit δεν είναι η διαχείριση μνήμης.

Είναι ότι ξεκινάν στο Boot time, κάποιες απ αυτές ψάχνουν δίκτυο και στέλνουν συνέχεια πληροφορίες ή παίρνουν όταν το βρούν.

 

Δεν θέλω να τρέχουν εφαρμογές στο κινητό μου όταν δεν το θέλω ούτε όταν ξεκινάει χωρίς την άδειά μου. Δεν βρήκα κάποιον free σωστό Manager που να απενεργοποιεί το startup των εφαρμογών (όχι Kill όταν ξεκινάει το τηλ, αλλά disable).

Δεν εχει να κανει με "σωστο" Task Manager. Εσυ ( ή εμεις) επελεξες "λαθος" τηλεφωνο.

Ή, μαλλον, λαθος πλατφορμα.

 

- Το superoneclick δε μου δούλεψε αν και έβγαλε επιτυχημένο στο τέλος και όλα ok. Δε ξέρω γιατί αλλά δεν έβγαλα άκρη μ αυτό. μικρό το κακό αφού με το Universalroot την κάνεις τη δουλειά και καλό είναι να σε ρωτάει κάπου κάπου όταν κάποια εφαρμογή θέλει root access για λόγους ασφαλείας.

 

Τωρα, αυτο εμενα γιατι με ψιλομπερδεψε; Το προβλημα σου ειναι οτι σου ζητανε

οι εφαρμογες root access ή οτι το κινητο κανει απο μονο του unroot;

...............

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...