Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις απεκτησα το blade!!!!!!!!!!!!!!!

στο κουτι του ειναι ακομη το μαναρι μου!!!!

 

λοιπον.υπαρχουν καποια βηματα που πρεπει να κανω αρχικα?

 

κατευθειαν φορτιση?ποση ωρα?

 

τι σταδια να ακολουθησω?

 

(ειμαι ασχετος απο smartphones και ρωταω μην κανω κατι ακυρο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μόλις το πήρα και εγώ!! και έχω κάποια θεματάκια

 

1. ελληνικό πληκτρολόγιο έχω! το έβαλα κ στην όρθια διάταξη κινητού, αλλά δυστυχώς η πληκτρολόγηση διαφέρει κατά πολύ απ την κλασσική των παλιών νόκια κ δε βολεύομαι. έχει καμιά εφαρμογή στο μαρκετ? με σωωωζετε

2. έβαλα handcent αλλά ποια ρύθμιση ενεργοποιώ για αναφορές παράδοσης?

Link to comment
Share on other sites

@tsakos

 

Με γειες :) Εγώ τελείωσα τη μπαταρία πριν κάνω την 1η φόρτιση, οι πρώτες 3-4 φορτίσεις-αποφορτίσεις να είναι πλήρεις, αν και δεν ξέρω αν όντως παίζει ρόλο.

 

@shadowman

 

Πήγαινε στα settings του handcent sms, Notification settings, sent notifications και βάλε notify when message is received.

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που πρεπει να γνωριζω πριν το ανοιξω?γενικως καποια συμβουλη για σωστη χρηση .

 

καποια εφαρμογη καλη.

Edited by tsakos
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολυς .και εγω απεκτησα σημερα το κινητακι και φυσαει.εχω καποιες ερωτησεις

1)για να χρησημοποιησω τουσ χαρτες τησ google και την πλοηγηση π εχει εγκατεστημενη χρεωνομαι

2)απο το watch up κερδισα 60 mb δωρεαν ιντερνετ .πως τα εναργοποιω (αν τελειωσουν ενημερωνομαι η μου τρωει καρτα??)

αυτα προς το παρον . ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

@ tsakos

 

Ε γενικές συμβουλές δεν υπάρχουν. Παίξε με το κινητό, δούλεψε το και θα σου έρθουν σιγα-σιγά πιο συγκεκριμένες απορίες :p Για εφαρμογές δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

 

@theo93

 

1) Nαι χρεώνεσαι, χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα που να δουλεύει και offline, εγώ προσωπικά έχω το iGO και είμαι πολυ ευχαριστημένος

2) Τι εννοείς πως τα ενεργοποιείς; Αφού τα κέρδισες τότε θα αρχίσουν να αξιοποιούνται από τη στιγμή που θα μπεις στο Internet μέσω 3G/GPRS κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που πρεπει να γνωριζω πριν το ανοιξω?γενικως καποια συμβουλη για σωστη χρηση .

 

καποια εφαρμογη καλη.

 

Τι ειδους συμβουλη;Ενα κινητο ειναι οπως ολα τα αλλα.Οτι εκανες με τα αλλα σου κινητα κανε και με αυτο.Για εφαρμογες ξεκινα απο εδω.

 

γεια σε ολυς .και εγω απεκτησα σημερα το κινητακι και φυσαει.εχω καποιες ερωτησεις

1)για να χρησημοποιησω τουσ χαρτες τησ google και την πλοηγηση π εχει εγκατεστημενη χρεωνομαι

2)απο το watch up κερδισα 60 mb δωρεαν ιντερνετ .πως τα εναργοποιω (αν τελειωσουν ενημερωνομαι η μου τρωει καρτα??)

αυτα προς το παρον . ευχαριστω!!

 

1)ναι

2)Νομιζω δεν ενημερωνεσαι οποτε εχε το νου σου.Αν θες να το ελεγχεις κατεβασε δωρεαν το 3G Watchdog δωρεαν απο το market για να το παρακολουθεις.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το sleep είναι αυτό που σβήνει η οθόνη όταν δεν το χρησιμοποιείς.

 

 

 

Αυτό λειτουργεί. To power+volume up δεν λειτουργεί. Διαφορετικά πράγματα.

 

και αυτο λειτουργει επισης.

Link to comment
Share on other sites

οταν παταω στους χαρτεσ μου βγαζει στη αρχη φορτωση και μετα απο λιγο 'η εφαρμογη αυτη απαιτει μια συνδεση δεδομενον εργασιασ΄'(πως κανω αυτη την συνδεση και κατι αλλο οταν θελω να συνδεθω με το ρουτερ μου πιον κωδικο απο κατω βαζω??
Link to comment
Share on other sites

και αυτο λειτουργει επισης.

 

Τότε δεν έχεις blade τελευταίας φουρνιάς. Εκτός αν σου λειτουργεί μετά που έβαλες 512 ram, τότε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχεις blade τελευταίας φουρνιάς. Εκτός αν σου λειτουργεί μετά που έβαλες 512 ram, τότε οκ.

 

ναι φυσικα αυτο ηθελα να πω :)

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το κινητό σήμερα και όλα καλά αν και ακόμα το μαθαίνω. Ξέρει κανείς να μου πει πως γίνεται να αναβοσβήνει το return key όταν έχω αναπάντητες, μηνύματα και email?
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου παιδια. Το πηρα κι εγω πριν απο 4 μερες το καλο μου και μ'εκανε εντυπωση το θεμα της μνημης. Υπαρχει καποιος οδηγος για Ubuntu????

 

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το κινητό σήμερα και όλα καλά αν και ακόμα το μαθαίνω. Ξέρει κανείς να μου πει πως γίνεται να αναβοσβήνει το return key όταν έχω αναπάντητες, μηνύματα και email?

 

Υπάρχουν apps στο market δεν ξέρω κάποιο σιγουρα αλλά δοκιμασε led blink calls sms android app σαν keywords στο google βγαζει αρκετά και μπορεις να δοκιμάσεις.

 

μπορει να κλειδωσει η οθονη με κωδικο?

 

Μενού > ρυθμίσεις > τοποθεσια και ασφάλεια >ορισμός μοτίβου ξεκλειδώματος. Είναι σαν touch κωδικός. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλα το'χω πετύχει σε vids.

 

Την καλησπερα μου παιδια. Το πηρα κι εγω πριν απο 4 μερες το καλο μου και μ'εκανε εντυπωση το θεμα της μνημης. Υπαρχει καποιος οδηγος για Ubuntu????

 

 

Σας ευχαριστω.

 

Έχεις διαβάσει κάποιον οδηγό για την μνήμη; Αν έχεις νέας φουρνίας κινητό ίσως να μην χρειαστεις PC γι'αυτό. Πέρα από κάποια downloads δηλαδή.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, αν ξέρει κάποιος: χωρίς να έχω πειράξει την κάρτα μνήμης μου βγάζει μηνύματα "βγήκε η κάρτα", έλεγχος κάρτας" και γενικώς η επαφή με την κάρτα των 2GB δεν υφίσταται. Μια τη βλέπει, 10 οχι.

Εχω κάνει οτι σχετικό, μη σας ζαλίζω κιόλας, αλλά ... :( Ιδέες;

Σήμερα το πήρα από το σέρβις, είχε χαλάσει η αφή και με βρήκε άλλο θέμα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, αν ξέρει κάποιος: χωρίς να έχω πειράξει την κάρτα μνήμης μου βγάζει μηνύματα "βγήκε η κάρτα", έλεγχος κάρτας" και γενικώς η επαφή με την κάρτα των 2GB δεν υφίσταται. Μια τη βλέπει, 10 οχι.

Εχω κάνει οτι σχετικό, μη σας ζαλίζω κιόλας, αλλά ... :( Ιδέες;

Σήμερα το πήρα από το σέρβις, είχε χαλάσει η αφή και με βρήκε άλλο θέμα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Πέρα από το reboot βγάλτην και βάλτην που στανταρ δοκίμασες , μάλλον σε βλέπώ να το γυρνάς :( .

 

Με πρόβλημα στην αφή ,δεν σου δώσαν καινούριο;

 

Edit: έπρεπε να χαλάσεις το καπάκι που μάλλον δεν έχουνε και ισως να σου δίνανε άλλο :P

 

Edit2: αν δεν μιλάς για την stock sd δες το λινκ από τον stathid90 , επόμενο post.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

είναι η κάρτα που ήρθε μαζί με το κινητό ?

γιατί το συγκεκριμένο κινητό παρουσιάζει ασυμβατότητα με αρκετές κάρτες της αγοράς.

 

περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292959

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα καταφερα και εβαλα τα 512 ραμ.Συγχαρητηρια σε οποιον εκανε τον οδηγο!!!!Μια ακομη απορια που ερχονται σιγα σιγα.οταν ανοιξω το κινητο και μπω στο διαχ/στη εργου μου δειχνει πολλα apps ανοικτα.Απο το gmail μεχρι καμερα,μηνυματα και γενικα πολλα ασχετα που αποτι νομιζω δεν θα επρεπε να ηταν.Ειναι φυσιολογικο?
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχεις αρκετή ραμ ελεύθερη , το λειτουργικό σύστημα ανοίγει αρκετές [αν όχι όλες] τις εφαρμογές. τις ανοίγει και τις αφήνει στο stanby , οπότε όταν επιλέξεις να ανοίξεις μία , την ανοίγει πολύ πιο γρήγορα.

 

off topic : όλοι έχουν πάρει το κινητό στα χέρια τους , μόνο εμένα δουλεύει η wind ?

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα!!!!ποια είναι η καλύτερη custom rom που μπορώ να περάσω?Κάπου διάβασα ότι το App2SD δουλεύει καλύτερα σε custom rom ισχύει??Επίσης για τα παιχνιδια της gameloft που έλεγα δοκίμασα να τα βάλω στην κάρτα αλλά δεν γινόταν με το app2sd

ή με την stock εφάρμογη που έχουν ta froyo.

(Χρησημοποίησα το galaxy tab για δοκιμή των games,δεν έχω κανει root (an ginetai))

 

Τέλος όταν κατεβάζει το game τα αρχεια για το παιχνίδι (Πολλές φορές πάνω από 150mb)γίνεται να δώσω εντολή να αποθηκεύονται στην sd και όχι internal?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν apps στο market δεν ξέρω κάποιο σιγουρα αλλά δοκιμασε led blink calls sms android app σαν keywords στο google βγαζει αρκετά και μπορεις να δοκιμάσεις.

 

 

 

Μενού > ρυθμίσεις > τοποθεσια και ασφάλεια >ορισμός μοτίβου ξεκλειδώματος. Είναι σαν touch κωδικός. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλα το'χω πετύχει σε vids.

 

 

 

Έχεις διαβάσει κάποιον οδηγό για την μνήμη; Αν έχεις νέας φουρνίας κινητό ίσως να μην χρειαστεις PC γι'αυτό. Πέρα από κάποια downloads δηλαδή.

 

 

Ειδα αυτον που βρισκεται εδω: http://zteblade.info/?p=20 .

Αλλα δεν βρηκα κανενα οδηγο για Ubuntu....... Και για ποια downloads μιλας?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, πηρα και εγω εχτες το κινητακι και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις.

1)πως μπορω να τακτοποιησω τα τραγουδια σε εναν φακελο απο τον υπολογιστηκαθως δεν υπαρχει φακελος που να λεει music

2)για να χρησιμοποιησω τους χαρτες χρεωνομαι ,και αν ναι υπαρχει τροπος να τους χρησημοποιω δωρεαν

3)για to gps isxyei oti me τους χαρτες??(πειτε κανενα καλο και δωρεαν προγραμμα)

4)οταν θελω να συνδεθω με το wifi του σπιτιου μου εκει π μου ζηταει κωδικο ποιον βαζω???

5)πως κατεβαζω εφαρμογες απο το market οταν εχω συνδεδεμενο το κινητο??

ελπιζω να μην σας κουρασα πολυ :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα!!!!ποια είναι η καλύτερη custom rom που μπορώ να περάσω?Κάπου διάβασα ότι το App2SD δουλεύει καλύτερα σε custom rom ισχύει??Επίσης για τα παιχνιδια της gameloft που έλεγα δοκίμασα να τα βάλω στην κάρτα αλλά δεν γινόταν με το app2sd

ή με την stock εφάρμογη που έχουν ta froyo.

(Χρησημοποίησα το galaxy tab για δοκιμή των games,δεν έχω κανει root (an ginetai))

 

Τέλος όταν κατεβάζει το game τα αρχεια για το παιχνίδι (Πολλές φορές πάνω από 150mb)γίνεται να δώσω εντολή να αποθηκεύονται στην sd και όχι internal?

 

Πανω κατω ολες οι ρομ το ιδιο ειναι.Αλλος χρησιμοποιει την FLB r10b,αλλος την Japanese Jellyfish r9 κι αλλος την Modaco r12.Διαλεγεις και παιρνεις.Εμενα μου κατσε καλυτερα η πρωτη.

Τωρα για τα παιχνιδια της Gameloft να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει και πολυ,αλλα ειχα δει πως δεν παιζουν σε ολα τα κινητα.Νομιζω υπαρχουν και διαφορες εκδοσεις.Δηλαδη αλλη εκδοση του ιδιου παιχνιδιου φοραει το Galaxy S π.χ. κι αλλη το Desire,κι αλλη το Milestone.Δες καταρχας αν υποστηριζετε το Blade πριν κανεις οτιδηποτε.Μια φορα προσπαθησα να βαλω το fishing kings αλλα δεν τα καταφερα...Σιγουρα ομως καποια αλλα πιο μικρα παιζουν οπως το Assasin's Creed Altair's Chronicles.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν apps στο market δεν ξέρω κάποιο σιγουρα αλλά δοκιμασε led blink calls sms android app σαν keywords στο google βγαζει αρκετά και μπορεις να δοκιμάσεις.

 

Στην αρχή νόμιζα ότι δεν λειτουργεί το led στο κουμπί retutn, τελικά λειτουργεί κανονικά, κατέβασα και την εφαρμογή (blink) και όλα οκ, όμως το πρόβλημα είναι ότι όταν η οθόνη σβήσει τελείως (sleep mode) τότε σταματάει να αναβοσβήνει. Ισχύει και χωρίς την εφαρμογή που κατέβασα. Τι ρύθμιση πρέπει να κάνω για να αναβοσβήνει συνέχει το led του return?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...