Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ξεκλειδώθεί η επιπλέον ΡΑΜ στη διαχείρηση βλέπω 416 ΜΒ συνολική μνήμη. Προφανώς τα υπόλοιπα είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό, σωστά?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως βάζω ελληνικά στο μαμίσιο 2.1. πληκτρολογιο???? και στο πληκτρολογιο android?? Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη Ιος!

 

Πολλες εφαρμογες μολυσμένες βρεθηκαν με ιο που υποκλεπτει προσωπικα δεδομενα στο Android Market. Ριξτε μια ματια εδω.

 

Εγώ την πάτησα πρόσφατα, μου έκλεψαν τον κωδικό του gmail και έστειλαν 2-3 spam mails σε όλες τις επαφές μου με το δικό μου email, μέχρι να αλλάξω κωδικό. Δεν είχα καμία από τις εφαρμογές που αναφέρονται στο λινκ, είχα όμως κάποιες εκτός market οπότε μπορεί να την πάτησα και από εκεί. Πάντως το scan με free antivirus, avg και lookout δεν έδειξε τίποτα οπότε δε ξέρω τελικά ποια εφαρμογή έφταιγε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, ο Linux kernel μια χαρά υποστήριξη έχει για το fat, απλώς το fat δεν υποστηρίζει symlinks.

 

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος γι αυτο. Στο Ν900 οταν θελουμε να περασουμε καποια παιχνιδια απο το /opt στην εσωτερικη μνημη 32gb που ειναι σε fat , μια χαρα δημιουργουνται symlinks.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος γι αυτο. Στο Ν900 οταν θελουμε να περασουμε καποια παιχνιδια απο το /opt στην εσωτερικη μνημη 32gb που ειναι σε fat , μια χαρα δημιουργουνται symlinks.

 

Δεν γίνεται symlink σε fat. Μιλάμε τώρα το symlink να βρίσκεται στο fat έτσι, γιατί αν έχεις τα αρχεία στο fat κι ένα symlink στο /opt (που θα είναι σε ext3), θα δουλέψει μάλλον.

 

Τι κατάντια κι αυτή ε, 2011 και να μιλάμε για fat...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται symlink σε fat. Μιλάμε τώρα το symlink να βρίσκεται στο fat έτσι, γιατί αν έχεις τα αρχεία στο fat κι ένα symlink στο /opt (που θα είναι σε ext3), θα δουλέψει.

Ναι οντως ετσι δουλευει. Διατηρουμε τα εκτελεσιμα και τα save στο /opt και ολα τα αλλα αρχεια στο fat. Δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και στο android;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ετσι δουλευει. Διατηρουμε τα εκτελεσιμα και τα save στο /opt και ολα τα αλλα αρχεια στο fat. Δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και στο android;

 

E λογικά το apps2SD αυτό κάνει, δεν υπάρχει λόγος να τα κάνεις με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

E λογικά το apps2SD αυτό κάνει, δεν υπάρχει λόγος να τα κάνεις με το χέρι.

 

Αναφερομουν σε αυτην την απορια

Η μία λύση είναι το Apps2sd το οποίο θέλει δεύτερο partition στην κάρτα sd σου formated ώς ext3. (Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί χρειάζεται αυτό αφού ο kernel έχει υποστήριξη για FAT). Ψάξε στο thread υπάρχουν οδηγίες.

 

Το linux υποστηρίζει symlinks και με κάποιο terminal emulator θα μπορούσε κάποιος να δημιουργεί links στο data folder που θα δείχνουν στην SD χωρίς να χει εγκατεστημένο το apps2d και δεύτερο partition. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό? Ξέρετε κανένα terminal emulator για μέσα από το android?

Ειναι η διαδικασια που ακολουθουμε στο Ν900.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

 

Ειπα σημερα να δοκιμασω το SetCPU στο τηλεφωνο. Μετα την εγκατασταση αρχισα να πειραζω τιμες και εφτασε μεχρι 692MHz σε stress test περιπου 7-8 λεπτων, οποτε και ειπα να το αφησω εκει και να μη γινω πλεονεκτης.

 

Παρολα αυτα, σε επανεκκινηση του τηλεφωνου το SetCPU σταματησε να αποκρινεται, ουσιαστικα δεν φορτωνε, εμενε σε μαυρη οθονη.

Η μονη λυση ειναι να κανω force kill και να το φορτωσω απο την αρχη (κατι που δεν παιζει να κανω καθε φορα που εκκινηται το τηλεφωνο).

 

Γνωριζει μηπως κανεις γιατι αυτη η συμπεριφορα κι αν διορθωνεται?

Ευχαριστω.

 

ΥΓ/Off Topic: Ειχα την ευκαιρια να περασω δυο μερες με τον Nokia N8. υπεροχη συσκευη σα hardware, ηχος κρυσταλλο, η οθονη απιστευτη,αλλα... η συναναστροφη μου με το Symbian^3 ηταν τουλαχιστο απογοητευτικη εως εκνευριστικη. Πραγματικα εκτιμησα το android απο χιλιες δυο πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

E λογικά το apps2SD αυτό κάνει, δεν υπάρχει λόγος να τα κάνεις με το χέρι.

 

Δε γίνονται symlinks στο fat αυτό είναι δεδομένο.

Εγώ απλά έλεγα να κάνεις ένα symlink στο /data/ πχ gameloft->/sdcard/gameloft

το symlink είναι στο / ext3 partition αλλά ο φάκελος στην sdcard σε fat.

Δε χρειάζεται να κάνεις symlinks στο fat.

 

Για όσους ψάχνουν την μανίσια WIND ROM υπάρχει παρακάτω η Β05, εκτός από την B02 που κυκλοφορεί σε προηγούμενα posts.

Την έχω εγκαταστήσει και δουλεέυι μια χαρά πρέπει να είναι πιο updated από την B02.

 

http://ftpb.free.fr/roms/zte/blade/WIND_P729BV1.0.0B05-NO_RECOVERY-update_signed.zip

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ψάχνουν την μανίσια WIND ROM υπάρχει παρακάτω η Β05, εκτός από την B02 που κυκλοφορεί σε προηγούμενα posts.

Την έχω εγκαταστήσει και δουλεέυι μια χαρά πρέπει να είναι πιο updated από την B02.

 

http://ftpb.free.fr/roms/zte/blade/WIND_P729BV1.0.0B05-NO_RECOVERY-update_signed.zip

 

νομίζω έχει σχέση με το τύπο οθόνης (lcd ή oled) που είχαν εμφανιστεί στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάποιος χειρότερη διαχείριση μπαταρίας στην flb r10(b) σε σχέση με την παλιότερη r9?

Δεν ξέρω μπορεί να είναι ιδέα μου γιατί είναι και λίγο δύσκολο να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω σημερα :) εχω 2 θεματακια ομως και ισως ξερετε εσεις.1)κατεβασα ενα προγραμμα για το system info.λεει ram 160mb και εσωτερικη μνημη 200mb.τα ραμ δεν επρεπε να ειναι 256?και 2 εστειλα απο το ν96 ενα βιντεο mp4 που τραβηξα και δεν το επαιζε.καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάποιος χειρότερη διαχείριση μπαταρίας στην flb r10(b) σε σχέση με την παλιότερη r9?

Δεν ξέρω μπορεί να είναι ιδέα μου γιατί είναι και λίγο δύσκολο να το καταλάβεις.

 

Θα μιλήσω για μένα προσωπικά, εγω που το έχω αλλάξει δεν βλεπω καμία διαφορά(από JJrls9 σε flbr10b).

Έχει αναφερθεί ξανά και βοηθά πάρα πολύ να κάνεις profiles στο SetCPU, εμένα πλέον μου κρατά σίγουρα 1,5 με 2 μέρες αναλόγως την χρήση του wifi(όπως ξέρετε τρώει πολύ μπαταρία).

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

το wifi ολο αποσυνδεεται τι να κανω γι αυτο?ολο σαρωση κανει κ αποσυνδεεται μετα
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

το wifi ολο αποσυνδεεται τι να κανω γι αυτο?ολο σαρωση κανει κ αποσυνδεεται μετα

 

Κατέβασε το BLADE FIX

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με το ίντερνετ μέσω υπολογιστή (usb)???

 

Αυτο που θες λεγετε , REVERSE TEATHERING αλλα ειναι δυσκολο να γίνει , γινονται καποιες προσπάθειες αλλα δεν ξερω αν θα έχουν θετικό αποτέλεσμα!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω σημερα :) εχω 2 θεματακια ομως και ισως ξερετε εσεις.1)κατεβασα ενα προγραμμα για το system info.λεει ram 160mb και εσωτερικη μνημη 200mb.τα ραμ δεν επρεπε να ειναι 256?και 2 εστειλα απο το ν96 ενα βιντεο mp4 που τραβηξα και δεν το επαιζε.καμια ιδεα;

 

Τα 100mb τα δεσμευει το συστημα.Στο μαρκετ υπαρχουν καποιοι video players που μπορουν να παιξουν το βιντεακι σου.Rock player χρησιμοποιω εγω.

 

το wifi ολο αποσυνδεεται τι να κανω γι αυτο?ολο σαρωση κανει κ αποσυνδεεται μετα

 

https://market.android.com/search?q=regpon&c=apps

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το μπλειντ σημερα και πρσπαθω να ξεκλειδωσω τα 512 ραμ αλλα εχω τα εξης προβληματα:

ακολουθο αυτον τον οδηγο http://zteblade.info/

 

αλλα δεν μπορω να κανω ινσταλλ την ουγγρικη αφου με βολιουμ απ ,μενου και παουερ δεν την περναει και ανοιγει κανονικα...

μετα προσπαθησα με ρομ μανατζερ και ενω εκανα μπακαπ και περασα το ιματζ.ζιπ με την ουγγρικη στην σδ, παταω να την βαλει ,μπαινει εκει π πρεπει αλλα μου βγαζει σφαλμα και ξαναανοιγει κανονικα...

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το μπλειντ σημερα και πρσπαθω να ξεκλειδωσω τα 512 ραμ αλλα εχω τα εξης προβληματα:

ακολουθο αυτον τον οδηγο http://zteblade.info/

 

αλλα δεν μπορω να κανω ινσταλλ την ουγγρικη αφου με βολιουμ απ ,μενου και παουερ δεν την περναει και ανοιγει κανονικα...

μετα προσπαθησα με ρομ μανατζερ και ενω εκανα μπακαπ και περασα το ιματζ.ζιπ με την ουγγρικη στην σδ, παταω να την βαλει ,μπαινει εκει π πρεπει αλλα μου βγαζει σφαλμα και ξαναανοιγει κανονικα...

καμια ιδεα?

 

εκανες ectact το image.zip στην SD σου?

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...