Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εβαλα την Nightly 110 και μεχρι στιγμης μου δουλευει μια χαρα...

μια ερωτηση μονο: εχω επιλεξει το μπλε θεμα και ολα στην status bar μου τα εμφανιζει μπλε, ομως καποιες φορες τα εμφανιζει ασπρα, γιατι?

και κατι αλλο: αν θελω να βαλω την 112 ας πουμε δεν χρειαζεται να κανω wipe κανενα απο τα 3 ετσι? (wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache) και πρεπει να ξαναπερασω τον converter?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H 111 δουλεύει άψογα και με άριστη κατανάλωση μπαταρίας αντικαθιστώντας το audiolib της 104. Το έκανα και δουλεύει. Προσοχή να φτιάξετε τα permissions του αρχείου αφού το αντιγράψετε στο system, αλλιώς δεν θα bootarei η συσκευή και θα πρέπει να ξαναπεράσετε από πανω τη rom.

 

http://android.modaco.com/content-page/335328/cyanogenmod-7-android-2-3-4-is-now-gen-2-only/page/5520/#

Edited by FaTaL_ErrOr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε. Πριν μερικές μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του blade. Βέβαια πρόσφατα παρατήρησα ένα θέμα στην οθόνη.

Όταν το πάνω μέρος της οθόνης δεν φωτίζεται και στο κέντρο έχω μία εικόνα (συνήθω λευκή) εμφανίζονται στο πάνω δεξιό μέρος της οθόνης κάποια pixels με ελαφρώς λευκό φωτισμό. Σαν να έχει ένα λαμπάκι 3 εκατοστά δεξιά του logo ZTE και να φωτίζει την γύρω περιοχή. Σε περίπτωση που δεν είναι μαύρο το πάνω σημείο δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν μπορώ να δω κάποιο πρόβλημα στο φωτισμό.

Δηλαδή θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι προβληματικά pixels ή εμφανίζεται σε όλους αυτό. Πιστεύω το δεύτερο αλλά θα ήθελα να σιγουρευτώ.

 

Επίσης έχω την stock wind 2.2. Όταν ανοίξω την συλλογή φωτογραφιών ή δω μία φωτογραφία από τον file manager και στην συνέχεια πατήσω το πλήκτρο back εμφανίζεται σφάλμα "Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Συλλογή (διαδικασία com.cooliris.media). Προσπαθήστε ξανά". Και ακόμα ένα ίδιο για την διαδικασία android.process.media.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω να εξήγησα καλά το πρώτο πρόβλημα.

 

 

EDIT: Τελικά και σε τελείως μαύρη ή λευκή εικόνα πάλι εμφανίζεται αυτός ο περίεργος φωτισμός. Είναι λίγο πιο φωτεινό το σημείο εκεί. Μάλλον είναι προβληματική η οθόνη :(. Δοκίμασα και το screen test μήπως ξεκολλήσουν τα pixels αλλά τίποτα.

Edited by Maniacz
Link to comment
Share on other sites

@Maniacz.....Στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο...

 

Ρε παιδια εχω την 104 και στο airplane mode σε 6ωρες μου εφαγε 25% μπαταρια...Τι μπορει να φταιει..?? Οταν την εβαλα πρωτη φορα δεν ηταν ετσι...Απο τοτε που περασα 105-106 και ξανα 104 με wipe battery δεν κραταει ουτε μια μερα μπαταρια το κινητο...Με την SS κρατουσε τεσσερεις.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με τους χαρακτηρες των μυνηματων που ειναι μονο 70 γινετε τιποτα να τους κανω 160 ?

 

Φαντάζομαι δεν έχεις μπει στον κόπο να ψάξεις τα προηγούμενα μηνύματα, ούτε καν την αρχική σελίδα που τα έχει όλα μαζεμένα (δες το λινκ στις "Γενικές Απορίες") ... παίζει να έχει απαντηθεί πάνω από 20 φορές η ερώτησή σου!

 

Ψάξε για το HandcentSMS στο Market για να έχεις υποστήριξη 160 Ελληνικών χαρακτήρων στα SMS. Ίσως υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά μπες στον κόπο να κάνεις μια αναζήτηση για να μη γράφουμε συνεχώς τα ίδια!

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά για την μπαταρία:

 

Εγκαταστήστε εναν app killer και τσεκαρετε το τι εχετε φορτώσει πριν ποστάρετε οτι με την τάδε nightly σας κρατουσε μια δεκαετία η μπαταρία και με την δείνα σας κρατα μόνο 10 ωρες (η nightly να εχε βγεί πρίν απο 6 (!):lol:

 

κατεβάστε τον android assistant και δείτε ποιές διεργασίες τρέχουν που ανήκουν σε εφαρμογές που χρησιμοποιήσατε απαξ και εκτοτε δεν ξαναδοκιμάσατε. Αφαιρέστε οσες δεν δουλευετε, γιατι πιθανόν αυτές σας τρώνε την μπαταρία.

 

Μην δίνετε απειρη βάση στην ενδειξη "τι χρησιμοποιουσε την μπαταρία" γιατι μπορεί να μην σας τα λέει σωστά.

 

Ξερει κανείς τι εχει αλλάξει στο baseband απο nightly 99 σε nightly 111 να μας πει; το πιθανότερο ειναι "τίποτε". Ομως ξέρουμε οτι το audiolib εχει φαει τρελή μόντα για να παιξει το ραδιο και οτι την παιρνει και την σηκώνει απο θέμα μπαταρίας. Αυτό θα πρέπει να φαινεται σαν χρηση μπαταρίας στο "λειτουργικό συστημα android". Ισχύει αυτό; Πόιος ξέρει να μας πει;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά για την μπαταρία:

 

Εγκαταστήστε εναν app killer και τσεκαρετε το τι εχετε φορτώσει πριν ποστάρετε οτι με την τάδε nightly σας κρατουσε μια δεκαετία η μπαταρία και με την δείνα σας κρατα μόνο 10 ωρες (η nightly να εχε βγεί πρίν απο 6 (!):lol:

 

κατεβάστε τον android assistant και δείτε ποιές διεργασίες τρέχουν που ανήκουν σε εφαρμογές που χρησιμοποιήσατε απαξ και εκτοτε δεν ξαναδοκιμάσατε. Αφαιρέστε οσες δεν δουλευετε, γιατι πιθανόν αυτές σας τρώνε την μπαταρία.

 

Μην δίνετε απειρη βάση στην ενδειξη "τι χρησιμοποιουσε την μπαταρία" γιατι μπορεί να μην σας τα λέει σωστά.

 

Ξερει κανείς τι εχει αλλάξει στο baseband απο nightly 99 σε nightly 111 να μας πει; το πιθανότερο ειναι "τίποτε". Ομως ξέρουμε οτι το audiolib εχει φαει τρελή μόντα για να παιξει το ραδιο και οτι την παιρνει και την σηκώνει απο θέμα μπαταρίας. Αυτό θα πρέπει να φαινεται σαν χρηση μπαταρίας στο "λειτουργικό συστημα android". Ισχύει αυτό; Πόιος ξέρει να μας πει;:worry:

 

Φίλε μου απάντησα σε αυτό το πράγμα 2-3 ποστς πιο πάνω... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

χι χι, όχι κολλητέ. Δεν απάντησες 2-3 πόστ πιό πάνω. Παρέθεσες ενα λίνκ στο MoDaCo δυο τρία πόστς πιό πάνω.

 

ενημερωτικό μεν, κρυμμένο δε.

 

απο φευγω γενικά να πατάω σε λινκ αν δεν τα "επιβεβαιώσω" πρώτα, ενας απλός κανόνας ασφαλείας. Ετσι, δεν ανοιγω λινκ που αλλου λενε κι αλλου στέλνουν, ετσι δεν ανοιξα κι αυτό.

 

ευχαριστώ, οπως και να χει, ειναι χρήσιμο.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες εγινα κατοχος του κινιτου και χθες που προσπαθησα να το συνδεσω με τον υπολογιστη για να περασω καποια πραγματα δεν συνδεοταν μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Στην status bar, την οποια θα εμφανίσεις τραβωντας την κάτω (ειναι η γραμμή στην κορυφή της οθόνης) θα επιλέξεις τα ανάλογα.

 

 

 

>@fatalerror: Παιδί μου, εψαξα όλο το νημα (γιαουν!) και ακόμα να καταλάβω

 

-Φαινεται στην λειτουργία αναμονής ή στο λειτουργικό συστημα η κατανάλωση της μπαταρίας;

 

-Δεν ειναι πιό κρίσιμο να βρεθει το bug στην μετα - 104 libaudio ωστε να δουλευει και το ευλογημένο (μην πώ το άλλο) το radio που τόοοσο μας εχει λείψει, διατηρώντας την μπαταρία στα πρότερα επίπεδα; Αυτό ρωτω.

http://review.cyanogenmod.com/#change,6061

 

(μήπως με μια πολυ γρηγορη ματιά που εριξα εχουν μπλέξει ο dspmanager με τo radio τα μπουτια τους; I am no expert, αλλά εχει και αλλαγες στο dsp η libaudio απο το ραδιο και μετά.

 

Ευχαριστω σε!:)

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

Απο το λινκ που εδωσε ο Fatal Error καταλαβα μονο το 90% μετα απο 13.5 ωρες που εγραψε ενα τυπος...

Ολα τα αλλα ειναι κινεζικα για μενα...

Αν καταλαβα σωστα βαζεις την Ν111 και αλλαζεις αυτο το libaudio με της 104.....

Να περασω τη ΡΟΜ που εκανε αυτος...??

Ειναι τραγικη η καταναλωση πλεον κ με εκνευριζει απιστευτα...

Edited by makinen20
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παρατηρησει οτι στις nightly δεν υπαρχει αρκετη μνημη ram... εννοω οτι οταν ειχα την modaco r12 το sygic aura δουλευε πολυ καλα και η κινηση του ηταν πολυ ομαλη, ενω τωρα κανει πολλα σπασιματα... το εχετε παρατηρησει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παρατηρησει οτι στις nightly δεν υπαρχει αρκετη μνημη ram... εννοω οτι οταν ειχα την modaco r12 το sygic aura δουλευε πολυ καλα και η κινηση του ηταν πολυ ομαλη, ενω τωρα κανει πολλα σπασιματα... το εχετε παρατηρησει?

 

Εμενα με nightly είναι σχεδόν στα 160MB ελευθερα ενώ με την SS δεν θυμάμαι να έπεφτα κάτω από τα 200MB.

Link to comment
Share on other sites

Tα πράγματα είναι πολύ απλά. Καταρχάς πρέπει να έχετε εγκατεστημένο τον Root Explorer στο κινητό σας. Κατεβάζετε όποια Nighly θέλετε μετά την Ν104 και flasharετε το κινητό. Αποσυμπιέζετε το αρχείο που επισυνάπτω στο PC σας. Το αντιγράφετε στην SD του κινητού σας. Μετά με τον Root Explorer το αντιγράφετε στο system/lib φάκελο της συσκευής σας. Επείτα παρατεταμένο πάτημα στο αρχείο και πατάτε για να αλλάξετε τα permissions του libaudio.so σε rw-r--r-- (δηλαδή όπως και τα υπόλοιπα αρχεία μέσα στο φάκελο -φαίνονται αν μπερδευτείτε)(αν δεν το κάνετε αυτό το βήμα δεν θα bootarei η συσκευή και θα πρέπει να ξαναφλασάρετε). Κάνετε reboot και voila. :O Αν δεν καταλαβάτε και τώρα... :P
Link to comment
Share on other sites

Tα πράγματα είναι πολύ απλά. Καταρχάς πρέπει να έχετε εγκατεστημένο τον Root Explorer στο κινητό σας. Κατεβάζετε όποια Nighly θέλετε μετά την Ν104 και flasharετε το κινητό. Αποσυμπιέζετε το αρχείο που επισυνάπτω στο PC σας. Το αντιγράφετε στην SD του κινητού σας. Μετά με τον Root Explorer το αντιγράφετε στο system/lib φάκελο της συσκευής σας. Επείτα παρατεταμένο πάτημα στο αρχείο και πατάτε για να αλλάξετε τα permissions του libaudio.so σε rw-r--r-- (δηλαδή όπως και τα υπόλοιπα αρχεία μέσα στο φάκελο -φαίνονται αν μπερδευτείτε)(αν δεν το κάνετε αυτό το βήμα δεν θα bootarei η συσκευή και θα πρέπει να ξαναφλασάρετε). Κάνετε reboot και voila. :O Αν δεν καταλαβάτε και τώρα... :P

 

you cannot paste here because the file system is read-only

 

ακυρο.................. εχω ακομα την 104...

Link to comment
Share on other sites

Πάτα εκεί που λέει mount r/w

 

να σε ρωτησω, αν περασω αυριο ας πουμε την 115 θα πρεπει να ξανακανω την διαδικασια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλά όπως είδες είναι απελπιστικά εύκολο. Επίσης αν δεν έχει κάποια δραματική αλλαγή ή σημαντικό fix για το blade, δεν χρειάζεται να αλλάζεις roms τόσο συχνα.
Link to comment
Share on other sites

@Fatal Error....

Στο λινκ που εδωσες στην προηγουμενη σελιδα, ενας τυπος απο οτι καταλαβα εκανε μια ρομ με ενσωματωμενη την αλλαγη αυτη...Αυτη κατεβασα κ εβαλα και ηδη φαινεται πολυ καλυτερη η καταναλωση...Εχω κανα 3ωρο με ανοιχτο ΒΤ και ειναι ακομα στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Kαλά έκανες :wink:.Απλώς επειδή δεν είναι η official δεν ήθελα να το ρισκάρω παρόλο που είπαν ότι δούλευε. Kαλύτερα manually και σε όποια rom θες εσύ.
Link to comment
Share on other sites

ωραια δουλιτσα, fatal_error. χρησιμο tutorial.

 

τουλαχιστον εχουμε την επιλογη. Οποιος δεν δουλευει το ραδιο, μπορει να εχει παραπάνω μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημερωση....Για την Ρομ που εβαλα με το ηδη αλλαγμενο libaudio...Την προτεινω σε οποιον εχει battery drain εχει 24 ωρες με ομιλια, παιχνιδι και ολη μερα ανοιχτο ΒΤ και ειμαι στο 80%...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...