Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[Για ελληνικο πληκτρολογιο...

αναζητηστε στο μαρκετ "multiling keyboard" - εχω δοκιμασει πολλα αλλα η εφαρμογη honso νομιζω οτι ειναι η καλυτερη. Πιθανον να χρειαστειτε και το greek plugin]

 

Σ'ευχαριστω spyros88 οντως το multiling keyboard της honso ειναι απο τα καλυτερα επισης εχει αλφαριθμιτικο αλλα εχει ενα ελλαττωμα το αλφαριθμιτικο δεν ειναι κανονικο δηλαδη εαν πχ θελεις να γραψεις τo c δεν πατας απανωτα 3 φορες το πληκτρο abc αλλα πρεπει να πατησεις παρατεταμενα το πληκτρο abc και μετα σου βγαζει να γραμματα a,b,c και πατας αυτο που θελεις λιγο χρονοβορο κατα τη γνωμη μου

 

μια χαρα το κινητο παιδια αλλα εχω μια απορια....η εσωτερικη μνημη ειναι πολυ μικρη και εγω προσωπικα κοντευω να την γεμισω...οι εφαρμογες δεν ειναι ολες μεταφερσιμες στην εξωτερικη καρτα sd αρα τι κανουμε? σταματαμε να βαζουμε εφαρμογες η διαγραφουμε παλιες για να βαλουμε καινουριες?[/quote

 

 

 

Εχω επανω την στοκ 2.3.3 root εβαλα και μια εφαρμογη απο το μαρκετ που λεγεται move2sd enabler και αυτη τη στιγμη εχω επανω 40 εφαρμογες ειναι ολες στην καρτα sd εκτος απο μια το yahoo messenger. Στην εσωτερικη μνημη εχω 135ΜΒ ελευθερα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από έναν άλλο νέο του Android. 3-4 απορίες θα εκτιμούσα πολύ τα φώτα σας.

1. Όταν βρίσκω wi-fi και παίρνει IP, είμαι σίγουρος ότι συνδέεται με το wi-fi και όχι με τον πάροχο, ε;

2. Οι επιλογές για τον ήχο ειδοποίησης sms δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα, μπορώ να καθορίσω άλλον δικό μου; πχ. ένα αρχείο mp3;

3. Όταν μπαίνω στο ίντερνετ, υπάρχει τρόπος να κλείνω το ίντερνετ. Δηλαδή να μην χρειάζεται να πάω στη Διαχείρηση εργασιών και να την κλείνω από εκεί; Υπάρχει περίπτωση να καταναλώνω MB όταν δεν είμαι στο ίντερνετ αλλά τρέχει από πίσω; Και γενικότερα τη διαχείρηση εργασιών προτείνετε να την επισκέπτομαι συχνά;

Χρησιμοποιώ 2.2 Froyo, χωρίς καμία τροποποίηση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το κινητο παιδια αλλα εχω μια απορια....η εσωτερικη μνημη ειναι πολυ μικρη και εγω προσωπικα κοντευω να την γεμισω...οι εφαρμογες δεν ειναι ολες μεταφερσιμες στην εξωτερικη καρτα sd αρα τι κανουμε? σταματαμε να βαζουμε εφαρμογες η διαγραφουμε παλιες για να βαλουμε καινουριες?[/quote

 

 

 

Εχω επανω την στοκ 2.3.3 root εβαλα και μια εφαρμογη απο το μαρκετ που λεγεται move2sd enabler και αυτη τη στιγμη εχω επανω 40 εφαρμογες ειναι ολες στην καρτα sd εκτος απο μια το yahoo messenger. Στην εσωτερικη μνημη εχω 135ΜΒ ελευθερα

 

ok...πως μπορω να κανω root το κινητο?

 

 

ok...πως μπορω να κανω root το κινητο?

με κανενα απο τα προαναφερομενα προγραμματα δεν εγινε κατι... αρα μαλλον πρεπει να κανω root το κινητο ετσι?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό μου root εδώ και καιρό αλλά κάποιες εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω στην sd card(πχ google maps που είναι και μεγάλο 10mb) έχω δοκιμάσει αρκετά προγράμματα τύπου app2sd αλλά με κανένα δεν μπορώ.Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει???
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά έχω το κινητό μου root εδώ και καιρό αλλά κάποιες εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω στην sd card(πχ google maps που είναι και μεγάλο 10mb) έχω δοκιμάσει αρκετά προγράμματα τύπου app2sd αλλά με κανένα δεν μπορώ.Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει???

 

Δεν υποστηρίζουν όλες οι εφαρμογές τη μεταφορά τους στην κάρτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζουν όλες οι εφαρμογές τη μεταφορά τους στην κάρτα.

 

Αυτό ειχα καταλάβει και εγώ αλλά είχα μια μικρή ελπίδα ότι κάτι δεν κάνω σωστά!:p Ευχαριστώ πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω βρει το Samsung GALAXY Ace S5830 απο εξωτερικο αρκετα φθηνο και ηθελα να μαθω αν το παραγγειλω αν θα μπορω να το κανω ελληνικο και αν ειναι ευκολο να γινει αυτο
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε τι γινεται με την αναβαθμιση σε 2.3? για ιουνιο ελεγαν και ειμαστε στα τελη αυγουστου....

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Πανευκολο

το πηρα απο εβαυ με αγγλικο μενου και:

Ρυθμίσεις/Γλωσσα και πληκτρολογιο/επιλογη γλωσσας

βαζεις Ελληνικα και αλλαζει ολο το μενου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πήγαινε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής Go SMS και στα "Send Settings" βρες και τσέκαρε το Enable locale support. Κάνοντας αυτό, σου ενεργοποιείται η ακριβώς απο κάτω επιλογή "Supported languages" στην οποία επιλέγεις "Greek SMS Mode" και είσαι έτοιμος :)

Κατά τη συγγραφή του SMS θα εμφανίζεται μετρητής που ξεκινάει από τους 160 χαρακτήρες.

Ο μετρητης ξεκιναει μεν απο 160 χαρακτηρες αλλα μολις γραψεις τον πρωτο παει κατευθειαν στους 70.Κανω κατι λαθος η ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις εγκατέστησα την παρακάτω ROM : FLASH-X1.XWKPN.GINGERBREAD

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ (ή δεν έχει η συγκεκριμένη ROM) ελληνικούς χαρακτήρες. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ποιά είναι η λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις εγκατέστησα την παρακάτω ROM : FLASH-X1.XWKPN.GINGERBREAD

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ (ή δεν έχει η συγκεκριμένη ROM) ελληνικούς χαρακτήρες. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ποιά είναι η λύση;

 

EDIT: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1175651

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΟ THREAD

 

Ειναι το πληκτρολογιο των lg. Εαν θελεις να το εγκαταστησεις (τα ελληνικα λειτουργουν κανονικα) θα το αποθηκευσεις σε καποιο σημειο στην καρτα σου, θα μπεις σε recovery mode και, αφου πρωτα κανεις mount το /system, θα πας στο install update from sd και θα το επιλεξεις.

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα πολυ...

 

PS: Στην επομενη εκδοση πιθανον να διορθωθει το θεμα με το Samsung keypad

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όταν πάω να γράψω μήνυμα μου εμφανίζει ότι έχω διαθέσιμους 70 χαρακτήρες και μετά πάω σε διπλό μήνυμα. Γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν έχω πειράξει τίποτα στο κινητό!

Και μία ακόμα ερώτηση, για να μετακινήσω εφαρμογές στην κάρτα μνήμης πρέπει να έχω κάνει το κινητό root;

Edited by dimvam
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όταν πάω να γράψω μήνυμα μου εμφανίζει ότι έχω διαθέσιμους 70 χαρακτήρες και μετά πάω σε διπλό μήνυμα. Γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν έχω πειράξει τίποτα στο κινητό!

Και μία ακόμα ερώτηση, για να μετακινήσω εφαρμογές στην κάρτα μνήμης πρέπει να έχω κάνει το κινητό root;

 

Αν είναι ελληνικοί χαρακτήρες ναι...πας σε διπλό μύνημα.

Για το δεύτερο, θες την εφαρμογή a2sd...αφού είσαι root. (σσ. δεν αντιγράφονται όλες οι εφαρμογές εκεί, μιας και κάποιες πρέπει οπωσδήποτε να είναι στο τηλέφωνο για να τρέξουν)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...

Ευτυχής κάτοχος του ACE εδώ και 2 μέρες και μου έχουν βγει τα μάτια στο ψάξιμο ... :lol:

Πολύ όμορφη συσκευή.

Μερικές παρατηρήσεις ...

 

1.Στο site για το ποιές συσκευές έχουν gorilla οθόνη το Ace δεν είναι μέσα.είναι μόνο το Galaxy S II.γνωρίζουμε κάτι παραπάνω ?

2. Στην συσκευασία είχε μέσα ακουστικά ... (αγορασμένο από κατάστημα Voda).

3. η εφαρμογή app2sd δεν μου λέει για καμία εφαρμογή ότι μπορεί να μεταφερθεί στην SD. Πρέπει να είναι Root για να το κάνει κάποια καλύτερη από αυτή τη εφαρμογή για αυτό το σκοπό έχετε να προτείνετε ? Κάτι διάβασα για την titanium backup ... είναι καλύτερο ?

 

P.S

έκδοση android : 2.2.1

Έκδοση Kernel : 2.6.32.9 -perf root@dell105#1

Αριθμός κατασκευής : froyo,buka7

 

Θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις ... :lol::X

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...

Ευτυχής κάτοχος του ACE εδώ και 2 μέρες και μου έχουν βγει τα μάτια στο ψάξιμο ... :lol:

Πολύ όμορφη συσκευή.

Μερικές παρατηρήσεις ...

 

1.Στο site για το ποιές συσκευές έχουν gorilla οθόνη το Ace δεν είναι μέσα.είναι μόνο το Galaxy S II.γνωρίζουμε κάτι παραπάνω ?

2. Στην συσκευασία είχε μέσα ακουστικά ... (αγορασμένο από κατάστημα Voda).

3. η εφαρμογή app2sd δεν μου λέει για καμία εφαρμογή ότι μπορεί να μεταφερθεί στην SD. Πρέπει να είναι Root για να το κάνει κάποια καλύτερη από αυτή τη εφαρμογή για αυτό το σκοπό έχετε να προτείνετε ? Κάτι διάβασα για την titanium backup ... είναι καλύτερο ?

 

P.S

έκδοση android : 2.2.1

Έκδοση Kernel : 2.6.32.9 -perf root@dell105#1

Αριθμός κατασκευής : froyo,buka7

 

Θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις ... :lol::X

 

1. Απ' όσο γνωρίζω παντού στο internet αναφέρεται ότι έχει gorilla glass

2. Νομίζω ότι το πακέτο έχει standard τα ακουστικά

3. και οι δυο εφαρμογές που αναφέρεις θέλουν root

Link to comment
Share on other sites

Ουπς.,νομιζα πως η apps2sd δεν χρειαζοταν root αλλα δουλευε κανονοκα στην συσκευη.

Αρα για μεταφορα εφαρμογων απο συσκευη σε καρτα ειναι μονοδρομος το root?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά!Πως απενεργοποιώ τις αυτόματες ενημερώσεις???

 

όποτε μπαίνω στο ίντερνετ από το wifi μου,μου τρώει κάρτα :(

 

Ρε παιδιά βοήθεια,μου έχει φάει όλη την κάρτα.Πριν λίγο δοκίμασα να μπω και δεν άνοιξα καλά καλά τον browser και μου έφαγε ένα ευρώ!

 

Δεν πάει άλλο...νιώθω ότι με κλέβουν και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.Μεγάλη απάτη και έχει καταντήσει εκνευριστικότατο...δεν έχω διάθεση ούτε τα χρήματα φυσικά να ξοδεύω κάθε μέρα σε κάρτες.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδιά βοήθεια,μου έχει φάει όλη την κάρτα.Πριν λίγο δοκίμασα να μπω και δεν άνοιξα καλά καλά τον browser και μου έφαγε ένα ευρώ!

 

Δεν πάει άλλο...νιώθω ότι με κλέβουν και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.Μεγάλη απάτη και έχει καταντήσει εκνευριστικότατο...δεν έχω διάθεση ούτε τα χρήματα φυσικά να ξοδεύω κάθε μέρα σε κάρτες.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα.

 

Ρυθμίσεις / Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα / Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας

 

Τα απενεργοποιείς όλα και στη λειτουργία δικτύου επέλεξε "Μόνο GSM".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

χμ... άλλη μια ερώτηση ...

όταν είμαι συνδεδεμένος με wi-fi κάθε λίγο και λιγάκι είτε σε παιχνίδια είτε στην οθόνη μου πετάει διαφημίσεις για google και για διάφορα άλλα sites.

 

Μπορώ να τις απενεργοποιήσω με κάποιον τρόπο ?

Ευχαριστώ.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχουν βγει αρκετες custom roms για το κινητο μας μηπως θα ηταν καλη ιδεα να ανταλλαξουμε εμπειριες σχετικα με αυτες? Κυκλοφορησε και η πολυαναμενομενη Gingerreal προσφατα, τη δοκιμασε κανεις?

 

Εγω χρησιμοποιουσα την villainrom μιας και ηταν η πρωτη custom rom που ειχε βγει. Πολυ σταθερη αλλά χωρις να προσφερει πολλα extra και αυτο δεν θα αλλαξει εφοσον δεν βλεπω να υπαρχει προοπτικη να την εξελιξει ο nprussel. Ενα μειον το οτι δεν εχει Ελληνικα στο πληκτρολογιο.

 

Τωρα εχω την FirstUA 1.2 η οποια ειναι πολυ καλη αλλά ειναι βασισμενη σε KPH (2.3.4) και συμβαινουν πολλα sods, πραγμα που δεν ειχα με την villainrom η οποια ηταν 2.3.3.

 

Σκεφτομαι να την αλλαξω και ειμαι αναμεσα σε Gingerreal στην kpn εκδοση της ή να περιμενω να βγει η Flash 2 που ακουγεται πολλα υποσχομενη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα!

 

Χθες μπήκα κανονικά σε ένα ασύρματο δίκτυο χάζεψα στο νετ και το απενεργοποιήσα...μετά όμως ηθελα να ξαναμπω και δεν μπόρεσα γιατί μου έβγαλε error στην επιλογή για wifi....

Aκόμη και τώρα γράφει error και όταν παω να ενεργοποιήσω το wifi δε μπορώ με τίποτα....

Εκανα κάτι λάθος?Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστώ!:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...