Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Το πήγα τελικά (bricked & rooted) στην Smartec και αναμένω...

Γνωρίζει κάποιος τις καλύτερες ρυθμίσεις απόδοσης/ποιότητας για video encoding? δλδ, για να δω μια ταινία με αξιοπρέπεια και στην ποιότητα αλλά και στην ανάλυση σαν avi/mp4/mkv τι θεωρείτε καλύτερο; Προφανώς ανάλυση μεγαλύτερη από 320x480 δεν έχει νόημα έτσι;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν λύση είχα αλλάξει την κωδικοποίηση του SMS σε κάποια που δε θυμάμαι τώρα

η κωδικοποιηση των μηνυματων που ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

η κωδικοποιηση των μηνυματων που ειναι ?

Όπωε βλέπεις τα μηνύματά σου όλα μαζί (να μη μπεις σε ένα μέσα, αλλά στη μαύρη λίστα που πάνω πάνω λέει "New message") επιλέγεις Μενου-->Settings-->Input mode-> και εκεί εγώ έχω επιλέξει GSM alphabet και στελνω greeklish ως 160 χαρακτήρες. Αν βάλεις Unicode ή Automatic θα κωδικοποιήσει αλλιώς τα ελληνικά και θα στείλει 60 χαρακτήρες το μήνυμα...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πωσ διαγραφουμε την micros sd card?

2 τρόποι:

 

1) Βγάζεις την κάρτα από το κινητό, τη βάζεις στον υπολογιστή και τη φορμάρεις κανονικά.

2) Στο τηλέφωνο πάς Ρυθμίσεις\Χώρος αποθήκευσης κάρτας SD\Διαμόρφωση κάρτας SD

 

Aυτά...

:)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Όπωε βλέπεις τα μηνύματά σου όλα μαζί (να μη μπεις σε ένα μέσα, αλλά στη μαύρη λίστα που πάνω πάνω λέει "New message") επιλέγεις Μενου-->Settings-->Input mode-> και εκεί εγώ έχω επιλέξει GSM alphabet και στελνω greeklish ως 160 χαρακτήρες. Αν βάλεις Unicode ή Automatic θα κωδικοποιήσει αλλιώς τα ελληνικά και θα στείλει 60 χαρακτήρες το μήνυμα...

Παρέλλειψα να σου πω πως αυτό συμβαίνει στην 2.3.3 που έχω στο κινητό μου, διότι όταν είχα την 2.2.1 ήταν όλα μια χαρά και έστελνα ελληνικά 160 χαρακτήρων μηνύματα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Γνωρίζει κανείς σε ποιά έκδόση είναι καλύτερη/πιο σταθερή ανάμεσα σε 2.3.3 KPN και 2.3.3 KPE;

Επειδή βλέπω στο samfirmware ότι η 2.3.3 KPN είναι η πιο πρόσφατη (02/07/2011).

 

Επιπλέον, ξέρει κανείς αν το κινητό γίνει upgrade σε 2.3.3 KPN, αν μετά μπορούμε να εγκαταστήσουμε την FirstUA 1.2 ROM ή την Villain ROM 1.0;

 

Διάβασα στο xda-developers ότι η Villain ROM βασίζεται στο XXPE Gingerbread και δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει στην 2.3.3 KPN. Επιπλέον δεν ξέρω αν και η FirstUA 1.2 ROM θέλει την 2.3.4 KPH για να παίξει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2-3 ερωτήσεις γιατί ειμαι ένα βήμα πριν την αγορά του κινητού.

1.Ακούω πολύ μουσική απο το κινητό μου. Μεχρι στιγμής ειχα πάντα sony ericsson για αυτό το λόγο. Το w705 μου ομως πνεει τα λοισθια.

Το ace το περιεργάτηκα πολύ ωρα στο plaisio και μου αρεσε.

Ειχα πάρει μαζί μου και το se και ένα ζευγάρι καλά ακουστικά που εχω.

Προσπαθησα να περάσω ένα Mp3 απο το se στο ace με bluetooth αλλά δεν γινόταν γιατι το ace της επίδειξης δεν ειχε κάρτα μέσα.

Εβαλα το ραδιοφωνο ομως και με τα ακουστικά το άκουσα.

Ο ήχος ήταν πολύ καλός. Καθαρός και δυνατός.

Θελω να ρωτήσω λοιπόν με τα ακουστικά ο ηχος των μουσικών αρχειων (Mp3) με το media player του ace είναι εφάμιλλος του ήχου που άκουσα απο το ραδιόφωνο?

Αν ναι τοτε το παίρνω σήμερα κιόλας.

 

2. handsfree δεν εχει. Οταν ακούω μουσική η ραδιόφωνο με τα ακουστικά μου των 3.5 και με καλέσουν η λάβω sms το παίρνω χαμπαρι ? Διακόπτεται η μουσική ας πούμε και ακούω τον ήχο κλήσης?

 

3. η επικοινωνία με τον υπολογιστή είναι εύκολη και απροβλημάτιστη? Κυρίως με ενδιαφέρει να περνάω τα Mp3 μου απο τον υπολογιστή στο κινητό.

 

4. και επειδή είμαι παντελώς άσχετος απο android:αναβαθμισεις του λειτουργικού γίνονται?

 

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2-3 ερωτήσεις γιατί ειμαι ένα βήμα πριν την αγορά του κινητού.

1.Ακούω πολύ μουσική απο το κινητό μου. Μεχρι στιγμής ειχα πάντα sony ericsson για αυτό το λόγο. Το w705 μου ομως πνεει τα λοισθια.

Το ace το περιεργάτηκα πολύ ωρα στο plaisio και μου αρεσε.

Ειχα πάρει μαζί μου και το se και ένα ζευγάρι καλά ακουστικά που εχω.

Προσπαθησα να περάσω ένα Mp3 απο το se στο ace με bluetooth αλλά δεν γινόταν γιατι το ace της επίδειξης δεν ειχε κάρτα μέσα.

Εβαλα το ραδιοφωνο ομως και με τα ακουστικά το άκουσα.

Ο ήχος ήταν πολύ καλός. Καθαρός και δυνατός.

Θελω να ρωτήσω λοιπόν με τα ακουστικά ο ηχος των μουσικών αρχειων (Mp3) με το media player του ace είναι εφάμιλλος του ήχου που άκουσα απο το ραδιόφωνο?

Αν ναι τοτε το παίρνω σήμερα κιόλας.

 

2. handsfree δεν εχει. Οταν ακούω μουσική η ραδιόφωνο με τα ακουστικά μου των 3.5 και με καλέσουν η λάβω sms το παίρνω χαμπαρι ? Διακόπτεται η μουσική ας πούμε και ακούω τον ήχο κλήσης?

 

3. η επικοινωνία με τον υπολογιστή είναι εύκολη και απροβλημάτιστη? Κυρίως με ενδιαφέρει να περνάω τα Mp3 μου απο τον υπολογιστή στο κινητό.

 

4. και επειδή είμαι παντελώς άσχετος απο android:αναβαθμισεις του λειτουργικού γίνονται?

 

ευχαριστώ πολύ.

 

Η απάντηση είναι σε όλα Ναι!

Link to comment
Share on other sites

οκ το πήρα!

ασχολήθηκα μεχρι τώρα μόνο με το θέμα του ήχου γιατί για μένα είναι το πρωτεύον.

Να πω κατ'αρχήν πως εν αντιθέσει με όσα διάβασα εμένα στη συσκευασία ειχε και ακουστικά hands free!!!

Λοιπόν οκ με την μουσικη ειναι πολύ καλή. Και με τα συνοδευτικά ακουστικά ήταν μια χαρά.

Βέβαια με κάτι καλά ακουστικά που εχω εγώ ήταν ακόμη καλλίτερα.

Αρα οκ η μεταβαση μου στα ανδροειδή!!!

 

Για άλλες απορίες οταν το σκαλίσω λιγουλάκι.

Να'στε καλά παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Θα παραγγείλω το απόγευμα το κίνητο από το Πλαίσιο (αυτή τη στιγμή έχει την καλύτερη τιμή).

Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να αλλάξω και την κάρτα sim για βέλτιστες επιδόσεις. Η Vodafone νομίζω τη χρεώνει την αλλαγή, αλλά διάβασα αυτό http://tech.in.gr/short-news/?aid=1231048339 και λέω μήπως αξίζει. Την κάρτα sim που χρησιμοποιώ τώρα την έχω από το πρώτο κινητό, δηλαδή εδώ και 12 χρόνια.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Θα παραγγείλω το απόγευμα το κίνητο από το Πλαίσιο (αυτή τη στιγμή έχει την καλύτερη τιμή).

Θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να αλλάξω και την κάρτα sim για βέλτιστες επιδόσεις. Η Vodafone νομίζω τη χρεώνει την αλλαγή, αλλά διάβασα αυτό http://tech.in.gr/short-news/?aid=1231048339 και λέω μήπως αξίζει. Την κάρτα sim που χρησιμοποιώ τώρα την έχω από το πρώτο κινητό, δηλαδή εδώ και 12 χρόνια.

Ευχαριστώ!

Αυτό νομίζω θα στο απαντήσει καλύτερα η ίδια η Vodafone... Όταν μάθεις όμως, ενημέρωσέ μας :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2-3 ερωτήσεις γιατί ειμαι ένα βήμα πριν την αγορά του κινητού.

1Θελω να ρωτήσω λοιπόν με τα ακουστικά ο ηχος των μουσικών αρχειων (Mp3) με το media player του ace είναι εφάμιλλος του ήχου που άκουσα απο το ραδιόφωνο?

O ίδιος.

 

2. handsfree δεν εχει. Οταν ακούω μουσική η ραδιόφωνο με τα ακουστικά μου των 3.5 και με καλέσουν η λάβω sms το παίρνω χαμπαρι ? Διακόπτεται η μουσική ας πούμε και ακούω τον ήχο κλήσης?
Ναι. Ακριβώς έτσι. Μπορείς να βρεις στο ebay γύρω στα 6-7€

(Δες συγκεκριμένες προτάσεις μας σε προηγούμενες σελίδες)

 

3. η επικοινωνία με τον υπολογιστή είναι εύκολη και απροβλημάτιστη? Κυρίως με ενδιαφέρει να περνάω τα Mp3 μου απο τον υπολογιστή στο κινητό.

 

4. και επειδή είμαι παντελώς άσχετος απο android:αναβαθμισεις του λειτουργικού γίνονται?

Η Samsung δίνει ένα PC software το ΚΙΕS μέσα από το οποίο αντιγράφεις αρχεία μεταξύ PC και κινητού.

Μέσα από το ίδιο πρόγραμμα αναβαθμίζεις (επίσημα) το λειτουργικό.

Επίσης βγάζεις αντίγραφα των επαφών και του ημερολογίου στο PC

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Μηπως μπορει να μου πει καποιος πως γινεται ο default dialer του τηλεφωνου να ψαχνει και σε επαφες με Ελληνικους χαρακτηρες? Τωρα ψαχνει μονο με Αγγλικους και εμφανιζονται επανω στα πληκτρα κατω απο τους αριθμους μονο Λατινικοι χαρακτηρες.ginger 2.3.3.

Ευχαριστω πολυ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω θα στο απαντήσει καλύτερα η ίδια η Vodafone... Όταν μάθεις όμως, ενημέρωσέ μας :)

Η απάντηση της Vodafone:

Σε απάντηση του e-mail σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε η αντικατάσταση δεν είναι απαραίτητη αλλά τη συνιστούμε για λόγους όπως καλύτερη επικοινωνία με το δίκτυο, περισσότερες μνήμες τηλεφωνικού καταλόγου, ταυτόχρονη λειτουργία δύο και περισσότερων εφαρμογών κλπ.

Ο τηλεφωνικός κατάλογος των USIM καρτών είναι δυναμικός, υπάρχει η δυνατότητα εύκολης οργάνωσης και κατηγοριοποίησης ανά όνομα (email, κινητό, Fax, ομαδοποίηση κλπ.), καθώς και άλλα τεχνολογικά πλεονεκτήματα (π.χ. δυνατότητα για μελλοντική εφαρμογή δημόσιου κλειδιού (public key infrastructure -PKI), ιεραρχική διαχείριση PIN για πρόσβαση σε διαφορετικές εφαρμογές κλπ

 

Το ίδιο μου είπε και υπάλληλος σε κατάστημα που επισκέφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια μου συμβαινει κατι απιθανο δεν μπορω πλεον να εγκαταστησω εφαρμογη οποια εφαρμογη προσπαθω να βαλω μου βγαζει μυνημα ειναι αδυνατη η εγκατασταση εφαρμογησ σε καρτα sd και usb στην αρχη νομιζα δεν υπαρχει μνημη αλλα μνημη υπαρχει και για σιγουρια εχω βγαλει καμια 20 εφαρμογεσ απο τισ 70 που ειχα και παλυ τα ιδια αυτη τη στιγμη εχω 40 mb ελευθερα εσωτερικη μνημη και 450 sd αλλα δεν κανει εγκατασταση με τιποτα ουτε και αναβαθμιση εφαρμογων απο το μαρκετ το κινητο ειναι root με froyo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια μου συμβαινει κατι απιθανο δεν μπορω πλεον να εγκαταστησω εφαρμογη οποια εφαρμογη προσπαθω να βαλω μου βγαζει μυνημα ειναι αδυνατη η εγκατασταση εφαρμογησ σε καρτα sd και usb στην αρχη νομιζα δεν υπαρχει μνημη αλλα μνημη υπαρχει και για σιγουρια εχω βγαλει καμια 20 εφαρμογεσ απο τισ 70 που ειχα και παλυ τα ιδια αυτη τη στιγμη εχω 40 mb ελευθερα εσωτερικη μνημη και 450 sd αλλα δεν κανει εγκατασταση με τιποτα ουτε και αναβαθμιση εφαρμογων απο το μαρκετ το κινητο ειναι root με froyo

 

Κάτι παρόμοιο είχα πάθει κι εγώ. Δυστυχώς για μένα η λύση ήταν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθιμίσεων, αναβνάθμιση σε gingerbread και εγκατάσταση τα πάντα από την αρχή. Τώρα όλα δουλεύουν ρολόι. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει πιο ξεκούραστη λύση να σου δώσει. Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας εχω ξανα αναφερει για αυτο το θεμα ψαχνω χαρτες θαλασεις για το κηνητο μας καθε βοηθηα
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας εχω ξανα αναφερει για αυτο το θεμα ψαχνω χαρτες θαλασεις για το κηνητο μας καθε βοηθηα

Καλησπερα. ¨Ψαχνεις¨ καλα για navionics marine ( nm53.apk). Δουλευει αψογα και με πληρεστατο χαρτη της Μεσογειου. Αμα δεν καταφερεις τιποτα,στειλε μου pm.:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

κάτι για εσάς που το έχετε αρκετό καιρό έχετε παρατήρηση καμία φθορά και αν ναι τι είδους επανω στη συσκευή?στη οθόνη? καμία αλλαγή συμπεριφοράς λόγο της χρήσεις μετά απο καιρό τριξίματα η γρανζουνιεσ στην οθόνη?
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

κάτι για εσάς που το έχετε αρκετό καιρό έχετε παρατήρηση καμία φθορά και αν ναι τι είδους επανω στη συσκευή?στη οθόνη? καμία αλλαγή συμπεριφοράς λόγο της χρήσεις μετά απο καιρό τριξίματα η γρανζουνιεσ στην οθόνη?

Μιλώντας για μένα, είναι από τις καλύτερες συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Η οθόνη (με ή και χωρίς screen protector) είναι αντοχής καλής. Το καπάκι της μπαταρίας το έχω βγάλει/βάλει καμιά 50αριά φορές (λόγω ROM και κλειδώματος και αφού το έστειλα για service) και δεν το κουνάει ρούπι από τη σωστή του θέση. Θεωρώ πως έχει πλαστικά υψηλής ποιότητας και δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Σε τούμπες δεν ξέρω πως τα πάει (ευτυχώς ακόμη!!!).

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο είχα πάθει κι εγώ. Δυστυχώς για μένα η λύση ήταν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθιμίσεων, αναβνάθμιση σε gingerbread και εγκατάσταση τα πάντα από την αρχή. Τώρα όλα δουλεύουν ρολόι. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει πιο ξεκούραστη λύση να σου δώσει. Καλή τύχη

 

Σ'ευχαριστω μαλλον θα κανω αυτο που ειπες καμια βοηθεια πως θα κανω αναβαθμιση σε gingerbread γιατι το kies δεν μου βγαζει τετοια αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Γνωρίζει κανείς σε ποιά έκδόση είναι καλύτερη/πιο σταθερή ανάμεσα σε 2.3.3 KPN και 2.3.3 KPE;

Επειδή βλέπω στο samfirmware ότι η 2.3.3 KPN είναι η πιο πρόσφατη (02/07/2011).

 

Επιπλέον, ξέρει κανείς αν το κινητό γίνει upgrade σε 2.3.3 KPN, αν μετά μπορούμε να εγκαταστήσουμε την FirstUA 1.2 ROM ή την Villain ROM 1.0;

 

Διάβασα στο xda-developers ότι η Villain ROM βασίζεται στο XXPE Gingerbread και δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει στην 2.3.3 KPN. Επιπλέον δεν ξέρω αν και η FirstUA 1.2 ROM θέλει την 2.3.4 KPH για να παίξει.

 

Υπάρχει πιο προσφατη KPN (13/7) πανω στην οποια εχει βγει η rom της υπογραφης μου. Μπορεις να αναβαθμισεις μεσω ODIN απευθείας απο stock Froyo ή Gingerbread. Μετατρέπει αυτόματα το rfs σε ext4 (fast and smooth) χωρίς να κάνεις τίποτα εσύ. Εχει πολλά καλούδια επιπλέον (DTa2SD, CWM, BLN control, Cifs κ.ά). Για περισσότερα δες εδώ

 

Είναι γνωστό ότι το Quadrant score δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέτρο σύγκρισης της απόδοσης, αλλά δεν παύει να είναι εντυπωσιακό...:p

Edited by lkint
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους!

Έχω μια πολύ βασική απορία με αφορμή το προηγούμενο post. Έχω χαθεί λίγο με τις έννοιες "firmware" και "ROM"... Τα στοιχεία του κινητού μου λένε:

Android Version: 2.3.4

Baseband version: S5830XXKPH

Kernel: 2.6.35.7-prf-CL260130 se.infra@SEI-07 #1

Build number: GINGERBREAD.XXKPH

 

Άρα:

1) Ποιό ειναι το f/w version και ποιό το ROM version?

2) Μπορώ να συνδυάσω αυτά τα 2, δλδ αν θέλω να έχω άλλη έκδοση ROM με άλλη έκδοση f/w?

3) Αυτή που έχω προφανώς δεν είναι custom ROM, έτσι δεν είναι;

4) Για να αλλάξω το εικονίδιο πχ της μπαταρίας στο πάνω μέρος, χρειάζομαι "αποκλειστικά" custom ROM?

5) Η custom μου επιτρέπει να αλλάζω το f/w κατά βούληση;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

@mclound

Καλύτερα να αναφερόμαστε σε "εκδόσεις" (versions) και όχι σε firmware.

Πάμε λοιπόν:

Στις διάφορες εκδόσεις Android (2.3.3, 2.3.4, ...) βγαίνουν διάφορες baseband versions: π.χ. για τη 2.3.3 υπάρχουν οι KP6, KP7, KPE, KPN,...

Με βάση λοιπόν κάποια από αυτές τις baseband versions οι devs δημιουργούν τις custom roms όπως FirstUA-ROM-v1.2, CodeROM v2x-2b, SanGingerAce 2.0, Fla.sh ... για να αναφέρω μερικές από τις πιο hot.

Κάποιοι αλλάζουν και τον kernel προσθέτοντας επιπλέον δυνατότητες και tweaks στην rom τους.

3. Εσύ προφανώς έχεις stock την 2.3.4 (Gingerbread KPH). Θα πρέπει προτού φλασάρεις κάποια rom να εξασφαλίσεις ότι είναι συμβατή με την ΚΡΗ.

4. Το εικονίδιο της μπαταρίας υπάρχει σε κάποιες custom roms

Εάν έχεις όρεξη για "μαγειρέματα" και χρόνο για διάβασμα xda devs are your friends

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...