Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις! Ξεκαθαρίζει λίγο το τοπίο...

Το link που μου δωσες το έχω και σε bookmark μιας που μπαίνω συχνά πυκνά, αλλά από τα εκεί topics είχα παλαβώσει :)

Θα το ψάξω όμως αρκετά διότι θα θελα να μάθω τις δυνατότητες του κινητού μας.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. ¨Ψαχνεις¨ καλα για navionics marine ( nm53.apk). Δουλευει αψογα και με πληρεστατο χαρτη της Μεσογειου. Αμα δεν καταφερεις τιποτα,στειλε μου pm.:)

 

ευχαριστο πολυ δεν πεζει ομως στον ασο και μου τιν εχει δωσει στα νευρα εσι δεν εχεις ασο

ετσι?:)

Edited by markosm711
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω κι εγω να βαλω την gingerbread το κινητο μου εχει την 2.2.1 με φασμα s5830XXKA6 και kernel 2.6.32.9 -perf root@DELL91 #1. Θελω να ρωτησω εαν μπορω να βαλω την Fla.sh
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω κι εγω να βαλω την gingerbread το κινητο μου εχει την 2.2.1 με φασμα s5830XXKA6 και kernel 2.6.32.9 -perf root@DELL91 #1. Θελω να ρωτησω εαν μπορω να βαλω την Fla.sh

 

Πρώτα θα βάλεις τη stock KPN και μετά τη Fla.sh για να αποφύγεις κάποια προβληματάκια που αναφέρθηκαν. Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες στους XDA

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lkint οταν λες τη stock KPN εννοεις την τελευταια εκδοση 13 ιουλιου που εχει το samfirware;

 

Ναι. Αν θέλεις μεινε με την stock KPN για λίγο. Θα δεις τη διαφορά. Ο Fla.sh ετοιμάζει τη δεύτερη έκδοση. Καλύτερα να περιμένεις για να μη ξαναμπαίνεις στη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Βρήκα και αυτό για τις stock ROMs όλων των samsung phones και είπα να το μοιραστώ μαζί σας ;)

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=115:samsung-flashes&catid=55:samsung&Itemid=82

 

Και κάτι ακόμη: πως θα βάλω την stock KPN από samfirmware αφού το αρχείο που κατέβασα έχει μόνο το S5830XWKPN_S5830XWKP6_S5830OXXKP7_HOME.tar και ένα DLL μέσα του; δε χρειάζομαι ξεχωριστά αρχεία για BOOT, PDA, PHONE, CSC?

Edited by mclound
Ξέχασα να βάλω link...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι!

Μια ερώτηση μιάς και αγοράστηκε χθές για δεύτερη συσκευή, με τα δικά του HF ακούγεται πάρα πολύ καλά και κατά τη χρήση κλησεων άλλα και κατά την αναπαραγωγή ραδιοφώνου! Με τα ακουστικά τα "χωνευτά" της Samsung, πιο συγκεκριμένα αυτάς που έχει το galaxy s 2 δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα!! :(

Έχουμε κάποια ιδέα - λύση;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιω το wifi ,συνδεομαι σε δικτυο και αμεσως μου κανει αποσυνδεση. γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει? 3μηνες που το χρησιμοποιω δεν ειχα παρομοιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Βρήκα και αυτό για τις stock ROMs όλων των samsung phones και είπα να το μοιραστώ μαζί σας ;)

http://www.tsar3000.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=115:samsung-flashes&catid=55:samsung&Itemid=82

 

Και κάτι ακόμη: πως θα βάλω την stock KPN από samfirmware αφού το αρχείο που κατέβασα έχει μόνο το S5830XWKPN_S5830XWKP6_S5830OXXKP7_HOME.tar και ένα DLL μέσα του; δε χρειάζομαι ξεχωριστά αρχεία για BOOT, PDA, PHONE, CSC?

 

Θα τσεκάρεις το "one package" στο ODIN, στο "select OPS" θα βάλεις το "Cooper_v1.0.ops" και θα επιλέξεις το tar αρχείο στο "One package"

 

Αν δεν έχεις το Cooper_v1.0.ops από άλλη rom χρησιμοποίησε το συνημμένο μου (αφού πρώτα το αποοσυμπιέσεις).

Link to comment
Share on other sites

αχα... σε ευχαριστώ πολύ! Το έχω το Cooper, γιατί το χρειαζόμουν όταν του έβαζα τις άλλες stock ROMs για δοκιμές...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν. Εχω το Ace εδω και 2 μηνες και εχω ενα θεμα. το κινητο εκει που απενεργοποιειται η οθόνη κολλάει και δεν ανοίγει με τίποτα. Σβήνει βασικα και ο μονος τροπος για να ανοίξει ειναι να το βαλω να φορτίσει και μετα να το βγάλω απο τον φορτιστή. ΔΕ το κανει παντα αλλα την τελευταια βδομαδα το εκανε 2-3 φορες. Συμβαίνει και σε κάποιον αλλο; Δε το εχω κανει root ουτε το εχω πειραξει γενικα με firmware kai ROM. Να το παω στο σερβις της samsung?

Επισης με το που εβαλα το Go SMS μου στέλνει τα μηνύματα με μικρα γράμματα και μεχρι 60 χαρακτήρες, υπάρχει κάποια λύση σε αυτο;

Ευχαριστώ!

+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιω το wifi ,συνδεομαι σε δικτυο και αμεσως μου κανει αποσυνδεση. γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει? 3μηνες που το χρησιμοποιω δεν ειχα παρομοιο προβλημα.

 

Το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι.

Δοκίμασε να κάνεις reinstall τους Wifi Drivers

Πήγαινε στο τηλέφωνο και πληκτρολόγησε

*#*#526#*#*

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Επισης με το που εβαλα το Go SMS μου στέλνει τα μηνύματα με μικρα γράμματα και μεχρι 60 χαρακτήρες, υπάρχει κάποια λύση σε αυτο;

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα! Πήγαινε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής Go SMS και στα "Send Settings" βρες και τσέκαρε το Enable locale support. Κάνοντας αυτό, σου ενεργοποιείται η ακριβώς απο κάτω επιλογή "Supported languages" στην οποία επιλέγεις "Greek SMS Mode" και είσαι έτοιμος :)

Κατά τη συγγραφή του SMS θα εμφανίζεται μετρητής που ξεκινάει από τους 160 χαρακτήρες.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πήγαινε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής Go SMS και στα "Send Settings" βρες και τσέκαρε το Enable locale support. Κάνοντας αυτό, σου ενεργοποιείται η ακριβώς απο κάτω επιλογή "Supported languages" στην οποία επιλέγεις "Greek SMS Mode" και είσαι έτοιμος :)

Κατά τη συγγραφή του SMS θα εμφανίζεται μετρητής που ξεκινάει από τους 160 χαρακτήρες.

Είσαι ωραίος...

+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Ξανάγραφω ένα μήνυμά μου γιατί δεν πήρα πειστική απάντηση. Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

Νέος στο android (μόλις προχθες παρέλαβα το πρώτο μου κινητό) μία απορία για τη μέθοδο εισαγωγής κειμένου που σε κάποιους μπορεί να φανεί και αστεία.

Δεν έχω καταλάβει τις ρυθμίσεις για XT9 me τη μέθοδο εισαγωγής QWERTY.

Ποια η διαφορά της συμπλήρωσης λέξης με αυτόματη προσάρτηση; Η αυτόματη αντικατάσταση τι κάνει και ποια η διαφορά με την τοπική διόρθωση;

Στο βιβλίο οδηγίων δεν τα επεξηγεί καθόλου. Χρησιμοποιώ 2.2 Froyo σε Samsung Galaxy.

Και επίσης, όταν πάω να στείλω μήνυμα μου γράφει ότι μπορεί στον παραλήπτη να είναι κατεστραμένο και να αλλάξω μέθοδο εισαγωγής. Υπάρχει πράγματι τέτοια περίπτωση;

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά παιδιά (15 Αυγουστος)

Δύο απορίες και από μένα εντελώς άσχετο στο adroid.

1. αναβάθμιση : εμένα με ενδιαφέρει μόνο η "νόμιμη","κανονική" αναβάθμιση του τηλεφώνου. Δεν θέλω να μπλέξω με root, custom rom κτλ πράγματα που δεν καταλαβαίνω και δεν εχω το χρόνο για να ασχοληθώ. Ρωτάω λοιπόν. Οταν θα προκύψει "νομιμη", "κανονική" αναβάθμιση θα τη δω στο kies και απο εκεί θα κάνω την αναβάθμιση? Τωρα μου λεει πως εχω τη πιο πρόσφατη έκδοση. Οπότε με το Kies είμαι καλυμένος?

 

2. υπάρχει τρόπος να τρέξει μια java εφαρμογή στο κινητό? Χρησιμοποιούσα στο παληό μου (που δεν ήταν smartphone) μια java εφαρμογή της betfair για να παίζω τα στοιχηματα μου. ("betfair mobile"). Bεβαια βρήκα εφαρμογές και για το android αλλά δεν με βολεύουν οπως η "παληά". Κατεβασα το αρχειο (νομιζω με κατάληξη .jar αν θυμάμαι καλα) αλλά ΔΕΝ το έτρεχε το samsung. Ελεγα μήπως μέσω κάποιας εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν θέλεις μεινε με την stock KPN για λίγο. Θα δεις τη διαφορά. Ο Fla.sh ετοιμάζει τη δεύτερη έκδοση. Καλύτερα να περιμένεις για να μη ξαναμπαίνεις στη διαδικασία.

 

 

Σ'ευχαριστω μολις εβαλα την KPN ολα καλα θα μεινω προς το παρον με αυτη και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά παιδιά (15 Αυγουστος)

Δύο απορίες και από μένα εντελώς άσχετο στο adroid.

1. αναβάθμιση : εμένα με ενδιαφέρει μόνο η "νόμιμη","κανονική" αναβάθμιση του τηλεφώνου. Δεν θέλω να μπλέξω με root, custom rom κτλ πράγματα που δεν καταλαβαίνω και δεν εχω το χρόνο για να ασχοληθώ. Ρωτάω λοιπόν. Οταν θα προκύψει "νομιμη", "κανονική" αναβάθμιση θα τη δω στο kies και απο εκεί θα κάνω την αναβάθμιση? Τωρα μου λεει πως εχω τη πιο πρόσφατη έκδοση. Οπότε με το Kies είμαι καλυμένος?

NAI! (Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιο προσφατη KPN (13/7) πανω στην οποια εχει βγει η rom της υπογραφης μου. Μπορεις να αναβαθμισεις μεσω ODIN απευθείας απο stock Froyo ή Gingerbread. Μετατρέπει αυτόματα το rfs σε ext4 (fast and smooth) χωρίς να κάνεις τίποτα εσύ. Εχει πολλά καλούδια επιπλέον (DTa2SD, CWM, BLN control, Cifs κ.ά). Για περισσότερα δες εδώ

 

Είναι γνωστό ότι το Quadrant score δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέτρο σύγκρισης της απόδοσης, αλλά δεν παύει να είναι εντυπωσιακό...:p

 

Ωραίος! Ευχαριστώ πολύ...θα τη δοκιμάσω. Πιστεύω να είναι αρκετά σταθερή...πάντως ακόμα και μια δόση αλήθειας να έχει το Quadrant το νούμερο είναι εντυπωσιακό!

Απ' ότι διάβασα στο σχετικό link ετοιμάζεται και 2η έκδοση..οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω, βέβαια δεν λέει για πότε προβλέπεται να τη κυκλοφορήσει επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... κατοχος galaxy ace κι εγω και χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας..... κατεβασα ενα κινουμενο φοντο και απο εκεινη την ωρα γραφει συνεχεια "η εφαρμογη αρχικη οθονη(σε εξελιξη com.sec.android.app.twlauncher) τερματιστηκε απροσδοκητα. δοκιμαστε ξανα." και βγαζει μονο αυτο στην οθονη δεν μπορω να μπω στο μενου δεν μπορω να κανω γενικως τιποτα δεν ξεκολαει απο εκει.Αν μπορειτε help γιατι ειναι αχρηστο το κινητο ετσι.......
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... κατοχος galaxy ace κι εγω και χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας..... κατεβασα ενα κινουμενο φοντο και απο εκεινη την ωρα γραφει συνεχεια "η εφαρμογη αρχικη οθονη(σε εξελιξη com.sec.android.app.twlauncher) τερματιστηκε απροσδοκητα. δοκιμαστε ξανα." και βγαζει μονο αυτο στην οθονη δεν μπορω να μπω στο μενου δεν μπορω να κανω γενικως τιποτα δεν ξεκολαει απο εκει.Αν μπορειτε help γιατι ειναι αχρηστο το κινητο ετσι.......

 

δοκίμασε:

1. reboot

2. επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις

(αν συνεχίζεται το πρόβλημα μπορείς και να διαγράψεις το συγκεκριμένο app)

3. upgrade

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... κατοχος galaxy ace κι εγω και χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας..... κατεβασα ενα κινουμενο φοντο και απο εκεινη την ωρα γραφει συνεχεια "η εφαρμογη αρχικη οθονη(σε εξελιξη com.sec.android.app.twlauncher) τερματιστηκε απροσδοκητα. δοκιμαστε ξανα." και βγαζει μονο αυτο στην οθονη δεν μπορω να μπω στο μενου δεν μπορω να κανω γενικως τιποτα δεν ξεκολαει απο εκει.Αν μπορειτε help γιατι ειναι αχρηστο το κινητο ετσι.......

Ισως να το ξεκινήσεις σε SafeMode και να αφαιρέσεις από εκεί την εφαρμογή.

 

"1. Switch off the phone by pressing on the Power button.

2. Then turn the phone back on, while it is turning on press and hold the Menu button.

3. Now continue to hold the Menu button until you see the Home screen. On the home screen you see it say Safe Mode on the left hand corner.

4. Now that you are in Safe Mode you can go and remove any buggy apps that you don't want to keep."

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα guys, καλώς σας βρήκα.. μπαίνω καιρό στο φόρουμ και ψάχνω αλλά μόλις τώρα γράφτηκα για πρώτη φορά.. ήμουν κάτοχος του samsung wave απο πέρσυ το καλοκαίρι και ήμουν σχεδόν υπερευχαριστημένος (το μόνο μου θέμα ειναι οτι έτρεχε bada και όχι android) αλλα κάποιος μου το βούτηξε και τώρα ψάχνω για νέο κινητό. Μετά απο ψάξιμο κατέληξα στο samsung galaxy ace αλλά μετά απο αυτά που διάβασα έχω κάποιες αμφιβολίες.. αν με βοηθούσατε θα σας ήμουν υπόχρεος:

1) η μικρή ανάλυση του κινητού είναι όντως σημαντικό πρόβλημα;;

2) είναι αισθητή η διαφορά των 200mhz σε σχέση με το wave??

3) διάβασα οτι καλό ειναι να αλλάξουμε την froyo με την gingerbread.. αυτή η αναβάθμιση είναι αποδεκτή απο την ίδια τη samsung (πχ, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά μπορώ να το πάω σε κάποιο κατάστημα και να μου το διορθώσουν)?? αν ναι, θα ήθελα (μόλις και αν το πάρω) να με βοηθήσετε στην αναβάθμιση - επίσης, τι αλλαγές θα επιφέρει η gingerbread στο κινητο;

4) γνκ θα μου προτείνατε να το αγοράσω ή στην ίδια κατηγόρια ( και μέχρι 300 € ) υπάρχει κάτι καλύτερο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα guys, καλώς σας βρήκα.. μπαίνω καιρό στο φόρουμ και ψάχνω αλλά μόλις τώρα γράφτηκα για πρώτη φορά.. ήμουν κάτοχος του samsung wave απο πέρσυ το καλοκαίρι και ήμουν σχεδόν υπερευχαριστημένος (το μόνο μου θέμα ειναι οτι έτρεχε bada και όχι android) αλλα κάποιος μου το βούτηξε και τώρα ψάχνω για νέο κινητό. Μετά απο ψάξιμο κατέληξα στο samsung galaxy ace αλλά μετά απο αυτά που διάβασα έχω κάποιες αμφιβολίες.. αν με βοηθούσατε θα σας ήμουν υπόχρεος:

1) η μικρή ανάλυση του κινητού είναι όντως σημαντικό πρόβλημα;;

2) είναι αισθητή η διαφορά των 200mhz σε σχέση με το wave??

3) διάβασα οτι καλό ειναι να αλλάξουμε την froyo με την gingerbread.. αυτή η αναβάθμιση είναι αποδεκτή απο την ίδια τη samsung (πχ, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά μπορώ να το πάω σε κάποιο κατάστημα και να μου το διορθώσουν)?? αν ναι, θα ήθελα (μόλις και αν το πάρω) να με βοηθήσετε στην αναβάθμιση - επίσης, τι αλλαγές θα επιφέρει η gingerbread στο κινητο;

4) γνκ θα μου προτείνατε να το αγοράσω ή στην ίδια κατηγόρια ( και μέχρι 300 € ) υπάρχει κάτι καλύτερο;;

Καλώς ήλθες λοιπόν!

Δεν έχω καμιά φοβερή εμπειρία αλλά:

1) Δε θεωρώ μικρή το 320x480, σου θυμίζω πως είναι η ίδιο με του iPhone 3G.

2) Δεν έχω δουλέψει το Wave αλλά το Ace πάει σφαίρα.

3) Τι είναι καλό και τι κακό στην έκδοση εξαρτάται από εσένα. Σίγουρα τα 640X480 στο video είναι καλύτερα από τα 320x(δε θυμάμαι). Γενικά η 2.3 έχει δείξει πολλά καλά σημάδια. Και φυσικά την αναβαθμίζεις νομιμότατα μέσω KIES (λογισμικό της SAMSUNG). Αν κολλήσει φυσικά το πας στο service και στο φτιάχνουν δωρεάν όσο έχεις εγγύηση. Αν όμως το rootάρεις, τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα, αν σου χαλάσει. Αλλά αν γενικώς για αλλαγές εκδόσεων και αναβαθμίσεις, αν ακολουθείς σωστά τα βήματα των οδηγών, δεν έχεις να φοβάσαι πολύ.

4) Πλέον έχει πολύ λιγότερα από 300 οπότε είναι η καλύτερη (για μένα πάντα) επιλογή. Σκρούτζαρέ το και θα δεις ;)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...