Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω..για τα λεφτά του είναι πολύ καλό και με το upgrade και μια custom ROM (προαιρετικά) θα είσαι ευχαριστημένος. Αν θες να δαπανήσεις κάτι παραπάνω απο το ποσό που αναφέρεις θα έλεγα να κοιτάξεις το Optimus 2x.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι όπως είναι να το αφήσεις, πάλι καλύτερο από πολλά άλλα είναι.

Επειδή γενικά προτιμώ (και παίρνω) samsung κινητά αυτό είναι το καλύτερο που έχει περάσει από τα χέρια μου.

 

Η δε οθόνη είναι εξαιρετικά ευαίσθητη.

Σε άλλα κινητά πρέπει να βαράς την οθόνη με το καλέμι για να καταλάβει ότι πατήθηκε (πχ omnia)

 

Eπίσης δεν κολλάει πουθενά. Εχει μηδενικούς χρόνους αναμονής στα προγράμματα.

 

Αν πρέπει οπωσδήποτε να βρω 1-2 ελαττώματα,

θα έλεγα η διάρκεια της μπαταρίας (γενικό το κακό) και η μικρή εσωτερική μνήμη (δε θα με χάλαγε αν ήταν πχ διπλάσια)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4) γνκ θα μου προτείνατε να το αγοράσω ή στην ίδια κατηγόρια ( και μέχρι 300 € ) υπάρχει κάτι καλύτερο;;

 

Για τέτοιες συζητήσεις απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@mclound

Καλύτερα να αναφερόμαστε σε "εκδόσεις" (versions) και όχι σε firmware.

Πάμε λοιπόν:

Στις διάφορες εκδόσεις Android (2.3.3, 2.3.4, ...) βγαίνουν διάφορες baseband versions: π.χ. για τη 2.3.3 υπάρχουν οι KP6, KP7, KPE, KPN,...

Με βάση λοιπόν κάποια από αυτές τις baseband versions οι devs δημιουργούν τις custom roms όπως FirstUA-ROM-v1.2, CodeROM v2x-2b, SanGingerAce 2.0, Fla.sh ... για να αναφέρω μερικές από τις πιο hot.

Κάποιοι αλλάζουν και τον kernel προσθέτοντας επιπλέον δυνατότητες και tweaks στην rom τους.

3. Εσύ προφανώς έχεις stock την 2.3.4 (Gingerbread KPH). Θα πρέπει προτού φλασάρεις κάποια rom να εξασφαλίσεις ότι είναι συμβατή με την ΚΡΗ.

4. Το εικονίδιο της μπαταρίας υπάρχει σε κάποιες custom roms

Εάν έχεις όρεξη για "μαγειρέματα" και χρόνο για διάβασμα xda devs are your friends

 

Εγω παντος μετα απο stock rom, φλασαρα την 2.3.4 απο samfirmware.com και διαπιστωσα οτι δεν δουλευε πλεον το 3g. Προσπαθησα να φλασαρω και προηγουμενες εκδοσεις αλλα τιποτα...παλι ολα οκ αλλα οχι 3g...μηπως για Ελλαδα χρειαζεται διαφορετικο αρχειο στο modem ? ξερει κανεις τιποτα? αλλιως πως μπορω τωρα να ξαναγυρισω σε stock?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος μετα απο stock rom, φλασαρα την 2.3.4 απο samfirmware.com και διαπιστωσα οτι δεν δουλευε πλεον το 3g. Προσπαθησα να φλασαρω και προηγουμενες εκδοσεις αλλα τιποτα...παλι ολα οκ αλλα οχι 3g...μηπως για Ελλαδα χρειαζεται διαφορετικο αρχειο στο modem ? ξερει κανεις τιποτα? αλλιως πως μπορω τωρα να ξαναγυρισω σε stock?

 

Πρέπει να φτιάξεις τα APN του παρόχου σου για να σερφάρεις με mobile data και να δουλέψουν και τα MMS. Δεν έχει να κάνει η 2.3.4.

 

Υπόψη ότι με την Cosmote έχει θέμα το κινητό (παιδευόταν καιρό ένας γνωστός - δεν ξέρω άν έχει βρει άκρη). Εγώ με Vodafone είμαι ΟΚ.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βγει η Ελληνική official έκδοση 2.3 Android για το Galaxy ace από την Samsung.

 

Αν ναι πως θα μπορούσα να κάνω αναβάθμιση το κινητό μου στη 2.3 και αν όχι από που θα μπορούσα να ενημερώνομαι σχετικά έως ότου να βγει..?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιο προσφατη KPN (13/7) πανω στην οποια εχει βγει η rom της υπογραφης μου. Μπορεις να αναβαθμισεις μεσω ODIN απευθείας απο stock Froyo ή Gingerbread. Μετατρέπει αυτόματα το rfs σε ext4 (fast and smooth) χωρίς να κάνεις τίποτα εσύ. Εχει πολλά καλούδια επιπλέον (DTa2SD, CWM, BLN control, Cifs κ.ά). Για περισσότερα δες εδώ

 

Είναι γνωστό ότι το Quadrant score δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέτρο σύγκρισης της απόδοσης, αλλά δεν παύει να είναι εντυπωσιακό...:p

 

Αν αναβαθμιστούμε στην KPN (13/7) θα μπορούμε να στέλνουμε sms στα ελληνικά με 160 χαρακτήρες σε ένα μήνυμα;

Επίσης θα χρειαστεί να κάνουμε backup επαφές, εφαρμογές πριν προχωρήσουμε;

 

//dfinikis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις να σας κάνω.

Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα το ace.

Υπάρχει αναβάθμιση 2.3 από την Samsung? Αν όχι, έχουν σκοπό να βγάλουν;

Και η δεύτερη ερώτηση. Για Φακό υπάρχει κανένα πρόγραμμα; Γιατί μερικά που δοκίμασα δεν δούλεψαν.

Ευχαριστώ!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Για Φακό υπάρχει κανένα πρόγραμμα; Γιατί μερικά που δοκίμασα δεν δούλεψαν.

Ευχαριστώ!

 

Πήγαινε στο android market και αναζήτησε "tiny flashlight", κατέβασε το πρώτο που θα βρει!! Δουλεύει άψογα σε εμένα.. :D Όσο για την πρώτη σου ερώτηση δεν εχω ιδέα.. :cry: Αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει και μας.. :worry:

Edited by lebesisjim
Link to comment
Share on other sites

Αν αναβαθμιστούμε στην KPN (13/7) θα μπορούμε να στέλνουμε sms στα ελληνικά με 160 χαρακτήρες σε ένα μήνυμα;

Επίσης θα χρειαστεί να κάνουμε backup επαφές, εφαρμογές πριν προχωρήσουμε;

 

//dfinikis

 

Καλημέρα!

 

1. Ναι. Θα γραφείς το μήνυμα είτε με μικρά είτε με κεφαλαία και ο παραλήπτης θα το λαμβάνει με κεφαλαία. Εγω χρησιμοποιώ το Handcent SMS και η ρύθμιση γίνεται μέσα από τις επιλογές του προγράμματος. Δε θυμάμαι τι γίνεται με τη stock εφαρμογή της 2.3.3.

2. Backup επαφών και μηνυμάτων παίρνεις με το MyPhone Explorer (client apk για το κινητό από το market και εφαρμογή για τον υπολογιστή κατεβάζεις από το site) ή απλά κάνεις export τις επαφές σου στην κάρτα sd αν δεν σου χρειάζονται τα παλιά σου sms. Για τις εφαρμογές χρησιμοποιώ το Titanium Backup το οποίο χρειάζεται root.

 

οποιος έχει την 2.3 αν μπορεί να απάντηση ..

με τι ανάλυση τραβάτε video ?

 

Η ανάλυση του video ειναι 640x480

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις εαν υπαρχει καποια εκδοση HTC_IME πληκτρολογιο που να δουλευει στο samsung ace; Οσες δοκιμασα απο το xda δεν δουλευουν με τιποτα.θα μου πειτε γιατι να αλλαξω πληκτρολογιο μπηκα στον πειρασμο και εβαλα την custom rom Fla.sh εντυπωσιαστικα μετα απο δοκιμες που εκανα παρατηρησα οτι στα μυνηματα δεν αλλαζει το πληκτρολογιο στα ελληνικα και επισεις το αλφαριθμιτικο δεν δουλευει.Εαν μπορουσα να βρω ενα πληκτρολογιο που να δουλευει σωστα με ελληνικα και αλφαριθμιτικο θα κρατουσα την Fla.sh απαιχτη Rom! Τωρα γυρισα στην στοκ 2.3.3 KPN που δουλευουν ολα αψογα και ελληνικα.

Δεν ξερω εαν στη δευτερη εκδοση που ετοιμαζει ο Fla.sh το βελτιωσει αυτο γιατι ειδα οτι θα βαλει 3 πληκτρολογια .

Edited by menel
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια ξερει κανεις εαν υπαρχει καποια εκδοση HTC_IME πληκτρολογιο που να δουλευει στο samsung ace;

 

Έχεις δοκιμάσει αυτό και δεν δουλεύει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για φακο...

αναζητηστε στο μαρκετ "quickled"

 

Για ελληνικο πληκτρολογιο...

αναζητηστε στο μαρκετ "multiling keyboard" - εχω δοκιμασει πολλα αλλα η εφαρμογη honso νομιζω οτι ειναι η καλυτερη. Πιθανον να χρειαστειτε και το greek plugin της.

 

Επισης, για τους φιλους που παιζουν με roms απο xda...

Αν σας ειναι ευκολο, ποσταρετε τις εντυπωσεις σας σε σχεση με τα fw απο το samfirmware (KPH, KPN). Συγκρινετε επισης τους χρονους αυτονομιας των διανομων καθοτι πιστευω οτι ειναι το μονο λειτουργικο σημειο που κανει πλεον την διαφορα στο κινητο μας - τα προβληματα που υπηρχαν σε αλλες διανομες εχουν πλεον λυθει.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το κινητο παιδια αλλα εχω μια απορια....η εσωτερικη μνημη ειναι πολυ μικρη και εγω προσωπικα κοντευω να την γεμισω...οι εφαρμογες δεν ειναι ολες μεταφερσιμες στην εξωτερικη καρτα sd αρα τι κανουμε? σταματαμε να βαζουμε εφαρμογες η διαγραφουμε παλιες για να βαλουμε καινουριες?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εφαρμογες δεν ειναι ολες μεταφερσιμες στην εξωτερικη καρτα sd αρα τι κανουμε? σταματαμε να βαζουμε εφαρμογες η διαγραφουμε παλιες για να βαλουμε καινουριες?

 

Εσύ αποφασίζεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα τσεκάρεις το "one package" στο ODIN, στο "select OPS" θα βάλεις το "Cooper_v1.0.ops" και θα επιλέξεις το tar αρχείο στο "One package"

 

Αν δεν έχεις το Cooper_v1.0.ops από άλλη rom χρησιμοποίησε το συνημμένο μου (αφού πρώτα το αποοσυμπιέσεις).

 

Στην εγκατάσταση του ΚΡΝ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Ενώ έχω εγκαταστήσει την KPE μέσω ODIN, κατέβασα την ΚΡΝ απο samfirmware για να την περάσω απο πάνω.

Στο ODIN τσεκάρω την επιλογή "one package" και στο OPS File επιλέγω το αρχείο ops όπως στο συννημένο. Στη συνέχεια επιλέγω στο "one package" το tar αρχείο.

Να σημειώσω ότι στο ODIN είναι επιλεγμένες και οι επιλογές "Auto Reboot", "Protect OPS" και "Reset Time=300".

Όταν τελειώσει το upgrade το τηλέφωνο γράφει "The application setup wizard (process.com.sec.androd.ugl) has stopped unexpectedly. Please try again"

Επίσης παρατήρησα ότι κατά τη διάρκεια του upgrade κάπου έγραψε "Can't write access.." σε κάποιο κατάλογο.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; πως θα περάσω την KPN;

Τι πρέπει να κάνω τώρα να το κάνω flash πάλι σε KPE; ...μιας και το τηλέφωνο τώρα δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει αλλη λυση......σημαντικο μειονεκτημα του κινητου αυτο,......

 

Μπορείς κάνοντας root το κινητό σου να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην καρτα sd ή δοκίμασε την εφαρμογή gemini app manager

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπες σε recovery mode οπως εισαι και κανε wipe data.

Μετα απο αυτο πιστευω θα σου ανοιξει κανονικα το τηλεφωνο με την KPN φορτωμενη. Καλη τυχη

 

 

Στην εγκατάσταση του ΚΡΝ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

Ενώ έχω εγκαταστήσει την KPE μέσω ODIN, κατέβασα την ΚΡΝ απο samfirmware για να την περάσω απο πάνω.

Στο ODIN τσεκάρω την επιλογή "one package" και στο OPS File επιλέγω το αρχείο ops όπως στο συννημένο. Στη συνέχεια επιλέγω στο "one package" το tar αρχείο.

Να σημειώσω ότι στο ODIN είναι επιλεγμένες και οι επιλογές "Auto Reboot", "Protect OPS" και "Reset Time=300".

Όταν τελειώσει το upgrade το τηλέφωνο γράφει "The application setup wizard (process.com.sec.androd.ugl) has stopped unexpectedly. Please try again"

Επίσης παρατήρησα ότι κατά τη διάρκεια του upgrade κάπου έγραψε "Can't write access.." σε κάποιο κατάλογο.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; πως θα περάσω την KPN;

Τι πρέπει να κάνω τώρα να το κάνω flash πάλι σε KPE; ...μιας και το τηλέφωνο τώρα δεν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει αλλη λυση......σημαντικο μειονεκτημα του κινητου αυτο,......

 

Χρησιμοποιώντας το Titanium Backup έχω καταφέρει και μεταφέρει περισσότερες εφαρμογές στην SD από τι για παράδειγμα με το APP2SD. ..

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...