Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως δεν είναι vodafone branded το κινητό σου; γιατί υποψιάζομαι ότι ίσως αυτή να είναι η αιτία.

 

Όχι δεν είναι vodafone!! Άρα μάλλον αυτο φταίει :-p thanks παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατί ρε παιδιά ? αν έχει πάρει το κινητό ο άνθρωπος από άλλο κατάστημα και δεν είναι απαραίτητα από Vodafone δεν έχει δικαίωμα και τρόπο να το αναβαθμίσει ?? :blink:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε παιδιά ? αν έχει πάρει το κινητό ο άνθρωπος από άλλο κατάστημα και δεν είναι απαραίτητα από Vodafone δεν έχει δικαίωμα και τρόπο να το αναβαθμίσει ?? :blink:

 

Απλά μάλλον έχει κυκλοφορήσει πρώτα για τα vf branded κινητά που λογικά δεν έχουν ίδιο ακριβώς ίδιο λογισμικό με τα unbranded! Υπομονή εμείς οι υπόλοιποι!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά μάλλον έχει κυκλοφορήσει πρώτα για τα vf branded κινητά που λογικά δεν έχουν ίδιο ακριβώς ίδιο λογισμικό με τα unbranded! Υπομονή εμείς οι υπόλοιποι!!

 

ψιλό- ρατσιστικό να το πω για να μην το περιγράψω αλλιώς ?? :X

 

όπως και να έχει ... υπομονή ..

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

ψιλό- ρατσιστικό να το πω για να μην το περιγράψω αλλιώς ?? :X

 

όπως και να έχει ... υπομονή ..

 

Αν καταλαβα καλα απο τον κωδικο του (branded?) firmware που κυκλοφορησε, η Vodafone εδωσε την εκδοση ΚΡΝ που εχει δωσει εδω και 1 μηνα το γνωστο samfirmware.com και μαλιστα unbranded (καθαρη διανομη χωρις εξτρα αχρηστες εταιρικες εφαρμογες τυπου vodafone 360 κλπ)!

Προσωπικα μιλωντας, κανονιζα φλασαρισμα το ΣΚ (backup εφαρμογων, καταγραφη ρυθμισεων, φλασαρισμα του ΚΡΝ, εφαρμογη ρυθμισεων, επανεγκατασταση εφαρμογων) αλλα ειδα οτι κυκλοφορησε νεοτερο firmware (KPO) οποτε ανεβαλλα την διαδικασια μεχρι να μαθω τι παιζει. Αν βιαζεστε να περασετε σε gingerbread (και πολυ καλα κανετε αν δουλευετε το Ace με Froyo) δειτε τα προηγουμενα ποσταρισματα μου στο θρεντ και θα βγαλετε ευκολα ακρη! Περα απο τις οποιες ενστασεις, η ΚΡΝ αποτελει την βαση των περισσοτερων custom roms που κυκλοφορανε αυτη τη στιγμη στους xda-developers, και αυτο λεει πολλα για την ποιοτητα της - και οι της Vodafone δεν ειναι οι βλακες που νομιζουμε καθοτι επιασαν την καλυτερη τρεχουσα διανομη και την δινουν απο το επισημο καναλι ενημερωσης της Samsung, το Kies.

 

*** Μολις ειδα οτι ειχα μια απαντηση στο forum των xda-developers σε ερωτηση που εκανα για την διαρκεια της μπαταριας με την ΚΡΟ. Ο φιλος μας λεει οτι ειναι καλυτερη η ΚΡΟ απο την ΚΡΝ σε αυτο το θεμα ... οποτε τα φλασαρισμα μετατιθεται για το επομενο ΣΚ μηπως και παρουμε κι αλλες σχετικες εντυπωσεις.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

έβαλα την καινούρια 2.3 του fla.sh...μπορώ να πω ότι δουλεύει καλά. Αυτό που με "χαλάει" είναι ότι δεν έχει μετρητή μπαταρίας όπως την πρώτη έκδοση να λέει το % που βρίσκεται η μπαταρία.

Δεν ξέρω αν το έψαξε κανείς και βρήκε κάτι...αλλιώς τι εναλλακτικές υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σημερα ξαναπηρα το ace γιατι δυστυχως το πρωτο κλαπηκε ,μπαινω στο μαρκετ να ξανακατεβασω τις εφαρμογες που ειχα και δεν με αφηνει γιατι λεει οτι ειναι εγκατεστημενες.το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι ειχα συνδεσει τα μαιλ yahoo kai gmail στο κινητο που κλαπηκε οποτε λογικα αυτος που το πηρε θα εχει προσβαση,και να πω οτι θα αλλαξω κωδικους ,θα τους λαμβανει και αυτος ,αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμουν ευγνομων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγαινα να περασω την fla.sh X2 Rom με KPN firmware, όμως κατα την εγκατάσταση πέταξε σφάλμα και απο τότε κολλάει στην εκκίνηση στο σημείο που εμφανίζεται το σήμα της samsung. Κανένας τρόπος να επαναφέρω την παλιά Rom? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατί δεν βρίσκει τίποτα ? ούτε ενημέρωσης ούτε τίποτα λέει πως έχω την πιο πρόσφατη ... ενώ έχω την 2.2

 

*και μια ερώτηση σε άσους κάναν την ενημέρωση φλας υποστηρίζει τώρα η μπα ?

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγαινα να περασω την fla.sh X2 Rom με KPN firmware, όμως κατα την εγκατάσταση πέταξε σφάλμα και απο τότε κολλάει στην εκκίνηση στο σημείο που εμφανίζεται το σήμα της samsung. Κανένας τρόπος να επαναφέρω την παλιά Rom? Ευχαριστώ.

 

Ξαναπερνα με το odin την x1 και μετα την x2 .Η x2 για να εγκατασταθει θελει το clockworkmode recovery το οποιο το εχει η x1

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την καινούρια 2.3 του fla.sh...μπορώ να πω ότι δουλεύει καλά. Αυτό που με "χαλάει" είναι ότι δεν έχει μετρητή μπαταρίας όπως την πρώτη έκδοση να λέει το % που βρίσκεται η μπαταρία.

Δεν ξέρω αν το έψαξε κανείς και βρήκε κάτι...αλλιώς τι εναλλακτικές υπάρχουν;

 

Κανε εγκατασταση ενα addon που δινει ο fla.sh λεγεται honeycomb batery mod εχει μετρητη

Edited by menel
Link to comment
Share on other sites

Από κάποιο άλλο site, βρήκα μαζεμένους όλους τους κωδικούς του Ace και σας τους μεταφέρω:

 

*#*#4636#*#* phone information

*2767*3855# hard reset

*#*#7780#*#* factory reset

*#*#7594#*#* change end call/power option

*#*#197328640#*#* service mode

*#*#273283*255*663282*#*#* file copy screen (backup media files)

*#*#526#*#* wlan test

*#*#232338#*#* shows wifi mac address

*#*#1472365#*#* gps test

*#*#1575#*#* another gps test

*#*#232331#*#* bluetooth test

*#*#232337#*# shows bluetooth device address

*#*#8255#*#* gtalk service monitor

 

codes to launch various factory tests:

*#*#0283#*#* packet loopback

*#*#0*#*#* lcd test

*#*#0673#*#* melody test

*#*#0842#*#* device test (vibration test and backlight test)

*#*#2663#*#* touch screen version

*#*#2664#*#* touch screen test

*#*#0588#*#* proximity sensor test

*#*#3264#*#* ram version

 

codes to get firmware version information:

*#*#4986*2650468#*#* pda, phone, h/w, rfcalldate

*#*#1234#*#* pda and phone

*#*#1111#*#* fta sw version

*#*#2222#*#* fta hw version

*#*#44336#*#* pda, phone, csc, build time, changelist number

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .σημερα ξαναπηρα το ace γιατι δυστυχως το πρωτο κλαπηκε ,μπαινω στο μαρκετ να ξανακατεβασω τις εφαρμογες που ειχα και δεν με αφηνει γιατι λεει οτι ειναι εγκατεστημενες.το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι ειχα συνδεσει τα μαιλ yahoo kai gmail στο κινητο που κλαπηκε οποτε λογικα αυτος που το πηρε θα εχει προσβαση,και να πω οτι θα αλλαξω κωδικους ,θα τους λαμβανει και αυτος ,αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμουν ευγνομων.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερνα με το odin την x1 και μετα την x2 .Η x2 για να εγκατασταθει θελει το clockworkmode recovery το οποιο το εχει η x1

 

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ. Προσπαθούσα να την εγκαταστήσω χωρίς clockworkmode recovery. :p

Link to comment
Share on other sites

Κανε εγκατασταση ενα addon που δινει ο fla.sh λεγεται honeycomb batery mod εχει μετρητη

 

σωστός! ευχαριστώ..έπαιξε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το clockworkmod πως το εγκαθιστούμε στο ace, αφού με το rom manager υπάρχει προβλημα. βρήκατε κανένα link?

 

Κατεβαζεις το ζιπακι του clockworkmod, το περνας στην sd card (χυμα, οχι μεσα σε κανενα φακελο), μπαινεις σε recovery mode ( power button και κεντρικο πληκτρο πατημενα οταν ανοιγει το κινητο) και διαλεγεις να κανεις εγκατασταση του ζιπ απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το ζιπακι του clockworkmod, το περνας στην sd card (χυμα, οχι μεσα σε κανενα φακελο), μπαινεις σε recovery mode ( power button και κεντρικο πληκτρο πατημενα οταν ανοιγει το κινητο) και διαλεγεις να κανεις εγκατασταση του ζιπ απο εκει.

 

Θένκς πετυχε.

 

Πφφφ με fla.sh X2.3 μ ξενίζει λίγο που το μενού έχεί κατακόρυφη κύλιση και όχι οριζόντια. Υπάρχει τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Θένκς πετυχε.

 

Πφφφ με fla.sh X2.3 μ ξενίζει λίγο που το μενού έχεί κατακόρυφη κύλιση και όχι οριζόντια. Υπάρχει τρόπος?

 

H αληθεια ειναι πως ο launcher στη flash ειναι αβολος. Ειναι ο στοκ gingerbread launcher και δεν εχει πολλα πραγματα πανω. Εγω εχω βαλει αλλον, συγκεκριμενα τον go launcher ex τον οποιο προτιμω. Μπες στο μαρκετ και κατεβασε καποιον αλλο launcher, δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια αλλη λυση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προχθές πήρα το samsung και δεν είμαι ειδικός. Διάβασα τα περισσότερα από αυτά που γράφετε (δεν τα κατάφερα όλα γιατί ήταν πολλές οι σελίδες) και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα. Πώς γυρνάω το κινητό ή την κάρτα από 3g σε gsm ή 2g. Μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό το 3g πέρα από την σύνδεση στο ιντερνέτ; Το ίδιο δεν είναι αν την κάνω με wi-fi;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προχθές πήρα το samsung και δεν είμαι ειδικός. Διάβασα τα περισσότερα από αυτά που γράφετε (δεν τα κατάφερα όλα γιατί ήταν πολλές οι σελίδες) και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα. Πώς γυρνάω το κινητό ή την κάρτα από 3g σε gsm ή 2g. Μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό το 3g πέρα από την σύνδεση στο ιντερνέτ; Το ίδιο δεν είναι αν την κάνω με wi-fi;

Καλορίζικο!

Πας ρυθμίσεις-->Wireless & network --> Mobile networks -->και τσεκάρεις το Use Only 2G και ΞΕτσεκάρεις το Use packet data.

Οι διαφορά με το 3G είναι στην ταχύτητα που θα έχεις ΑΝ μπαίνεις με GPRS στο internet. Η σύνδεση στο internet με WiFi είναι καλύτερη διότι (συνήθως) είναι δωρεάν (πχ. σε μια καφετέρια, στο Σύνταγμα, ακόμη και μέσα στο σπίτι σου αν έχεις WiFi router) καθώς πιό γρήγορα από 2G/3G. Οι συνδέσεις 2G/3G είναι χρεώσιμες από τον πάροχό σου και για αυτό αν θες internet παντού καλό θα ήταν να αγοράσεις ένα πακέτο στον πάροχο (πχ. 100ΜΒ, 200ΜΒ, κλπ - μηνιαία).

 

Με άλλα λόγια αν θες GPRS σύνδεση (μέσο 2G ή 3G) θα έχεις το Use packet data ενεργοποιημένο (τα πακέτα δεδομένων δλδ), ενώ αν θες να συνδέεσαι μέσω WiFi τότε το απενεργοποιείς και -φυσικά- συνδέεσαι σε κάποιο WiFi δίκτυο για να έχεις internet.

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι πως ο launcher στη flash ειναι αβολος. Ειναι ο στοκ gingerbread launcher και δεν εχει πολλα πραγματα πανω. Εγω εχω βαλει αλλον, συγκεκριμενα τον go launcher ex τον οποιο προτιμω. Μπες στο μαρκετ και κατεβασε καποιον αλλο launcher, δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια αλλη λυση

 

Πολυ ωραία. Θενκς....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βρω κάπου την αρχική 2.2.1 της Wind έτσι ώστε να κάνω αναβάθμιση μέσω KIES από την 2.2.1 στην 2.3 που έχει βγει, διότι έχω την 2.2.1 και συγκεκριμένα την S5830 XEN S5830XXKB1 και όταν συνδέω το κινητό στο KIES μου βγάζει μεγάλα πορτοκαλί γράμματα πως η έκδοση αυτή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί (προσοχή! δε μου βγάζει πως δεν υπάρχει νεότερη έκδοση, αλλά πως δεν μπορώ να αναβαθμίσω τη συσκευή μου).

Παίζει ρόλο το οτί είμαι rooted?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...