Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ φίλε mcloud. Έτρωγε κολλήματα συνέχεια και από την cosmote μου είπαν να το κάνω αυτό. Ελπίζω τώρα να λύθηκαν. Ίδωμεν.... Αν έχω άλλη απορία θα επανέλθω αν και χάθηκα με όλες αυτές τις πληροφορίες στο forum. Καλή συνέχεια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια απορια και εγω....

 

Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω τη φορτιση μεσω usb θυρας στον Η/Υ?

 

Θελω τωρα που ειμαι στις αρχικες φορτισεις να κανω πληρη αποφορτιση και να μην ξαναγεμιζει οταν περναω αρχεια στον Η/Υ

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια και εγω....

 

Υπαρχει τροπος να απενεργοποιησω τη φορτιση μεσω usb θυρας στον Η/Υ?

 

Θελω τωρα που ειμαι στις αρχικες φορτισεις να κανω πληρη αποφορτιση και να μην ξαναγεμιζει οταν περναω αρχεια στον Η/Υ

Καλησπερα. Οχι δεν υπαρχει καποιος τροπος, αλλα μπορεις να το συνδεεις ασυρματα με τον υπολογιστη ή να βγαζεις την καρτα sd και να την βαζεις σε ενα card reader.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Οχι δεν υπαρχει καποιος τροπος, αλλα μπορεις να το συνδεεις ασυρματα με τον υπολογιστη ή να βγαζεις την καρτα sd και να την βαζεις σε ενα card reader.

 

Thanks! Απλα επειδη δεν εχω card reader, για αυτο ρωτουσα.

Ασυρματα πως μπορω να το συνδεσω για να βλεπω την Sd?

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Απλα επειδη δεν εχω card reader, για αυτο ρωτουσα.

Ασυρματα πως μπορω να το συνδεσω για να βλεπω την Sd?

Ψάξε στο google για MyPhone explorer. Είναι πρόγραμμα για το PC και χρειάζεσαι το αντίστοιχο client πρόγραμμα που κυκλοφωρεί στο market με όνομα "My phone explorer client". Απο κει και πέρα, όλα απλά. Ανοίγεις Wifi στο κινητό και το client application και έπειτα το ψάχνεις (το κινητό) από το πρόγραμμα στο pc. Το βρίσκει, και κρατάς backup μηνυμάτων, επαφών, κλήσεων, όλα δλδ.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο google για MyPhone explorer. Είναι πρόγραμμα για το PC και χρειάζεσαι το αντίστοιχο client πρόγραμμα που κυκλοφωρεί στο market με όνομα "My phone explorer client". Απο κει και πέρα, όλα απλά. Ανοίγεις Wifi στο κινητό και το client application και έπειτα το ψάχνεις (το κινητό) από το πρόγραμμα στο pc. Το βρίσκει, και κρατάς backup μηνυμάτων, επαφών, κλήσεων, όλα δλδ.

 

Θα το δοκιμασω. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι πως ο launcher στη flash ειναι αβολος. Ειναι ο στοκ gingerbread launcher και δεν εχει πολλα πραγματα πανω. Εγω εχω βαλει αλλον, συγκεκριμενα τον go launcher ex τον οποιο προτιμω. Μπες στο μαρκετ και κατεβασε καποιον αλλο launcher, δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια αλλη λυση

 

Κανε εγκατασταση ενα αddon που δινει o Fla.sh λεγεται Themed TouchWiz Launcher + Home Switcher App με αυτο μπορεις να αλλαζεις στο stock Samsung launcher

Link to comment
Share on other sites

βρήκα Bug στην Gingerbread ... :worry::worry: (εκτός και αν δεν το κάνει σε εσάς που την περάσατε οπότε το αναφέρετε για να δω τι μπορώ να κάνω).

 

Πατώντας παρατεταμένα το κουμπί του Power δεξιά έβγαζε μια οθόνη για Flight mode, Αθόρυβο κτπ και ανάμεσά τους είτε την επιλογή για "Λειτουργία δικτύου δεδομένων" όπου εκεί ενεργοποιούσες ή απ απεργοποιούσες τα δεδομένα.

Με την Froyo δούλευε κανονικά η επιλογή αυτή. Με την Ginderbread δεν αλλάζει η επιλογή και πρέπει να πας από τις ρυθμίσεις για να αλλάξεις την επιλογή.

Οι λοιπές επιλογές του συγκεκριμένου μενού παίζουν κανονικά ... μόνο η συγκεκριμένη δεν αλλάζει.

Το κάνει και σε εσάς ή έχει φάει το δικό μου κάποιο σκάλωμα (όπου ούτε με επανεκκίνηση έφτιαξε). :O

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα Bug στην Gingerbread ... :worry::worry: (εκτός και αν δεν το κάνει σε εσάς που την περάσατε οπότε το αναφέρετε για να δω τι μπορώ να κάνω).

 

Πατώντας παρατεταμένα το κουμπί του Power δεξιά έβγαζε μια οθόνη για Flight mode, Αθόρυβο κτπ και ανάμεσά τους είτε την επιλογή για "Λειτουργία δικτύου δεδομένων" όπου εκεί ενεργοποιούσες ή απ απεργοποιούσες τα δεδομένα.

Με την Froyo δούλευε κανονικά η επιλογή αυτή. Με την Ginderbread δεν αλλάζει η επιλογή και πρέπει να πας από τις ρυθμίσεις για να αλλάξεις την επιλογή.

Οι λοιπές επιλογές του συγκεκριμένου μενού παίζουν κανονικά ... μόνο η συγκεκριμένη δεν αλλάζει.

Το κάνει και σε εσάς ή έχει φάει το δικό μου κάποιο σκάλωμα (όπου ούτε με επανεκκίνηση έφτιαξε). :O

 

Ποια εκδοση εχεις? Ρωταω γιατι στην ΚΡΗ (2.3.4) που εχω τωρα η επιλογη αυτη δεν υπαρχει, ενω στην ΚΡΝ (2.3.3) που περασα σε Ace φιλου υπαρχει και λειτουργει ΟΚ (και οι 2 εκδοσεις απο samfirmware - περασμενες με Odin και οχι μεσω Kies).

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση android 2.3.3

Για KPN ή για KPH που το βλέπω ? :O:X

Μέσω Kies την έκανα την αναβάθμιση ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά bug μπορούν να εμφανιστούν χωρίς λόγο. Γιαυτό είναι καλύτερα να κάνουμε wipe data,cache,dalvik cache και μετα να περνάμε άλλη ρομ (ακόμα και μέσω kies).

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλά bug μπορούν να εμφανιστούν χωρίς λόγο. Γιαυτό είναι καλύτερα να κάνουμε wipe data,cache,dalvik cache και μετα να περνάμε άλλη ρομ (ακόμα και μέσω kies).

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Καλησπέρα,

 

Με το cache και dalvik cache τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σημερα την 2.3.3 αλλα παρατήρησα οτι το κινητο κολαει πολυ!! την ενημερωση την εκανα μεσω kies

1) μπορω να περασω την παλια εκδοση

2) τι φταει και κολαει τοσο πολυ (το κιν ειναι ολοκαινουργιο και δν εχω περασει τπτ εκτος απο μερικες εφαρμογες και παιχνιδια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με το cache και dalvik cache τι εννοείς ?

 

Εννοώ το cache και το dalvik cache των εφαρμογών. Απο cwm- wipe cache,advanced-wipe dalvik cache. Δε σβήνετε τίποτα. Μονο το cache (αν δεν γνωρίζεις τι είναι, κάνε μια αναζήτηση google :) )

Υπόψη, αν έχεις τον μαμα κερνελ (λογικα δεν θα έχεις cwm) δεν έχεις την επιλογή wipe dalvik cache.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σημερα την 2.3.3 αλλα παρατήρησα οτι το κινητο κολαει πολυ!! την ενημερωση την εκανα μεσω kies

1) μπορω να περασω την παλια εκδοση

2) τι φταει και κολαει τοσο πολυ (το κιν ειναι ολοκαινουργιο και δν εχω περασει τπτ εκτος απο μερικες εφαρμογες και παιχνιδια)

 

Όταν λές κολλάει ? καθυστερεί ? Lagάρει ?

την βλέπω και εγώ λίιιιγο πιο αργή rom από την froyo και μακάρι να βγω ψεύτης αλλά νομίζω πως καταναλώνει και πιο γρήγορα την μπαταρία ΕΙΔΙΚΑ με ανοιχτό wifi και εφαρμογές ... :X:X

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. Λογικα θα παρω το συγκεκριμενο κινητο, εχετε κατι να μου προτεινετε ή να με παραπεμψετε σε καποιο σημειο να διαβασω για τις πρωτες του φορτισεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα και απο εμενα. Λογικα θα παρω το συγκεκριμενο κινητο, εχετε κατι να μου προτεινετε ή να με παραπεμψετε σε καποιο σημειο να διαβασω για τις πρωτες του φορτισεις?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

 

* Τα ίδια ισχύουν και για τη δική σου συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστω πολυ. Οτι ισχυει για το S ισχυει και για το Ace και για τα καινουργια μοντελα δηλαδη σωστα?

Ναι, έτσι είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν βάλει την KPH (2.3.4) αν έχουν ελληνικά με τόνους στο πληκτρολόγιό τους και αν ναι πως;
Link to comment
Share on other sites

στο κινητό ήταν εγκατεστημενο το froyo. Συγκεκριμένα

έκδοση android : 2.2.1

Έκδοση Kernel : 2.6.32.9 -perf root@dell105#1 (αν θυμάμαι καλά)

Αριθμός κατασκευής : froyo,buka7

 

Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την έκδοση KPN (13 Ιουλίου)

Η εγκατάσταση έγινε μέσω ODIN χωρίς κανένα πρόβλημα

έκδοση android : 2.3.3

Έκδοση βασικού φάσματος: s5830xwkp6

Έκδοση Kernel : 2.6.35.7-perf-CL375596 root@dell145#1

Αριθμός κατασκευής : Ginerbread.XWKPN

 

Ενεργοποιώντας το κινητό παρατήρησα ότι δεν υπήρχαν αλλαγές όσο αναφορά εφαρμογές, τηλ. κατάλογος, APN κλπ. εκτός από τις συνήθεις εφαρμογές της Vodafone (360Shop, Music Shop Web) οι οποίες φαίνεται ότι δεν είναι εγκατεστημένες

 

Επιπλέον παρατήρησα ότι μέσω KIES πλέον βγαίνει ένα μήνυμα ότι η αναβάθμιση για την τρέχουσα έκδοση δεν μπορεί να γίνει.

 

Προσπάθησα να κάνω recovery mode προκειμένου να καθαρίσω την cache.

Το μήνυμα που βγαίνει κατά τη διαδικασία είναι το κάτωθι

RAMDUMP Mode (ARM9 mode) χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα άλλο και χωρίς να υπάρχουν οι δυνατότητες Wipe data/factory reset and Wipe Cache partition.

Γνωρίζει κάποιος περί τίνος πρόκειται;

 

Αυτό συμβαίνει διότι ο kernel είναι εργοστασιακός;;; και δεν μπορώ να τον πειράξω;

Με ποιο τρόπο αλλάζω τη ROM; Θα πρέπει να ξεκλιδώσω το τηλ πρώτα;

Εάν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το κινητό θα επανέλθει στην αρχική κατάσταση (όπως το αγόρασα);;

 

Κάνω αυτές τις ερωτήσεις διότι είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα των αναβαθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα δεν έχει βγει κάποια αναβάθμιση και τώρα που σύνδεσα το κινητό και άνοιξα το ΚΙΕS.Φταίει ότι είναι root???
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αγορασα χ8ες το κινητο..ολα καλα εχω εντυπωσιαστει..αλλα παρατηρησα κατι..με το που το εβγαλα ειχε μεσα την 2.3.3 out of the box δηλαδη..γινεται αυτο ρε παιδια?εγω νομιζα οτι θα χει την froyo.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...