Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oχι! Δεν έχει βγεi ακόμη.

Επίσημα είμαστε στο 2.2 (Froyo)

 

Mια ερώτηση σε όσους έχουν αναβαθμίσει (από αλλού ;) )

Μετά την αναβάθμιση χάνουμε τα πάντα και πρέπει να τα ξαναπεράσουμε από την αρχή?

(Προγράμματα-Επαφές-Ραντεβού)

 

Ναι....σβηνονται ολα...!!!

Galaxy S3 LTE

ROM[XXBMD4][JB 4.1.2][rXTREME.v9.0]

Perseus Kernel

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δικια σας μελωδια στο alarm πως έχετε βαλει?....με φακέλους media->audio->alarms δεν το αναγνωριζει. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε 3 φακελους μεσα στν sd card:

 

sdcard/MEDIA/RINGTONES .... ALARMS ..... NOTIFICATIONS...

 

....οταν το εκανα κεφαλαια τοτε τους ειδε τους ηχους...!!!

Galaxy S3 LTE

ROM[XXBMD4][JB 4.1.2][rXTREME.v9.0]

Perseus Kernel

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε 3 φακελους μεσα στν sd card:

 

sdcard/MEDIA/RINGTONES .... ALARMS ..... NOTIFICATIONS...

 

....οταν το εκανα κεφαλαια τοτε τους ειδε τους ηχους...!!!

Σε ολα τα κινητα που ειχα μου δουλευε με μικρα...Τhanks θα το δοκιμάσω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι! :) Μετα απο πολλα χρονια συμβιωσης με winmo και htc touch pro 2, κατοχος ενος ace και περασμα σε android.Μια μια οι ερωτησεις!Μιας και το κινητο ειναι ακομα ολοφρεσκο, να περασω την 2.3.3 απο samifirm με odin κλπ κλπ? ειναι επισημη απο samsung η custom? Αξιζει? Το κινητο θα ειναι οπως το ανοιξα την πρωτη φορα οπως ηταν στημενο η αλλαζουν πολλα? και κατι που αφορα την λειτουργια. Οταν πληκτρολογω στο τηλ. εχει smartdialing αλλα ψαχνει μονο σε επαφες με λατινικους χαρακτηρες.Γινεται να ψαχνει και σε αυτες αποθηκευμενες με Ελληνικα? Αυτα για αρχη! Ευχαριστω προκαταβολικα!:)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις για COSMOTE MMS

 

Για να ενεργοποιηθούν οι Υπηρεσίες MMS που προσφέρει η Cosmote, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσετε τη συσκευή σας. Προκειμένου να γίνουν οι σωστές ρυθμίσεις, σας αποστέλλουμε τις παρακάτω παραμέτρους που θα πρέπει να αποθηκευθούν στη συσκευή σας

 

Για να ορίσετε ένα νέο APN (Σημείο Πρόσβασης), πιέστε HOME - MENU και αγγίξτε και το Settings - WirelessControls.

 

Μετακινήστε την οθόνη προς τα κάτω και αγγίξτε το Mobile Networks και στη συνέχεια, το Access Point Names.

Πιέστε MENU, αγγίξτε το NEW APN και ενεργοποιήστε το πληκτρολόγιο της συσκευής.

Στην οθόνη "Edit Access Point", αγγίξτε κάθε μία από τις παρακάτω παραμέτρους για να ορίσετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις και να αποθηκευτούν πιέστε κάθε φορά ΟΚ:

 

Name: Cosmote MMS

 

APN: mms

 

Proxy: το αφήνετε κενό

 

Port: το αφήνετε κενό

 

Username: το αφήνετε κενό

 

Password: το αφήνετε κενό

 

Server:

 

MMSC:http://mmsc.cosmote.gr:8002

 

MMSC Proxy:010.010.010.020

 

MMS Port:8080

 

MCC:202(προκαθορισμένη τιμή)

 

NMC:01(προκαθορισμένη τιμή)

 

APN type: το αφήνετε στην προκαθορισμένη τιμή (mms)

 

Για να αποθηκευτούν τα παραπάνω πιέστε ΜΕΝU και αγγίξτε το SAVE.

Επιστρέψτε στο βασικό MENU και αγγίξτε τα MESSAGES. Στη λίστα των μηνυμάτων πιέστε MENU και αγγίξτε SETTINGS - MMS SETTINGS. Βεβαιωθείτε ότι από τις διαθέσιμες ρυθμίσεις είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη ανάκτηση (Auto – retrieve)

 

Οι ρυθμίσεις έχουν ολοκληρωθεί και μπορεί να γίνει χρήση των υπηρεσιών MMS. Μετά την ολοκλήρωση των ρυθμίσεων, απαραίτητο είναι να απενεργοποιήσετε και να ενεργοποιήσετε πάλι το κινητό σας.

 

Ρυθμίσεις για COSMOTE INTERNET

 

Προκειμένου να έχετε τη δυνατότητα να κάνετε πλοήγηση στο internet, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσετε τη συσκευή σας. Προκειμένου να γίνουν οι σωστές ρυθμίσεις, σας αποστέλλουμε τις παρακάτω παραμέτρους που θα πρέπει να αποθηκευθούν στη συσκευή σας.

 

Για να ορίσετε ένα νέο APN (Σημείο Πρόσβασης), πιέστε HOME - MENU και αγγίξτε το Settings - WirelessControls.

 

Μετακινήστε την οθόνη προς τα κάτω και αγγίξτε το Mobile Networks και στη συνέχεια, το Access Point Names.

Πιέστε MENU, αγγίξτε το NEW APN και ενεργοποιήστε το πληκτρολόγιο της συσκευής.

Στην οθόνη "Edit Access Point", αγγίξτε κάθε μία από τις παρακάτω παραμέτρους για να ορίσετε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις και να αποθηκευτούν πιέστε κάθε φορά ΟΚ:

 

Name: Cosmote INTERNET

 

APN: internet

 

Proxy: το αφήνετε κενό

 

Port: το αφήνετε κενό

 

Username: το αφήνετε κενό

 

Password: το αφήνετε κενό

 

Server: το αφήνετε κενό

 

MMSC: το αφήνετε κενό

 

MMSC το αφήνετε κενό

 

MMS Port: το αφήνετε κενό

 

MCC:202(προκαθορισμένη τιμή)

 

NMC:01(προκαθορισμένη τιμή)

 

APN type: το αφήνετε στην προκαθορισμένη τιμή (internet)

 

Για να αποθηκευτούν τα παραπάνω πιέστε ΜΕΝU και αγγίξτε το SAVE

 

Οι ρυθμίσεις έχουν ολοκληρωθεί και μπορεί να γίνει χρήση της υπηρεσίας Wireless Internet. Μετά την ολοκλήρωση των ρυθμίσεων, απαραίτητο είναι να απενεργοποιήσετε και να ενεργοποιήσετε πάλι το κινητό σας.

Όσο οι νόμοι των μαθηματικών ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, δεν είναι σαφείς, και όσο σαφείς είναι, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι! :) Μετα απο πολλα χρονια συμβιωσης με winmo και htc touch pro 2, κατοχος ενος ace και περασμα σε android.Μια μια οι ερωτησεις!Μιας και το κινητο ειναι ακομα ολοφρεσκο, να περασω την 2.3.3 απο samifirm με odin κλπ κλπ? ειναι επισημη απο samsung η custom? Αξιζει? Το κινητο θα ειναι οπως το ανοιξα την πρωτη φορα οπως ηταν στημενο η αλλαζουν πολλα? και κατι που αφορα την λειτουργια. Οταν πληκτρολογω στο τηλ. εχει smartdialing αλλα ψαχνει μονο σε επαφες με λατινικους χαρακτηρες.Γινεται να ψαχνει και σε αυτες αποθηκευμενες με Ελληνικα? Αυτα για αρχη! Ευχαριστω προκαταβολικα!:)

 

Καλησπέρα,

μετά από πολλά πειράματα κατέληξα στην S5830XXKPH η οποία δεν έχει προβλήμματα. Δεν αλλάζουν εμφανισιακά τρομερά πράγματα. Στην ουσία από froyo γίνεται Gingerbread με όλα τα προνόμια του.

Όσο για τους χαρακτήρες πιστεύω ότι έχει να κάνει με την γλώσσα του συστήματος που έχει επιλέξει. (Είναι η Ελληνική;)

Επίσης πρόσεξε με τι χαρακτήρες έχεις αποθηκεύεσεις τις επαφές σου.. δλδ το "Κώστας" μπορεί το "K" να είναι είτε ελληνικό είτε λατινικό. Κάνε μερικές δοκιμές..

Όσο οι νόμοι των μαθηματικών ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, δεν είναι σαφείς, και όσο σαφείς είναι, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καμια λυση για να βλεπω ταινιες που εχουν μεγαλη αναλυση χωρις να κολαει και να ειναι συγχρονησμενος ηχος και εικονα υπαρχει; mobo και rockplayer δεν το χουν ζοριζονται πολυ, λογικα λογο hardware κινητου. Καμια ιδεα κανεις ; κανα overclock θα βοηθουσε η καμια custom rom;
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

@coki ευχαριστω:)

Τελικα περασα μεσω odin την PKN 2.3.3 13 ΙΟΥΛΙΟΥ release απο sami. ΑΛΛΑ, με το που ολοκληρωθηκε και εκανε reboot, ολα στο κινητο ηταν οπως πριν ανεγγιχτα, και στις πληροφοριες εγραφε 2.3.3 εκδοση android!! Ετσι γινεται οταν περναμε update-rom στο android?? Δεν κουνιεται φυλλο??!!:blink::)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια παρακαλώ....

 

Μου χαρίστικε ένα ace ... αλλά έχει firmware της voda...

 

Θέλω να αναβαθμισω στην 2.3.3 αλλά με το Kies βλέπω πως δεν γίνεται.... Αναγνωρίζει την voda release ως latest......

 

Διαβάζω πως γίνεται με το odin, αλλά δεν βρίσκω πουθενά σε επίσημο site samsung το 2.3.3 release.

 

Βρίσκω όμως links σε megaupload, hotifile και rapidshare. Είναι secure αυτά τα firmware?

 

Τελικά να δουλέψω με το odin? Αν ναι που βρίσκω το ops file?:O

 

Θα "ξυλώσει" να υποθέσω το voda firmware.....

 

Μήπως υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για το KPN που να έχει χρησιμοποιήσει κάποιος με επιτυχία? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια παρακαλώ....

 

Μου χαρίστικε ένα ace ... αλλά έχει firmware της voda...

 

Θέλω να αναβαθμισω στην 2.3.3 αλλά με το Kies βλέπω πως δεν γίνεται.... Αναγνωρίζει την voda release ως latest......

 

Διαβάζω πως γίνεται με το odin, αλλά δεν βρίσκω πουθενά σε επίσημο site samsung το 2.3.3 release.

 

Βρίσκω όμως links σε megaupload, hotifile και rapidshare. Είναι secure αυτά τα firmware?

 

Τελικά να δουλέψω με το odin? Αν ναι που βρίσκω το ops file?:O

 

Θα "ξυλώσει" να υποθέσω το voda firmware.....

 

Μήπως υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για το KPN που να έχει χρησιμοποιήσει κάποιος με επιτυχία? :confused:

 

Δες το ποστ #619

Το firmware που χρησιμοποιω ειναι το 2.3.4 ΚΡΗ - δεν εχω αποψη για τα πιο νεα.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το εχω ξαναρωτησει αλλα δεν πειρα καποια απαντηση.

εαν γραψω ενα SMS με πολλους χαρακτηρες, αντι να στειλει 2-3 SMS το κανει απο μονο του MMS και δεν γινετε ΠΟΤΕ η αποστολη.

ξερεις κανεις τι μ@λ@κι@ ειναι αυτο και δεν μπορω να στειλω μηνυματα !!!!!

εαν ξερεις κανεις ας βοηθησει μιας και εχω μλποκαρει....

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

...δεν βρίσκω πουθενά σε επίσημο site samsung το 2.3.3 release.

ΔΕΝ υπάρχει (ακόμη) επίσημο Ελληνικό 2.3.3

Είμαστε στο 2.2

 

καλησπερα. το εχω ξαναρωτησει αλλα δεν πειρα καποια απαντηση.

εαν γραψω ενα SMS με πολλους χαρακτηρες, αντι να στειλει 2-3 SMS το κανει απο μονο του MMS και δεν γινετε ΠΟΤΕ η αποστολη.

ξερεις κανεις τι μ@λ@κι@ ειναι αυτο και δεν μπορω να στειλω μηνυματα !!!!!

εαν ξερεις κανεις ας βοηθησει μιας και εχω μλποκαρει....

 

Μήπως βάζεις τίτλο (θέμα) στο SMS?

Αν ναι τότε αυτόματα γίνεται MMS.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πως μπορω να βλεπω ανι αρχεια στο κινητο μας?

 

Για αυτά τα θέματα συζητάμε εδώ, διάβασε και θα πάρεις την απάντησή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βάζεις τίτλο (θέμα) στο SMS?

Αν ναι τότε αυτόματα γίνεται MMS.

 

παταω τα μηνυματα, μου ανοιγει το πεδιο για να γραψω μηνυμα και το γραφω κανονικα. εαν δεν ξεπερνα το πρωτα 60 γραμματα περιπου (να βλεπεις που σου λεει 50/60 , οτι εχεις γραψει 50 απο τους 60 χαρακτηρες) τοτε το μηνυμα το στελνει κανονικα.

μετα απο τα 60 τοτε βγαινει κατι και σου λεει οτι το μηνυμα μετατρεπετε σε MMS. εαν σβυσεις μερικους χαρακτηρες τοτε σου λεει οτι εγινε SMS !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους τους κατόχους του γ@μ@του αυτού κινητού (είμαι πολύ ενθουσιασμένος!).

 

...αλλά την προηγούμενη εβδομάδα όπως το είχα rooted και έβαλα το ROM Manager (ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!!!), και πήγα να πάρω backup, το κινητό συγχωρέθηκε... νεκρό περισσότερο και από τον Καραϊσκάκη!

 

Έψαξα, διάβασα, δοκίμασα να φτιάξω ένα USB JIG αλλά τπτ. Τελευταία λύση ένα έτοιμο JIG από ebay μπας και ξυπνήσει σε download mode και το στρώσω με την αγαπημένη 2.3.3 που είχα. Αλλιώς μετά πάει Wind και παρακαλάω να μην ανοίξει ούτε σε αυτούς... μπας και το αλλάξουν.

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτό; Σαν λύση, τι έκανε (ο κάποιος άλλος);

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Θα 'θελα να το έχω μαζί μου στις διακοπές αλλά χλωμό το κόβω το σενάριο αυτό...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

παταω τα μηνυματα, μου ανοιγει το πεδιο για να γραψω μηνυμα και το γραφω κανονικα. εαν δεν ξεπερνα το πρωτα 60 γραμματα περιπου (να βλεπεις που σου λεει 50/60 , οτι εχεις γραψει 50 απο τους 60 χαρακτηρες) τοτε το μηνυμα το στελνει κανονικα.

μετα απο τα 60 τοτε βγαινει κατι και σου λεει οτι το μηνυμα μετατρεπετε σε MMS. εαν σβυσεις μερικους χαρακτηρες τοτε σου λεει οτι εγινε SMS !!!!

Κοίτα, στην 2.2.1 που είχε από τη μάνα του, όλα καλά ήταν και με τα SMS αλλά και με τα ελληνικά στα SMS. Όταν έβαλα τη 2.3.3 παρατήρησα πως τα ελληνικά τα θεωρούσε "ειδικούς" χαρακτήρες με αποτέλεσμα κάθε SMS των 120 (πχ) χαρακτήρων να το σπάει σε 60άρια. Αλλά δε μου το έκανε μόνο του MMS απλώς έστελνε πολλά SMS. Σαν λύση είχα αλλάξει την κωδικοποίηση του SMS σε κάποια που δε θυμάμαι τώρα (διότι αν διαβάσεις το προηγούμενο post θα δεις πως δεν ανοίγει πια το κινητό μου) και τελικά έστελνα greeklish, δυστυχώς...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους τους κατόχους του γ@μ@του αυτού κινητού (είμαι πολύ ενθουσιασμένος!).

 

...αλλά την προηγούμενη εβδομάδα όπως το είχα rooted και έβαλα το ROM Manager (ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!!!), και πήγα να πάρω backup, το κινητό συγχωρέθηκε... νεκρό περισσότερο και από τον Καραϊσκάκη!

 

Έψαξα, διάβασα, δοκίμασα να φτιάξω ένα USB JIG αλλά τπτ. Τελευταία λύση ένα έτοιμο JIG από ebay μπας και ξυπνήσει σε download mode και το στρώσω με την αγαπημένη 2.3.3 που είχα. Αλλιώς μετά πάει Wind και παρακαλάω να μην ανοίξει ούτε σε αυτούς... μπας και το αλλάξουν.

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτό; Σαν λύση, τι έκανε (ο κάποιος άλλος);

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Θα 'θελα να το έχω μαζί μου στις διακοπές αλλά χλωμό το κόβω το σενάριο αυτό...

 

Πας στην Samtec που ειναι το επισιμο σερβις στο Χαιδαρι και σε μια μερα θα το εχεις πισω.Κι εγω οπως κι αλλα παιδια το παθαμε και μας το φτιαξανε.Και ποτε ξανα rom manager!Τουλαχιστον οχι ακομα...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Πας στην Samtec που ειναι το επισιμο σερβις στο Χαιδαρι και σε μια μερα θα το εχεις πισω.Κι εγω οπως κι αλλα παιδια το παθαμε και μας το φτιαξανε.Και ποτε ξανα rom manager!Τουλαχιστον οχι ακομα...

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Είμαι εντός εγγύησης όμως, δε με συμφέρει να το δώσω στην Wind? τι χρέωση υπάρχει στην Samtec?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Είμαι εντός εγγύησης όμως, δε με συμφέρει να το δώσω στην Wind? τι χρέωση υπάρχει στην Samtec?

 

Το πας κατευθείαν στο service με την απόδειξη αγοράς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το πας στη wind.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα, μετα το S8000 κατοχος πλεων του ACE

το κινητο δειχνει πολυ καλο δεν το εχω ψαξει βεβαια αρκετα γιατι ειναι το πρωτο μου android,

χρειαζομαι τα φωτα σας στο θεμα του τηλεφωνικου καταλογου, εχω μεταφερει ολες μου τις επαφες με το bluetooth αλλα εμφανιζονται αλφαβητικα με το ονομα πρωτα και μετα το επιθετο, υπαρχει καποια λυση για εμφανιζονται με το επιθετο πρωτα ?

διαβασα και τις 99 σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.

Link to comment
Share on other sites

Τα επίσημα sevices ΔΕ χρεώνουν τίποτε για service εντός εγγύησης.

 

Το πας κατευθείαν στο service με την απόδειξη αγοράς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το πας στη wind.

 

Κύριοι, σας ευχαριστώ και τους δου σας! Αύριο κιόλας θα το πάω. :) Πολύ χαρά μου δώσατε, διότι είχα απογοητευτεί τελείως!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα, μετα το S8000 κατοχος πλεων του ACE

το κινητο δειχνει πολυ καλο δεν το εχω ψαξει βεβαια αρκετα γιατι ειναι το πρωτο μου android,

χρειαζομαι τα φωτα σας στο θεμα του τηλεφωνικου καταλογου, εχω μεταφερει ολες μου τις επαφες με το bluetooth αλλα εμφανιζονται αλφαβητικα με το ονομα πρωτα και μετα το επιθετο, υπαρχει καποια λυση για εμφανιζονται με το επιθετο πρωτα ?

διαβασα και τις 99 σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.

Στις επαφές ανοίγεις τις επιλογές με το αριστερό touch κουμπί και μετά στο μενού θα δεις την επιλογή "επιλογές οθόνης" και θα δεις εκεί για την ταξινόμηση και για την εμφάνιση των επαφών.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...