Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί διαχωρίζεις κατά αυτόν τον τρόπο τα μαγαζιά? Αναγκάζουν κανέναν τα eshops να αγοράζει σε μεγαλύτερη ποσότητα; Εγώ πάντως από κάποια από τα eshops έχω μείνει πολύ πιο ευχαριστημένος, απ' ότι από τις μεγαλύτερες αλυσίδες "λιανικής"...

Δε διαφωνώ και πολύ για το blade (πράγματι, ότι έχει τέσσερις ρόδες και ορίζεται σαν αυτοκίνητο, δεν ορίζει το αυτοκίνητο). Αν ήταν το ίδιο θα είχα πάρει αυτό και δε θα συζητούσαμε τώρα εδώ. Απλώς ήθελα να δείξω τι μπορείς να πάρεις με τα μισά χρήματα (δεν είναι και λίγο αν το καλοσκεφτείς) και στην τελική, με το εικοσάρικο για το οποίο όντως δε θα σκάσουμε - αν το πάρεις προς τα πάνω - "χτυπάς" π.χ. το απερχόμενο Desire, το οποίο δεν το βλέπω σαν καθόλου κακή περίπτωση (γενικά σε αυτή την τιμή υπάρχουν καλές περιπτώσεις).

Τα χρήματα για το Ace είναι δικαιολογημένα αν σκεφτείς ότι είναι ανώτερο από όλες τις συσκευές των 270Ε και κάτω, αλλά στην ουσία είναι απλώς η κατά 6 μήνες εξελιγμένη εκδοχή τους. Παραμένει κατώτερο από τις high-end συσκευές που πρόκειται σε λίγο να αντικατασταθούν. Για αυτό το λόγο δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι τόσο ακριβότερο από όλες τις συσκευές των οποίων την εξέλιξη αποτελεί. Οπότε το θεωρώ παράλογο να πληρώσω τα ίδια χρήματα για να πάρω το καινούργιο mid-range αντί για το απερχόμενο high-end, που είναι κατά τεκμήριο ανώτερο σα συσκευή.

Αυτό που ήθελα να πω εξαρχής είναι ότι ήμουν ενθουσιασμένος τη μέρα που ανακάλυψα την - τότε - επερχόμενη κυκλοφορία του Ace, γιατί είναι ακριβώς αυτό που ήθελα και εξίσου απογοητευμένος τη μέρα που ανακάλυψα ότι πρέπει να πληρώσω τόσα για αυτό, γιατί ακόμα δεν έχουν ξεπουλήσει τα παλαιότερα μοντέλα, οπότε το Ace πρέπει να πωλείται ακριβότερα από αυτά.

Και το χειρότερο είναι πως μέχρι να συμβεί κάτι τέτοιο, με βλέπω να μένω με το απλά νοσηρό δημιούργημα που ονόμασαν S60. (klaps)

Edited by unclejams
Ό,τι διαβάζεις στο Internet είναι αλήθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίμενα πως και πως το Galaxy Ace για να περάσω σε Android εδώ και μέρες, μιας και έδειχνε πως θα αποτελέσει μια δυνατή απάντηση στους ανταγωνιστές της κλάσης των (περίπου) 250 Ευρώ. Βλέποντας να κάνει 320 Ευρώ και το Galaxy S να βρίσκεται εύκολα στα 420, πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο κάποιος θα το προτιμήσει. Δε λέω - 100 Ευρώ είναι η διαφορά - αλλά το S σου προσφέρει πολύ καλύτερη οθόνη (αν όχι ΤΗΝ καλύτερη οθόνη), επεξεργαστή, περισσότερη ενσωματωμένη μνήμη (RAM και flash), ενώ την ίδια στιγμή το Ace σου προσφέρει μόνο το ότι είναι πιο καινούργιο μοντέλο.

Να αναφέρω και την εγγενή υποστήριξη flash στο S, που έχει αποτελέσει το μήλον της έριδος για μερικούς! Αν λάβουμε δε υπόψιν ότι οι ARM11 τείνουν να θεωρηθούν παρωχημένης τεχνολογίας, πολύ αμφιβάλω για το αν η adobe θα υποστηρίξει ποτέ flash σε αυτή τη cpu.

Δεν αγνοώ τα 100 Ευρώ της διαφοράς, αλλά νομίζω πως η διαφορά είναι αστεία για να με κάνει να το επιλέξω. Πολλοί μπορεί να διαφωνείτε, αλλά το συγκεκριμένο τηλέφωνο (Ace) στα 250 Ευρώ, απλώς θα έπαιζε χωρίς ανταγωνιστή. Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω την τιμολογιακή πολιτική των εταιριών...

 

διοτι φιλε μου δεν ψαχνουν ολοι κινητα παντοφλες

για εμενα το μεγεθος του galaxy s ειναι απαγορευτικο

 

Το Blade υστερει τοσο πολυ ποιοτικα που δεν με ενδιαφερει ακομη και αν κανει 99 ευρω. Ειναι μια φτηνιαρικη Κινεζιά με καλη οθονη που δε συγκρινεται συνολικα σαν προϊον με το Ace. Kαι η Dacia εχει βγαλει προσφατα κατι πολυ ελκυστικα αυτοκινητα που αποτελουν μεν μια καλη αγορα αλλα ΔΕΝ ειναι Volkwagen. H συγκριση με το Wildfire εγινε γιατι εσυ θα ηθελες το Ace να πουλιεται οσο και το Wildfire που εχει σαφως κατωτερα χαρακτηριστικα. Επισης μην ξεχνας οτι το Galaxy εχει διαστασεις που εχουν ξεπερασει καποια νοητα ορια για πολλους καταναλωτες, εμου συμπεριλαμβανομενου. Με τις σημερινες τιμες ΛΙΑΝΙΚΗΣ, ισως το Ace να επρεπε να πουλιεται γυρω στα 299 αλλα δε θα σκασουμε για ενα εικοσαρικο.

 

εχεις διαπιστωσει μονος σου οτι το blade υστερει ποιοτικα;

γιατι εγω που το ειχα, ειχα παθει πλακα με την ποιοτητα κατασκευης του, ουτε το παραμικρο τριξιμο στους 3 μηνες που το ειχα

και αν το συγκρινουμε με την ολη πλαστικουρα που διακατεχει τα κινητα της samsung, ε ειναι η μερα με τη νυχτα

(ειχα και samsung)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι και το ace ειναι ακριβουτσικο αλλα πολυ καλο και ομορφο κινητακι. τα galaxy s το θεωρω παραααααα πολυ ακριβο γιατι 100 ευρο ειναι μεγαλη διαφορα για εμενα και συν τις αλλης ειναι και πολυ μεγαλο, ενω το ace ειναι πιο κομψο!!!! Αλλα το ξαναλεω για εμενα ειναι λιγο ακριβουτσικο!!!!!
Link to comment
Share on other sites

To αγορασα μολις.

 

2 ερωτησεις:

 

1. Πως μπαινει το swype

2. Πως γινεται στον τηλ. καταλογο να μου βγαζει μονο οσα ονοματα ειναι στη μνημη του τηλεφωνου?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πως και πως το Galaxy Ace για να περάσω σε Android εδώ και μέρες, μιας και έδειχνε πως θα αποτελέσει μια δυνατή απάντηση στους ανταγωνιστές της κλάσης των (περίπου) 250 Ευρώ. Βλέποντας να κάνει 320 Ευρώ και το Galaxy S να βρίσκεται εύκολα στα 420, πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο κάποιος θα το προτιμήσει. Δε λέω - 100 Ευρώ είναι η διαφορά - αλλά το S σου προσφέρει πολύ καλύτερη οθόνη (αν όχι ΤΗΝ καλύτερη οθόνη), επεξεργαστή, περισσότερη ενσωματωμένη μνήμη (RAM και flash), ενώ την ίδια στιγμή το Ace σου προσφέρει μόνο το ότι είναι πιο καινούργιο μοντέλο.

Να αναφέρω και την εγγενή υποστήριξη flash στο S, που έχει αποτελέσει το μήλον της έριδος για μερικούς! Αν λάβουμε δε υπόψιν ότι οι ARM11 τείνουν να θεωρηθούν παρωχημένης τεχνολογίας, πολύ αμφιβάλω για το αν η adobe θα υποστηρίξει ποτέ flash σε αυτή τη cpu.

Δεν αγνοώ τα 100 Ευρώ της διαφοράς, αλλά νομίζω πως η διαφορά είναι αστεία για να με κάνει να το επιλέξω. Πολλοί μπορεί να διαφωνείτε, αλλά το συγκεκριμένο τηλέφωνο (Ace) στα 250 Ευρώ, απλώς θα έπαιζε χωρίς ανταγωνιστή. Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω την τιμολογιακή πολιτική των εταιριών...

 

Ναι 420 ξέχασες να βάλεις την αντικαταβολή που θα χρεωθεί extra και χωρίς τα μεταφορικά και ότι καποια χρεώνουν πανάκριβα τα εκτος αθηνας!!!! που θα χρεωθούν extra όλα…. μαλλον τα ξεχασες η κανεις πως τα ξεχασες απο εκει και περα θα εχεις προβλημα με την αναβαθμισει και με την εγγύηση γιατι ειναι παρεισαγωγή...μια στο εκατομμυριο να το παρεις και να εχεις προβλημα θα τα κλες τα 420+30euro και που είναι τα extra. Δηλαδη για να γλυτώσεις 40 euro θα πάρεις κινητό παραεισαγωγης?:lol::dash:

Θα φερουν και ACE παραεισαγωγη στα 220-240 euro παρεεεε...

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όποιος παιδιά από εσάς το έχει πάρει θα ήθελα να μου πει πως το βλέπει στην συμπεριφορά του στα παιχνίδια και σε κάποιο πρόγραμμα navigator... γενίκα θα ήθελα να μου πείτε αν laggarei ή αν είναι σφεράτο. Γιατί λέω να το πάρω από βδομάδα αν και κοιτάω και desire λευκό :p
Link to comment
Share on other sites

Σε angry birds παει σφαιρα..

 

+ Πολυ δυνατο λεντ για φωτο, καλο touch και παρα πολυ ευχρηστο πληκτρολογιο.

 

ΕΙναι το πρωτο μου touch και ομως μπορω και γραφω μηνυματα κρατωντας το κινητο σε ορθια θεση με qwerty πληκτρολογιο!

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο πιο βαριές συνθήκες πως τα πάει;

 

Ρωτάω γιατί με προβληματίζει η σχετικά λίγη μνήμη του. Δουλεύει άνετα τίποτα spreadsheets κτλ. ; Εντυπώσεις από την οθόνη, πχ σε σχεση με του Blade; Root γίνεται; Μπας και βγει και κανενα custom 2.3 ποτέ :P Τέλος μπορεί κάποιος να πει πόσο SAR έχει;

 

 

Καλή συσκευή φαίνεται, όντως λίγο τσιμπημένη σαν τιμή, αλλά φοβάμαι ότι θα την φάει σε 2 μήνες το ZTE Skate που θα έχει 800αρι, 512 RAM και 2.3 android.

 

 

edit: Ok έκανα λάθος στη μνήμη, τώρα βλέπω πως έχει 278ΜΒ που είναι οκ πιστεύω (θα προτιμούσα 512 αλλα μην είμαστε και πλεονέκτες :P ), την είχα μπερδέψει με τα 180MB internal storage.

Edited by ASDF
Όχι.
Link to comment
Share on other sites

Aνοιγω το κινητο μετα απο πληρη φορτιση, και μου δειχνει 90% μπαταρια μετα απο 5' !! Ελεος!

 

Αν μπορει καποιος φιλος να με βοηθησει, πως διαγραφω προγραμματα? Απ τον astro file manager μου βγαζει error..

Link to comment
Share on other sites

Aνοιγω το κινητο μετα απο πληρη φορτιση, και μου δειχνει 90% μπαταρια μετα απο 5' !! Ελεος!

 

Αν μπορει καποιος φιλος να με βοηθησει, πως διαγραφω προγραμματα? Απ τον astro file manager μου βγαζει error..

 

μετά από 3-4 κύκλους φόρτισης αποφόρτισης θα στρώσει

άμα πατήσεις παρατεταμένα τον μεσαίο κουμπάκι πας στον task manager και μετά στο package, από εκεί έχεις επιλογή για διαγραφή

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλα φιλε μου.. Διεγραψα τα προγραμματα απο τη διαχειριση. Οσα ειναι αποθηκευμενα στην sd καρτα, τα διαγραφω απ τον η/υ ετσι?

 

Ελπιζω η μπαταρια να στρωσει, γιατι μια φρικη την εχω φαει να σου πω την αληθεια..

 

Παντως η σαμσουγκ δε μπηκε στον κοπο να βαλει ουτε μισο βιβλιαρακι που να εξηγει το αντροιντ. Απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχε ο υπολογιστης σου βιβλιαρακι που να εξηγει τα Windows; :lol:

 

Δεν ειναι το ιδιο.

 

Αλλο τα windows που υπαρχουν 25 χρονια και που ειναι μονοδρομος για το μεσο χρηστη και αλλο τα λειτουργικα συστηματα των κινητων, οπου υπαρχει πληθωρα επιλογων και μαλιστα μεχρι προσφατα ο μεσος χρηστης δεν ειχε καν ιδεα τι ειναι το android..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ, υπάρχει στην αρχική συσκευασία software επικοινωνίας με το κινητό και αν υπάρχουν πρόσθετα προγράμματα σαν της HTC.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σκαλίζοντάς το στο Πλαίσιο είδα οτι έχει 2.2.1 μέσα, ενώ στο Galaxy S ακόμα στην 2.2 είναι!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Mμπορει καποιος να μου στειλει σε πμ που θα βρω παιχνιδια που θα υποστηριζουν την αναλυση της οθονης του κινητου? Εχω κατεβασει μερικα, αλλα δυστυχως η εικονα ειναι μεγαλυτερη της οθονης (λογω αναλυσης υποθετω)..

 

Φυσικα, μιλαω για εκτος μαρκετ..

Edited by Chris85
Link to comment
Share on other sites

Θα πεθάνω από την αγωνία! Αύριο λογικά θα το χω. Πολύ μπέρδεμα με την κοσμοτε.:wacko: Όχι τιποτα αλλο αλλά θελω να σας πω εντυπώσεις:D
Carpe diem...
Link to comment
Share on other sites

Θα πεθάνω από την αγωνία! Αύριο λογικά θα το χω. Πολύ μπέρδεμα με την κοσμοτε.:wacko: Όχι τιποτα αλλο αλλά θελω να σας πω εντυπώσεις:D

 

καλωριζικο...ειναι το 1ο που ανακοινωθηκε στην εκθεση και ηρθε...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που έχει τη συσκευή, να μας πεί εάν ανταποκρινετε στην πραγματικότητα αυτό που αναφέρετε στα χαρακτηριστικά της μπαταρίας ? Χρόνος ομιλίας Έως 660λεπτά (2 G), έως 390 λεπτά (3 G. έιναι πάρα πολυ καλά εάν έιναι σχεδον έτσι.
Link to comment
Share on other sites

το κινητό κρατάει σε αναμονή 3 μέρες με λίγη χρήση.

Το έχει κανένας με σύνδεση cosmote? Δεν μπορώ να στείλω mms παρόλο που υπήρχαν οι ρυθμίσεις απ'οταν το πήρα. δεν ξέρω μήπως έχω βάλει κάποια λάθος ρύθμιση στο κινητό μου. Μπορεί να πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει από το ίδιο δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σε αθτος που το εχουν η οθωνη ανταποκρινεται σε ενα πατημα γιατι εγω εχω το νοκια 5800 παλιο βεβαια αλλα θελει διπλο πατημα. και κατι ακομα απο εφαρμογες σπασμενς τι γινεται μπορεις να κατεβασεις απο αλλου ειναι μονο απο το μαρκετ της? εχω ακουσει οτι το adroind δεν δεχεται σπασμενες εφαρμογες? ευχαριστω!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρια παει πολυ καλα! 3μερες με μετρια χρηση. 10 τηλεφωνα 24 ωρες ανοιχτο wifi 1-2 ωρες internet 1-2ωρες παιχνιδια-εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

Oντως η μπαταρια αρχιζει και στρωνει, η αισθηση της οθονης αφης ειναι πολυ καλη και το κινητο ειναι γρηγορο. Δεν ξερω για ποιο λογο καποιος θα εδινε κ αλλα λεφτα για ενα αντροιντ, ισως μονο για μεγαλυτερη οθονη. Επισης, ειναι κατα την αποψη μου, το πιο ομορφο αντροιντ που εχω δει.

 

Παντως αν μπορουσε καποιος να μου απαντησει στην προηγουμενη ερωτηση, θα του ημουν υποχρεος.

Edited by Chris85
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...