Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μετά από 10 μέρες, πήρα πίσω το κινητό από service (να θυμίσω ότι είχε πρόβλημα ανάγνωσης της sim).

Άλλαξαν τον κονέκτορα που διαβάζει την κάρτα, αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα.

Ενώ χωρίς τη sim ανοίγει και ξεκλειδώνει η οθόνη κανονικά, με τη sim μέσα φαίνεται να μπλοκάρει και να μην ξεκλειδώνει ο οθόνη. Το ξαναπήγα, έβαλαν μια sim δική τους και δεν είχε πρόβλημα, οπότε μου είπαν να απευθυνθώ στην cosmote για αντικατάσταση sim μήπως και φταίει το ότι η κάρτα είναι παλιά και μπλοκάρει το κινητό (υπόψη ότι το τηλέφωνο το έχω τώρα σχεδόν ένα χρόνο).

Το καλό είναι ότι δέχτηκαν την εγγύηση (αγορασμένο από amazon.de και όταν το πήγα είχε την JPU - από το service ήρθε με την JPP).

Sorry για το μακροσκελές, αλλά έχω πάθει στερητικό χωρίς το γαλαξία :wacko:

 

Είναι πιθανό αυτό, και λογικά η cosmote μπορεί να σου δώσει εύκολα άλλη κάρτα... δοκίμασε το. Καλή τύχη! (τουλάχιστον έχεις πάλι το Γαλαξία σου :))

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι πιθανό αυτό, και λογικά η cosmote μπορεί να σου δώσει εύκολα άλλη κάρτα... δοκίμασε το. Καλή τύχη! (τουλάχιστον έχεις πάλι το Γαλαξία σου :))

 

Τον έχω, αλλά σε κωματώδη κατάσταση :)

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνσου στο γενικό θέμα Android, ή στους Τεχνολογικούς Διαξιφισμούς. Αυτή η συζήτηση δεν ανήκει στο θέμα του Galaxy S.

 

Μα για galaxy s ρωτάω σε ποιο θέμα να αναφερθώ?????Τέλος πάντων, θα διαβάσω κάνα ξένο review....

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μα για galaxy s ρωτάω σε ποιο θέμα να αναφερθώ?????Τέλος πάντων, θα διαβάσω κάνα ξένο review....

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

 

Ορίστε, Επιλογή κινητού η Τεχνολογικοί διαξιφισμοί όπου και να απευθυνθείς ευχαρίστως θα σε βοηθήσουνε να κάνεις την σωστή επιλογή.

Θες να επιλέξεις κινητό, σωστά; Εκεί πρέπει να γράψεις και όχι εδώ. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Μα για galaxy s ρωτάω σε ποιο θέμα να αναφερθώ?????Τέλος πάντων, θα διαβάσω κάνα ξένο review....

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

 

μπορουμε να σου πουμε οτι θες για το κινητο αλλα δεν μπορουμε να μπουμε σε συγκρισεις ;)

αν θες κατι ρωτα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχετε γραψει παρα πολλα..επειδη δεν το χω πιασει στα χερια μου..αν κρινω απ τα χαρακτηριστικα πρεπει να ναι φοβερο τηλεφωνο ε?

η μπαταρια ποσο παει?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Μα για galaxy s ρωτάω σε ποιο θέμα να αναφερθώ?????Τέλος πάντων, θα διαβάσω κάνα ξένο review....

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

 

τι ακριβως σε απογοητευσε στο n8 και νομιζεις οτι θα το βρεις στο samsung galaxy s....?

πες μου να δω αν μπορω να σε βοηθησω γιατι και εγω απο το περιβαλλον του n8 ερχομαι...:)

Link to comment
Share on other sites

εχετε γραψει παρα πολλα..επειδη δεν το χω πιασει στα χερια μου..αν κρινω απ τα χαρακτηριστικα πρεπει να ναι φοβερο τηλεφωνο ε?

η μπαταρια ποσο παει?

 

ναι ειναι :lol:

η μπαταρια του ειναι μεσα στα κορυφαια smartphones πιστευω, πιθανοτατα μετα τα gs2 και atrix :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Νέο μέλος στο forum, παλαιός κάτοχος του Galaxy S. Μία ερώτηση: Σήμερα συνέδεσα το τηλέφωνο μέσω Kies και μου έβγαλε νέα αναβάθμιση ( ο πάροχός μου είναι η Vodafone). Μετά τη διαδικασία κατέληξα με τα εξής:

PDA : I9000BUJV9

PHONE: I9000BUJV3

CSC : I9000GVODJV5

Build info: Fri May 6 KST 2011.

Αυτό σημαίνει ότι η 2.3.3 δίνεται επισήμως από τη Vodafone ή παίζει κάτι άλλο;

Έκδοση είχα σίγουρα τη 2.2.1. Τώρα σχετικά με τα PDA, PHONE και CSC πώς ήταν ακριβώς θα σε γελάσω...

Εμεις που δεν το πηραμε απο Vodafone ποσο θα περιμενουμε ακομα?

 

Kανένα Ελληνικό τηλέφωνο δεν έχει πάρει Gingerbread ακόμα. Το τηλέφωνο του dcalex είναι Αγγλικής προέλευσης, και το firmware της Vodafone UK. Kαι πριν είχες την I9000BUJS3 (2.2.1).

H Ελληνική Vodafone έχει product code VGR, όχι VOD. Επίσης απ'όσο ξέρω η Ελλάδα γενικά δεν πήρε 2.2.1, το τελευταίο Voda firmware ήταν το BUJP7, που είναι 2.2.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kανένα Ελληνικό τηλέφωνο δεν έχει πάρει Gingerbread ακόμα. Το τηλέφωνο του dcalex είναι Αγγλικής προέλευσης, και το firmware της Vodafone UK. Kαι πριν είχες την I9000BUJS3 (2.2.1).

H Ελληνική Vodafone έχει product code VGR, όχι VOD. Επίσης απ'όσο ξέρω η Ελλάδα γενικά δεν πήρε 2.2.1, το τελευταίο Voda firmware ήταν το BUJP7, που είναι 2.2.

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, αν και ομολογώ ότι τώρα μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο... Το GVOD ειναι αγγλικός κωδικός δηλαδή; Πάντως το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Γερμανό λίγο μετά από την κυκλοφορία του στην Ελλάδα, σφραγισμένο και με ζελατίνες και με ταινίες ασφαλείας και δεν έχει πειραχθεί ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα το δικο μου τι προελευσης ειναι?

Απο πλαισιο το εχω αγορασει με :

GT-I9000HKDEUR

 

Εθνική Ελλάδος.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

μολις ενεργοποιησα το 3G στο κινητο, δουλευει μια χαρα

χρειαζομαι μερικες εφαρμογες ομως για να μπορω να ελεγχω τη χρηση (συνηθως δεν θα κανω μεγαλη χρηση, εχω wifi σπιτι και γραφειο)

 

οποτε ποια εφαρμογη..

 

1. μπορει να δειξει αναλυτικα την καταναλωση σύνολο, αλλα ιδανικα και ανα εφαρμογη? Εχω τωρα 3g watchdog free αλλα δεν εχει αναλυτικα ανα εφαρμογη...Διαβασα στον οδηγο για Traffic Counter Extended αλλα απο τα σχολια ειδα οτι δεν ειναι πολυ αξιοπιστος??

 

2. υπαρχει καποια εφαρμογη που να ελεγχει και να ρωταει αν καποιο προγραμμα παει να συνδεθει με το internet?

Οταν ειμαι σε 3g το το μονο που θελω να δουλευει ειναι o browser καθως και μια εφαρμογη remote desktop που εχω...Βασικα δεν θελω να γινεται συγχρονισμος κλπ και να ειμαι σιγουρος...Το auto-sync το εχω απενεργοποιημενο-το backround data οχι-ειμαι οκ με αυτο?

 

3, επειδη καποιες εφαρμογες που εχω ειναι με διαφημιση, υπαρχει καποιο προγραμμα που να τις απενεργοποιεί? Φανταζομαι στο 3g θα "τρωνε" και αυτες δεδομενα..Σωστα?

 

4.Αν εχετε να προτεινετε τιποτα ακομα καλοδεχουμενο...

 

Και ακομα 3 ασχετες ερωτησεις...

α. Πειραζει κατι αν εχω ενεργοποιημενο το usb debugging και συνδεω το κινητο στο pc για φορτιση?

β. υπαρχει καποια εφαρμογη που να δειχνει ποση μνημη καταναλωνει η καθε εφαρμογη?

γ. το ραδιοφωνο (και ο player) γινεται να παιξουν κατευθειαν απο τη συσκευη χωρις να εχω συνδεσει τα ακουστικα?

 

Ευχαριστώ

και ελπιζω να μην κουραζω (πολυ τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι εγώ το πέρα απο ιδιώτη και γράφει ότι έχει ι9000XXJPP.

Επίσης γράφει 2.2 με αριθμο κατασκευης FROYO.XWJPH

 

Τι συμπεραίνουμε;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι εγώ το πέρα απο ιδιώτη και γράφει ότι έχει ι9000XXJPP.

Επίσης γράφει 2.2 με αριθμο κατασκευης FROYO.XWJPH

 

Τι συμπεραίνουμε;;

 

ο ιδιώτης μπορεί να πέρασε μόνος του ρομ

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι εγώ το πέρα απο ιδιώτη και γράφει ότι έχει ι9000XXJPP.

Επίσης γράφει 2.2 με αριθμο κατασκευης FROYO.XWJPH

 

Τι συμπεραίνουμε;;

 

συμπεραινουμε οτι εχεις λογικα ελληνικο τηλεφωνο. αν εχεις εγγυηση της samsung γραμμενη και στα ελληνικα εισαι οκ.

 

Καλησπέρα

μολις ενεργοποιησα το 3G στο κινητο, δουλευει μια χαρα

χρειαζομαι μερικες εφαρμογες ομως για να μπορω να ελεγχω τη χρηση (συνηθως δεν θα κανω μεγαλη χρηση, εχω wifi σπιτι και γραφειο)

 

οποτε ποια εφαρμογη..

 

1. μπορει να δειξει αναλυτικα την καταναλωση σύνολο, αλλα ιδανικα και ανα εφαρμογη? Εχω τωρα 3g watchdog free αλλα δεν εχει αναλυτικα ανα εφαρμογη...Διαβασα στον οδηγο για Traffic Counter Extended αλλα απο τα σχολια ειδα οτι δεν ειναι πολυ αξιοπιστος??

 

2. υπαρχει καποια εφαρμογη που να ελεγχει και να ρωταει αν καποιο προγραμμα παει να συνδεθει με το internet?

Οταν ειμαι σε 3g το το μονο που θελω να δουλευει ειναι o browser καθως και μια εφαρμογη remote desktop που εχω...Βασικα δεν θελω να γινεται συγχρονισμος κλπ και να ειμαι σιγουρος...Το auto-sync το εχω απενεργοποιημενο-το backround data οχι-ειμαι οκ με αυτο?

 

3, επειδη καποιες εφαρμογες που εχω ειναι με διαφημιση, υπαρχει καποιο προγραμμα που να τις απενεργοποιεί? Φανταζομαι στο 3g θα "τρωνε" και αυτες δεδομενα..Σωστα?

 

4.Αν εχετε να προτεινετε τιποτα ακομα καλοδεχουμενο...

 

Και ακομα 3 ασχετες ερωτησεις...

α. Πειραζει κατι αν εχω ενεργοποιημενο το usb debugging και συνδεω το κινητο στο pc για φορτιση?

β. υπαρχει καποια εφαρμογη που να δειχνει ποση μνημη καταναλωνει η καθε εφαρμογη?

γ. το ραδιοφωνο (και ο player) γινεται να παιξουν κατευθειαν απο τη συσκευη χωρις να εχω συνδεσει τα ακουστικα?

 

Ευχαριστώ

και ελπιζω να μην κουραζω (πολυ τουλαχιστον)

 

1. νομιζω 3g watchdog pro

2.δεν ξερω. με το ayto-sync και τα bg data εισαι οκ

3.τρωνε λιγο και αυτες. χρειαται να κανεις ροοτ τι συσκευη και να βαλεις το AD-Free. (διαβασε τους οδηγους για νεους χρηστες)

 

στις 3 ασχετες τωρα..

α) δεν νομιζω να πειραζει αλλα γιατι απλα δεν το βγαζεις?

β) ρυθμισεις-εφαρμογες-διαχειρηση εφαρμογων

γ) φυσικα παιζουν mp3 - video κλπ κατευθειαν. ραδιο δεν εχω δει κανενα smartphone να παιζει χωρις handsFree.

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιώτης μπορεί να πέρασε μόνος του ρομ

 

συμπεραινουμε οτι εχεις λογικα ελληνικο τηλεφωνο. αν εχεις εγγυηση της samsung γραμμενη και στα ελληνικα εισαι οκ.

 

Τωρα που το ξαναβλέπω γράφει.

 

Εκδοση Kernel

2.6.32.9

root@SE-s608 #1

 

Δε ξέρω nikos523 αν είναι ελληνικό και δε πήρα καμία απόδειξη απο το πωλητη...

 

Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα σε πιθανόν πρόβλημα της συσκευής;

Υπάρχει δυνατότητα να επανέλθει στην "αρχική" κατάσταση;

 

Δε ξέρω αν είναι καλό που είναι ρουτ (συνχωρέστεμαι δε έχω καμία σχέση με τέτοια,εκμεταλευομαι τη κάθε συσκευή με της "δικες του" δυνατότητες) αλλά σε σχέση με το 2Χ που έχω ομολογό ότι μπορεί να "τρέχει" και πιο γρήγορα!! :D

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξαναβλέπω γράφει.

 

Εκδοση Kernel

2.6.32.9

root@SE-s608 #1

 

Δε ξέρω nikow523 αν είναι ελληνικό και δε πήρα καμία απόδειξη απο το πωλητη...

 

Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα σε πιθανόν πρόβλημα της συσκευής;

Υπάρχει δυνατότητα να επανέλθει στην "αρχική" κατάσταση;

 

Δε ξέρω αν είναι καλό που είναι ρουτ (συνχωρέστεμαι δε έχω καμία σχέση με τέτοια,εκμεταλευομαι τη κάθε συσκευή με της "δικες του" δυνατότητες) αλλά σε σχέση με το 2Χ που έχω ομολογό ότι μπορεί να "τρέχει" και πιο γρήγορα!! :D

 

ολοι οι kernel γραφουν root! δε σημαινει οτι ειναι ροοτ το κινητο! μην αγχωνεσαι! για να δεις αν ειναι ροοτ, κατεβασε το superuser απο το μαρκετ, αν τρεχει κανονικα τοτε εισαι ροοτ (που δε νομιζω, αλλα και να εισαι θα το βγαλουμε μαζι αν θελεις να εισαι 100% μεσα στην εγγυηση)

τωρα, απο οποιον και να το αγορασες, πρεπει να εχεις παρει και την αποδειξη αγορας και ενα μικρο βιβλιαρακι που εχει μεσα στο κουτι που γραφει Warranty ειναι η εγγυηση της samsung. αν ειναι αγορασμενο απο ιντερνετομαγαζο μπορεις να το πας μονος σου στη samsung με αυτα τα 2 χαρτια χωρις να το πας εκει που το πηρες ΑΝ παθει κατι, λεμε τωρα.

 

EDIT: οι φιλοι μου με φωναζουν Νικο523. . εσυ μπορεις να με λες ΑΠΛΑ Νικο!! :P

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

To κατέβασα και ανοίγει!!

Μου ζήτησε μάλιστα και κάποιο update της εφαρμογης. Πάτησα να τη κάνει αλλά μου έβγαλε κάποιο σφάλμα...νομίζω στην sdcard...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

To κατέβασα και ανοίγει!!

Μου ζήτησε μάλιστα και κάποιο update της εφαρμογης. Πάτησα να τη κάνει αλλά μου έβγαλε κάποιο σφάλμα...νομίζω στην sdcard...

 

αρα δε δουλευει! κατεβασε την εφαρμογη titanium backup απο το μαρκετ. αυτη θελει ροοτ, αν λοιπον γραψει "απεκτησε αδεια superuser" τοτε εισαι ροοτ. δοκιμασε και πες μου

Link to comment
Share on other sites

1. νομιζω 3g watchdog pro

2.δεν ξερω. με το ayto-sync και τα bg data εισαι οκ

3.τρωνε λιγο και αυτες. χρειαται να κανεις ροοτ τι συσκευη και να βαλεις το AD-Free. (διαβασε τους οδηγους για νεους χρηστες)

 

στις 3 ασχετες τωρα..

α) δεν νομιζω να πειραζει αλλα γιατι απλα δεν το βγαζεις?

β) ρυθμισεις-εφαρμογες-διαχειρηση εφαρμογων

γ) φυσικα παιζουν mp3 - video κλπ κατευθειαν. ραδιο δεν εχω δει κανενα smartphone να παιζει χωρις handsFree.

 

2. bg data ειπα οτι το εχω ενεργοποιημενο..αν γινεται επιβεβαιωσε οτι ειμαι οκ πλζ

3. το εβαλα και νομιζω οτι ειμαι οκ...

 

α. εχω 2 εφαρμογες (Smart Task Switcher + Zmooth Li) οι οποιες το χρειαζονται...Για μενα ειναι απο τις πολυ χρησιμες εφαρμογες-gesture...τις συνιστω ανεπιφυλακτα...

γ. εχεις δικιο-μαλλον το θελουν για κεραια...ε?

 

523... :)

σε ευχαριστώ πολυ

 

 

 

**

ασχετο αλλα

επισης τωρα δοκιμαζω μια ακομα εφαρμογη Light Lock

κλειδωνει και ξεκλειδωνει το κινητο απο χωρις κουμπια - απο το light sensor και νομιζω οτι την συνιστώ και αυτη

Edited by gup_
Link to comment
Share on other sites

2. bg data ειπα οτι το εχω ενεργοποιημενο..αν γινεται επιβεβαιωσε οτι ειμαι οκ πλζ

3. το εβαλα και νομιζω οτι ειμαι οκ...

 

α. εχω 2 εφαρμογες (Smart Task Switcher + Zmooth Li) οι οποιες το χρειαζονται...Για μενα ειναι απο τις πολυ χρησιμες εφαρμογες-gesture...τις συνιστω ανεπιφυλακτα...

γ. εχεις δικιο-μαλλον το θελουν για κεραια...ε?

 

σε ευχαριστώ πολυ

 

**

ασχετο αλλα

επισης τωρα δοκιμαζω μια ακομα εφαρμογη Light Lock

κλειδωνει και ξεκλειδωνει το κινητο απο χωρις κουμπια - απο το light sensor και νομιζω οτι την συνιστώ και αυτη

 

2. Εισαι ΟΚ!

3. αν εκανες ροοτ το κινητο και εβαλες το adfree εισαι παλι οκ!

α) δεν ξερω! δεν εχω εφαρμογες που εμπεριέχουν τη λεξη "Task"! δεν χρειαζονται στο android :P!

γ) ναι!

 

εφε ειναι αυτα! με τα γουστα πανε :P!

Link to comment
Share on other sites

αρα δε δουλευει! κατεβασε την εφαρμογη titanium backup απο το μαρκετ. αυτη θελει ροοτ, αν λοιπον γραψει "απεκτησε αδεια superuser" τοτε εισαι ροοτ. δοκιμασε και πες μου

 

Γράφει,

 

Σφάλμα

Λυπάμαι,δεν μπορούμε να βρούμε πρόσβαση root. Η εφαρμογή ΔΕΝ θα λειτουργήσει!.....κτλ....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Γράφει,

 

Σφάλμα

Λυπάμαι,δεν μπορούμε να βρούμε πρόσβαση root. Η εφαρμογή ΔΕΝ θα λειτουργήσει!.....κτλ....

 

δεν εισαι ροοτ και εχεις επισημη ελληνικη 2.2 που ειναι η τελευταια(και το κινητο σερνεται. . αλλα εισαι μεσα στην εγγυηση!)

το θεμα με τις αποδειξεις πρεπει να κοιταξεις γιατι αν δεν τις εχεις δεν εχεις και εγγυηση..!

 

Edit: απεγκατεστησε και το superuser και το titanium δεν τα χρειαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Νίκο.

Θα το κοιτάξω.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!:D

 

ΥΓ Μια χαρα το βλέπω ότι πάει παντως...:lol:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...