Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O opera πάντα ήθελε πολύ μνήμη, ακόμα και στα pc. Εγώ πάντως στο κινητό μας την έχω καταβρει με τον xscope pro. Όπως είπες, γούστα είναι αυτά :)
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Συνδέοντας το κινητό μου στο KIES χθες, μου έβγαλε επίσημη αναβάθμιση από JPH σε JVO (προφανώς Gingerbread).

Η ερώτηση μου είναι η εξής και απευθύνεται σ'όσους έχουν κάνει στο παρελθόν αναβάθμιση μέσω KIES (και μόνο μέσω KIES):

Χρειάζεται να κάνω back-up πριν;;; Το κινητό μετά την αναβάθμιση θα είναι σα να έχω κάνει hard reset, ή απλά θα αντικατασταθούν αρχεία συστήματος χωρίς να χάσω εφαρμογές, δεδομένα κλπ;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειναι καλο να κανεις backup πριν την αναβαθμιση. Και ακομα κι αν το Κιες δε σου αβησει τα αρχεια, που μαλλον δε θα σου τα σβησει, να κανεις factory reset και φορματ μονος σου, πριν και μετα. Ειδα μεγαλη διαφορα οταν εκανα. Μπορεις να μας δωσεις παραπανω πληροφοριες για την αναβαθμιση; csc, phone, pda
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Συνδέοντας το κινητό μου στο KIES χθες, μου έβγαλε επίσημη αναβάθμιση από JPH σε JVO (προφανώς Gingerbread).

Η ερώτηση μου είναι η εξής και απευθύνεται σ'όσους έχουν κάνει στο παρελθόν αναβάθμιση μέσω KIES (και μόνο μέσω KIES):

Χρειάζεται να κάνω back-up πριν;;; Το κινητό μετά την αναβάθμιση θα είναι σα να έχω κάνει hard reset, ή απλά θα αντικατασταθούν αρχεία συστήματος χωρίς να χάσω εφαρμογές, δεδομένα κλπ;;;

Ευχαριστώ

 

OXI, μέσω kies η αναβάθμιση γίνεται ΧΩΡΙΣ να σβήνονται οι εφαρμογές! Οπότε δεν χρειάζεσαι backup... Βέβαια συνιστάται να κάνεις δια παν ενδεχόμενο (μην είσαι άτυχος) και το κυριότερο επειδή ενδέχεται το σύστημα να μην είναι γρήγορο όσο θα έπρεπε μετά την αναβάθμιση λόγω πολλών εναπομεινάντων σκουπιδιών (οπότε και θα χρειαστείς factory reset να στρώσει)!

 

ΥΓ: Η JVO είναι η επίσημη αναβάθμισε σε 2.3.3 για Αγγλία!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Η JVO είναι η επίσημη αναβάθμισε σε 2.3.3 για Αγγλία!

 

Προφανώς έχω Αγγλικό κινητό! Αγοράστηκε προ μηνός από το OPEN365, μου είπαν ότι είναι εισαγωγή από Γερμανία... Να κι ένα καλό του ότι δεν είναι με Ελληνική ROM! Αναβάθμιση!!!

 

Μπορεις να μας δωσεις παραπανω πληροφοριες για την αναβαθμιση; csc, phone, pda

 

PDA I9000XXJPY

PHONE I9000XXJPY

CSC I9000XAJPY

BUILD INFO 2010.12

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Nαι το τηλέφωνο είναι Αγγλικό... (είπα κι εγώ)...

Οπότε άλλαξε σε παρακαλώ το πρώτο σου μήνυμα, φυσικά και δεν πήρες update από την JPH.

 

Όπως είπα και παραπάνω, καλύτερα να κάνεις factory reset πριν και μετά την αναβάθμιση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι εκανα σημερα αναβαθμηση το kies και οταν παω να βαλω πανω το γαλαξια μου βγαζει μυνημα "επανασυνδεστε την συσκευη σε λειτουργια samsung kies (pc studio) " τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι εκανα σημερα αναβαθμηση το kies και οταν παω να βαλω πανω το γαλαξια μου βγαζει μυνημα "επανασυνδεστε την συσκευη σε λειτουργια samsung kies (pc studio) " τι κανω?

 

Ίσως έχεις το USB debugging ενεργοποιημένο... (ρυθμίσεις-εφαρμογές-αναπτυξη-εντοπισμός σφαλμάτων usb βγάλε το τικ). Αν όχι, από τις ρυθμίσεις usb βάλτο σε kies mode. Οι ρυθμίσεις usb είναι στα ασύρματα δίκτυα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι το τηλέφωνο είναι Αγγλικό... (είπα κι εγώ)...

Οπότε άλλαξε σε παρακαλώ το πρώτο σου μήνυμα, φυσικά και δεν πήρες update από την JPH.

 

Όπως είπα και παραπάνω, καλύτερα να κάνεις factory reset πριν και μετά την αναβάθμιση.

 

Ζητώ συγνώμη.... εκ παραδρομής έγραψα JPH.

Η αναβάθμιση είναι από JPY σε JVO!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κατι. Η JSD που πέρασα είναι επίσημη 2.2.1 ?Αν ναι ποιας χώρας ?

 

Μάλλον Λουξεμβούργου :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο αλλη μια χαμενη μερα στα φλασαρισματα, σχετικα με το προβλημα των υποτιτλων που προανεφερα στο tv out, διαπιστωσα οτι ο stock player τους παιζει κανονικα

οσες ομως αλλες εφαρμογες και αν δοκιμασα ενω τους εδειχνε στο κινητο δεν τους εδειχνε στην τηλεοραση

δεν ξερω αν ειναι προβλημα της 2.3 του galaxy η παιζει καποια ασυμβατοτητα με τις εφαρμογες... :(

 

τωρα ειμαι παλι στο διλημμα να βαλω gingerbread η να βαλω froyo :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειμαι παλι στο διλημμα να βαλω gingerbread η να βαλω froyo :lol:

 

Κατά την άποψή μου JVO Βασίλη. Τέλος η εξέλιξη για froyo, όλοι οι devs πήγαν σε ginger, όσοι δηλαδή δεν πήγαν ήδη σε s2.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..νέος κάτοχος galaxy s και έχω ένα προβληματάκι...καταρχάς μάλλον είναι γερμανικό γιατί όταν το άνοιξα για πρώτη φορά η γλώσσα ήταν στα γερμανικά...λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα...όμως όταν πήγα στο swype δεν είχε την επιλογή για ελληνικά...υπάρχει κάποιος τρόπος να του περάσω την ελληνική γλώσσα στο swype; ::worry:
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου JVO Βασίλη. Τέλος η εξέλιξη για froyo, όλοι οι devs πήγαν σε ginger, όσοι δηλαδή δεν πήγαν ήδη σε s2.

 

Sent from my GT-I9000

 

τελικα Μακη εβαλα παλι την jvo και αρχιζω και την στηνω...

ελπιζω να μεινω καμποσο :)

καλησπέρα παιδιά..νέος κάτοχος galaxy s και έχω ένα προβληματάκι...καταρχάς μάλλον είναι γερμανικό γιατί όταν το άνοιξα για πρώτη φορά η γλώσσα ήταν στα γερμανικά...λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα...όμως όταν πήγα στο swype δεν είχε την επιλογή για ελληνικά...υπάρχει κάποιος τρόπος να του περάσω την ελληνική γλώσσα στο swype; ::worry:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..νέος κάτοχος galaxy s και έχω ένα προβληματάκι...καταρχάς μάλλον είναι γερμανικό γιατί όταν το άνοιξα για πρώτη φορά η γλώσσα ήταν στα γερμανικά...λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα...όμως όταν πήγα στο swype δεν είχε την επιλογή για ελληνικά...υπάρχει κάποιος τρόπος να του περάσω την ελληνική γλώσσα στο swype; ::worry:

 

Καταρχας καλως ορισες. Πηγαινε εκει που παιρνεις τηλ και πατα *#1234# και πες μας τι γραφει για να ειμαστε σιγουροι. Μετα πηγαινε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 και ξεκινα διαβασμα. Λεει και για τα πληκτρολογια και τα παντα.

 

edit - τσακ μπαμ ο 21ος υποπτος

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..νέος κάτοχος galaxy s και έχω ένα προβληματάκι...καταρχάς μάλλον είναι γερμανικό γιατί όταν το άνοιξα για πρώτη φορά η γλώσσα ήταν στα γερμανικά...λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα...όμως όταν πήγα στο swype δεν είχε την επιλογή για ελληνικά...υπάρχει κάποιος τρόπος να του περάσω την ελληνική γλώσσα στο swype; ::worry:

 

Η ερώτησή σου αυτούσια, καθώς και η απάντηση σ' αυτήν, βρίσκεται εδώ. Επί της ευκαιρίας διάβασε ολόκληρο το θέμα μιας και όπως λες είσαι νέος χρήστης.

 

Edit: Πάνο πιάσε κόκκινο...

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως ορισες. Πηγαινε εκει που παιρνεις τηλ και πατα *#1234# και πες μας τι γραφει για να ειμαστε σιγουροι. Μετα πηγαινε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103 και ξεκινα διαβασμα. Λεει και για τα πληκτρολογια και τα παντα.

 

edit - τσακ μπαμ ο 21ος υποπτος

 

καλώς σας βρήκα και εγώ :) πάτησα *#1234# και μου έβγαλε αυτά PDA:I9000XXJPO

PHONE:I9000XXJPP

CSC:I9000DBTJP3

Build Info:2010. 10

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα και εγώ :) πάτησα *#1234# και μου έβγαλε αυτά PDA:I9000XXJPO

PHONE:I9000XXJPP

CSC:I9000DBTJP3

Build Info:2010. 10

 

Ωραια, κανονικοτατο ελληνικοτατο galaxy s:) Λοιπον πηγαινε στη σελιδα που σου ειπαμε ολοι μας και ακολουθησε τις οδηγιες πιστα. Απλα να ξερεις πως θα πρεπει πρωτα να rootαρεις το κινητο για να περασεις τα πληκτρολογια και η εγγυηση σου θα ακυρωθει.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα και εγώ :) πάτησα *#1234# και μου έβγαλε αυτά

PDA:I9000XXJPO

PHONE:I9000XXJPP

CSC:I9000DBTJP3

Build Info:2010. 10

 

Ωραια, κανονικοτατο ελληνικοτατο galaxy s:) Λοιπον πηγαινε στη σελιδα που σου ειπαμε ολοι μας και ακολουθησε τις οδηγιες πιστα. Απλα να ξερεις πως θα πρεπει πρωτα να rootαρεις το κινητο για να περασεις τα πληκτρολογια και η εγγυηση σου θα ακυρωθει.

 

Μία διόρθωση. Δεν είναι ελληνικό το firmware σου αλλά το γενικό γερμανικό (DBT) froyo 2.2. Εάν συνδέσεις το κινητό σου στο samsung kies θα σου βγάλει την επίσημη γερμανική 2.2.1. Θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα την αναβάθμιση και μετά να προχωρήσεις σε εγκατάσταση ελληνικού πληκτρολογίου όπως λέει ο οδηγός στον οποίο σε παραπέμψαμε.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μία διόρθωση. Δεν είναι ελληνικό το firmware σου αλλά το γενικό γερμανικό (DBT) froyo 2.2. Εάν συνδέσεις το κινητό σου στο samsung kies θα σου βγάλει την επίσημη γερμανική 2.2.1. Θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα την αναβάθμιση και μετά να προχωρήσεις σε εγκατάσταση ελληνικού πληκτρολογίου όπως λέει ο οδηγός στον οποίο σε παραπέμψαμε.

 

Σωστός ο Μάκης από βιασύνη είδα JPH.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω μιας και δεν εχω λυσει την απορια μου.

Αγορασα το galaxy s με στοιχεια PDA:I9000XWJS5 PHONE:I9000XXJPY CSC:I9000OXXJS4 BI:2011.01

Eλληνικο δεν ειναι ειμαι σιγουρος.Μηπως απο τις παραπανω πληροφοριες μπορει να μου απαντηση καποιος απο που ειναι το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να είναι rom που δόθηκε στην Ολλανδία, αν και μάλλον είναι ανεπίσημη. Πάντως έχει σίγουρα Ελληνικά.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω μιας και δεν εχω λυσει την απορια μου.

Αγορασα το galaxy s με στοιχεια PDA:I9000XWJS5 PHONE:I9000XXJPY CSC:I9000OXXJS4 BI:2011.01

Eλληνικο δεν ειναι ειμαι σιγουρος.Μηπως απο τις παραπανω πληροφοριες μπορει να μου απαντηση καποιος απο που ειναι το κινητο

 

Mπορεί να είναι rom που δόθηκε στην Ολλανδία, αν και μάλλον είναι ανεπίσημη. Πάντως έχει σίγουρα Ελληνικά.

και το δικό μου αυτήν έχει, σφραγισμένο, κλειστό με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας. αν ακόμη είσαι στην αρχή πέρνα csc eur (το δικό μου έχει product key tph). Πάντως δεν εχω αντιμέτωπισει κανένα πρόβλημα με αυτήν την 2.2.1.

 

Πήρε μια φίλη μου το galaxy s. Ήρθε κλειστό με 2.1 eclair. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το συνδέω στο kies (δοκίμασα και στο 2 και στο 1.5) μου βγάζει ότι η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί. Το κινητό το αγόρασε από κατάστημα στο internet και με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.

Τα στοιχεία είναι

PDA XWJM2

PHONE XXJM1

CSC OXXJM2

PRODUCT CODE HKYTMN

 

δοκίμασα να αλλάξω το product key σε cos με το *#272*ΩΩΛΛ# . Άλλαξε αλλά το κινητό πλέον δεν έχει σήμα, καμια ιδέα?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

και το δικό μου αυτήν έχει, σφραγισμένο, κλειστό με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας. αν ακόμη είσαι στην αρχή πέρνα csc eur (το δικό μου έχει product key tph). Πάντως δεν εχω αντιμέτωπισει κανένα πρόβλημα με αυτήν την 2.2.1.

 

Η 2.2.1 είναι πορτογαλική. Αν την έχουν δώσει επίσημα στην πορτογαλία μέσω κιες, έχεις πανευρωπαϊκή εγγύηση και είσαι κομπλέ. Το κιες λέει ότι είναι η τελευταία έκδοση, ή ότι δε μπορεί να αναβαθμιστεί;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...