Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει, κι'εγω δεν μπορω να πω οτι εχω παρατηρησει battery drain, ομως το οτι το android core "τρωει" ενα αρκετα σημαντικο ποσοστο απο την αυτονομια, δεν μπορει να περασει απαρατηρητο. Και εφοσον σε καποιους εχει παρατηρηθει το android core να "καταβροχθιζει" την μπαταρια, δεν μπορουμε να το παραμελησουμε το αναφερθεν προβλημα.

εχει παρατηρηθει λοιπον οτι το android core κολλαει την cpu στο 100%, δηλαδη στο 1ghz, και ενω δεν χρειαζεται, παραμενει στο 100% για πολυ ωρα. γι'αυτο τον λογο σε καποια παιδια ετυχε να το αφησουν το βραδυ και το πρωι να εχει κλεισει !!!!

διαβασα λοιπον οτι βαζωντας το governor στο conservative, αυτο λυνεται, γιατι στο conservative η cpu πεφτει αμεσως στο χαμηλοτερο επιπεδο, οταν ειμαστε σε κατασταση idle (αναμονης).

 

εγω νομιζω οτι καποια ενδειξη για την καταναλωση της μπαταριας δεν ηταν σωστη, ειτε στην gb ειτε στην froyo

γιατι δεν νομιζω στην froyo που σου εδειχνε καταναλωση της μπαταριας και ειχε ενα 85%+ για την οθονη, να ειναι λογικο...

τα υπολοιπα δηλαδη δεν καταναλωναν τιποτα? wifi, δικτυο, λειτουργικο κτλ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω νομιζω οτι καποια ενδειξη για την καταναλωση της μπαταριας δεν ηταν σωστη, ειτε στην gb ειτε στην froyo

γιατι δεν νομιζω στην froyo που σου εδειχνε καταναλωση της μπαταριας και ειχε ενα 85%+ για την οθονη, να ειναι λογικο...

τα υπολοιπα δηλαδη δεν καταναλωναν τιποτα? wifi, δικτυο, λειτουργικο κτλ

 

85?? εμενα ηταν στο 97-98% η καταναλωση οθονης!! γιαυτο παραξενευομουν στην αρχη με ginger. . !!:lol:

Link to comment
Share on other sites

85?? εμενα ηταν στο 97-98% η καταναλωση οθονης!! γιαυτο παραξενευομουν στην αρχη με ginger. . !!:lol:

 

ναι και λιγα λεω...

για αυτο ειπα οτι δεν μου φαινεται και πολυ λογικο

ιδιαιτερα οταν ειχα χρησιμοποιησει την οθονη ας πουμε κανενα 10λεπτο και μετα απο 5-6 ωρες μου εδειχνε ως κυρια αιτια καταναλωσης την οθονη με 90%+

και υποτιθεται οτι οι samoled ηταν και λιγοτερο ενεργοβορες...

που να ειχαμε και lcd δηλαδη... :lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

διαβασα "τσιν τσον" η μου φαινεται??:lol::lol:

κανε ενα sub Αντωνη να καταλαβω. . !!

O governor ειναι το κομματι εκεινο του λειτουργικου, και συγκεκριμενα του kernel, το οποιο επιλεγει την συχνοτητα της cpu (του επεξεργαστη). οταν εμεις ανοιξουμε μια εφαρμογη, συμφωνα με την επιλογη του governor ανεβαινει η συχνοτητα της cpu στο 100% η σε οποιο ποσοστο χρειαστει ωστε να δουλεψει σωστα η εφαρμογη που θελουμε. ο Governor ειναι υπευθυνος επισης για το ποτε θα κατεβει ο χρονισμος της cpu, κ.τ.λ. συνεπως ο Governor ειναι υπευθυνος για την λειτουργια της cpu και το ποτε αυτη θα λειτουργει φουλ, χαμηλα, κ.τ.λ.

Εδω υπαρχουν διαφορες φιλοσοφιες και τροποι που λειτουργει ο Governor. οι δυο σημαντικοτερες ειναι το on demand και το conservative. παρακατω σου εξηγω την διαφορα των δυο αυτων επιλογων, και φαινεται οτι το conservative εχει καλυτερη αυτονομια, αλλα και λιγο χαμηλοτερες επιδοσεις (λογικο αυτο).

 

Στο on demand governor, όταν ζητηθεί επεξεργαστική ισχύ (cpu), ο χρονισμός αλλάζει σχεδόν ακαριαία.

Δηλαδή όταν ανοίξεις μια εφαρμογή, η cpu από το idle (απο εκει που βρισκεται δηλαδη στο ελαχιστο) ανεβαίνει στο μέγιστο σχεδόν ακαριαία.

Όταν τώρα πάψει μια εφαρμογή να χρειάζεται cpu, στο on demand ο χρονισμός κατεβαίνει αργά, σε αντίθεση με το πως ανεβαίνει.

Λόγω της λειτουργίας του, το on demand καταναλώνει περισσότερη μπαταρία, άρα και λιγότερη αυτονομία.

 

Από την άλλη, στο conservative, όταν ζητηθεί cpu, ο χρονισμός γίνεται πολύ πιο αργά από το idle μέχρι να φτάσει στο μέγιστο της cpu. Γι' αυτό τον λόγο μια εφαρμογή ανοίγει λίγο πιο αργά σε σχέση με το on demand.

Στην αντίστροφη λειτουργία, όταν πάψει να χρειάζεται η cpu, ο χρονισμός γίνεται πολύ πολύ γρήγορα. Αυτό σημαίνει στην πράξη λιγότερο χρόνο για να φτάσει από το max στο idle. Συνεπώς καλύτερη αυτονομία.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

O governor ειναι το κομματι εκεινο του λειτουργικου, και συγκεκριμενα του kernel, το οποιο επιλεγει την συχνοτητα της cpu (του επεξεργαστη). οταν εμεις ανοιξουμε μια εφαρμογη, συμφωνα με την επιλογη του governor ανεβαινει η συχνοτητα της cpu στο 100% η σε οποιο ποσοστο χρειαστει ωστε να δουλεψει σωστα η εφαρμογη που θελουμε. ο Governor ειναι υπευθυνος επισης για το ποτε θα κατεβει ο χρονισμος της cpu, κ.τ.λ. συνεπως ο Governor ειναι υπευθυνος για την λειτουργια της cpu και το ποτε αυτη θα λειτουργει φουλ, χαμηλα, κ.τ.λ.

Εδω υπαρχουν διαφορες φιλοσοφιες και τροποι που λειτουργει ο Governor. οι δυο σημαντικοτερες ειναι το on demand και το conservative. παρακατω σου εξηγω την διαφορα των δυο αυτων επιλογων, και φαινεται οτι το conservative εχει καλυτερη αυτονομια, αλλα και λιγο χαμηλοτερες επιδοσεις (λογικο αυτο).

 

Στο on demand governor, όταν ζητηθεί επεξεργαστική ισχύ (cpu), ο χρονισμός αλλάζει σχεδόν ακαριαία.

Δηλαδή όταν ανοίξεις μια εφαρμογή, η cpu από το idle (απο εκει που βρισκεται δηλαδη στο ελαχιστο) ανεβαίνει στο μέγιστο σχεδόν ακαριαία.

Όταν τώρα πάψει μια εφαρμογή να χρειάζεται cpu, στο on demand ο χρονισμός κατεβαίνει αργά, σε αντίθεση με το πως ανεβαίνει.

Λόγω της λειτουργίας του, το on demand καταναλώνει περισσότερη μπαταρία, άρα και λιγότερη αυτονομία.

 

Από την άλλη, στο conservative, όταν ζητηθεί cpu, ο χρονισμός γίνεται πολύ πιο αργά από το idle μέχρι να φτάσει στο μέγιστο της cpu. Γι' αυτό τον λόγο μια εφαρμογή ανοίγει λίγο πιο αργά σε σχέση με το on demand.

Στην αντίστροφη λειτουργία, όταν πάψει να χρειάζεται η cpu, ο χρονισμός γίνεται πολύ πολύ γρήγορα. Αυτό σημαίνει στην πράξη λιγότερο χρόνο για να φτάσει από το max στο idle. Συνεπώς καλύτερη αυτονομία.

 

+1 thanks! :)

Πως μπορούμε να αλλάξουμε από on demand σε conservative όμως; φαντάζομαι δεν θα είναι σημαντική πτώση στην απόδοση του κινητού αν το αλλάξουμε.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

+1 thanks! :)

Πως μπορούμε να αλλάξουμε από on demand σε conservative όμως; φαντάζομαι δεν θα είναι σημαντική πτώση στην απόδοση του κινητού αν το αλλάξουμε.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, στον cf root ο chainfire δινει μια επιλογη στα tweaks που μπορεις να το αλλαξεις. Το ιδιο κανει και το setcpu.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

+1 thanks! :)

Πως μπορούμε να αλλάξουμε από on demand σε conservative όμως; φαντάζομαι δεν θα είναι σημαντική πτώση στην απόδοση του κινητού αν το αλλάξουμε.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

1) Αν εισαι rooted (που πιστευω οτι εισαι), τοτε μπορεις να κατεβασεις απο το market το setcpu το οποιο εχει επιλογη να το κανεις ευκολα. δυστυχως το setcpu ειναι επι πληρωμη και δεν ξερω καποια αλλη εφαρμογη δωρεαν. αν ξερει καποιος ας μας πει.

 

2) μπορεις να φλασαρεις τον kernel του chainfire απο την πρωτη σελιδα, ο οποιος εχει μεσα μια εφαρμογη με ονομα tweaks. αν την ανοιξεις εχει επιλογη για να ενεργοποιησεις το conservative. ο kernel του cf σου ρουταρει και το κινητο φυσικα.

 

3) νομιζω οτι μπορεις να το κανεις και μεσω terminal εφοσον εισαι root. αν ανοιξεις καποια εφαρμογη terminal στο κινητο (θα βρεις δωρεαν στο market, π.χ android terminal emulator) μπορεις να γραψεις την παρακατω εντολη :

echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

νομιζω οτι θα σου δουλεψει. ας μας πει ο Αλεξανδρος που τα γνωριζει αυτα πιο καλα :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

Εδώ μπορείς να βρεις το setcpu.

@tonyk έχεις mention στο tweeter, τσέκαρε το.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

1) Αν εισαι rooted (που πιστευω οτι εισαι), τοτε μπορεις να κατεβασεις απο το market το setcpu το οποιο εχει επιλογη να το κανεις ευκολα. δυστυχως το setcpu ειναι επι πληρωμη και δεν ξερω καποια αλλη εφαρμογη δωρεαν. αν ξερει καποιος ας μας πει.

 

2) μπορεις να φλασαρεις τον kernel του chainfire απο την πρωτη σελιδα, ο οποιος εχει μεσα μια εφαρμογη με ονομα tweaks. αν την ανοιξεις εχει επιλογη για να ενεργοποιησεις το conservative. ο kernel του cf σου ρουταρει και το κινητο φυσικα.

 

3) νομιζω οτι μπορεις να το κανεις και μεσω terminal εφοσον εισαι root. αν ανοιξεις καποια εφαρμογη terminal στο κινητο (θα βρεις δωρεαν στο market, π.χ android terminal emulator) μπορεις να γραψεις την παρακατω εντολη :

echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

νομιζω οτι θα σου δουλεψει. ας μας πει ο Αλεξανδρος που τα γνωριζει αυτα πιο καλα :).

 

Ευχαριστώ πολύ! Το εχω το setcpu αλλά δεν το σκαλισα ιδιαίτερα! Θα το κοιτάξω!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στη δική μου συσκευή η εφαρμογή Χάρτες (Google Maps) καταναλώνει πάρα πολύ μπαταρία χωρίς να την έχω ανοικτή! Προφανώς τρέχει στο background. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Μιλάμε για ποσοστά πάνω απο 25% κατανάλωση. Πώς γίνεται να την απενεργοποιήσω εντελώς? Ευχαριστώ!

 

α και έχω 2.3.3 jvo αλλά το ίδιο πρόβλημα είχα και στην jva

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται με τον μανίσιο dialer, υποθέτω ότι κάποιος άλλος (π.χ. Dialer one, Rocketdial), θα έχει αυτή τη δυνατότητα. Στα Αγγλικά είναι άκρως ασυνήθιστο το να παρουσιάζεσαι πρώτα με το επίθετο, υποθέτω ότι αυτός είναι ο λόγος που το παραλείψανε.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα από τον Αλέξανδρο να μην το ξέρει αυτό :)

 

Λοιπόν, πηγαίνεις στα contacts (επαφές) και πατάς το menu (αριστερό κουμπί). Επιλέγεις more (περισσότερα υποψιάζομαι θα είναι στα Ελληνικά) και μετά Display Options (Επιλογές εμφάνισης(;)). Τέλος αλλάζεις τη σειρά εμφάνισης επιλέγοντας το Display contacts by και το αλλάζεις σε Surname first (επίθετο πρώτα). Αν θέλεις να αλλάξει και η ταξινόμηση κατά επίθετο επιλέγεις στο Sort by το Surname.

 

ένας ακόμα Αλέξανδρος :)

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στη δική μου συσκευή η εφαρμογή Χάρτες (Google Maps) καταναλώνει πάρα πολύ μπαταρία χωρίς να την έχω ανοικτή! Προφανώς τρέχει στο background. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Μιλάμε για ποσοστά πάνω απο 25% κατανάλωση. Πώς γίνεται να την απενεργοποιήσω εντελώς? Ευχαριστώ!

 

α και έχω 2.3.3 jvo αλλά το ίδιο πρόβλημα είχα και στην jva

ισως εχεις ενεργοποιησει την υπηρεσια latitude και δεν το γνωριζεις. ανοιξε την εφαρμογη χαρτες και πατησε το αριστερο πληκτρο. θα δεις μια επιλογη "συμμετοχη στο latitude". πατησε εκει και μετα θα σου ανοιξει καποιες επιλογες. εκει θα βρεις μια επιλογη που λεει "απενεργοποιηση του latitude".

μπορεις επισης να πας στο ρυθμισεις-->εφαρμογες-->διαχειριση εφαρμογων-->ολα

να βρεις την εφαρμογη χαρτες. πατησε πανω και μετα που θα σου ανοιξει, κανε διαγραφη δεδομενων.

 

επισης πολλοι ισως δεν γνωριζουν οτι το google talk τρεχει συνεχεια και σας εχει συνδεδεμενους online. ανοιξτε την εφαρμογη talk και θα δειτε οτι ειστε συνδεδεμενοι. καντε το εξης :

ανοιξτε την εφαρμογη talk. μετα πατηστε αριστερο πληκτρο, επιλεξτε ρυθμισεις, και πανω πανω εχει επιλογη "αυτοματη συνδεση". ξετσεκαρετε το και βγειτε απο τις ρυθμισεις.

μετα πατηστε παλι αριστερο πληκτρο και επιλεξτε αποσυνδεση. τωρα πλεον δεν θα τρεχει το google talk απο μονο του :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

ισως εχεις ενεργοποιησει την υπηρεσια latitude και δεν το γνωριζεις. ανοιξε την εφαρμογη χαρτες και πατησε το αριστερο πληκτρο. θα δεις μια επιλογη "συμμετοχη στο latitude". πατησε εκει και μετα θα σου ανοιξει καποιες επιλογες. εκει θα βρεις μια επιλογη που λεει "απενεργοποιηση του latitude".

μπορεις επισης να πας στο ρυθμισεις-->εφαρμογες-->διαχειριση εφαρμογων-->ολα

να βρεις την εφαρμογη χαρτες. πατησε πανω και μετα που θα σου ανοιξει, κανε διαγραφη δεδομενων.

 

επισης πολλοι ισως δεν γνωριζουν οτι το google talk τρεχει συνεχεια και σας εχει συνδεδεμενους online. ανοιξτε την εφαρμογη talk και θα δειτε οτι ειστε συνδεδεμενοι. καντε το εξης :

ανοιξτε την εφαρμογη talk. μετα πατηστε αριστερο πληκτρο, επιλεξτε ρυθμισεις, και πανω πανω εχει επιλογη "αυτοματη συνδεση". ξετσεκαρετε το και βγειτε απο τις ρυθμισεις.

μετα πατηστε παλι αριστερο πληκτρο και επιλεξτε αποσυνδεση. τωρα πλεον δεν θα τρεχει το google talk απο μονο του :).

 

Η αλήθεια είναι οτι το latitude το είχα ενεργοποιημένο. Το απενεργοποίησα τώρα.. Ας ελπίσουμε να ήταν αυτό.. Για να δούμε. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την όμορφη galaxoπαρέα σας και και ζητώ την συμβουλή σας!

Είμαι ενα βήμα πριν την αγορα του Galaxy S μέσω ενος ελληνικου e-shop.Σε τηλεφώνικη επικοινωνία που είχα μαζί τους μου έιπαν πως το συγκεκριμένο κινητό ειναι Αγγλικό,δεν εχει Ελληνικο μενου και πως πρέπει να το περάσω ο ίδιος.Δίαβασα στο θέμα για τους αρχάριους χρήστες αλλα περιγράφει μόνο την διαδικασία για εισαγωγή ελληνικών χαρακτήρων για μηνύματα.Το μενου θα εξακολουθησει να είναι στα αγγλικά?

Γενικά μου προτείνετε την αγορά του συγκεκριμένου Αγγλικου μοντέλου η θα έχω συνεχώς προβληματα με την γλώσσα?(σε περιπτωση Hard reset πχ,να πρέπει να ξαναπερνάω τα Ελληνικα απο την αρχη..)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα από τον Αλέξανδρο να μην το ξέρει αυτό :)

 

Λοιπόν, πηγαίνεις στα contacts (επαφές) και πατάς το menu (αριστερό κουμπί). Επιλέγεις more (περισσότερα υποψιάζομαι θα είναι στα Ελληνικά) και μετά Display Options (Επιλογές εμφάνισης(;)). Τέλος αλλάζεις τη σειρά εμφάνισης επιλέγοντας το Display contacts by και το αλλάζεις σε Surname first (επίθετο πρώτα). Αν θέλεις να αλλάξει και η ταξινόμηση κατά επίθετο επιλέγεις στο Sort by το Surname.

 

ένας ακόμα Αλέξανδρος :)

 

Η ερώτηση δεν ήταν για τον κατάλογο αλλά για τις κλήσεις...αν προσέξεις, στις κλήσεις αναφέρει πρώτα το όνομα και μετά το επώνυμο...

Link to comment
Share on other sites

1) Αν εισαι rooted (που πιστευω οτι εισαι), τοτε μπορεις να κατεβασεις απο το market το setcpu το οποιο εχει επιλογη να το κανεις ευκολα. δυστυχως το setcpu ειναι επι πληρωμη και δεν ξερω καποια αλλη εφαρμογη δωρεαν. αν ξερει καποιος ας μας πει.

 

2) μπορεις να φλασαρεις τον kernel του chainfire απο την πρωτη σελιδα, ο οποιος εχει μεσα μια εφαρμογη με ονομα tweaks. αν την ανοιξεις εχει επιλογη για να ενεργοποιησεις το conservative. ο kernel του cf σου ρουταρει και το κινητο φυσικα.

 

3) νομιζω οτι μπορεις να το κανεις και μεσω terminal εφοσον εισαι root. αν ανοιξεις καποια εφαρμογη terminal στο κινητο (θα βρεις δωρεαν στο market, π.χ android terminal emulator) μπορεις να γραψεις την παρακατω εντολη :

echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

νομιζω οτι θα σου δουλεψει. ας μας πει ο Αλεξανδρος που τα γνωριζει αυτα πιο καλα :).

 

Απόλυτα σωστός Αντώνη, και να αναφέρω κι έναν ακόμη τρόπο, μέσω os monitor. Αν και το cfroot, αν έχει κάποιος gingerbread είναι ο πιο εύκολος τρόπος, το setcpu εγώ δεν το έχω εγκαταστήσει καν στο gingerbread.. Είναι άχρηστο στο galaxy s.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την όμορφη galaxoπαρέα σας και και ζητώ την συμβουλή σας!

Είμαι ενα βήμα πριν την αγορα του Galaxy S μέσω ενος ελληνικου e-shop.Σε τηλεφώνικη επικοινωνία που είχα μαζί τους μου έιπαν πως το συγκεκριμένο κινητό ειναι Αγγλικό,δεν εχει Ελληνικο μενου και πως πρέπει να το περάσω ο ίδιος.Δίαβασα στο θέμα για τους αρχάριους χρήστες αλλα περιγράφει μόνο την διαδικασία για εισαγωγή ελληνικών χαρακτήρων για μηνύματα.Το μενου θα εξακολουθησει να είναι στα αγγλικά?

Γενικά μου προτείνετε την αγορά του συγκεκριμένου Αγγλικου μοντέλου η θα έχω συνεχώς προβληματα με την γλώσσα?(σε περιπτωση Hard reset πχ,να πρέπει να ξαναπερνάω τα Ελληνικα απο την αρχη..)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

1) Κατα πρώτον υπάρχουν πολλά Ελληνικά e-shop με το κινητό αυτό και τα περισσότερα έχουν ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ αντιπροσωπείας. Οπότε συστήνω να το ψάξεις λίγο περισσότερο. Αυτά στα λέω επειδή είσαι νέος χρήστης, μην μπλέξεις με odin απο την πρώτη μέρα (υπάρχει χρόνος:p)!!!

Στους οδηγούς και στο hacks & roots υπάρχουν τα πάντα (πως να περάσεις Ελληνικό firmware ή άλλα με πλήρη υποστήριξη Ελληνικών κλπ)! Και πολλά ακόμα! Αλλά θέλουν πολύ διάβασμα οπότε προχώρα στην λύση που σου πρότεινα!

 

2) Το hard reset δεν έχει καμία σχέση με το μενου (μενου=μέρος του λειτουργικού και οτι επηρεάζει το λειτουργικό παραμένει και μετά το hard reset, αυτά που σβήνονται είναι οι εφαρμογές)!

 

EDIT:

1)δες και απο κάτω απάντηση του @tyxerakias! Τα πειράγματα στο κινητό αναιρούν την εγγύηση όμως! Ενα κινητό απο Ελληνική αντιπροσωπεία όμως θα στα έχει όλα (Ελληνικά κλπ) και δεν θα χρειάζεται πείραγμα (όχι απο την πρώτη μέρα τουλάχιστον)!

2) Πρόσεξε και αυτό :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305527

κάποιοι έχουν αποθρασυνθεί τελείως και "πλασάρουν" μεταχειρισμένα/ανοιγμένα κινητά ως καινούργια!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την όμορφη galaxoπαρέα σας και και ζητώ την συμβουλή σας!

Είμαι ενα βήμα πριν την αγορα του Galaxy S μέσω ενος ελληνικου e-shop.Σε τηλεφώνικη επικοινωνία που είχα μαζί τους μου έιπαν πως το συγκεκριμένο κινητό ειναι Αγγλικό,δεν εχει Ελληνικο μενου και πως πρέπει να το περάσω ο ίδιος.Δίαβασα στο θέμα για τους αρχάριους χρήστες αλλα περιγράφει μόνο την διαδικασία για εισαγωγή ελληνικών χαρακτήρων για μηνύματα.Το μενου θα εξακολουθησει να είναι στα αγγλικά?

Γενικά μου προτείνετε την αγορά του συγκεκριμένου Αγγλικου μοντέλου η θα έχω συνεχώς προβληματα με την γλώσσα?(σε περιπτωση Hard reset πχ,να πρέπει να ξαναπερνάω τα Ελληνικα απο την αρχη..)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Το μόνο σου πρόβλημα είναι ότι δε θα έχεις εγγύηση. Όλα τα αλλά είναι οκ.

 

ένας ακόμα Αλέξανδρος :)

 

Tελικά μάλλον όχι :lol:

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις!Απότι καταλαβαίνω δεν υπαρχει λογος να αποκτήσω ενα Αγγλικο κινητο(μόνο προβληματα θα δημιουργήσει που θα θέλουν να βουτήξω στα βαθιά απο την πρώτη μέρα:O)

Απλά το συγκεκριμένο ήταν με λευκό καπάκι πίσω και μου άρεσε πολύ!

Θα προχωρήσω στη αγορά Ελληνικου Galaxy S,έστω και του κλασσικου με το μάυρο καπάκι,θα αφου εξοικιωθώ λίγο μαζί του θα αποπειραθώ να περάσω μια Gingerbread rom που απ'ότι διαβάζω θα απογειώσει το κινητό...(μέχρι τότε μπορει να έχει βγει και η επισημη Ελληνικη..:cool: )

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις!Απότι καταλαβαίνω δεν υπαρχει λογος να αποκτήσω ενα Αγγλικο κινητο(μόνο προβληματα θα δημιουργήσει που θα θέλουν να βουτήξω στα βαθιά απο την πρώτη μέρα:O)

Απλά το συγκεκριμένο ήταν με λευκό καπάκι πίσω και μου άρεσε πολύ!

Θα προχωρήσω στη αγορά Ελληνικου Galaxy S,έστω και του κλασσικου με το μάυρο καπάκι,θα αφου εξοικιωθώ λίγο μαζί του θα αποπειραθώ να περάσω μια Gingerbread rom που απ'ότι διαβάζω θα απογειώσει το κινητό...(μέχρι τότε μπορει να έχει βγει και η επισημη Ελληνικη..:cool: )

 

τοσο πολυ θα κανεις να εξοικιωθεις με το κινητο???

:lol::lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα ένα Galaxy S, και αυτό που έχω να πω είναι οτι είναι η καλύτερη συσκευή απο οποιαδήποτε άλλη που έχω πάρει μέχρι σήμερα.

Και έχω δοκιμάσει πολλές... :p

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ θα κανεις να εξοικιωθεις με το κινητο???

:lol::lol::lol:

:lol::lol: To περίμενα αυτο το σχόλιο..:p

Ήμουν μεταξύ του galaxy S και του Desire S αλλά αυτή η οθονάρα και η όλη υποστήριξη που έχει το Galaxy με κέρδισε..

εξάλλου το ζαχάρωνα από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε αλλά η τιμή του ήταν απαγορευτική...τωρα όμως πιστεύω πως η αναλογία απόδοσης/τιμής έχει εκτιναχθεί προς τον αριθμητή και η αγορά του είναι δελεαστικότερη από ποτέ..κι ας έχει αρκετό καιρο που κυκλοφόρησε...

Edited by Awaker
The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις!Απότι καταλαβαίνω δεν υπαρχει λογος να αποκτήσω ενα Αγγλικο κινητο(μόνο προβληματα θα δημιουργήσει που θα θέλουν να βουτήξω στα βαθιά απο την πρώτη μέρα:O)

Απλά το συγκεκριμένο ήταν με λευκό καπάκι πίσω και μου άρεσε πολύ!

Θα προχωρήσω στη αγορά Ελληνικου Galaxy S,έστω και του κλασσικου με το μάυρο καπάκι,θα αφου εξοικιωθώ λίγο μαζί του θα αποπειραθώ να περάσω μια Gingerbread rom που απ'ότι διαβάζω θα απογειώσει το κινητό...(μέχρι τότε μπορει να έχει βγει και η επισημη Ελληνικη..:cool: )

Γιατι τοση ταλαιπωρια ενω μπορεις να αποκτησεις ενα λευκο καλυμα πολυ πιο απλα. http://cgi.ebay.com/White-Back-Cover-Battery-Door-F-Samsung-Galaxy-S-i9000-/250725414963

Ξαναπήρα ένα Galaxy S, και αυτό που έχω να πω είναι οτι είναι η καλύτερη συσκευή απο οποιαδήποτε άλλη που έχω πάρει μέχρι σήμερα.

Και έχω δοκιμάσει πολλές... :p

Η αληθεια ειναι οτι ειδα αρκετα παιδια να επιστρεφουν εδω μετα απο αγορα αλλου κινητου. Απο ποια συσκευη επιστρεφεις?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ειδα αρκετα παιδια να επιστρεφουν εδω μετα απο αγορα αλλου κινητου. Απο ποια συσκευη επιστρεφεις?

 

Απο όλες αυτές που έχω στην υπογραφή μου. Οι πιο πρόσφατές μου ήταν iPhone 4, Optimus 2X, Ideos

 

Και μάλιστα, να πω, οτι οι λόγοι που την ξαναπήρα είναι βασικά: πολύ καλή οθόνη, ελαφρύ, πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας, πολύ καλές φωτο και βίντεο, μεγάλη υποστήριξη (xda και εδώ). Το μόνο αρνητικό αυτής της συσκευής είναι η έλλειψη φωτογραφικού φλας. Τίποτε άλλο!

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορω να βρώ e-shop που να το έχει Ελληνικο...:blink: όλοι μου λενε για εισαγωγη απο Γερμανία κτλ και πώς έχει Ελληνικά κανονικα....:worry:

Κάθε βοήθεια με pm θα ήταν ευπρόσδεκτη...

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...