Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η 2.2.1 είναι πορτογαλική. Αν την έχουν δώσει επίσημα στην πορτογαλία μέσω κιες, έχεις πανευρωπαϊκή εγγύηση και είσαι κομπλέ. Το κιες λέει ότι είναι η τελευταία έκδοση, ή ότι δε μπορεί να αναβαθμιστεί;

ότι είναι η τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ότι είναι η τελευταία.

 

 

Ωραία, άρα βγήκε αυτή η 2.2.1 επίσημα στην πορτογαλία. Απλά δεν είναι ελληνικό το τηλέφωνο, αν χρειαστείς εγγύηση θα πρέπει να επικαλεστείς την ευρωπαϊκή.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα βγήκε αυτή η 2.2.1 επίσημα στην πορτογαλία. Απλά δεν είναι ελληνικό το τηλέφωνο, αν χρειαστείς εγγύηση θα πρέπει να επικαλεστείς την ευρωπαϊκή.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

το κινητό πάντως ήρθε συνοδευόταν με χαρτί ότι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας :wacko: , σφραγισμένο, με ελληνικό manual και με εγγύηση και στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα το απόγευμα παρατήρησα ένα περίεργο θέμα με το ίντερνετ στο κινητό. Ήμουν σε εξωτερικό χώρο (χωρίς wi-fi) και ήθελα να σερφάρω σε κάποια ιστοσελίδα. Εννοείτε έχω πακέτο δεδομένων με τον πάροχο κινητής. Το περίεργο ήταν ότι δεν άνοιγε καμία σελίδα ούτε ο μαμά broswer ούτε ο Dolphin, ενώ είχα κανονικά πρόσβαση στο gmail αλλά και στο market από όπου κατέβασα κιόλας εφαρμογή για δοκιμή.

Καμία ιδέα γιατί έγινε αυτό;;

Το τηλέφωνο φοράει I9000XXJVO και είναι rooted.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

@Lakerdas

@red_herring σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας..2 ερωτησουλες ακομα...1ον οσον αφορα το superoneclick για το ροοτ...στο xda λεει να εχω εγκατεστημενους τους drivers για να προχωρησω...τι ακριβως εννοει?2ον αν γινω ροοτ χανω την εγγυηση...αν θελω να βγαλω το ροοτ(για να το παω για service px)στην περιπτωση του superoneclick πως ακριβως θα το κανω?

Link to comment
Share on other sites

@Lakerdas

@red_herring σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας..2 ερωτησουλες ακομα...1ον οσον αφορα το superoneclick για το ροοτ...στο xda λεει να εχω εγκατεστημενους τους drivers για να προχωρησω...τι ακριβως εννοει?2ον αν γινω ροοτ χανω την εγγυηση...αν θελω να βγαλω το ροοτ(για να το παω για service px)στην περιπτωση του superoneclick πως ακριβως θα το κανω?

 

ποια ρομ ειπαμε οτι εχεις?

 

εδιτ

τη βρηκα

ουτως η αλλως δεν εχεις εγγυηση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια τουλαχιστον αυτη τη στιγμη

αν συνδεεσαι με το kies κανονικα αυτο σημαινει οτι εχεις τους drivers

για να βγαλεις το root μπορεις να φλασαρεις μια ρομ

 

εδιτ ν2

νομιζω ομως οτι με το superoneclick μπορεις να το ξερουταρεις κιολας

 

πολλα εδιτ εχω κανει :lol::lol:

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

@Lakerdas

@red_herring σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας..2 ερωτησουλες ακομα...1ον οσον αφορα το superoneclick για το ροοτ...στο xda λεει να εχω εγκατεστημενους τους drivers για να προχωρησω...τι ακριβως εννοει?2ον αν γινω ροοτ χανω την εγγυηση...αν θελω να βγαλω το ροοτ(για να το παω για service px)στην περιπτωση του superoneclick πως ακριβως θα το κανω?

 

Ισχύει ότι είπε ο από πάνω ύποπτος (suspect21) και όλα τα "εδιτ" του (σωστός σε όλα)!!!

 

To superoneclick κάνει root και στην δικιά σου rom (2.2.1). Σε περίπτωση όμως που είχες 2.3.3 δεν θα μπορούσες με αυτόν τον τρόπο (αναλυτικά εδώ -tanks to tyxerakias)!

Τρόπος χρήσης του superoneclick: το κατεβάζεις, βάζεις το κινητό σε "debug mode" ("Εντοπισμός σφαλμάτων", βρίσκεται στις "ρυθμίσεις"->"Εφαρμογές"¨->"Ανάπτυξη", κάνεις τικ στον Εντοπισμό σφαλμάτων), το συνδέεις με τον υπολογιστή και πατάς το κουμπί "root" του προγράμματος!

 

Drivers: αν έχεις εγκαταστήσει το kies τότε έχεις drivers για το κινητό, αν δεν το έχεις εγκαταστήσει τότε κατέβασε και εγκατέστησε το, απλό!

 

ROOT: δες παραπάνω το link, αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε απο τον ύποπτο (στο 2ο εδιτ του:p) το superoclick έχει και επιλογή unroot!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μερικές ερωτησούλες και από εμένα τον αρχάριο!!!

 

1. Με πια εφαρμογή μπορώ να βάλω κάποια φότο στην οθόνη ξεκλειδώματος?

2. Υπάρχει τρόπος να ανοίγω το κινητό μετά το κλείσιμο της οθόνης εκτός από το πάτημα των 2 κουμπιών (Home, power button)?

3. Χρησιμοποίσα την εφαρμογή App 2 sd για να μεταφέρω τις movable εφαρμογές στην εσωτερική sd card αλλά μου λέει "Αποτυχία μετακίνησης εφαρμογής. Ανεπαρκής μνήμη."

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μερικές ερωτησούλες και από εμένα τον αρχάριο!!!

 

1. Με πια εφαρμογή μπορώ να βάλω κάποια φότο στην οθόνη ξεκλειδώματος?

2. Υπάρχει τρόπος να ανοίγω το κινητό μετά το κλείσιμο της οθόνης εκτός από το πάτημα των 2 κουμπιών (Home, power button)?

3. Χρησιμοποίσα την εφαρμογή App 2 sd για να μεταφέρω τις movable εφαρμογές στην εσωτερική sd card αλλά μου λέει "Αποτυχία μετακίνησης εφαρμογής. Ανεπαρκής μνήμη."

 

Ευχαριστώ

 

1.στην criskelo το εχει αυτο (set as lock screen wallpaper) τωρα για εφαρμογη δεν ξερω (οπως και τη ρομ φορας δεν μας ειπες!)

2.πως αλλιως να το ανοιγεις φιλε??

3.δεν χρειαζεται να το κανεις αυτο. ΟΤΑΝ θα γεμισεις 1,8 giga εφαρμογες και θες και αλλες τοτε κανε μεταφορα! μεταφορα γινεται στην εξωτερικη καρτα μνημης (αν εχεις βαλει) γιαυτο σου βγαζει σφαλμα λογικα

(το κινητο εχει 1,8 gb για εφαρμογες μονο και χώρια 5,8 gb για αρχεια-τραγουδια-βιντεο-μπλα μπλα + καρτα μνημης αν εχεις βαλει

Link to comment
Share on other sites

1.στην criskelo το εχει αυτο (set as lock screen wallpaper) τωρα για εφαρμογη δεν ξερω (οπως και τη ρομ φορας δεν μας ειπες!)

2.πως αλλιως να το ανοιγεις φιλε??

3.δεν χρειαζεται να το κανεις αυτο. ΟΤΑΝ θα γεμισεις 1,8 giga εφαρμογες και θες και αλλες τοτε κανε μεταφορα! μεταφορα γινεται στην εξωτερικη καρτα μνημης (αν εχεις βαλει) γιαυτο σου βγαζει σφαλμα λογικα

(το κινητο εχει 1,8 gb για εφαρμογες μονο και χώρια 5,8 gb για αρχεια-τραγουδια-βιντεο-μπλα μπλα + καρτα μνημης αν εχεις βαλει

 

Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις

 

Το κινητό έχει την στοκ ρομ XXJPP και 2.2 froyo.

Για την 2η ερώτηση σαν να είχε πάρει το μάτι για διπλό ταπ σε κάποιο σημείο του κινητού (εκεί που είναι ο σένσορας για το κλείσιμο της οθόνης όταν απαντάς σε μια κλήση) για να μην πατάς τα κουμπιά. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις

 

Το κινητό έχει την στοκ ρομ XXJPP και 2.2 froyo.

Για την 2η ερώτηση σαν να είχε πάρει το μάτι για διπλό ταπ σε κάποιο σημείο του κινητού (εκεί που είναι ο σένσορας για το κλείσιμο της οθόνης όταν απαντάς σε μια κλήση) για να μην πατάς τα κουμπιά. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι αυτό ρωτάω.

 

οποτε δεν εχει επιλογη για να βαλεις unlock wallpaper. αν υπαρχει εφαρμογη στο μαρκετ δεν ξερω.

παντως οτι ξεκλειδωνει το τηλεφωνο περνοντας 2 φορες το χερι απο πανω το εχω δει (μια εφαρμογη ειναι αλλα δε θυμαμαι ονομα :wacko: ψαξε στο google!:google: )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Φρέσκος κάτοχος του Galaxy S και ομολογώ ότι έχω αρκετές απορίες άν και δεν είναι το πρώτο μου Android ( είχα μια "συμβίωση" 5 μηνών με το πολύ τίμιο Motorola Defy).

Άς αρχίσω λοιπόν :

1) Όταν η συσκευή : α)φορτίζει β)έχουμε αναπάντητη κλήση υπάρχει κάποια ένδειξη (led) να ανάβει ;

2) Πως μπορώ να βάλω κάποια φωτογραφία σαν φόντο και να την δείχνει νορμάλ χωρίς παραμόρφωση ;

3) Έχει βρεί κάποιος φίλος τρόπο να περάσουμε τα bookmarks μας και στον Opera ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Φρέσκος κάτοχος του Galaxy S και ομολογώ ότι έχω αρκετές απορίες άν και δεν είναι το πρώτο μου Android ( είχα μια "συμβίωση" 5 μηνών με το πολύ τίμιο Motorola Defy).

Άς αρχίσω λοιπόν :

1) Όταν η συσκευή α)φορτίζει β)έχουμε αναπάντητη κλήση υπάρχει κάποια ένδειξη (led) να ανάβει ;

2) Πως μπορώ να βάλω κάποια φωτογραφία σαν φόντο και να την δείχνει νορμάλ χωρίς παραμόρφωση ;

3) Έχει βρεί κάποιος φίλος τρόπο να περάσουμε τα bookmarks και μας στον Opera ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1 οχι

2 wallpaper wizardii (καπως ετσι googlαρε)

3 δεν γιγνωσκω

διαβασε τους οδηγους για νεους χρηστες, ροοτ κλπ. σχεδον ολες σου οι αποριες θα απαντηθουν. οτι αλλη απορια εχεις και δε σε καλυπτουν οι οδηγοι, εδω ειμαστε!:)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το περιμένω (μπορεί και αύριο) μπορείτε να μου απαντήσετε σε 2 ερωτησούλες για να μην ψάχνω σε 230 σελίδες...?

Κάπου διάβασα ότι το κινητό έχει θέματα με το gps. Έχει λυθεί?

Οι gps εφαρμογές για να δουλέψουν χρειάζονται sd κάρτα ή δουλεύουν και με την εσωτερική μνήμη της συσκευής? Ρωτάω γιατί ένας φίλος που το έχει μου είπε πως όσες εφαρμογές gps επιχείρησε να εγκαταστήσει του ζήτησαν κάρτα sd.

 

Είναι το πρώτο κινητό με Android που παίρνω και το περιμένω πως και πως. Δεν πήρα το Huawei Ideos X5 γιατί ήθελα κάτι πιο ποιοτικό. Θα είναι μεγάλη... πολύ μεγάλη ξενέρα να διαπιστώσω ότι το gps του είναι προβληματικό!

Edited by Panahs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μερικές ερωτησούλες και από εμένα τον αρχάριο!!!

 

1. Με πια εφαρμογή μπορώ να βάλω κάποια φότο στην οθόνη ξεκλειδώματος?

2. Υπάρχει τρόπος να ανοίγω το κινητό μετά το κλείσιμο της οθόνης εκτός από το πάτημα των 2 κουμπιών (Home, power button)?

3. Χρησιμοποίσα την εφαρμογή App 2 sd για να μεταφέρω τις movable εφαρμογές στην εσωτερική sd card αλλά μου λέει "Αποτυχία μετακίνησης εφαρμογής. Ανεπαρκής μνήμη."

 

Ευχαριστώ

1. Πρεπει να το υποστηριζει η ρομ σου.

2. Τap Tap App και ξεκλειδωνει μεσω του proximity sensor

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Φρέσκος κάτοχος του Galaxy S και ομολογώ ότι έχω αρκετές απορίες άν και δεν είναι το πρώτο μου Android ( είχα μια "συμβίωση" 5 μηνών με το πολύ τίμιο Motorola Defy).

Άς αρχίσω λοιπόν :

1) Όταν η συσκευή : α)φορτίζει β)έχουμε αναπάντητη κλήση υπάρχει κάποια ένδειξη (led) να ανάβει ;

2) Πως μπορώ να βάλω κάποια φωτογραφία σαν φόντο και να την δείχνει νορμάλ χωρίς παραμόρφωση ;

3) Έχει βρεί κάποιος φίλος τρόπο να περάσουμε τα bookmarks μας και στον Opera ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1) Oχι, αλλα κατεβασε την εφαρμογη NoLed

Μιας και το περιμένω (μπορεί και αύριο) μπορείτε να μου απαντήσετε σε 2 ερωτησούλες για να μην ψάχνω σε 230 σελίδες...?

Κάπου διάβασα ότι το κινητό έχει θέματα με το gps. Έχει λυθεί?

Οι gps εφαρμογές για να δουλέψουν χρειάζονται sd κάρτα ή δουλεύουν και με την εσωτερική μνήμη της συσκευής? Ρωτάω γιατί ένας φίλος που το έχει μου είπε πως όσες εφαρμογές gps επιχείρησε να εγκαταστήσει του ζήτησαν κάρτα sd.

 

Είναι το πρώτο κινητό με Android που παίρνω και το περιμένω πως και πως. Δεν πήρα το Huawei Ideos X5 γιατί ήθελα κάτι πιο ποιοτικό. Θα είναι μεγάλη... πολύ μεγάλη ξενέρα να διαπιστώσω ότι το gps του είναι προβληματικό!

Mια χαρα δεκτη εχει. Οχι δεν χρειαζεται SD.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το περιμένω (μπορεί και αύριο) μπορείτε να μου απαντήσετε σε 2 ερωτησούλες για να μην ψάχνω σε 230 σελίδες...?

Κάπου διάβασα ότι το κινητό έχει θέματα με το gps. Έχει λυθεί?

Οι gps εφαρμογές για να δουλέψουν χρειάζονται sd κάρτα ή δουλεύουν και με την εσωτερική μνήμη της συσκευής? Ρωτάω γιατί ένας φίλος που το έχει μου είπε πως όσες εφαρμογές gps επιχείρησε να εγκαταστήσει του ζήτησαν κάρτα sd.

 

Είναι το πρώτο κινητό με Android που παίρνω και το περιμένω πως και πως. Δεν πήρα το Huawei Ideos X5 γιατί ήθελα κάτι πιο ποιοτικό. Θα είναι μεγάλη... πολύ μεγάλη ξενέρα να διαπιστώσω ότι το gps του είναι προβληματικό!

 

οχι δεν ειναι προβληματικο, αλλα ισως θα επρεπε να σκεφτεις την αγορα ενος gps λαμβανοντας υπ'οψην τα λεγομενα σου

τα περισσοτερα τα αποθηκευουν στη μνημη του κινητου, ισως υπαρχει και επιλογη, δεν ειναι προβλημα αυτο

 

καποιος με προλαβε... :superman:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι προβληματικο, αλλα ισως θα επρεπε να σκεφτεις την αγορα ενος gps λαμβανοντας υπ'οψην τα λεγομενα σου

τα περισσοτερα τα αποθηκευουν στη μνημη του κινητου, ισως υπαρχει και επιλογη, δεν ειναι προβλημα αυτο

 

καποιος με προλαβε... :superman:

 

Γιατί να πάρω gps αν αυτό του galaxy δουλεύει μια χαρά? Δε σε έπιασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μερικές ερωτησούλες και από εμένα τον αρχάριο!!!

 

1. Με πια εφαρμογή μπορώ να βάλω κάποια φότο στην οθόνη ξεκλειδώματος?

2. Υπάρχει τρόπος να ανοίγω το κινητό μετά το κλείσιμο της οθόνης εκτός από το πάτημα των 2 κουμπιών (Home, power button)?

3. Χρησιμοποίσα την εφαρμογή App 2 sd για να μεταφέρω τις movable εφαρμογές στην εσωτερική sd card αλλά μου λέει "Αποτυχία μετακίνησης εφαρμογής. Ανεπαρκής μνήμη."

 

Ευχαριστώ

 

2. Δοκίμασε αν θες και το Light Lock (market)

3. Gemini App Manager (εκτος των αλλων μεταφερει τα παντα σχεδον στην sd)

 

Αν σε ενδιαφερει να μην χρειαζεται να "πατας" συνεχως τα γενικα τα κουμπια της συσκευης μπορεις να δεις επισης

α Smart Task Switcher (εφαρμογη που σου δειχνει τι ειναι ανοικτο - και μεταφερεσαι εκει-κατι σαν το alt-tab των windows

β. Zmooth Lite (εφαρμογη που αντικαθιστα κυριως το home button και το back button

Edited by gup_
Link to comment
Share on other sites

Πήρε μια φίλη μου το galaxy s. Ήρθε κλειστό με 2.1 eclair. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το συνδέω στο kies μου βγάζει ότι η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί.

Τα στοιχεία είναι

PDA XWJM2

PHONE XXJM1

CSC OXXJM2

PRODUCT CODE HKYTMN(KOR)

Άλλαξα το csc με το γνωστό *#272*ΩΩΛΛ# και από τότε δεν έχει σήμα (αναγνωρίζει τη sim αλλά βγάζει μήμυμα no service). Επανέφερα το αρχικό csc kor αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει (δεν μπορουσα να κανω αλλιως) καρτα cosmote 2 σε 1

Ελπιζω να δουλευει...Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια εφαρμογη (αν χρειαζεται) για καλυτερη διαχειρηση?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει (δεν μπορουσα να κανω αλλιως) καρτα cosmote 2 σε 1

Ελπιζω να δουλευει...Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια εφαρμογη (αν χρειαζεται) για καλυτερη διαχειρηση?

Σε 2.2.1 δουλεύει σίγουρα. Εφαρμογή οχι, μόνη αυτή που σου δίνει η κάρτα. Αν δεν σου δουλεύει η αλλαγή θα πρέπει μετά την αλλαγή να κάνεις χειροκίνητα κατάργηση προωθήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε μια φίλη μου το galaxy s. Ήρθε κλειστό με 2.1 eclair. Το πρόβλημα είναι ότι όταν το συνδέω στο kies μου βγάζει ότι η συσκευή δεν μπορεί να αναβαθμιστεί.

Τα στοιχεία είναι

PDA XWJM2

PHONE XXJM1

CSC OXXJM2

PRODUCT CODE HKYTMN(KOR)

Άλλαξα το csc με το γνωστό *#272*ΩΩΛΛ# και από τότε δεν έχει σήμα (αναγνωρίζει τη sim αλλά βγάζει μήμυμα no service). Επανέφερα το αρχικό csc kor αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κάποια ιδέα;

 

Αναβαθμιση δεν σου εδωσε γιατι το product code δεν ειναι ελληνικο. Με αυτο που εκανες δεν αλλαζει το product code, αλλαζει το CSC αρα και παλι λογικο ειναι που δεν σου δωσε αναβαθμιση. Απο που το πηρε η φιλη σου και ηρθε ετσι?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση δεν σου εδωσε γιατι το product code δεν ειναι ελληνικο. Με αυτο που εκανες δεν αλλαζει το product code, αλλαζει το CSC αρα και παλι λογικο ειναι που δεν σου δωσε αναβαθμιση. Απο που το πηρε η φιλη σου και ηρθε ετσι?

από το mobilehellas, και ήρθε με χαρτί εγγύησης ελληνικής αντιπροσωπείας. το πρόβλημα πλέον είναι ότι δεν έχει σήμα, σαν να μη αναγνωρίζει την κεραία.

Link to comment
Share on other sites

από το mobilehellas, και ήρθε με χαρτί εγγύησης ελληνικής αντιπροσωπείας. το πρόβλημα πλέον είναι ότι δεν έχει σήμα, σαν να μη αναγνωρίζει την κεραία.

 

Δοκιμασες να κανεις κανενα reboot? Ριξε κι ενα hard reset αν δεν διορθωνεται. Πληροφοριακα παντως, το κινητο δεν ειχε ελληνικο firmware μεσα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...