Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά...

Ψάχνομαι κι εγώ να αγοράσω κάποιο καλό κινητό μες στις γιορτές κι υποψήφιος είναι και ο Γαλαξίας....;)

Κάπου διάβασα όμως ότι στις καινούριες συσκευές δεν λειτουργεί ο συνδυασμός των 3 κουμπιών για restore mod κτλ.

Αυτό σημαίνει πως δεν μπορούμε να "πειράξουμε" τα καινούρια ή ότι πειράζονται αλλά με άλλο τρόπο?

Μια άλλη ερώτηση ακόμα, ο τύπος πληκτρολογίου στα μηνύματα εκτός από το qwerty είναι και αλφαριθμητικός που βολεύει περισσότερο?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά...

Ψάχνομαι κι εγώ να αγοράσω κάποιο καλό κινητό μες στις γιορτές κι υποψήφιος είναι και ο Γαλαξίας....;)

Κάπου διάβασα όμως ότι στις καινούριες συσκευές δεν λειτουργεί ο συνδυασμός των 3 κουμπιών για restore mod κτλ.

Αυτό σημαίνει πως δεν μπορούμε να "πειράξουμε" τα καινούρια ή ότι πειράζονται αλλά με άλλο τρόπο?

Μια άλλη ερώτηση ακόμα, ο τύπος πληκτρολογίου στα μηνύματα εκτός από το qwerty είναι και αλφαριθμητικός που βολεύει περισσότερο?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

 

Διάβασε στην υπογραφή μου. Ναι, μπορείς να το "πειράξεις".

Και ναι, έχεις επιλογή πληκτρολογίων... ό,τι θες.

Αν και αν χρησιμοποιήσεις το Swype, θα το ξεχάσεις το αλφαριθμητικό... :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

χτες πηγα στο samfirmware και κατεβασα την JPA me 803 pit και την φλασαρα χωρισ ομως να διαβασω τις υποσημειωσεις που ελεγαν οτι πρωτα πρεπει να βαλω την XJWM8 και μετα να βαλω την jpa. ετσι λοιπον αφου εβαλα την jpa το τηλ εκανε reboot και κολλαγε στο logo. Ειπα λοιπον να ριξω απο πανω την xjwm8 αλλα to odin εκανε 3 ωρες και σταματησα την διαδικασια. απο τοτε ειμαι σε αυτην την κατασταση
Link to comment
Share on other sites

χτες πηγα στο samfirmware και κατεβασα την JPA me 803 pit και την φλασαρα χωρισ ομως να διαβασω τις υποσημειωσεις που ελεγαν οτι πρωτα πρεπει να βαλω την XJWM8 και μετα να βαλω την jpa. ετσι λοιπον αφου εβαλα την jpa το τηλ εκανε reboot και κολλαγε στο logo. Ειπα λοιπον να ριξω απο πανω την xjwm8 αλλα to odin εκανε 3 ωρες και σταματησα την διαδικασια. απο τοτε ειμαι σε αυτην την κατασταση

 

Aν δε διαβάζουμε... anyway, δοκίμασε να μπεις σε download mode με τα 3 κουμπιά, και κάνε flash την JM8 ή μια άλλη ΜΕ repartition στο Odin...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν το επίσημο Update μέσω του kies αναβαθμίζει και το Secondary Bootloader ?

 

Επειδή στη συσκευή μου δε λειτουργεί ο συνδιασμός των 3 κουμπιών, να περάσω το fix τώρα ή να περιμένω την αναβάθμιση του froyo και μετά να περάσω το fix ?

 

Ευχαριστώ ;)

Περιμένεις την επίσημη ελληνική froyo; Αν ναι, θα το μάθεις από εμένα, αφού είμαι ήδη με το fix. Μόλις έρθει και την περάσω και πάνε όλα καλά :cry: θα δοκιμάσω αν δουλεύει ακόμα ο συνδυασμός 3br και θα ποστάρω εδώ.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στην υπογραφή μου. Ναι, μπορείς να το "πειράξεις".

Και ναι, έχεις επιλογή πληκτρολογίων... ό,τι θες.

Αν και αν χρησιμοποιήσεις το Swype, θα το ξεχάσεις το αλφαριθμητικό... :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε...

Επικίνδυνη διαδικασία από ότι βλέπω καθώς μπορεί να γίνει ένα ωραίο τούβλο 4ιντσών...:p

Εδώ μέσα στο φόρουμ είχαμε τέτοια ατυχήματα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σόρρυ που ξαναγυρνάω στο ίδιο θέμα αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη. Όσοι από σας χρησιμοποιείτε τον dialer one, όταν σας κάνουν αναπάντητη και ανοίγετε το notification bar, ανοίγει το dialer one? Αν ναι μπορείτε να μου πείτε πως το έχετε ρυθμίσει γιατί σ' εμένα ανοίγει (όποτε θέλει γιατί μερικές φορές δε γίνεται τίποτα) ο default dialer, παρά το γεγονός ότι έχω ήδη κάνει εκκαθάριση τις προεπιλογές του...
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε...

Επικίνδυνη διαδικασία από ότι βλέπω καθώς μπορεί να γίνει ένα ωραίο τούβλο 4ιντσών...:p

Εδώ μέσα στο φόρουμ είχαμε τέτοια ατυχήματα?

 

Δύσκολα. Και από ότι αποδεικνύεται δεν είναι επικίνδυνη διαδικασία. Να φανταστείς ότι το δικό μου και κάποια άλλα που κάναμε,ενώ ανήκαν στην "επικίνδυνη" ομάδα,αυτά γίνανε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε μερικά δευτερόλεπτα.

Εδώ θα ήθελα νσ αναφέρω, ότι φίλος έκανε αναβάθμιση σε 2.2 (την πρώτη που είχε βγει για σκανδιναβικές χώρες μέσω kies με την γνωστή χακεριά πλέον) και η διαδικασία με τα κουμπιά παρέμεινε,οπότε και δεν χρειάστηκε να το περάσει ξανά το fixακι

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Matt
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!υπαρχει καποιο προγραμμα τηλεφωνητη?θελω να απανταει την κληση μονο του και αμα γινετε να την ηχογραφεί αλλα περισσοτερο να την απανταει..
Link to comment
Share on other sites

Αν όλοι οι συνήθεις ύποπτοι (GPS, wifi, sync, e.t.c.) είναι υπό έλεγχο, θα πρότεινα hard reset ή φλασάρισμα με νέα ROM και καλιμπράρισμα της μπαταρίας.

 

App off topic: τώρα δοκιμάζω το Google Maps Navigation (brut), καλά, έχω πάθει την πλάκα μου. Τι Destinator και π@π@ριές; Πείτε στους κουτοπόνηρους έλληνες παρόχους μας να πάρουν τα "δωράκια" τους και να τα βάλουν....:X !

 

καλησπέρα....πως μπορώ&εγώ να εγκαταστήσω στο γαλαξία το google maps navigation(αφου λες ότι γ......ει?)&κάτι άλλο:πως θα δω οτι το 3g είναι συνεχώς ανοιχτό?&πως γίνεται η ενεργοποπίηση/απενεργοποίηση? ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που περιμένουμε τη νέα έκδοση μου γεννήθηκε η εξής απορία για τους χρήστες (κι εμένα μαζί) που δεν έχουν τα 3 κουμπιά για download mode.

Σύμφωνα με όσα διάβασα, όσοι έχουν βάλει έκδοση 2.2 από custom rom (εγώ έχω βάλει τη goodbye) για να βάλουμε τη official που θα βγεί, μαλλον πρέπει πρώτα (δεν είμαι σίγουρος, απλά έτσι έχω καταλάβει) να βάλουμε μία προηγούμενη έκδοση (φαντάζομαι official) και μετά τη τελική official.

Επίσης όλα αυτά αποκλείεται να γίνουν με το kies άρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε odin.

Όμως σύμφωνα με τους οδηγούς είναι επικίνδυνο να φλασάρεις με odin χωρίς τα 3 κουμπιά.

Επίσης είναι επικίνδυνο να περάσεις το fix για τα 3 κουμπιά.

Τελικά τί πιστεύετε ότι είναι καλύτερο;

Να ρισκάρει κανείς να περάσει τις rom χωρίς τα 3 κουμπιά, ή να ρισκάρει να περάσει το fix που του δίνει τα 3 κουμπιά για download mode;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημε με το Sygic Mobile (8.06/8.14/8.22? Από τη στιγμή που αναβάθμισα το Galaxy σε 2.2 (επίσημο) το Sygic μου γράφει "Αναμοή για σήμα GPS"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στον τυχεράκια και πολλά παιδιά ακόμα.

 

Προέρχομαι symbian και ήμουν και παλιά τεχνικός στην nokia, και έχω δουλέψει με ότι λειτουργικό σε κινητά υπάρχει μέχρι στιγμής.

Πραγματικά το μοναδικό που μπορώ να πώ στις 3 εβδομάδες που έχω το γαλαξία είναι πως έχω το καλύτερο κινητό που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.

 

Η ερώτησή μου αφορά τον dialer one.

 

Ενώ τον χρησιμοποιώ σαν default dialer και σαν default phone book (μπορώ να ψάχνω ονόματα στα ελληνικά) όταν έχω αναπάντητες έχω κάποια θέματα.

 

1ον. Αν στο notification bar πατήσω να δω τις αναπάντητες δείχνει ότι πάει να ανοίξει κάτι αλλά κλείνει κατευθείαν.

 

2ον. Αν δω τις αναπάντητες από τον dialer one ναι μεν αυτός σταματάει να μου λέει ότι έχω αναπάντητες αλλά το τηλέφωνο συνεχίζει να μου τις δείχνει (και στο notification bar και στο παζλ όταν ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο.)

 

υπάρχει κάποια λύση για τα παραπάνω?

 

Επίσης το παζλ υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης του μια και δεν βρίσκω κάποια χρήση του? Μόνο να κουνήσω το τουβλάκι με την αναπάντητη μπορώ. Το noled είναι κάτι που ενώ βγήκε από xda θα έπρεπε να υπάρχει στο τηλέφωνο από πριν και είναι πραγματικά σωτήριο.

 

είμαι με 2.1-update1

I9000XXJM1

ECLAIR.XWJM2

 

Με OCFL και φτιαγμένο το 3button αν και ήμουν στην επικίνδυνη ομάδα

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω λίγο... έκανα Sync τις επαφές μου με τους φίλους στο facebook, αλλά δεν κάνει sync τις φωτογραφίες προφιλ τους...

Υπάρχει κανένας τρόπος ή κανένα app που να κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά;

 

 

EDIT: Έσβησα τον λογαριασμό μου μέσα από το "Λογαριασμοί/Συγχρονισμοί" και τον ξαναέβαλα και όλα εντάξει!

Edited by Budah
Link to comment
Share on other sites

Γαλαξιακα φιλαρακια μου καλησπερα σε ολους,

εχουμε αναφερθει αρκετες φορες στο tv out για το galaxy. εχω την εξης ερωτηση :

1) Βαζουμε το καταλληλο καλωδιο 3.5mm σε rca στην τηλεοραση και στο galaxy.

2) ενεργοποιουμε το tv out και το pal απο τις ρυθμισεις του κινητου.

 

μολις γυρισω την τηλεοραση στην συγκεκριμενη εξοδο, θα μου δειχνει οτι δειχνει και το galaxy η πρεπει να κανω κατι αλλο ? εννοω μου δειχνει κανονικα την οθονη του galaxy οπου και αν ειμαι, η μονο σε αλμπουμ, youtube και εφαρμογες multimedia ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Γαλαξιακα φιλαρακια μου καλησπερα σε ολους,

εχουμε αναφερθει αρκετες φορες στο tv out για το galaxy. εχω την εξης ερωτηση :

1) Βαζουμε το καταλληλο καλωδιο 3.5mm σε rca στην τηλεοραση και στο galaxy.

2) ενεργοποιουμε το tv out και το pal απο τις ρυθμισεις του κινητου.

 

μολις γυρισω την τηλεοραση στην συγκεκριμενη εξοδο, θα μου δειχνει οτι δειχνει και το galaxy η πρεπει να κανω κατι αλλο ? εννοω μου δειχνει κανονικα την οθονη του galaxy οπου και αν ειμαι, η μονο σε αλμπουμ, youtube και εφαρμογες multimedia ?

 

Σου δειχνει ο,τι ακριβως δειχνει και η οθονη της συσκευης. Βεβαια η αναλυση δεν ειναι τρελη, δηλαδη αν θελεις να δεις ταινια πχ, δεν ειναι ο,τι καλυτερο...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε...

Επικίνδυνη διαδικασία από ότι βλέπω καθώς μπορεί να γίνει ένα ωραίο τούβλο 4ιντσών...:p

Εδώ μέσα στο φόρουμ είχαμε τέτοια ατυχήματα?

 

Όχι, κανένα εδώ στο φόρουμ, και το κάνανε αρκετοί. Απλά έχε υπόψη σου ότι ΜΠΟΡΕΙ να πάει κάτι στραβά. Αλλά αν δεν έχεις τα 3 κουμπιά, όπως ο φίλος από κάτω...

 

κι αν δε μπαινει με τα 3 κουμπια? γιατι απο την αρχη δεν εμπαινε και χρησιμοποιουσα το adb.

 

Χωρίς τα 3 κουμπιά, έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν κάνουμε πειραματισμούς. Λυπάμαι, μάλλον θα πρέπει να το πας στο service. Μάλλον μπλέχτηκαν τα 2e και 3e recovery modes μ'αυτό που έκανες, και τώρα γίνεται αυτό. Ίσως να μπορούσες να σβήσεις το recovery με το adb, αλλά και πάλι χλωμό το βλέπω.

 

Έχει κανείς άλλος πρόβλημε με το Sygic Mobile (8.06/8.14/8.22? Από τη στιγμή που αναβάθμισα το Galaxy σε 2.2 (επίσημο) το Sygic μου γράφει "Αναμοή για σήμα GPS"

 

Κανένα πρόβλημα εδώ. Δουλεύει όπως πριν στο Galaxy με Froyo JPO.

(Τα υπόλοιπα μήνυματα περι Sygic φύγανε off-topic)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

(Τα υπόλοιπα μήνυματα περι Sygic φύγανε off-topic)

 

Απόλυτα σωστό το ότι ήταν offtopic αλλά δεν θα ήταν καλύτερο απο το να πετάγονται σε ένα κάδο-νέο thread και να τρελένεται ο χρήστης όταν πάει εκεί μην ξέροντας που στο καλό είναι να πάνε κατευθείαν στο σχετικό thread? Ακριβώς αυτό που λέει και το μύνημα της μεταφοράς δηλαδή.

Τα κάνουμε περίπλοκα χωρίς να πρέπει....ή μήπως ακολουθούμε τα ελληνικά πρότυπα?

 

Σόρρυ κιόλλας απλά τα 2 σέντια μου

 

 

Και για να συνεχίσω. Το τοπικ για τα android gps είναι στο γενικό android. Εγώ μπαίνω για τα samsung και κατευθύνομαι στο samsung κομμάτι του φορουμ. Εκεί δεν βλέπω καν λοιπόν το γενικό gps topic. Θα πρέπει λοιπόν να αρχίσω να ψάχνω σαν τρελός πέρα δώθε. Τουλάχιστον φτιάξτε thread στην κάθε ενότητα συσκευής που να καταλήγει στο γενικό που χρησιμοποιείτε γιατί έτσι όπως είναι εγώ ας πούμε δεν πρόκειται να κάτσω μετά απο 14 ώρες δουλείας που θέλω να ψάξω 5 πράγματα για την συσκευή μου να ψάχνω όλο το φορουμ για τέτοια πράγματα.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις την επίσημη ελληνική froyo; Αν ναι, θα το μάθεις από εμένα, αφού είμαι ήδη με το fix. Μόλις έρθει και την περάσω και πάνε όλα καλά :cry: θα δοκιμάσω αν δουλεύει ακόμα ο συνδυασμός 3br και θα ποστάρω εδώ.

 

Ωραία, όταν βγει επιτέλους το froyo, θα περιμένουμε να μας πεις αν δουλεύει μετά την αναβάθμιση ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Πήρα το Samsung πριν από μία εβδομάδα και εδώ και 2 μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Wifi. Ενώ συνδέομαι κανονικά, μετά από 5-10 λεπτά αποσυνδέεται (βγάζει μήνυμα στον browser για αδυναμία σύνδεσης) αλλά το εικονίδιο του Wifi λέει ότι είμαι ακόμα συνδεδεμένος. Η μόνη λύση είναι να κάνω restart το Wifi.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό; Έχει υπόψη του κανείς καμία λύση; Εγκατέστησα το WiFi Fixer και το Fix My Wifi αλλά τζίφος.

 

Αν μπορεί να βοηθήσεις κανείς γιατί είμαι έτοιμος να το πάω πίσω και να πάρω άλλο τηλ!

 

Ευχαριστώ πολύ, Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου αφορά τον dialer one.

 

Ενώ τον χρησιμοποιώ σαν default dialer και σαν default phone book (μπορώ να ψάχνω ονόματα στα ελληνικά) όταν έχω αναπάντητες έχω κάποια θέματα.

 

1ον. Αν στο notification bar πατήσω να δω τις αναπάντητες δείχνει ότι πάει να ανοίξει κάτι αλλά κλείνει κατευθείαν.

 

2ον. Αν δω τις αναπάντητες από τον dialer one ναι μεν αυτός σταματάει να μου λέει ότι έχω αναπάντητες αλλά το τηλέφωνο συνεχίζει να μου τις δείχνει (και στο notification bar και στο παζλ όταν ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο.)

 

υπάρχει κάποια λύση για τα παραπάνω?

 

Ακριβώς τα ίδια προβλήματα έχω κι εγώ. Καμία λύση;

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...