Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εικόνα και ήχο και σήμα πως τα πάτε στην Αττική ;

 

Τζαμι κανενα απολυτως προβλημα!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρατηρώ κάποιο κόκκο στο Σκαι και στο πακέτο του ,και ο ήχος είναι χαμηλός.

 

Ο ηχος στα ψηφιακα ειναι γενικα χαμηλος!! Τωρα στο Σκαι τι κοκκο βλεπεις? :confused:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ κάποιο κόκκο στο Σκαι και στο πακέτο του ,και ο ήχος είναι χαμηλός.

Γενικα το ΣΚΑΪ εχει χειροτερη ποιοτητα τεχνικα σε σχεση με τα αλλα ψηφιακα καναλια.Εμφανιζει συχνα κοκκο στην εικονα ενω καποιες φορες κανει μικρο-διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιοχες κοντα στο Σουνιο εχει δοκιμασει κανεις να δει ψηφιακα? Πιανουν καλα ή οχι?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε περίπου θα αρχίσουν να εκπέμπουν ψηφιακά στη Θεσσαλία;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ξεχαστε την DIGEA. Δεν εχει καλο σημα οποτε η μονη λυση ειναι η συνδρομητικη τηλέοραση
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα ειναι πολυ καλη.Δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο την nova.Το μονο προβλημα ειναι οτι καμια φορα κανει πιξελ και κολλαει η εικονα αλλα επανερχεται αμεσως το σημα.Αυτο πιστευω θα φτιαξει με τον καιρο.
Link to comment
Share on other sites

Και για τα πιξελιάσματα και τις διακοπές φταίει η αστάθεια της κεραίας. Προφανώς όταν φυσάει κουνιέται πέρα δώθε. Αν τη σταθεροποιησετε καλά δε θα κάνει πιξελιάσματα.
Link to comment
Share on other sites

Και για τα πιξελιάσματα και τις διακοπές φταίει η αστάθεια της κεραίας. Προφανώς όταν φυσάει κουνιέται πέρα δώθε. Αν τη σταθεροποιησετε καλά δε θα κάνει πιξελιάσματα.

Ευχαριστω φιλε για την πληροφορια.Δηλαδι το πιξελισμα οφειλεται μονο στην ασταθεια της κεραιας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να είναι μόνο η κεραία λόγος αδύνατου (οριακού στην περίπτωση του φίλου) σήματος. Μπορεί να είναι καλωδιώσεις, ενώσεις στις πρίζες, παλιοί ενισχυτές κ.ο.κ.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν ήταν έτσι, δε θα το έκανε πότε πότε όπως λέει ο φίλος αλλά καθε μερικά δευτερόλεπτα. Έτσι συμβαίνει και σε ενα υπόγειο που έχει ένας φίλος όπου υπάρχουν σπασίματα καθε μερικά δευτερόλεπτα λόγω κακής καλωδίωσης και μεγάλης απόστασης από την κεραία.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες στην Αθήνα από τότε που βελτίωσε τον ήχο, έχει πρόβλημα η Digea.

Mια στιγμιαία κολλήματα,μία δεν δουλεύει το ΕPG ,μία αργεί να αλλάξει κανάλι (προβλημα συμπίεσης),όλα με δοκιμή σε αρκετές τηλεοράσεις και δέκτες σε διαφορετικούς χώρους

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν ήταν έτσι, δε θα το έκανε πότε πότε όπως λέει ο φίλος αλλά καθε μερικά δευτερόλεπτα. Έτσι συμβαίνει και σε ενα υπόγειο που έχει ένας φίλος όπου υπάρχουν σπασίματα καθε μερικά δευτερόλεπτα λόγω κακής καλωδίωσης και μεγάλης απόστασης από την κεραία.

Ε ναι δεν μου το κανει συνεχεια.Αραια και που το κανει.Πιο πολυ στο Σκαι.Θα τσεκαρω την κεραια μηπως δεν εινε καλα στερεωμενη.Να σημειωσω οτι δεν χρησημοποιω εξωτερικο αποκωδικοποιητη αλλα καρτα Mpeg-4 ston ηδη ενσωματωμενο δεκτη mpeg-2 της τηλεορασης και τα της ΕΡΤ δεν κανουν καθολου πιξελισματα.Ισως να φταιει και το σημα της digea καθως ειναι ακομα αρχη.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

γνωριζει κανεις αμα εχει σημα στον Πειραια???

thanks

ολη η αττικη εχει.

Link to comment
Share on other sites

ολη η αττικη εχει.

 

φιλε μου το λεω επειδη παρολο που εχω philips 42αρα με ενσωμ.δεκτη δεν μπορω να πιασω...

συγκεκριμενα κανω αναζητηση και βρισκω τα ψηφιακα τα οποια ομως κολανε και μετα απο λιγο εμφανιζονται τα μαυρα pixelακια...

και το κουφο ειναι οτι αμα π.χ κλεισω τη tv και την ανοιξω αργοτερα μπορει να μην ειναι στη μνημη τα ψηφιακά ή να ειναι τελειως μαυρη οθονη...

να τονισω οτι λογο κακης θεσης της κεντρικης κεραιας δεν πιανω καλα ουτε τα αναλογικα, ετσι περιμενα πως και πως τα ψηφιακά...

υπαρχει περιπτωση να φταιει η κακη θεση της κεραιας?????

μένω πειραια συνορα με νικαια...

thanks και sorry αμα κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πραγματοποιήσεις κάποιες δοκιμές , όπως να δοκιμάσεις με μια εσωτερική κεραία* ή να συνδέσεις έναν ενισχυτή στο καλώδιο λίγο πριν την τηλεόραση.

 

Στις εγκαταστάσεις κεντρικής κεραίας συνήθως υπάρχει ενισχυτής σήματος αλλά παρόλα αυτά κάνε την δοκιμή που σου αναφέρω παραπάνω.

 

*σκέψου ότι πιάνω και τα 12 κανάλια με μια μικρή κεραιούλα που είχα από την συσκευσία κάρτας τηλεόρασης για τον ηλεκτρονικό υπολογιστή.

 

edit: η περιοχή μου , δυτική Αθήνα

Edited by plati
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το λεω επειδη παρολο που εχω philips 42αρα με ενσωμ.δεκτη δεν μπορω να πιασω...

συγκεκριμενα κανω αναζητηση και βρισκω τα ψηφιακα τα οποια ομως κολανε και μετα απο λιγο εμφανιζονται τα μαυρα pixelακια...

και το κουφο ειναι οτι αμα π.χ κλεισω τη tv και την ανοιξω αργοτερα μπορει να μην ειναι στη μνημη τα ψηφιακά ή να ειναι τελειως μαυρη οθονη...

να τονισω οτι λογο κακης θεσης της κεντρικης κεραιας δεν πιανω καλα ουτε τα αναλογικα, ετσι περιμενα πως και πως τα ψηφιακά...

υπαρχει περιπτωση να φταιει η κακη θεση της κεραιας?????

μένω πειραια συνορα με νικαια...

thanks και sorry αμα κουρασα...

 

μηπως δεν εχεις καλο σημα εκει που εισαι? δοκιμασε με μια μικρη κεραια να δεις τι παιζει. μηπως ο ενισχυτης ταχει παιξει?

νεα σμυρνη παντως ερχονται καμπανα.

Link to comment
Share on other sites

Στις περιοχες κοντα στο Σουνιο εχει δοκιμασει κανεις να δει ψηφιακα? Πιανουν καλα ή οχι?

 

στην περιοχη δασκαλειο κερατεας εχω δοκιμασει ποιανει και τα 12 καναλια εκτος απο ενα που εχει γραμμες μαλλον δεν εκπεμπεται ακομα το συγκεκριμενο καναλι. δειχνει πολυ καλα αλλα κολλανε τα πιξελς σε μερικα καναλια και με εκνευριζει και το γυριζω στο αναλογικο . ευτυχως που δεν εσβησα τα αναλογικα καναλια. φταει ή κεραια για τα πιξελισματα;. ή επειδη ειμαι αναμεσα σε βουνα . αλλα εχω τελεια ληψη ομως. ευχαριστω εκ των προτερων.

παντως πιστευω οτι φταιει και η κεραια διοτι ενας διπλανος μας δεν ποιανει κανενα ψηφιακο καναλι και του ειπα να αλλαξει την εξωτερικη κεραια. ενω ενας αλλος γνωστος μας και αυτος κοντα μας εχει την κεραια πολυ πιο κατω απο την δικη μας και ποιανει τα ψηφιακα καναλια τελεια.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

σκέψου ότι πιάνω και τα 12 κανάλια με μια μικρή κεραιούλα που είχα από την συσκευσία κάρτας τηλεόρασης για τον ηλεκτρονικό υπολογιστή

Και εγώ με την ίδια μικρή κεραιούλα (που έχει ένα μαγνητάκι στην βάση της) τα πιάνω στην θεσσαλονίκη. Όταν βάζω το καλώδιο της μεγάλης κεραίας συνήθως κολλάνε κάποια κανάλια, άλλωτε πάλι όχι.ανάλογα με τα κέφια τους. Η κεραιούλα με έχει σώσει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Και όπως έχω ξαναπεί, νομίζω ότι φταίει που η μικρή αυτή κεραιούλα δε κουνιέται με τον αέρα σε αντίθεση με την άλλη πάνω που τη δέρνουν οι αέρηδες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...