Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα, εχω συνδεσει τον αποκωδικοποιητη MPEG-4 στην τηλεοραση αλλα μου κανει ''νερα'' ορισμενες φορες το ψηφιακο σημα με μεταπτωσεις στην ποιοητητα εικονας (''σπασίματα'', κουνηματα , μαυρη οθονη χωρις σημα κλπ). Καλεσα την DIGEA & μου ανεφεραν να αποσυνδεσω τον ενισχυτη σηματος κεραιας. Δεν τον ειχα τοποθετησει εγω τον ενισχυτη. Θα ειναι ευκολο να τον αποσυνδεσω μονος μου ή χρειάζεται να έρθει τεχνικος ?
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα, εχω συνδεσει τον αποκωδικοποιητη MPEG-4 στην τηλεοραση αλλα μου κανει ''νερα'' ορισμενες φορες το ψηφιακο σημα με μεταπτωσεις στην ποιοητητα εικονας (''σπασίματα'', κουνηματα , μαυρη οθονη χωρις σημα κλπ). Καλεσα την DIGEA & μου ανεφεραν να αποσυνδεσω τον ενισχυτη σηματος κεραιας. Δεν τον ειχα τοποθετησει εγω τον ενισχυτη. Θα ειναι ευκολο να τον αποσυνδεσω μονος μου ή χρειάζεται να έρθει τεχνικος ?
Είναι πιθανό ο ενισχυτής να είναι τοποθετημένος με κλασικά βύσματα κεραίας, οπότε βγάζεις το IN & OUT και τα συνδέεις μεταξύ τους. (και κόβεις το ρεύμα του ενισχυτή να μην καίει τζάμπα αν ειναι εύκολο)

Αυτο που σου ειπα θα κανεις...Τι δεν καταλαβαινεις??

την ιδια tv εχουμε (την s10 εχω εγω)

δεν είμαι εγώ που είχα την panasonic. Απλά απόρησα που υπάρχει και άλλος λόγος που μπορεί να έχει ήχο αλλά όχι εικόνα πέρα από το να μην έχει mpeg4 δέκτη και να είναι μια απλή ρύθμιση. Εγώ έχω το ίδιο σε LG.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω συνδεσει τον αποκωδικοποιητη MPEG-4 στην τηλεοραση αλλα μου κανει ''νερα'' ορισμενες φορες το ψηφιακο σημα με μεταπτωσεις στην ποιοητητα εικονας (''σπασίματα'', κουνηματα , μαυρη οθονη χωρις σημα κλπ). Καλεσα την DIGEA & μου ανεφεραν να αποσυνδεσω τον ενισχυτη σηματος κεραιας. Δεν τον ειχα τοποθετησει εγω τον ενισχυτη. Θα ειναι ευκολο να τον αποσυνδεσω μονος μου ή χρειάζεται να έρθει τεχνικος ?

 

εγω χωρις ενισχυτη δεν πιανω ουτε τα κρατικα(πειραιας) ,ενω ο πατερας μου στην καλογρεζα με πεταμενο καλωδιο στο πατωμα 4ος οροφος καμπανα το mega

Link to comment
Share on other sites

σου τα πιάνει όλα τα ψηφιακά και εκτός της ΕΡΤ γιατι ενδιαφέρομαι να πάρω και εγώ ένα για τον υπολογιστή...

Αυτό γράφω.Ότι τα πιάνει όλα μια χαρά.

Αλλά πάντα είναι και θέμα κεραίας.Για το καλύτερο αποτέλεσμα, χρειάζεται μια καλή εξωτερική.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γράφω.Ότι τα πιάνει όλα μια χαρά.

Αλλά πάντα είναι και θέμα κεραίας.Για το καλύτερο αποτέλεσμα, χρειάζεται μια καλή εξωτερική.

 

καλή εξωτερική έχουμε....το θέλω για το pc όπως σου είπα και έχω ένα tuner τώρα αλλά είναι αναλογικό και η τιμή που λές οτι το πήρες είναι πολύ καλή...το έψαξα πάντως στο ebay αλλά δεν το βρήκα το tuner που λές....

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

καλή εξωτερική έχουμε....το θέλω για το pc όπως σου είπα και έχω ένα tuner τώρα αλλά είναι αναλογικό και η τιμή που λές οτι το πήρες είναι πολύ καλή...το έψαξα πάντως στο ebay αλλά δεν το βρήκα το tuner που λές....

tuner για τον υπολογιστη>?? ενα καλο codec pack θελεις για να παιζεις τα mpeg4 καναλια...οχι νεο tuner....εγω με ενα πολυ παλιο κανω τη δουλεια να φανταστεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

tuner για τον υπολογιστη>?? ενα καλο codec pack θελεις για να παιζεις τα mpeg4 καναλια...οχι νεο tuner....εγω με ενα πολυ παλιο κανω τη δουλεια να φανταστεις.

Αφού γράφει το παιδί ότι είναι αναλογικό.Εννοείται ότι θέλει νέο tuner για να πιάνει τα

ψηφιακά.

 

Destiny έχεις δίκιο.Μπήκα τώρα και είδα ότι δεν παίζει τίποτα ίδιο με το δικό μου το terratec cinergy.Ο τύπος τότε πουλούσε 10αδες τέτοια και είχα πάρει 2 κιόλας στα χρήματα αυτά..

 

Οπότε ρίξε καμιά ματιά για άλλες μάρκες.

 

Υ.Γ. ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!

http://cgi.ebay.co.uk/TerraTec-Cinergy-Hybrid-RC-TV-Karte-USB-DVB-T-Analog-/380245055103?cmd=ViewItem&pt=DE_Technik_Computerzubeh%C3%B6r_Multimedia&hash=item58885f167f

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφει το παιδί ότι είναι αναλογικό.Εννοείται ότι θέλει νέο tuner για να πιάνει τα

ψηφιακά.

 

Destiny έχεις δίκιο.Μπήκα τώρα και είδα ότι δεν παίζει τίποτα ίδιο με το δικό μου το terratec cinergy.Ο τύπος τότε πουλούσε 10αδες τέτοια και είχα πάρει 2 κιόλας στα χρήματα αυτά..

 

Οπότε ρίξε καμιά ματιά για άλλες μάρκες.

 

Υ.Γ. ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!

http://cgi.ebay.co.uk/TerraTec-Cinergy-Hybrid-RC-TV-Karte-USB-DVB-T-Analog-/380245055103?cmd=ViewItem&pt=DE_Technik_Computerzubeh%C3%B6r_Multimedia&hash=item58885f167f

 

Τόσο φτηνό????εντύπωση μου κάνει...θα το παραγγείλω αμέσως αν κάνει τόσο....σίγουρα με codecs δεν θα δουλέψει???έχω windows 7 αλλά το tuner είναι αναλογικό....

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

....σίγουρα με codecs δεν θα δουλέψει???έχω windows 7 αλλά το tuner είναι αναλογικό....
Τα tv tuners αν παιρνουν transport stream (DVB-T) είναι οκ..ακομα και παλια τv tuners εχουν υλισμικο για αποκωδικοποιηση mpeg, (συνηθως mpeg 2).

 

Οποτε αν πιανεις με το tuner σου τα ψηφιακα της ΕΡΤ τοτε μπορεις να κανεις το rendering με software mpeg4 codecs ωστε να πιανεις τα υπολοιπα της digea.:)

 

Αν δεν εχει DVB-T(ειναι μονο αναλογικο οπως λες) τοτε δεν μπορεις να δεις κανενα ψηφιακο γιατι δεν εχει κανεναν αποκωδικοποιητη πανω η καρτα.

 

(το δικο μου ειναι σχετικα παλιο,5αετιας αλλα πιανει μια χαρα λογω dvb-t)

 

Αφού γράφει το παιδί ότι είναι αναλογικό.Εννοείται ότι θέλει νέο tuner για να πιάνει τα

ψηφιακά.

 

Λαθος μου,απλα μπερδευτηκα που ανεφερε τα ψηφιακα της ερτ και νομιζα πως τα πιανει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

εχει γινει πολυς ντορος με την ψηφιακη.. αλλες χωρες ειναι σε HD και εμεις εδω μιλαμε/διαφωνουμε για την Digea. εγω περιμενω το ΗD της ΝΟΒΑ.. ολα τα αλλα τα θεωρω απαραδεκτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι ΝΥ για μεταπτυχιακο και σε 3 μερες γυρναω Ελλαδα, αφου τελειωσα. Εχω λοιπον μια τηλεοραση Samsung LN40A530P1FXZA και επειδη θελω να την φερω κατω, γνωριζει κανεις αν θα λειτουργει; Παλιοτερα γνωριζω πως οχι (λογω ntsc και pal), αλλα τωρα με την Digea μηπως εχει αλλαξει κατι; Θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα!
Link to comment
Share on other sites

θα λειτουργει κανονικα και με το παλιο αναλογικο σημα.. δεν ειναι μονο η digea.. οποτε μην αγχωνεσε!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι ΝΥ για μεταπτυχιακο και σε 3 μερες γυρναω Ελλαδα, αφου τελειωσα. Εχω λοιπον μια τηλεοραση Samsung LN40A530P1FXZA και επειδη θελω να την φερω κατω, γνωριζει κανεις αν θα λειτουργει; Παλιοτερα γνωριζω πως οχι (λογω ntsc και pal), αλλα τωρα με την Digea μηπως εχει αλλαξει κατι; Θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα!

Αμα την εχεις αγορασει απο Αμερικη δεν θα ειναι συμβατη με την digea γιατι στην ευρωπη για την ψηφιακη τηλεοραση χρησημοποιειται το συστημα DVB-T ενω στην αμερικη το ATSC.Εφοσον εχει αγοραστει απο αμερικη προφανως θα υποστηριζει το ATSC.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Digital_broadcast_standards.svg

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_television

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απο Αμερικη ειναι αγορασμενη, αλλα ακουω διχασμενες αποψεις για το θεμα και δε ξερω τι να κανω!
Link to comment
Share on other sites

http://www.bhphotovideo.com/c/product/544283-REG/Samsung_LN40A530P1FXZA_LN40A530_40_1080p_LCD.html#specifications

 

Δες την περιοχή "video". Είναι ξεκάθαρο ότι η τηλεόραση είναι NTSC και ATSC. Δε θα δουλέψει στην Ελλάδα. Εκτός αυτού δε ξέρω αν θα δουλέψει σωστά λόγω ρεύματος. Όλοι οι μετασχηματιστές μετατρέπουν τα 120 Volt σε 240 αλλά δε μετατρέπουν τη συχνότητα από 50 Hz που έχουμε στην Ελλάδα σε 60 Hz με την οποία λειτουργούν οι αμερικάνικες συσκευές. Και για απλές συσκευές (σεσουάρ, ξυριστική, φορτιστές από μικροσυσκευές) αυτό δε πειράζει αλλά άλλη συχνότητα σε κάτι τεχνολογικά εξελιγμένο όπως μια τηλεόραση δε θα έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Έχετε full (εκτός δηλαδή από το τρέχον και το αμέσως επόμενο πρόγραμμα) οδηγό προγράμματος (EPG) στις τηλεοράσεις σας στα ψηφιακά; Γιατί εμένα στην Philips (42PFL7404) ενώ λένε οι οδηγίες ότι μπορώ να βάλω την τηλεόραση να με ενημερώσει για κάποιο πρόγραμμα την ώρα έναρξής του, δεν μπορώ να το κάνω με κανένα τρόπο και πιστεύω ότι γίνεται γιατί δεν μου εμφανίζει το πλήρες πρόγραμμα. :worry:

 

ΥΓ: Της τράβηξα και μια αναβάθμιση με λογισμικό 22/06! :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

εχει γινει πολυς ντορος με την ψηφιακη.. αλλες χωρες ειναι σε HD και εμεις εδω μιλαμε/διαφωνουμε για την Digea. εγω περιμενω το ΗD της ΝΟΒΑ.. ολα τα αλλα τα θεωρω απαραδεκτα.

Ψήνεσαι να βάλεις?Έχεις ήδη NOVA?

Αξίζει να βάλεις αν είσαι συνδρομητής σε forthnet 2play.Εγώ το σκέφτομαι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω αγορασει αποκωδικοποιητη mpeg-4 και στο Σαλονι που εχω την μεγαλη τηλεοραση (LCD Samsung 37'') πιανει ελαχιστο σημα (με σπασιματα εικονας & παρεμβολες) και συνηθως καθολου (no signal) . Νομιζα ότι εχει προβλημα το μηχανημα (HYUNDAI) αλλα οταν το συνδεσα στο υπνοδωματιο στην μικρη τηλεοραση (LCD 20'' Thomson) πιανει με σημα καμπανα ολα τα 11 ψηφιακα καναλια. Στην πολυκατοικια εχουμε μια κεντρικη κεραια και ολες οι μπριζες των διαμερισματων λογικα ειναι συνδεδεμενες σε αυτη. Τι νομιζεται ότι φταιει....???
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Λες με Εξωτερικη Κεραια συνδεδεμενη στον αποκωδικοποιητη να πιασω ψηφιακο σημα ?
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και με εσωτερική κεραία να δεις τι γίνεται.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ιδέα από αυτά θες ηλεκτρολόγο ή έστω έναν κεραιά ή κάποιον γνωστό που να ξέρει. Γενικά είναι απλό. Συνήθως τα προβλήματα είναι στις διακλαδώσεις. Πρέπει να ελέγξεις την πρίζα στην οποία έχεις το πρόβλημα (λογικό) αλλά και αυτήν από την οποία έρχεται το καλώδιο. Πχ εάν η κεντρική σου είναι στο σαλόνι και έχεις πρόβλημα με κάποια άλλη σε κάποιο δωμάτιο, ελέγχεις και αυτή του δωματίου αλλά και αυτή του σαλονιού. Την κεντρική πρέπει να την ελέγξει διότι λογικά η κεραία έρχεται εκεί και υπάρχουν διακλαδώσεις προς τις υπόλοιπες πρίζες. Τέλος αν έχεις πολλές πρίζες παίζει να είναι συνδεμένες σε σειρά οπότε πρέπει να ελέγξεις όλη τη σειρά. Εάν πχ φτάνει η κεραία σε μια πρίζα Α και από κει διακλαδίζεται και πάει σε μια Β και από εκεί σε μια Γ και συ έχεις πρόβλημα με τη Γ τότε πρέπει να ελέγξεις και τη Γ και τη Β και την Α. Αν το πρόβλημα είναι στην Α θα έχουν πρόβλημα και η Β και η Γ. Αν είναι στη Β θα έχουν επίσης πρόβλημα και η Β και η Γ αλλά η Β υπάρχει περίπτωση να μην έχει. Γενικά εάν έχει πολλές πρίζες για κεραία μέσα στο σπίτι και δε ξέρεις πως διακλαδίζονται, άσε να το δει ηλεκτρολόγος.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και να κατάλαβες τι παίζει έστω κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...