Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη εγω θελω τωρα μια καρτα SI για να καταλαβω? η καλυτερη λυση δεν ειναι? αλλα παο την στιγμη που υπαρχει ακομα το αναλογικο μπορω να περιμενω.

Ναι..αν η τηλεοραση του δεχεται αυτες τις καρτες καλυτερα ν παρεις καρτα..γλυτωνεις χωρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιτελους εν ετη 2010 γιναμε ανθρωποι και στα Νοτια προαστεια!!

ΕΧΩ ΣΗΜΑ ΚΑΜΠΑΝΑ!! :p

 

Μπραβο στη Digea επιτελους βλεπουμε πολυ καθαρη εικονα!

Χρειαζοτανε να γινει η αλλαγη!

 

υγ. καντε και καμμια καλη πραξη εγω απο το πρωι εχω ρυθμισει σε 2 γειτωνες μεγαλης ηλικιας που δεν μπορουσαν μονοι τους!:cool:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχουμε μια Samsung 40αρα με DTV δεκτη και απο σημερα παρατηρησα πως ενω τα ψηφιακα της ΕΡΤ τα παιζει κανονικα, σε αυτα της DIGEA εχω μονο ηχο ενω στην εικονα παιρνω ενα μηνυμα "ληψη HD δεν υποστηριζεται". αν δεν απατωμαι το σημα της DIGEA ειναι ψηφιακο μεν, οχι HD δε. αρα δεν καταλαβαινω γιατι δεν πιανω? εχει να κανει με τα πρωτοκολλα κωδικοποιησης (mpeg4 και mpeg2)??

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειμαι γκαβος.

http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/others/LE40A536T1FXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=specification

 

αυτη ειναι η τηλεοραση και λεει οτι ειναι iDTV ready, αλλα δε λεει κατι για τα υποστηριζομενα πρωτοκολλα (mpeg2 και mpeg4).. υποθετω οτι υποστηριζει μονο το ενα απο τα 2...;

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, η Ανω Γλυφαδα, Ανω Βουλα, Βουλιαγμένη και το ...Πέραμα θα αντιμετωπίσουν μεγαλο πρόβλημα χωρις αποκωδικοποιητή.

Τσεκαρε τον αποκωδικοποιητή σου. Ισως να θελει αναβάθμιση (εαν πηρες τον Turbo x απο το Πλαισιο). Εχει βγαλει link το Πλαισιο με αναβάθμιση.

 

Την τηλεόραση την πήρα την προηγούμενη εβδομάδα με ενσωματωμένο MPEG4, μόνο και μόνο για τη μετάβαση! Καινούργια τηλεόραση αλλά δεν βλέπω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

παιδες περα του οτι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον απο πανω φιλο-7020029 (περυσι πηρα τη τβ φετος εξοδα)θελω να μαθω κατι.αν δεω υπαρχει λυση με το προβλημα που χω και γω αντι για αποκδκ μπορω να βαλω κατι αλλο?καμια κεραια?οχι τπτ αλλο μη φεμισω κοντρολ ντιτζια,τβ κλπ

η δικη μ τβ ειναι η samsung le37a558p3f kαι σχετικα με το νττβ,εκει δλδ που ειναι κανονικα τα ψηφιακα της ερτ και μονο με ηχο τα ψηφιακα της δτιτζια γραφει αυτο IDTV / Ready Pan-Euro iDTV

Edited by geovrettos1908
Link to comment
Share on other sites

εχω μια τηλεοραση Samsung LCD37 Tulip LE37M86B με αποκωδικοποιητη mpeg-2

μπορω να κανω κατι να την αναβαθμισω σε mpeg -4 ?

 

η δεν γινετε με τιποτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω μια τηλεοραση Samsung LCD37 Tulip LE37M86B με αποκωδικοποιητη mpeg-2

μπορω να κανω κατι να την αναβαθμισω σε mpeg -4 ?

 

η δεν γινετε με τιποτα?

 

http://www.majar.gr/neotion2.html :)

την εχω βαλει σε φιλιπσ και δουλευει αψογα....αν και προτιμω τον τουρμπ χ γιατι εχω συνδεσει σκληρο και γραφω οτι θελω....:p

Link to comment
Share on other sites

βλεπει κανενας εικονα? εχω συντονισει,αλλα χωρις προγραμμα

 

μια χαρα τα βλεπω στην τηλεοραση του πατερα μου. πολυ καλη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.majar.gr/neotion2.html :)

την εχω βαλει σε φιλιπσ και δουλευει αψογα....αν και προτιμω τον τουρμπ χ γιατι εχω συνδεσει σκληρο και γραφω οτι θελω....:p

 

 

Πως φαίνετε ο τουμπιώτης χαχααχαχα.

Link to comment
Share on other sites

εχει συντονισει τα καναλια,και με ενδειξη,HD,αλλα εχω μαυρη οθονη σε ολα. η δεν ξεκινησε η εκπομπη κανονικα η υπαρχει θεμα με mpeg4, γιατι τα αλλα ψηφιακα τα πιανει κανονικα.. 32LG3000 TV-MODEL
Link to comment
Share on other sites

μα με το windows media center των 7 βλέπω tv...:confused:

 

τελικά τα πρισμα-ρικ συνήλθαν με άλλο ένα restart...τα mpeg4 δεν είναι λίγο εώς πολύ περίεργο που δε τα βλέπω, παρόλο που έχω mpeg4 codecs? (και klite mega codec pack αλλά και με ffdshow που δοκίμασα)...

καμιά ιδέα..?http://www.avsite.gr/vb/-/smilies/1-15x15/108.gif

Στα 7άρια εκτός από την εγκατάσταση του klite/ffdshow, πρέπει να απενεργοποιήσεις με ξεχωριστό πρόγραμμα το Media Foundation για να τους χρησιμοποιήσεις στις εφαρμογές της MS. Γι' αυτό σου είπα να δοκιμάσεις με Media Center, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιεί τους default της Microsoft και θα παίζει απροβλημάτιστα.

 

Μάλλον έχει γίνει override το Media Foundation και έχει γίνει μπλέξιμο με τους codecs σου. Μπορείς να δοκιμάσεις το Media Center Decoder Utility και να το ρυθμίσεις να χρησιμοποιεί τον Microsoft DTV-DVD Video Decoder. Υπάρχει περίπτωση να σου χαλάσει τις ρυθμίσεις στους υπόλοιπους players, οπότε προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

εχει συντονισει τα καναλια,και με ενδειξη,HD,αλλα εχω μαυρη οθονη σε ολα. η δεν ξεκινησε η εκπομπη κανονικα η υπαρχει θεμα με mpeg4, γιατι τα αλλα ψηφιακα τα πιανει κανονικα.. 32LG3000 TV-MODEL

 

Μάλλον η συσκευή σου δεν έχει αποκωδικοποιητή mpeg4 και γι αυτό δεν έχεις εικόνα.

 

 

Αν κάποιος θέλει να πάρει αποκωδικοποιητή και η τηλεόρασή του δεν έχει είσοδο κάρτας pcmcia αλλά δε θέλει να έχει και άλλο ένα κουτί ακόμα στο έπιπλο του, αν θέλει μπορεί να κοιτάξει μια πολύ μικρή συσκευή της Krypto η οποία μπαίνει απευθείας σε είσοδο scart της τηλεόρασης οπότε δεν είναι ορατή ούτε πιάνει χώρο.

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0469118&catid=060300

(Το link είναι το πρώτο που βρήκα ψάχνοντας και το έβαλα για να δείτε τη συσκευή και τα χαρακτηριστικά της και μόνο γι αυτό. )

Link to comment
Share on other sites

Στα 7άρια εκτός από την εγκατάσταση του klite/ffdshow, πρέπει να απενεργοποιήσεις με ξεχωριστό πρόγραμμα το Media Foundation για να τους χρησιμοποιήσεις στις εφαρμογές της MS. Γι' αυτό σου είπα να δοκιμάσεις με Media Center, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιεί τους default της Microsoft και θα παίζει απροβλημάτιστα.

 

Μάλλον έχει γίνει override το Media Foundation και έχει γίνει μπλέξιμο με τους codecs σου. Μπορείς να δοκιμάσεις το Media Center Decoder Utility και να το ρυθμίσεις να χρησιμοποιεί τον Microsoft DTV-DVD Video Decoder. Υπάρχει περίπτωση να σου χαλάσει τις ρυθμίσεις στους υπόλοιπους players, οπότε προσοχή.

 

κατάλαβα ότι κάτι παίζει με το wmc, μιας και χρησιμοποιώντας τον Splash lite player βλέπω τα mpeg4 και μάλιστα πολύ καλά...βέβαια είναι σε πολύ αρχικό στάδιο η εξέλιξή του, αλλά είναι σε καλό δρόμο....

τώρα να κάτσω να πειράξω codecs και τα συναφή, με κίνδυνο να γίνουν όλα αχταρμάς, δεν τον κάνω...:O

thanks πάντως mate...:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.majar.gr/neotion2.html :)

την εχω βαλει σε φιλιπσ και δουλευει αψογα....αν και προτιμω τον τουρμπ χ γιατι εχω συνδεσει σκληρο και γραφω οτι θελω....:p

 

φιλε απο που το αγρασες?

Link to comment
Share on other sites

την εχει και το Πλαισιο και το Multirama.

 

να σαι καλα φιλε.ρωταω γιατι στο ινερνετ δε βρηκα τπτ.και το πλαισιο λεει κατοπιν παραγγελειας.μια ακομα ερωτηση ομως σε παρακαλω.οποια τβ εχει την εισοδο που θελεο και mpeg2 παιζει κανονικα ετσι?δεν υπαρχει 20 κοντρολ?ολα απο το αρχικο κοντρολ της τβ μας?

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε.ρωταω γιατι στο ινερνετ δε βρηκα τπτ.και το πλαισιο λεει κατοπιν παραγγελειας.μια ακομα ερωτηση ομως σε παρακαλω.οποια τβ εχει την εισοδο που θελεο και mpeg2 παιζει κανονικα ετσι?δεν υπαρχει 20 κοντρολ?ολα απο το αρχικο κοντρολ της τβ μας?

Κι εγω βλεπω μεσω τηε συγκεκρειμενης καρτας.Την εχω βαλει στην sony KDL-32s2530 μου που ειχε μονο Mpeg-2 και δουλευει αψογα.Τα κανω ολα απο το αυθεντικο τηλεκοντρολ της TV.Οταν θελω αναλογικα παταω analog ενω οταν θελω ψηφιακα παταω digital.To μονο προβλημα ειναι οτι μεσω της καρτας αργει 1-2 δευτερολεπτα παραπανω να αλλαξει το καναλι δηλ εμφανιζεται το epg και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα η εικονα του καναλιου.Η συγκεκρειμενη καρτα υπαρχει ετοιμοπαραδοτη στα Mediamarkt του αμαρουσιου.Να ναι καλα η neotion που γλιτωσα τον αποκωδικοποιητη-κουμουτσα καθως και το διπλο τηλεκοντρολ.:)

Link to comment
Share on other sites

ποσο κανιε αυτη η καρτα.. αν κ το σκεφτομια να την παρω γιατι πραγματικα δεν αξιζουν τα ψηφιακα... εγω προσωπικο εχω και νοβα οποτε δεν κερδιζω και κατι ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

ποσο κανιε αυτη η καρτα.. αν κ το σκεφτομια να την παρω γιατι πραγματικα δεν αξιζουν τα ψηφιακα... εγω προσωπικο εχω και νοβα οποτε δεν κερδιζω και κατι ετσι δεν ειναι?

39 ευρω νομιζω την ειχα δει ή 29... με κατω απο 50 ευρω κανεις τη δουλεια σου..με το νοβα εχεις ψηφιακα ετσι κι αλλιως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν ασχολουμαι καν με την καρτα.. δν εχει νοημα... περιμενω το καινουργιο πακετο της νοβα που ερχεται το σεπτεμβρη αμα θυμαμαι καλα με HD καναλια!
Link to comment
Share on other sites

ποσο κανιε αυτη η καρτα.. αν κ το σκεφτομια να την παρω γιατι πραγματικα δεν αξιζουν τα ψηφιακα... εγω προσωπικο εχω και νοβα οποτε δεν κερδιζω και κατι ετσι δεν ειναι?

 

49Ε την εχω δει εγω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...