Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω, παω να δω γιατι δεν πιάνει. Ίσως πρέπει πρώτα να σβήσω τα παλιά για να ξαναψάξει όλλες τις συχνότητες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια, αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμουσα πολύ. Εχω τηλεόραση Samsung 55'', Full High-Def, αγορασμένη πέρισυ με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή. Τα ψηφιακά της ΕΡΤ τα πιάνει κανονικά, αλλά τα κανάλια της DIGEA, ενώ έχουν ήχο και το TV Guide κανονικά, αντί για εικόνα βγάζει μαύρο και ένα μήνυμα που λέει HD Not Supported !!! Οσο και να έψαξα στο Setup, δεν μπορώ να βρώ κάτι για να διορθωθεί. Αυτο τι σημαίνει, χρειάζεται εξωτερικό αποκωδικοποιητή ??? :(:(

 

και εγω το ιδιο προβλημα εχω... εχω samsung LE32R86 και εχει δεκτη σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ανω Γλυφάδα, τα βρήκα τα ψηφιακά αλλά δεν είναι καθόλου μα καθόλου σταθερά!

Είμαι πολύ απογοητευμένη γιατί στην ουσία δεν μπορώ να δω τηλεόραση πάνω απο 5 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ανω Γλυφάδα, τα βρήκα τα ψηφιακά αλλά δεν είναι καθόλου μα καθόλου σταθερά!

Είμαι πολύ απογοητευμένη γιατί στην ουσία δεν μπορώ να δω τηλεόραση πάνω απο 5 λεπτά!

 

Αθηνά, η Ανω Γλυφαδα, Ανω Βουλα, Βουλιαγμένη και το ...Πέραμα θα αντιμετωπίσουν μεγαλο πρόβλημα χωρις αποκωδικοποιητή.

Τσεκαρε τον αποκωδικοποιητή σου. Ισως να θελει αναβάθμιση (εαν πηρες τον Turbo x απο το Πλαισιο). Εχει βγαλει link το Πλαισιο με αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

έχω μερικές αποροίες ,

 

π.χ. σε περιοχές που εκπέμπει αποκλειστικά ψηφιακό σήμα , πως βλέπουν την ΕΤ1 και ΝΕΤ ;

 

θα εκπέμψουν κάποια στιγμή και τα κανάλια της ΕΡΤ ψηφιακό σήμα ;

Link to comment
Share on other sites

έχω μερικές αποροίες ,

 

π.χ. σε περιοχές που εκπέμπει αποκλειστικά ψηφιακό σήμα , πως βλέπουν την ΕΤ1 και ΝΕΤ ;

 

θα εκπέμψουν κάποια στιγμή και τα κανάλια της ΕΡΤ ψηφιακό σήμα ;

Ναι νομιζω απο Σεπτεμβρη θα εκπεμψουν και τα της ΕΡΤ ψηφιακα.

Εχω κι εγω καποιες αποριες.Στην συχνοτητα UHF 47 εκτος απο τα mega,star,skai υπαρχει και ενα αλλο καναλι που στο EPG ονομαζεται "..." Δεν δειχνει τιποτα παρα μονο καθετες χρωματιστες γραμμες.Αυτο τι ειναι?Θα προστεθει αργοτερα καποιο αλλο καναλι η το εχουν βαλει μονο για να γεμιζει η συχνοτητα?Επισεις ποτε θα εκπεμψουν το Mad και το Mtv ψηφιακα?Εχω προβλημα με την αναλογικη ληψη τους.Ναι μεν τα βλεπω αλλα εχουν χαλια εικονα με γραμμες και τρεμοπαιγμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα βλεπω μια μαυρη οθονη στα ελληνικα καναλια της ντιτζεα αλλα τα αλλα που επιανα πριν τα πιανω και τωρα.. πως γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έγιναν ψηφιακά σταμάτησαν, τα άλλα όχι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω κ εγω μια ερωτηση να σας κανω....μενω ναυπλιο.....αργολιδα.......ποτε θα ερθουν εδω τα ψηφιακα αυτα καναλια??μηπως γνωριζει καποιοσ?
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ FOR EVER!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Από Πάρνηθα δεν πιάνουμε ακόμα τα ψηφιακά της digea:mad:

Όχι. Από Υμηττό και Αίγινα ξεκίνησαν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω απο Γλυκά νερά πιάνω μόνο μεγκα, σκαι και σταρ...ξερει κανεις γιατι??

 

Ακριβώς τα ίδια πιάνω κ εγώ στην Πετρούπολη...έχει πιάσει κ άλλα (ΑLPHA, ANT1, ALTER) αλλά έχουν μαύρη οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

ας ρωτήσω και εδώ μπας και βγάλουμε άκρη...:

 

στο pc που έχω αυτό το usb dongle, δε θα έπρεπε κανονικά να βλέπω digea? στη λίστα προστέθηκαν τα επιπλέον κανάλια αλλά μαύρη μαυρίλα...και η πλάκα είναι ότι ενώ τα cine και sport συνεχίζω να τα βλέπω κανονικά, ξαφνικά μαύρισαν και τα prisma-rik..

έχω το K-lite mega codec pack και μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το να μη παίζει κάτι...ακόμα και μετά από restart, τα prisma-rik γιοκ...τι κουλό είναι αυτό πάλι...??

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι μηπως τα της ερτ ειναι mpeg-2 και τα αλλα mpeg-4 η δεν παιζει να γινεται αυτο?

 

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Αν ο αποκωδικοποιητής είναι μόνο mpeg2 δε θα έχεις εικόνα από την digea παρά μόνο ήχο, γιατί η κωδικοποίηση είναι mpeg4..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εγω ουτε ηχο ουτε εικονα εχω.

Μονο σαν screensaver το "υπηρεσια hd"...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Αν ο αποκωδικοποιητής είναι μόνο mpeg2 δε θα έχεις εικόνα από την digea παρά μόνο ήχο, γιατί η κωδικοποίηση είναι mpeg4..

 

τα αλλα ειανι σιγουρα mpeg2?

Link to comment
Share on other sites

ας ρωτήσω και εδώ μπας και βγάλουμε άκρη...:

 

στο pc που έχω αυτό το usb dongle, δε θα έπρεπε κανονικά να βλέπω digea? στη λίστα προστέθηκαν τα επιπλέον κανάλια αλλά μαύρη μαυρίλα...και η πλάκα είναι ότι ενώ τα cine και sport συνεχίζω να τα βλέπω κανονικά, ξαφνικά μαύρισαν και τα prisma-rik..

έχω το K-lite mega codec pack και μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το να μη παίζει κάτι...ακόμα και μετά από restart, τα prisma-rik γιοκ...τι κουλό είναι αυτό πάλι...??

Αν είναι σκέτη mpeg-2 πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμα αναπαραγωγής mpeg-4 decoder. Δοκίμασε με το Windows Media Center των 7 που χρησιμοποιεί τους ενσωματωμένους decoders του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

τα αλλα ειανι σιγουρα mpeg2?

νΑι αλλα συντομα θα γινουν και αυτα mpeg4

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σκέτη mpeg-2 πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμα αναπαραγωγής mpeg-4 decoder. Δοκίμασε με το Windows Media Center των 7 που χρησιμοποιεί τους ενσωματωμένους decoders του λειτουργικού.

 

μα με το windows media center των 7 βλέπω tv...:confused:

 

τελικά τα πρισμα-ρικ συνήλθαν με άλλο ένα restart...τα mpeg4 δεν είναι λίγο εώς πολύ περίεργο που δε τα βλέπω, παρόλο που έχω mpeg4 codecs? (και klite mega codec pack αλλά και με ffdshow που δοκίμασα)...

καμιά ιδέα..?http://www.avsite.gr/vb/-/smilies/1-15x15/108.gif

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω θελω τωρα μια καρτα SI για να καταλαβω? η καλυτερη λυση δεν ειναι? αλλα παο την στιγμη που υπαρχει ακομα το αναλογικο μπορω να περιμενω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...