Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υποθετω η καρτουλα ειναι plug n play? τη βαζεις και αμεσως ξεκινα η ληψη και των mpeg4 οταν εχει μπει στην ψηφιακη ληψη?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υποθετω η καρτουλα ειναι plug n play? τη βαζεις και αμεσως ξεκινα η ληψη και των mpeg4 οταν εχει μπει στην ψηφιακη ληψη?

Ε ναι.Βαζεις την καρτα, κανεις αυτοματο συντονισμο και τα πιανεις.Η καρτα διαθετει και υπηρεσια over the air update.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω φιλος!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

CRYPTO REDI 25 Περιεχόμενα συσκευασίας: ReDi 25, Τηλεχειριστήριο (με μπαταρίες), Δέκτης Τηλεχειριστηρίου, Καλώδιο USB.

 

αυτα τα βρηκα στο σαιντ του ι σοπ.ειανι σιγουρο οτι δεν ειναι χρησμο το τηλεκοντρολ της συσκευης και πως μπορω να κανω χρηση του κοντρολ της τβ μου/ευχαριστω και συγγνωμη που γυρναω παλισ το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα της neotion είναι προσφορά στα e-shop στα 35 ευρώ από σήμερα.

Την αγόρασα εγώ (στα 45 :mad:) και την έβαλα σε μια sony 40U2000. Βελτίωση στην εικόνα δεν είδα. Αντιθέτως είδα pixels γύρω από γράμματα που δεν έχω στο αναλογικό, δε μου δουλεύει το EPG και αργεί τρομερά την αλλαγή καναλιών. (πέρα από το γεγονός ότι έχει 3 παύλες --- όταν περιμένει το κανάλι και θέλει 004 για να μπει αμέσως - το οποίο είναι μάλλον πρόβλημα της τηλεόρασης αλλά δεν το κάνει στο αναλογικό)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα της neotion είναι προσφορά στα e-shop στα 35 ευρώ από σήμερα.

Την αγόρασα εγώ (στα 45 :mad:) και την έβαλα σε μια sony 40U2000. Βελτίωση στην εικόνα δεν είδα. Αντιθέτως είδα pixels γύρω από γράμματα που δεν έχω στο αναλογικό, δε μου δουλεύει το EPG και αργεί τρομερά την αλλαγή καναλιών. (πέρα από το γεγονός ότι έχει 3 παύλες --- όταν περιμένει το κανάλι και θέλει 004 για να μπει αμέσως - το οποίο είναι μάλλον πρόβλημα της τηλεόρασης αλλά δεν το κάνει στο αναλογικό)

 

 

χμ μαλιστα!στο ισοπ δεν εχει μαι δυνατοτητα να επιστρεψεις μεσα σε 7 μερες ενα προιον (σε καλη κατασταση παντα)αν δεν εισαι ευχαριστιμενος?παντς σημερα που ρψταγα στο πλαισιο του συνταγματος για την καρτα της κριπτο μου παν οτι ειναι στα 49 ευρο και πως πιανει σε ποιοτητα το 50% της εικονας που μπορει να εχει με τους αποκδκ.βεβαια αυτο μη το χουμε και σιγουρο γιατι με τοσ τουρμπο εξ κουτια εκει μεσα ισως να λενε και κααν ψεματακι....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τηλεόραση plasma pansonic (G10)αγορασμένη τέλη του 2009 συντόνισα όλα τα ψηφιακά κανάλια ,έχω ήχο αλλά οχι εικόνα γιατί? Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τηλεόραση plasma pansonic (G20)αγορασμένη τέλη του 2009 συντόνισα όλατα ψηφιακά κανάλια ,έχω ήχο αλλά οχι εικόνα γιατί?

Μαλλον δεν υποστηριζει mpeg4 η τηλεοραση σου, ψαξε το στα χαρακτηριστικα της να βεβαιωθεις.

 

 

:!:Παιδια μην ρωτατε τα ιδια και τα ιδια...διαβαστε λιγο και τις προηγουμενες σελιδες,10 λεπτα υποθεση ειναι.:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

γιατι φιλε εχει δεντη mbeg-2 και οχι mbeg-4.μαλιστα κανονικα με το δεκτη που χεις θα πρεπει να πιανεις και με εικονα τα καναλια της ετ(πλασμα,σπορ πλας,σινε και το ρικ)

τωρα για τη λυση του προβληματος δες απο πανω.και δεκτη μπορεις να βαλεις αλλα και καποια καρτα να συνδεσεις στη τβ σου που θα αναβαθμισει τον mpeg2 ψηφιακο δεντη σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τηλεόραση plasma pansonic (G10)αγορασμένη τέλη του 2009 συντόνισα όλα τα ψηφιακά κανάλια ,έχω ήχο αλλά οχι εικόνα γιατί?

 

Θα πας στο menu κ θα βαλεις εισαγωγη hd καναλιων

Μετα θα κανεις restart (απο το κεντρικο κουμπι της tv) κ εισαι ετοιμος :cool:

Link to comment
Share on other sites

CRYPTO REDI 25 Περιεχόμενα συσκευασίας: ReDi 25, Τηλεχειριστήριο (με μπαταρίες), Δέκτης Τηλεχειριστηρίου, Καλώδιο USB.

 

αυτα τα βρηκα στο σαιντ του ι σοπ. ειανι σιγουρο οτι δεν ειναι χρησμο το τηλεκοντρολ της συσκευης και πως μπορω να κανω χρηση του κοντρολ της τβ μου/ευχαριστω και συγγνωμη που γυρναω παλισ το θεμα.

 

 

Αν έχω καταλάβει καλά την ερώτησή σου (κοιτάτε βρε παιδιά τι έχετε γράψει και πως το έχετε γράψει πριν ποστάρετε).

Το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης σου σίγουρα δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ελέγξεις τη συσκευή που πήρες. Θα το έχεις όπως το είχες τόσο καιρό μόνο για την τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο menu κ θα βαλεις εισαγωγη hd καναλιων

Μετα θα κανεις restart (απο το κεντρικο κουμπι της tv) κ εισαι ετοιμος :cool:

Δεν καταλαβαίνω... το να έχεις ήχο αλλά όχι εικόνα, είναι ένδειξη Mpeg2. Υπάρχει και άλλη περίπτωση;

 

χμ μαλιστα!στο ισοπ δεν εχει μαι δυνατοτητα να επιστρεψεις μεσα σε 7 μερες ενα προιον (σε καλη κατασταση παντα)αν δεν εισαι ευχαριστιμενος?παντς σημερα που ρψταγα στο πλαισιο του συνταγματος για την καρτα της κριπτο μου παν οτι ειναι στα 49 ευρο και πως πιανει σε ποιοτητα το 50% της εικονας που μπορει να εχει με τους αποκδκ.βεβαια αυτο μη το χουμε και σιγουρο γιατι με τοσ τουρμπο εξ κουτια εκει μεσα ισως να λενε και κααν ψεματακι....

ναι υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλά το σκέφτομαι γιατί δε θέλω καθόλου τα έξτρα καλώδια και κοντρολ...

μου προτείναν αναβάθμιση της τηλεόρασης (software) και το σκέφτομαι...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πήγε που λέτε ο χριστιανός ο πατέρας μου και πήρε εναν αποκωδικοποιητή MPEG4 (συγκεκριμένα τον Turbo-X HD 1000) για να βλέπει τα ρημάδια τα ψηφιακά με εικόνα της προκοπής, και τον συνέδεσε με την 26άρα Sony Bravia που έχει. Αφού είδε και αποείδε ο άνθρωπος, μου είπε να ρίξω και εγώ μια ματιά στο σύστημα, γιατί απο τα κανάλια της Digea πιάνει μόνο 4!

 

Αφού λοιπόν παιδεύτηκα κάμποση ώρα, διαπίστωσα πως ενώ πιάνει κανονικά τα 4 κανάλια που εκπέμπουν απο το κανάλι 46 του Υμμητού (σημειωτέον πως είμαστε Κάτω Πετράλωνα), δεν λέει με τίποτα να πιάσει τα 3 κανάλια που εκπέμπουν απο το κανάλι 47 (δηλαδή Mega, Star και Σκάϊ). Δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο φταίει. Μέχρι που έβαλα τον χριστιανό να ανέβει στην ταράτσα και να γυρίζει την κεραία, μπας και πιάσει, αλλά δεν.

 

Στις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή, στο κανάλι 46 μου δείχνει ένταση σήματος 60-70 και ποιότητα 30-40, και στο κανάλι 47 ένταση 40-50 και ποιότητα 0. Με τα πολλά γυρίσματα της κεραίας κατάφερα κάποια στιγμή να μου δείξει στο κανάλι 47 ποιότητα 20-30, αλλά και πάλι μετά τον συντονισμό εικόνα και ήχος γιόκ. Ενώ πριν μου έδειχνε νέτα - σκέτα 4 κανάλια, τώρα μου δείχνει και τα 7, αλλά όταν τα επιλέγω μου πετάει μήνυμα πως δεν υπάρχει σήμα.

 

Υπάρχει κανείς καλός Σαμαρείτης που να έχει υπόψη του τι διάολο συμβαίνει; Φταίει η κεραία; χρειάζεται καινούργια, πιο ισχυρή μήπως; φταίει ο αποκωδικοποιητής; να πάρω άλλον; Αυτά τα ρημάδια τα κανάλια 46 και 47, απο το ίδιο σημείο δεν εκπέμπουν; δεν θα έπρεπε να τα πιάνω και τα δύο το ίδιο; Τι διάολο, έχουν διαφορετική ισχύ σήματος (λέω γω τώρα, μια υπόθεση κάνω); Τι να κάνω; βοηθάτε συνάνθρωποι, όχι για μένα, για τον φουκαρά τον πατέρα μου!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ο Θεός να σας έχει καλά, χώμα να πιάνετε χρυσάφι να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα λύση αλλά δυστυχώς δεν έχω για το πρόβλημά σου (μας όπως θα δεις παρακάτω). Μόνο να σημειώσω ότι σε μια τηλεόραση με χάλια σήμα από την κεραία (εμφανές και από τα αναλογικά) έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Πιάνω δηλαδή τα 46άρια (με πολύ λίγες διακοπές) και τα 47άρια με σκίζουν (είτε μαυρίλα - cliff effect γαρ - είτε πολλές διακοπές)... Για 48άρια (βλ. ψηφιακή ΕΡΤ) ούτε λόγος. Τι στο καλό...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Θα μου στρίψει, δεν μπορώ να καταλάβω τι ***** συμβαίνει. Δεν πιάνω με τίποτα το κανάλι 47, και επιπλέον δεν πιάνω ούτε τα ψηφιακά της ΕΡΤ με τον αποκωδικοποιητή. Ρε μπας και φταίει τελικά το Turbo X; δεν παίζει κανα πρόσφατο firmware να το δοκιμάσω μπας και λύνει το πρόβλημα; Βοηθάτε Χριστιανοί! Edited by VeCo
Προσοχή στο λεξιλόγιο παρακαλώ
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ τον σε κάποια άλλη περιοχή. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσες να δοκιμάσεις και κάποιον άλλο. Μπορεί να μην έχεις σήμα, ή μπορεί να μην έχεις ισχυρό σήμα και ο συγκεκριμένος αποκωδικοποιητής να είναι απλά απαιτητικός με το σήμα του.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά τον αποκωδικοποιητή και τον έβαλα στην δική μου τηλεόραση στο σπίτι μου, το οποίο είναι 6 τετράγωνα μακριά απο το σπίτι του πατέρα μου (είμαι μεν Ισόγειο, αλλά η κεραία είναι στην ταράτσα σε πολυκατοικία 5 ορόφων, κοινή για όλους τους ενοίκους). Αποτέλεσμα: Όλα τα κανάλια τα πιάνει καμπάνα (τα 7 της Digea και τα ψηφιακά της ΕΡΤ). Οπότε το πρόβλημα έχει να κάνει με την κεραία του πατέρα μου: προφανώς δεν υπάρχει ισχυρό σήμα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Θα θελα μια μικρη βοηθεια...

 

Λοιπον αγορασα το crypto redi 25 mpeg4...αλλα πιανω μονο της ερτ τα ψηφιακα και καθολου της digea. Επισης καθολου τα αναλογικα καθως η κεραια ειναι συνδεδεμενη στο μηχανηματακι(δλδ καθε φορα που θελω να βλεπω αναλογικα πρεπει να της αλλαζω και συσκευη?).

Να σημειωσω οτι εχω εσωτερικη κεραια, οτι ειμαι στην κεντρικη μακεδονια(οπου εκπεμπει η digea) και οτι ειμαι ψιλοασχετος...και μαλλον αδικα εδωσα τα 40 ευρω!!!

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πήγε που λέτε ο χριστιανός ο πατέρας μου και πήρε εναν αποκωδικοποιητή MPEG4 (συγκεκριμένα τον Turbo-X HD 1000) για να βλέπει τα ρημάδια τα ψηφιακά με εικόνα της προκοπής, και τον συνέδεσε με την 26άρα Sony Bravia που έχει. Αφού είδε και αποείδε ο άνθρωπος, μου είπε να ρίξω και εγώ μια ματιά στο σύστημα, γιατί απο τα κανάλια της Digea πιάνει μόνο 4!

 

Αφού λοιπόν παιδεύτηκα κάμποση ώρα, διαπίστωσα πως ενώ πιάνει κανονικά τα 4 κανάλια που εκπέμπουν απο το κανάλι 46 του Υμμητού (σημειωτέον πως είμαστε Κάτω Πετράλωνα), δεν λέει με τίποτα να πιάσει τα 3 κανάλια που εκπέμπουν απο το κανάλι 47 (δηλαδή Mega, Star και Σκάϊ). Δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο φταίει. Μέχρι που έβαλα τον χριστιανό να ανέβει στην ταράτσα και να γυρίζει την κεραία, μπας και πιάσει, αλλά δεν.

 

Στις ρυθμίσεις του αποκωδικοποιητή, στο κανάλι 46 μου δείχνει ένταση σήματος 60-70 και ποιότητα 30-40, και στο κανάλι 47 ένταση 40-50 και ποιότητα 0. Με τα πολλά γυρίσματα της κεραίας κατάφερα κάποια στιγμή να μου δείξει στο κανάλι 47 ποιότητα 20-30, αλλά και πάλι μετά τον συντονισμό εικόνα και ήχος γιόκ. Ενώ πριν μου έδειχνε νέτα - σκέτα 4 κανάλια, τώρα μου δείχνει και τα 7, αλλά όταν τα επιλέγω μου πετάει μήνυμα πως δεν υπάρχει σήμα.

 

Υπάρχει κανείς καλός Σαμαρείτης που να έχει υπόψη του τι διάολο συμβαίνει; Φταίει η κεραία; χρειάζεται καινούργια, πιο ισχυρή μήπως; φταίει ο αποκωδικοποιητής; να πάρω άλλον; Αυτά τα ρημάδια τα κανάλια 46 και 47, απο το ίδιο σημείο δεν εκπέμπουν; δεν θα έπρεπε να τα πιάνω και τα δύο το ίδιο; Τι διάολο, έχουν διαφορετική ισχύ σήματος (λέω γω τώρα, μια υπόθεση κάνω); Τι να κάνω; βοηθάτε συνάνθρωποι, όχι για μένα, για τον φουκαρά τον πατέρα μου!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ο Θεός να σας έχει καλά, χώμα να πιάνετε χρυσάφι να γίνεται...

καλησπερα

και εγω τον ιδιο εχω αγορασει και δεν εχω κανενα προβλημα.Μενω στον πειραια και δεν επιανα σχεδον κανενα καθαρα με εξωτερικη με ενισχυτη.ακομα τα κρατικα τα πιανω με χιονακια και ειδωλα.Με τον turbo-x τα πιανω ολα τελεια με ισχυ σηματος 74 και ποιοτητα 95.Δεν ξερω τι φταει.Απλα μολις κλεινω την ενισχυση της καραιας χανονται τα παντα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

και εγω τον ιδιο εχω αγορασει και δεν εχω κανενα προβλημα.Μενω στον πειραια και δεν επιανα σχεδον κανενα καθαρα με εξωτερικη με ενισχυτη.ακομα τα κρατικα τα πιανω με χιονακια και ειδωλα.Με τον turbo-x τα πιανω ολα τελεια με ισχυ σηματος 74 και ποιοτητα 95.Δεν ξερω τι φταει.Απλα μολις κλεινω την ενισχυση της καραιας χανονται τα παντα

 

Ο ενισχυτής έχει κύκλωμα ανάμεσα στην είσοδο και την έξοδο το οποίο εάν δεν τροφοδοτείται με ρεύμα απλά απομονώνει. Αν κλείσεις απλά το διακόπτη δεν πάει καθόλου σήμα από την είσοδο στην έξοδο. Για να δεις αν όντως υπάρχει διαφορά πρέπει να συνδέσεις την κεραία απευθείας. Τότε μάλλον θα πιάσεις σήμα και χωρίς ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Θα θελα μια μικρη βοηθεια...

 

Λοιπον αγορασα το crypto redi 25 mpeg4...αλλα πιανω μονο της ερτ τα ψηφιακα και καθολου της digea. Επισης καθολου τα αναλογικα καθως η κεραια ειναι συνδεδεμενη στο μηχανηματακι(δλδ καθε φορα που θελω να βλεπω αναλογικα πρεπει να της αλλαζω και συσκευη?).

Να σημειωσω οτι εχω εσωτερικη κεραια, οτι ειμαι στην κεντρικη μακεδονια(οπου εκπεμπει η digea) και οτι ειμαι ψιλοασχετος...και μαλλον αδικα εδωσα τα 40 ευρω!!!

 

ευχαριστω

Για το θέμα με την κεραία, μπορείς να αγοράσεις ένα Τ (διακλαδωτή) κεραίας και ένα καλώδιο ώστε να πάρουν και οι 2 συσκευές σήμα κεραίας.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω... το να έχεις ήχο αλλά όχι εικόνα, είναι ένδειξη Mpeg2. Υπάρχει και άλλη περίπτωση;

 

 

 

Αυτο που σου ειπα θα κανεις...Τι δεν καταλαβαινεις??

την ιδια tv εχουμε (την s10 εχω εγω)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Terratec usb tuner τα άξιζε τα 15€ από ΕΒΑΥ.

Όλα τα ψηφιακά τα πιάνει τέζα και με εσωτερική κεραία έχω 56% quality ενώ 99% signal.

 

Πιστεύω ότι ο Αντ1 έχει χειρότερη ποιότητα από τα άλλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Terratec usb tuner τα άξιζε τα 15€ από ΕΒΑΥ.

Όλα τα ψηφιακά τα πιάνει τέζα και με εσωτερική κεραία έχω 56% quality ενώ 99% signal.

 

Πιστεύω ότι ο Αντ1 έχει χειρότερη ποιότητα από τα άλλα.

 

σου τα πιάνει όλα τα ψηφιακά και εκτός της ΕΡΤ γιατι ενδιαφέρομαι να πάρω και εγώ ένα για τον υπολογιστή...

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...