Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει ότι διαφημίζει νέες σειρές?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν παιζει κατι τετοιο.Με τι λεφτα να βγαλει νεες σειρες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μένα με φάνηκε περίεργο όταν με το είπανε.... Για αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μπας και ξέρει κανεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα καναλια πληρωνονται για τα συνδρομητικα πακετα, γιαυτο αλλωστε ο Alpha εχει σταματησει πλεον στο NOVA TV!

Χρωστουσε παρα πολλα χρηματα η Nova στον Alpha και ετσι της το κοψανε.

Ετσι γιαυτο συνεχιζει και το MEGA γιατι ΑΥΤΟΙ το πληρωνουν, ενώ στην Digea γινεται το αναποδο γιατι είναι δωρεαν για τους χρηστες.

Επισης η σελιδα του MEGA παιζει κανονικα και με live streaming. Βασικα παιζει παλιες σειρες δικες του, δεν εχει τιποτα νέο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι η Nova πληρωνει το mega για να αναμεταδιδει το προγραμμα του?Παντως για οσους δεν εχουν νοβα,απο σημερα εχει ενεργοποιηθει και ζωντανη ροη του καναλιου στο youtube:https://www.youtube.com/watch?v=oJbm78ZoMj4

Κλεινει μονο τις ωρες μεταδοσης του τουρκικου σηριαλ,λογο πνευματικων δικαιωματων.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδι η Nova πληρωνει το mega για να αναμεταδιδει το προγραμμα του?Παντως για οσους δεν εχουν νοβα,απο σημερα εχει ενεργοποιηθει και ζωντανη ροη του καναλιου στο youtube:https://www.youtube.com/watch?v=oJbm78ZoMj4

Κλεινει μονο τις ωρες μεταδοσης του τουρκικου σηριαλ,λογο πνευματικων δικαιωματων.

 

καλημέρα , καλο μηνα! ναι ακριβως ετσι…

και επειδή η NOVA δεν πληρωνε το ALPHA το καναλι εκοψε την αναμεταδοση του στην NOVA και ετσι πλεον δεν το εχουμε!

βασικα ειχε φτασει να του χρωστάει αστρονομικο ποσο όπως ελεγαν.

 

Ειμαι περίεργος αν η δορυφορικη DIGEA θα το εχει ακομα, αλλα ελευθερη δεν είναι? δεν είναι συνδρομητικη σωστα?

είναι και σε αλλον δορυφορο και δεν μπορω να τσεκαρω εχω μονο τους Hot birds.

 

To ΜΕGA και από την σελιδα του εχει live streaming κανονικα και παιζει και σε καποιες εφαρμογες στο android πχ όπως στο Greek TV και άλλες.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Ο alpha δεν παρέχεται μέσω Nova από την 1η Φεβρουαρίου 2018.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τα μαθατε?

όχι μονο δεν υπαρχει ο ALPHA από 5 Νοεμβριου σταματάει και το STAR....

μηπως να την κανουμε και εμεις σιγα σιγα?

περιμενω INALAN και θα κοπει το 3Play, ελεγα να μεινω σε NOVA TV αλλα με βλεπω για COSMOTE TV....

 

Kανονικα θα επρεπε να ριξουν και τις τιμες τους!

δεν πληρωνουμε δορυφορικη για να βλέπουμε με την επιγεια!!!!

και εγω δεν εχω και καλωδιο γιατι εχω και δευτερο δορυφορικο δεκτη για τα FTA αφου ο δικος τους δεν τα πιανει όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εν έτη 2019 ακόμη δεν έχει καταφέρει να παρέχει πλήρη κάλυψη σε όλη την Ελλάδα. Υπάρχουν περιοχές που δεν βλέπουν μέσω digea η πιάνουν μερικά κανάλια.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ισχυει! και επισης σε πολλα σημεια δεν εχει καλο σημα με αποτέλεσμα ακομα και να πιανεις όλα τα καναλια σε πολλα να είναι προβληματικη η ληψη ή να μην μπορεις να εχεις καν τα HD αφου ολο κολλανε!!!

και αυτό συμβαινει κυριως όταν δεν υπαρχει οπτικη επαφη με τους αναμεταδότες αλλα και αν ο πελατης δεν εχει καλο κεραιοσυστημα.

Αλλα μπορει να εχει καλο κεραιοσυστημα και παλι να εχει πρόβλημα ληψης, είναι αναλογα τα σημεια παιζουν πολλα πραγματα ρολο.

 

Αλλα το χειροτερο είναι να μην εχει καν καλυψη και να πρεπει να αποφευγουν ειτε σε συνδρομητικες δορυφορικες λύσεις COSMOTE TV, ΝOVA (δεν εχει ALPHA και STAR), ή σε δορυφορικη DIGEA που ενώ δεν είναι συνδρομητικη θελει κλειδιά...και δεν εχει και όλα τα καναλια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα προβληματα καλυψης δεν φταιει η digea,αλλα το αναγλυφο της χωρας μας που εχει ολο βουνα,χαραδρες,υψωματα και λοφους που εμποδιζουν την διαδοση του σηματος.Δυστυχως απο ανεκαθεν,απο τοτε που ειχαμε μονο αναλογικη τηλεοραση υπηρχαν περιοχες που επιαναν μονο 2-3 καναλια με το ζορι.Αν πας π.χ. στην Γερμανια που ειναι ολο πεδιαδες,το σημα διαδιδεται πολυ πιο ευκολα.Η λυση γι'αυτο το προβλημα ειναι ειτε να δινει το κρατος δωρεαν δορυφορικη για τις περιοχες που εχουν ανεπαρκες ψηφιακο σημα,ειτε η αναπτυξη δικτυων καλωδιακης τηλεορασης,κατ που στην ελλαδα ειναι αγνωστη λεξη.Στην αμερικη π.χ. που εχουν κι εκει περοχες με περιεργη μορφολογια η δημοφιλεστερη μορφη τηλεορασης ειναι η καλωδιακη διοτι το σημα μεταφερεται ενσυρματα και δεν επηρεαζεται απο την μορφολογια του εδαφους ουτε απο τις καιρικες συνθηκες.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι! απλα ειναι το θεμα και με τις πολυκατοικιες πχ εδω που ειμαι εγω, δεν εμποδιζει η μορφολογια του εδαφους αλλα γυρω πολυκατοικιες και ετσι δεν εχω οπτικη, απλα εβαλα ομως ενισχυτη και το θεμα λυθηκε! και καλη κεραια εννοειτε!

φυσικα συμφωνω θα επρεπε η Digea να δινει τα δορυφορικα ΟΛΑ οχι να ειναι λειψα και ΧΩΡΙΣ κλειδια κτλ.

Γινεται να βλεπει καποιος να μην αναφερω πως...δωρεαν ειναι στην ουσια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα προβληματα καλυψης δεν φταιει η digea,αλλα το αναγλυφο της χωρας μας που εχει ολο βουνα,χαραδρες,υψωματα και λοφους που εμποδιζουν την διαδοση του σηματος.Δυστυχως απο ανεκαθεν,απο τοτε που ειχαμε μονο αναλογικη τηλεοραση υπηρχαν περιοχες που επιαναν μονο 2-3 καναλια με το ζορι.Αν πας π.χ. στην Γερμανια που ειναι ολο πεδιαδες,το σημα διαδιδεται πολυ πιο ευκολα.Η λυση γι'αυτο το προβλημα ειναι ειτε να δινει το κρατος δωρεαν δορυφορικη για τις περιοχες που εχουν ανεπαρκες ψηφιακο σημα,ειτε η αναπτυξη δικτυων καλωδιακης τηλεορασης,κατ που στην ελλαδα ειναι αγνωστη λεξη.Στην αμερικη π.χ. που εχουν κι εκει περοχες με περιεργη μορφολογια η δημοφιλεστερη μορφη τηλεορασης ειναι η καλωδιακη διοτι το σημα μεταφερεται ενσυρματα και δεν επηρεαζεται απο την μορφολογια του εδαφους ουτε απο τις καιρικες συνθηκες.

Δηλαδή, όταν εννοειτε δωρεάν δορυφορικη τηλεόραση, ποιά κανάλια εκπέμπουν;

Και ποιά κανάλια θυμάστε μικρός, να υπήρχαν σε περιοχές όπου είχατε επισκεφθεί και που να ήταν μόνο 2-3;

Edited by BigMcAgapoulas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όταν εννοειτε δωρεάν δορυφορικη τηλεόραση, ποιά κανάλια εκπέμπουν;

Και ποιά κανάλια θυμάστε μικρός, να υπήρχαν σε περιοχές όπου είχατε επισκεφθεί και που να ήταν μόνο 2-3;

Απο ελληνικα καναλια τα μονα που εκπεμπουν δωρεαν δορυφορικα ειναι η ΕΡΤ SAT και το Euronews.Ολα τα υπολοιπα ελληνικα καναλια υπαρχουν διαθεσιμα μεσο δορυφορου μονο στις συνδρομητικες πλατφορμες.Κανονικα ομως η digea θα επρεπε να δινει δωρεαν δορυφορικη προσβαση στα καναλια εθνικης εμβελειας σε οσες περιοχες εχουν κακο επιγειο σημα

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Digea εκπέμπει ελεύθερα στις 3 μοίρες ,θέλει περίπου 1 μέτρο πιάτο και δέκτη συμβατό με biss κωδικοποίηση

 

https://gr.kingofsat.net/pos-3E_gre.php

 

Η ερτ εκπέμπει ελεύθερα στις 39 μοίρες (hellas sat )

 

https://gr.kingofsat.net/pos-39E_gre.php

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο ελληνικα καναλια τα μονα που εκπεμπουν δωρεαν δορυφορικα ειναι η ΕΡΤ SAT και το Euronews.Ολα τα υπολοιπα ελληνικα καναλια υπαρχουν διαθεσιμα μεσο δορυφορου μονο στις συνδρομητικες πλατφορμες.Κανονικα ομως η digea θα επρεπε να δινει δωρεαν δορυφορικη προσβαση στα καναλια εθνικης εμβελειας σε οσες περιοχες εχουν κακο επιγειο σημα

Ξεχάσατε να μου απαντήσετε και στην δεύτερη μου ερώτηση, γιατί 2 είναι οι ερωτήσεις που κάνω κι όχι μία.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάσατε να μου απαντήσετε και στην δεύτερη μου ερώτηση, γιατί 2 είναι οι ερωτήσεις που κάνω κι όχι μία.

 

δλδ? ποια? οσα καναλια εχει η λιστα υπαρχουν https://gr.kingofsat.net/pos-3E_gre.php

τωρα γιατι αγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για τα προβληματα καλυψης δεν φταιει η digea,αλλα το αναγλυφο της χωρας μας που εχει ολο βουνα,χαραδρες,υψωματα και λοφους που εμποδιζουν την διαδοση του σηματος.Δυστυχως απο ανεκαθεν,απο τοτε που ειχαμε μονο αναλογικη τηλεοραση υπηρχαν περιοχες που επιαναν μονο 2-3 καναλια με το ζορι.Αν πας π.χ. στην Γερμανια που ειναι ολο πεδιαδες,το σημα διαδιδεται πολυ πιο ευκολα.Η λυση γι'αυτο το προβλημα ειναι ειτε να δινει το κρατος δωρεαν δορυφορικη για τις περιοχες που εχουν ανεπαρκες ψηφιακο σημα,ειτε η αναπτυξη δικτυων καλωδιακης τηλεορασης,κατ που στην ελλαδα ειναι αγνωστη λεξη.Στην αμερικη π.χ. που εχουν κι εκει περοχες με περιεργη μορφολογια η δημοφιλεστερη μορφη τηλεορασης ειναι η καλωδιακη διοτι το σημα μεταφερεται ενσυρματα και δεν επηρεαζεται απο την μορφολογια του εδαφους ουτε απο τις καιρικες συνθηκες.

Η μορφολογία της χώρας είναι δεδομένη και δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 3.000 χρόνια. Η digea λοιπόν, γνώριζε την μορφολογία του Ελληνικού εδάφους και θα έπρεπε να εξασφαλίζει παντού απρόσκοπτη λήψη. Δημιουργούνται πολλά ερωτήματα, για έναν διαγωνισμό με έναν και μόνο συμμετέχοντα, διότι την ΕΡΤ δεν την άφησαν καν να μετάσχει στον διαγωνισμό. Κάτι παρόμοιο με τους μετέχοντες στον διαγωνισμό, για την κινητή τηλεφωνία. Που δεν άφησαν τον ΟΤΕ να μετάσχει και πληρώναμε 12.000 δραχμές (35 ευρώ περίπου) πάγιο σε telestet και panafon με άθλιες υπηρεσίες. Τα υπόλοιπα είναι φληναφήματα, για να περνά η ώρα.

:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...