Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιταω Ημητο!

 

Με την TV ( Samsung 650B) και μετα απο στοχευση στο μανιταρι πιανω:

 

DIGEA (8 channels TV)

ERT (8 channels TV + 5 FM)

 

και απο το stick που εχω στο PC (NOT TV ONLY), και με την ιδια εξωτερικη κεραια πάντα, πιάνω:

 

DIGEA (8 channels TV)

0-6 TV

MAD TV

MTV GREECE

SPORT TV

 

τωρα αυτο γιατι γινεται ενας θεος ξέρει...

 

Απο ποιότητα ξεχωριζουν SKAI & MTV... πολυ καλη εικόνα...

 

για τις ERT μην σχολιασω... ενα χάλι!

 

Τα αναλογικα καλυτερα παίζουν :lol:

 

 

Το καλώδιο σου από την μπρίζα έως τον υπόλογιστή σου λειτουργεί ως επιπλέον κεραία και πιάνεις από αντανάκλαση από Αιγινα:)

Link to comment
Share on other sites

Εκμπέμπουν κανονικά απο Υμηττό! τα MTV, mad tv κτλ ΔΕΝ γίνεται να κοιταω Υμηττό και να πιάνω Αίγινα!!!! αν ήταν έτσι θα έπιανα και τα κανάλια του Πειραιά! χώρια που ρώτησα και την DIGEA, απλά πήρα τηλ στο πενταψήφιο νούμερο που λέει στην σελίδα της! επισης έχουν σήμα 100%.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω σήμα MTV,MAD TV κλπ στους Αμπελόκηπους, Αθηνά δηλ Υμηττό. Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μολις αναζητηση και ενω πιανει τα της ΕΡΤ και καναλια και ραδιοφωνα δεν πιανει ουτε mad oυτε mtv...στους Αμπελοκηπους και γω..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Απο Αμπελοκηπους λογικο να μην τα πιανετε αφου εκπεμπουν μονο απο Αιγινα.Σε εμενε συμβαινει το εξεις περιεργο:Ενω πιανω κανονικα Mad,Mtv,Sport tv,0-6 απο αιγινα δεν πιανω καθολου τα High tv,nickelodeon,attica,extra 3 που εκπεμπουν επισεις απο αιγινα.Πως γινεται αυτο?Εχουν χαμηλοτερη ισχυ τα δευτερα?
Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα 63 (mad mtv sport 0-6) είναι κενή, για αυτό και τα πιάνεις.

Η συχνότητα 54 (high, attica, nickelodeon, extra 3) είναι κατειλλημένη από το αναλογικό Kontra Channel.

Link to comment
Share on other sites

To kontra channel ποτε θα εκπεμψει ψηφιακα?Στο αναλογικο το πιανω με αρκετα χιονια.Ειχα ακουσει οτι θα εκπεμψει ψηφιακα μεσο digital union αλλα ποτε θα αρχισει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.. θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα ζητημα... μενω Καρδιτσα και στο site της digea λεει πως εφτασε το ψηφιακο σημα εδω.. στην τηλεοραση μου ομως βρισκει μονο τα cine+,prisma+,pik και sports+info... να προσθεσω εδω, οτι η τηλεοραση υποστηριζει mpeg4... υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η κεραια της πολυκατοικιας που μενω?

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και εγώ νέο κόσμο μένω και δεν πιάνω τα κανάλια που εκπέμπουν από αίγινα!εντάξει δεν είναι σημαντικά αλλά γιατί όχι;;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.. θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα ζητημα... μενω Καρδιτσα και στο site της digea λεει πως εφτασε το ψηφιακο σημα εδω.. στην τηλεοραση μου ομως βρισκει μονο τα cine+,prisma+,pik και sports+info... να προσθεσω εδω, οτι η τηλεοραση υποστηριζει mpeg4... υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η κεραια της πολυκατοικιας που μενω?

ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Στο site λέει ότι το κέντρο εκπομπης Δοβρουτσίου που καλύπτει Λάρισα, Καρδίτσα και τα πέριξ δεν ξεκίνησε ακόμη την εκπομπή.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που να ποστάρω για το teletext. Βρε παιδιά, το κείμενο στο teletext είναι δυσανάγνωστο! Τι μπορώ να κάνω, απο πού να ξεκινήσω? :(

Πάντως κοίταξα τις ρυθμίσεις το έβαλα να διαβάζει Ελληνικά και Δυτική Ευρώπη.. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Μένω στα νότια προάστια της Αθήνας (παραλία),έχω μια LG 32άρα με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη αλλά κατά την αναζήτηση ψηφιακών καναλιών δε βρίσκει κανένα... Είναι φυσιολογικό ή κάτι δεν κάνω εγώ σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που να ποστάρω για το teletext. Βρε παιδιά, το κείμενο στο teletext είναι δυσανάγνωστο! Τι μπορώ να κάνω, απο πού να ξεκινήσω? :(

Πάντως κοίταξα τις ρυθμίσεις το έβαλα να διαβάζει Ελληνικά και Δυτική Ευρώπη.. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

 

Όταν λες δυσανάγνωστο τι εννοείς; Βγάζει λάθος χαρακτήρες; Πχ αντί για "OIKONOMIA" γράφει "OIJOMOLIA"; Τότε είναι θέμα κωδικοποίησης και αφού το έβαλες στα Ελληνικά έπρεπε να τα δείχνει σωστά. Αν δε τα δείχνει και παρουσιάζει προβλήματα όπως αυτά που περιέγραψα, ζήτα υποστήριξη από την αντιπροσωπία και αν δε σε βοηθήσουν και την έχεις πάρει πρόσφατα, γύρνα την πίσω και πάρε άλλη μάρκα (Άντε γιατί είναι καιρός να αρχίσουν να μας σέβονται και να υποστηρίζουν τη γλώσσα μας). Αν είναι κάτι άλλο, περιέγραψέ το καλύτερα.

 

Μένω στα νότια προάστια της Αθήνας (παραλία),έχω μια LG 32άρα με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη αλλά κατά την αναζήτηση ψηφιακών καναλιών δε βρίσκει κανένα... Είναι φυσιολογικό ή κάτι δεν κάνω εγώ σωστά;

 

Με την ίδια κεραία πιάνει τα αναλογικά; Τα πιάνει καλά; Με λίγα χιόνια; Με πολλά χιόνια ή καθόλου; Εάν δε τα πιάνει τότε είναι η κεραία σου. Εάν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε έναν άλλο ψηφιακό δέκτη για να σιγουρευτείς. Μάλλον κάτι φταίει με το σήμα σου αλλά δεν είναι αδύνατο να είναι ελαττωματικός ο δέκτης.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

και με nova την digea δύσκολα την πιάνεις.

 

Τι εννοείς με αυτό διότι δε βλέπω κάποια σχέση.

Η Nova χρειάζεται δορυφορική ενώ η Digea επίγεια κεραία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τι μου προτείνετε? Πιάνω ΑΝΤ1, μακεδωνία, αλτερ, αλφα με κρυστάλινη εικόνα και star σκαι mega καθόλου. Για την ακρίβεια τα βρίσκει αλλά δε δείχνει εικόνα ή θα δείξει με τρελά σπασίματα.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Με εσωτερική κεραία μήπως ?
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και μάλιστα τη γύρισα γύρω γύρω, απογοητεύτηκα τουλάχιστον πριν όταν δεν είχε καλό σήμα έβλεπες με χιόνια πλέον έχει τέτοιο lag που ακούς μόνο φωνή και βλέπεις μια κρυστάλινη ακίνητη εικόνα. Θα αργήσω απο τότι φένεται να μεταπηδήσω στην Digea απλά αναλογικά FTW
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απο σημερα αρχισε η συνχρονισμενη εναρξη των εκπομπων της Digea και της ΕΡΤ ψηφιακης στην Θρακη.Η Θρακη βρισκεται πλεον στην ψηφιακη εποχη.
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα αρχισε η συνχρονισμενη εναρξη των εκπομπων της Digea και της ΕΡΤ ψηφιακης στην Θρακη.Η Θρακη βρισκεται πλεον στην ψηφιακη εποχη.

Η μισή Θράκη για την ακρίβεια. Σουφλί/Ορεστιάδα/Διδυμότειχο στην απέξω.

 

@geo_1983petra, δες εδώ.

Edited by minovg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω Μελισσια με εσωτερικη της ΕΡΤ δεν τα πιανω.Με εξωτερικη στην μεγαλη τηλεοραση και μου κολλαει πολλες φορες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...