Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nickvog τα προιόντα της Crypto είναι πολύ καλά και οικονομικά. ψάξε τα στο cryptoelectronics.gr

--------------------------------------------------------------------------------

θα ήθελα να σας ζητήσω μια μεγάλη χάρη αν έχετε την ώρα και την διάθεση να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που έχω με τον ψηφιακό δέκτη που αγόρασα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3667608#post3667608

 

:O

 

ΤΗΑΝΧ θα κοιτάξω. :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολλοί στη Γλυφάδα πιάνουν κι άλλα ψηφιακά κανάλια όπως MAD,MTV,KONTRA channel,nickelodeon και ένα άλλο που λέγεται Attica.Ξέρετε πως γίνεται αυτό?Έχω ψάξει και δεν υπάρχουν,ούτε γνωστοί μου που μένουν σε άλλες περιοχές δεν τα πιάνουν.

Aν μένεις εκεί κοντά και στρέψεις τη κεραία σου προς Αίγινα τότε θα τα πιάσεις και συ. Προς το παρόν το συγκεκριμενο ψηφιακό μπουκέτο εκπέμπει μόνο από Αίγινα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

παιδια κεραιες τυπου http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505798 ξερετε ανα κανουν τιποτα; με απλη εσωτερικη κεραια πιανω ψηφιακα αλλα με διακοπες...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είναι καλύτερη η εξωτερική.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

παιδια κεραιες τυπου http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505798 ξερετε ανα κανουν τιποτα; με απλη εσωτερικη κεραια πιανω ψηφιακα αλλα με διακοπες...

 

Εγώ θεσσαλονίκη έχω μια τέτοια παρόμοια και πιάνω μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είναι καλύτερη η εξωτερική.

 

εχω αλλα δεν την γυρνανε στην πολυκατοικια μου γιατι πιανουν απο αλλου αναλογικο και δεν θελουν να αγορασουν δεκτες!

 

Εγώ θεσσαλονίκη έχω μια τέτοια παρόμοια και πιάνω μια χαρά.

 

λεω να παρω αυτη που ειπα πιο πριν γιατι μου φαινεται λιγο μεγαλη και δεν εχω πολυ χωρο. αφου πιανω σημα και με απλη κεραια αλλα μου κολλαει. τι διαφορα εχει αυτη απο τις κανονικες ξερετε;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Η μία έχει 36db gain και η άλλη που λες εσύ έχει 28....
Link to comment
Share on other sites

Η μία έχει 36db gain και η άλλη που λες εσύ έχει 28....

 

οταν λεω απο τις κανονικες εννοω τις απλες που τις εδιναν μαζι με τις μικρες τις τηλεορασεις τι διαφορα εχουν...:happy:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

η μία έχει καλύτερη λήψη από την άλλη πάντως...από τις μικρές δεν ξέρω, δεν έχω δει χαρακτηριστικά τους....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εχω ενα προβλημα. Εχω αγορασει την LG M2362DP-PZ 23″ με εσωτερικη κεραια Greentek UVR-AV 183. Οταν μιλαω στο κινητο η τηλεοραση χανει την εικονα και γραφει δεν υπαρχει σημα. Ειναι προβλημα κεραιας ή της τηλεορασης;Στην αρχη ειχα μια κεραια Konig KN-DVBT-IN10 αλλα την αλλαξα μηπως φταει αυτη. μπορει κανεις να βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

Η κεραία φταίει. Είχα πάρει κι εγώ μια greentek από το e-shop και ήταν απαράδεκτη σε λήψη οπότε την επέστρεψα... Βέβαια παίζει ρόλο και η περιοχή για τις εσωτερικές κεραίες, αν έχεις σχετική οπτική επαφή με τα κέντρα εκπομπής, κλπ... Γενικά, αν δεν συνδέσεις εξωτερική κεραία θα έχεις προβλήματα, γιατί μου φαίνεται ότι εκπέμπουν στο κάτω όριο ισχύος στην Ελλάδα (κανονικά θα έπρεπε να πιάνουμε τα ψηφιακά με τις μικρές εσωτερικές)... Edited by Candlemass
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν είσαι σε περιοχή με άμεση οπτική επαφή στις κεραίες, θα έχεις σπασίματα/artifacts με εσωτερική κεραία. Φαντάσου εγώ μένω Αγ. Παρασκευή, στους πρόποδες του Υμηττού, η εσωτερική μου κεραία βλέπει άμεσα τις κεραίες στην κορυφή, και πλέον δεν μπορώ να πιάσω σήμα... Παλιότερα έβλεπα ικανοποιητικά με την εσωτερική (μια τυπική που είχε μαζί με την κάρτα τηλεόρασής μου), πλεόν μόνο με σύνδεση στην εξωτερική. Δεν ξέρω αν έριξαν κι άλλο την ισχύ που εκπέμπουν, αλλά σίγουρα κάτι κάνουν λάθος γιατί το DVB-T έχει σχεδιαστεί να διαδίδεται με φορείς χαμηλής ισχύος, οπότε θα έπρεπε να το πιάνουμε όλοι με τις εσωτερικές... Δυστυχώς μόνο με εξωτερική δεν θα έχεις προβλήματα.
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα σε όλους.

 

θελω παρακαλω πολυ μια βοηθεια αν καποιος ξερει,

 

Στην περιοχή Ξυλόκαστρο Κορινθίας, δε μπορω να λαβω σήμα ψηφιακό της ΕΡΤ όσο και να εχω κανει αναζητηση μεσω της τηλεορασης μου. Εχει ενσωματωμενο ψηφιακό δεκτη, samsung ειναι, και ενω βρισκει 8 καναλια ψηφιακά (τα γνωστα ιδιωτικα), ΝΕΤ, ΕΤ1, ΕΡΤ3 πιανω με μετριο σήμα, και μονο αναλογικό. Σε φιλου μου που μενει στο Αιγιο Αχαίας, σε αντιστοιχη τηλεροαση (παρομοιο μοντελο οχι ακριβως ιδιο) επιανε cine+ et1, era spor , κτλ κτλ.

Κανεις καποια ιδεα? Μπορει στην περιοχη μου να μην εκπεμπει ψηφιακό σήμα η κρατική ?

 

μηπως χρειαζεται ειδικότερη συνδεσμολογία της τηλεορασης? γιατι εγω εχω συνδεδεμενο μονο το καλωδιο της κεραίας στην τηλεοραση.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

και εγω μια ερωτηση.. πως γινεται να μην πιανω την ψηφιακη συχνοτητα της ερτ και να πιανω ολα τα ιδιωτικα με την εσωτερικη κεραια μου; στο ιδιο κεντρο εκπομπης δεν ειναι ολα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

@Thou_Bou Απο το Ξυλοκαστρο εκπεμπουν αυτη τη στιγμη μονο τα καναλια της DIGEA,αυτα που ηδη λαμβανεις.Υπαρχει προβλεψη μεσα στο καλοκαιρι να εκπεμψουν και τα καναλια της ΕΡΤ(ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3,ERT HD),οποτε υπομονη...Δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι στη συνδεσμολογια!Οσο για τον φιλο σου στο Αιγιο ειναι τυχερος γιατι εκει λαμβανουν σημα απευθειας απο τον Υμηττο!

 

@stathis123 Απο το ιδιο κεντρο εκπομπης ειναι ολα,αλλα το σημα της DIGEA δεν ειναι πανομοιοτυπο με της ΕΡΤ.Μπορει της ΕΡΤ με λιγα λογια να ειναι πιο ανισχυρο,γι αυτο και να μην το λαμβανεις με την εσωτερικη κεραια.Σιγουρα μια εξωτερικη θα λυσει το προβλημα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Thou_Bou Απο το Ξυλοκαστρο εκπεμπουν αυτη τη στιγμη μονο τα καναλια της DIGEA,αυτα που ηδη λαμβανεις.Υπαρχει προβλεψη μεσα στο καλοκαιρι να εκπεμψουν και τα καναλια της ΕΡΤ(ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3,ERT HD),οποτε υπομονη...Δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι στη συνδεσμολογια!Οσο για τον φιλο σου στο Αιγιο ειναι τυχερος γιατι εκει λαμβανουν σημα απευθειας απο τον Υμηττο!

 

@stathis123 Απο το ιδιο κεντρο εκπομπης ειναι ολα,αλλα το σημα της DIGEA δεν ειναι πανομοιοτυπο με της ΕΡΤ.Μπορει της ΕΡΤ με λιγα λογια να ειναι πιο ανισχυρο,γι αυτο και να μην το λαμβανεις με την εσωτερικη κεραια.Σιγουρα μια εξωτερικη θα λυσει το προβλημα!

ευχαριστω πολυ φιλε για την εμπεριστατωμενη απαντηση. λέω κι εγώ, αφου εμεις εδω Ξυλοκαστρο είμασταν πρωτοπόροι στο θεμα της ψηφιακής τηλεορασης , μας εδειχνε και η διαφημιση :)

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Για Πατρα εχει ακουστει τιποτα?

Πατρα λεγανε για τα Χριστουγεννα..καπου εκει

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πατρα λεγανε για τα Χριστουγεννα..καπου εκει

 

Αντε να δουμε...Σευχαριστω φιλε μου

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι το 12 θα καταργηθει το αναλογικο και για την ωρα η μιση χωρα δεν εχει σωστο αναλογικο καλα καλα

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι το 12 θα καταργηθει το αναλογικο και για την ωρα η μιση χωρα δεν εχει σωστο αναλογικο καλα καλα

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Αυτο ειναι και το νοημα του ψηφιακου σηματος.Να καλυψει τα κενα που υπαρχουν στο αναλογικο για να εχουμε τελεια εικονα σε ολη την Ελλαδα.Ομως στην Ελλαδα προχωραει με ρυθμους χελωνας.Το αναλογικο ειναι να καταργηθει τον Δεκεμβριο του 2012 αλλα δεν νομιζω να καταργηθει με την μια σε ολη την χωρα.Ισως καταργηθει αρχικα στην Αττικη και την Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, όπου αλλού έχει πάει η Digea τα αναλογικά κανάλια κλείνουν αμέσως μόλις εκπέμψουν τα ψηφιακά. To ίδιο κάνει και η ΕΡΤ. Η ψηφιακή τηλεόραση είναι ακόμα επίσημα σε μεταβατικό στάδιο, έχουν ήδη οριστεί γύρω στα 15 σημεία σε όλη την Ελλάδα όπου θα εκπέμψουν ψηφιακά σε αυτό το στάδιο. Μόνο όταν γίνει η μετάβαση σε όλα αυτά τα σημεία θα μπορούμε να μιλήσουμε και για ψηφιακή τηλεόραση στην υπόλοιπη Ελλάδα / τη πλήρη ψηφιακή μετάβαση. Edited by latinsoapsfever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...